Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 3 Oy - 3.67 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tek kurşun, şevrotin ve çeşitli numaralarda ki saçmaların delicilik testi
Sn. Shotgun,

hala anlamadiniz sanirim. Bu tarz kaucuk, fasulyeden mermiler hirsiz icin en az riskli olani ama sizin icin en fazla riskli olanidir. Farzedelim ki evinizde silahli bir saldirgan var ve siz plastik kursun atmayi tercih ettiniz. Saldirganin ne yapacagini zannediyorsunuz. Eger zaten atese baslamadiysa atese baslayacaktir. Siz vurulduktan sonra (Allah korusun) ikinci mermi slug mi sevrotin mi farketmez. Ama genede sizin tercihiniz tabiiki...

Alıntı

(25-05-2011, 04:41 PM)ilksurfer demiş ki: Sn. Shotgun,

hala anlamadiniz sanirim. Bu tarz kaucuk, fasulyeden mermiler hirsiz icin en az riskli olani ama sizin icin en fazla riskli olanidir. Farzedelim ki evinizde silahli bir saldirgan var ve siz plastik kursun atmayi tercih ettiniz. Saldirganin ne yapacagini zannediyorsunuz. Eger zaten atese baslamadiysa atese baslayacaktir. Siz vurulduktan sonra (Allah korusun) ikinci mermi slug mi sevrotin mi farketmez. Ama genede sizin tercihiniz tabiiki...

Sn. ilksurfer burada yazılanları anladım fakat şimdilik tercihim bu yönde. Ama sizin gibi üstadların bilgi ve tecrübeleriyle değişebilirde. Burada dikkatimi çeken iki kritik nokta var ve karar vermemize bence bu iki kriter etken oluyor. Birincisi fişekler ölümcül mü olmalı, ölümcül olmamalı mı? Bunları seçerken "ölmektense öldürürüm" ya da "hapise girmektense riske girerim". Aslında çok bilinmeyenli denklem. Hırsız elinde pala ile üzerime koştu farzedelim 1-2 metre dibimde bitti ve en ince saçmalarıda atsam büyük olasılıkla ölümcül hasar verecek. Sizin dediğiniz gibide olabilir. Aslında çift tetik çifte kullanıp birine kauçuk diğerine şavrotin koyarsak kafamızda karışmaz.

Alıntı

(25-05-2011, 04:08 PM)baris demiş ki:
(25-05-2011, 02:38 PM)sbhttn demiş ki:
(25-05-2011, 12:56 PM)omertcan demiş ki: Sn.Syılmaz
resimlerle desteklenen yazınız sayesinde kafamdaki çoğu soru işareti gitti diyebilirim, çok teşekkürler...
Ben galiba bana en uygun savunma mühimmatımı buldum, silaha ilk 2 fişeği 4 numara sonrakileri ise 9/0 şevrotin olarak dolduracağım, ama yüksek ihtimalle ilk 2 fişeğin saldırganı etkisiz hale getireceğini ve şavrotinlere ihtiyaç duymayacağımı düşünüyorum.

Sn, omertcan; Şevrotin diye tabir edilen doluları kullanmanızı kesinlikle tavsiye etmem.Malumunuz olduğu üzre içerisinde 9 adet misket bulunan bu fişekte hangi misketin nereye gideceğini asla kestiremezsiniz ve Allah korusun sevdiklerinize de zarar verebilirsiniz.Tek kurşun herzaman şevrotinden daha akıllıca bir seçim olacaktır.[/size]

Bu tavsiyeniz çok yanlış, yukarıdaki fotoğraflara bir daha dikkatli bakarsanız şevrotinin 3-5 metre mesafede ne kadar toplu gittiğini görürsünüz. Ev içi mesafelerde şevrotinin birinin hanyaya birinin konyaya gitmesi mümkün değildir, aksine tapadan ayrılmadan toplu halde giderler, hatta o mesafeden şevrotin ile vurulanlarda tapanın giriş izi bile görülür...

Tavsiyenize uyup hepsini tek kurşun kullanırsa, syılmaz'ın bahsettiği şekilde kapıdan pencereden çıkacak o kurşun yüzlerce metre ötede başkalarına zarar verebilir. Şevrotin, ecnebilerin adlandırdı şekilde "buckshot" tüm dünyada ev savunmasında ve polis kullanımında bir numaralı seçimdir, slug ise kesinlikle kaçınılması tavsiye edilir, ama son çare olarak şevrotinle vurduğunuz saldırgan üzerinize gelmeye devam ediyorsa, kütle merkezine bir slug konuyu kapatacak güçtedir...

Benimki tavsiye değil kendi şahsi tercihimdir.Böyle hayati bir konuda tavsiyede bulunabilecek yetkinlikte olduğumu düşünmüyorum.Sanırım kesin doğru budur denilebilecek bir konu değil.

Alıntı

Benim anladığım kadarıyla iş adam vurmaya doğru gitti,forumumuzu okuyan maceraperest küçük yaştaki gençler olabileceğini düşündüğümden biraz daha sorumlu paylaşımlar yapsak mı diyorum değerli forum üyeleri,saygılarımla.

