Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 3 Oy - 3.67 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tek kurşun, şevrotin ve çeşitli numaralarda ki saçmaların delicilik testi
Bu mesajı ev savunması için hangi fişek başlığı altında paylaşacaktım ama orada konu biraz dağıldığı için ayrı bir başlık açmayı uygun gördüm.

Aşağıda ki test slug namlulu bir Remington 870 ile yapılmış. Atış mesafesi belirtilmemiş ama genelde bu testler 3-5 metre gibi yakın mesafeden yapılır.

Kıyaslama yapabilmek için 9 mm fişeğin balistik jel içerisinde 13-14 inch ilerlediğini belirtelim.

8 numara saçma balistik jel içerisinde 4-5 inch arasında ilerlemiş.

[Resim: 8numara.jpg]

5 numara (tungsten alaşımlı) saçmaların ağırlığı 7-8 inch arasında ilerlemiş.

[Resim: 5numara.jpg]

4 numara saçmaların ağırlığı 6-7 inch arasında ilerlemiş. 5 numara tungsten alaşımlı saçmadan daha az delicilik göstermiş.

[Resim: 4numara.jpg]

2 numara saçmaların ağırlığı 8-10 inch arasında ilerlemiş.

[Resim: 2numara.jpg]

1 numara tungsten alaşımlı saçmaların ağırlığı 8-11 inch arası ilerlemiş.

[Resim: 1numara.jpg]

BB (4/0) kurşun saçmaların ağırlığı balistik jel içerisinde 10-12 inch arasında ilerlesede saçmaların bir kısmı 14.5 inch ilerlemiş.

[Resim: bb.jpg]

No.4 Buck (Biz de karşılığı olmayan 6/0 ile 7/0 arası bir şevrotin tipi). Saçmalar ağırlıklı 13-15 inch arası ilerlemiş. Giriş yerinde ki 'temporary stretch cavity' (tam karşılığını bilmiyorum, dokuda yaptığı geçici boşluk) dikkat çekici.

[Resim: no4-3.jpg]

[Resim: n04-2.jpg]

No.1 Buck (9/0, 16 adet saçma içeren şevrotin). Tek bir balistik jel bloğu yetersiz kaldığından 2 adet blok yanyana konulmuş. Saçmalar 16-20 inch arasında ilerleme yapmış. 'Temporary Cavity' olarak adlandırılan geçici boşluğa bakarak, yaratabileceği doku tahribatı hakkında fikir yürütebilirsiniz.

[Resim: no1buck1.jpg]

00 Buck (Remington Express) bildiğimiz 9 adet saçma içeren şevrotin. Saçmalar 20-23 inch arası ilerlemiş.