Alıntı

Hero17 demiş ki:Benim anladığım kadarıyla iş adam vurmaya doğru gitti,forumumuzu okuyan maceraperest küçük yaştaki gençler olabileceğini düşündüğümden biraz daha sorumlu paylaşımlar yapsak mı diyorum değerli forum üyeleri,saygılarımla.

Forumumuzu okuyan maceraperest küçük yaştaki arkadaşların evine hırsız giriyorsa, ellerinde silahla-bıçakla bu küçük yaştaki arkadaşların üstüne saldırıyorsa ve bu maceraperest arkadaş da bilinçli ve kontrollü bir şekilde kendini koruyabiliyorsa ki bunun anlamı hırsızı vurmasıdır, forum birinin hayatının kurtulmasına yardımcı olmuş demektir.

Tabanca-Tüfek forumunda, hırsızlara karşı kullanılacak güçten bahsedilirken, elinde bıçakla-tabanca ile üzerinize gelen saldırgana karşı siz ne yapmayı düşünürdünüz?

Alıntı

Sayın Red Kit Tck da nefsi müdaafa tabirinin şartları bellidir.Ancak elinde bıçak bulunan bir kimseyi ateşli silahla vurmanın cezasıda bellidir.Heleki suça karışan çocuğa, suça sürüklenenen çocuk tabirinin neden kullanıldığı da bu kanun ve tamamlayıcı kanunlarda yazdığı benim gibi hukukla ilgili kişilerce bilinir.Dolayısıyla kanunlarımızda suça sürüklenen çocuğu suça sürükleyen ortam,sartlar,bu ortamı hazırlayanlar,göz yumanlar ve teşvik edenlerle ilgilide bazı ceza müeyyideleri vardır.
Söz forumdan dışarı tabirini kullanarak sadece sorumlu davranmamız gerekir diye düşünüyorum efendim,saygılarımla.

Alıntı

Arkadaşlar tabiki tartışalım ama elinde bıçak yada silah ne olursa olsun.Ev sahibininde elinde silah varsa ne tck tanır ne başka birşey elinde bıçak tornavida vb. alet olacak üzerime yürüyecek ve bu benim mahremimde olacak.Açık konuşayım ard arda tetiğe basarım zerre kadarda tereddüt etmem sonu umurumda olmaz çoluk var çocuk var ben önce onları düşünürüm.

Alıntı

Sayın arkadaşlarım, Türkiyedeki kriminal ortamda eve giren hırsızın vurulduğu olay sayısı iki elin parmaklarını gecmeyecekken,ateşli silahlarında çok genel kapsamda poligon ve av amaçlı kullanıldığını bilmemize rağmen, illa ben evime gireni vururum söylemleri bence biraz afaki kalmaktadır.Biz silahseverin bir görevide ateşli silahların poligonda kullanılmasını teşvik etmek olmalıdır diye düşünüyorum.Anti silah gruplarının eline koz vermemeli, toplumun huzurunun, genelinin hukuka ve kanunlara uymasıyla sağlanabileceğinin bilinmesinin gerekli olduğu kanaatindeyim,saygılarımla.

Alıntı

İyi o zaman evimize biri girer, eşler çocuklar uyurken "Acaba içeri girip boğazlarını keser mi?", "Sadece hırsızlığa mı geldi yoksa daha pis amaçları mı var?", "Elindeki bıçakla meyve mi yiyecek?", "Hazır gelmişken bir de yemek yapar mı?" gibi soruları kendimize saklayalım hatta odada saklanalım. O da gelsin rahatlıkla evi soysun, sonra bu rahatlıkla gitsin başkalarının da evini soysun... Ama silahlar kullanılmasın...

Alıntı

(27-05-2011, 04:08 PM)Hero17 demiş ki: Sayın arkadaşlarım, Türkiyedeki kriminal ortamda eve giren hırsızın vurulduğu olay sayısı iki elin parmaklarını gecmeyecekken,ateşli silahlarında çok genel kapsamda poligon ve av amaçlı kullanıldığını bilmemize rağmen, illa ben evime gireni vururum söylemleri bence biraz afaki kalmaktadır.Biz silahseverin bir görevide ateşli silahların poligonda kullanılmasını teşvik etmek olmalıdır diye düşünüyorum.Anti silah gruplarının eline koz vermemeli, toplumun huzurunun, genelinin hukuka ve kanunlara uymasıyla sağlanabileceğinin bilinmesinin gerekli olduğu kanaatindeyim,saygılarımla.

Sn.hero17;Ben elimde silahla yemeden içmeden uyumadan iş güç uğraşmadan hırsızı evde beklerim demiyorum.Denk gelirse sonu ne olur diye düşüneceğimi hiç zannetmiyorum diyorum.Düşünün silah yastığınızın altında yatak odanızdasınız birden uyandınız aldınız silahı doğrulttunuz.Gelmiş herif çekmece vs kurcalıyor elinizde silah bunu gördü.Attı elini beline çekti emaneti ne yapacaksınız.Sen soy evi ben seni vurmayayım ben kanuna uyayım mı diyeceksiniz.Zaten bu şartlar varsa bir pisliği temizlemek bence farzdır...

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi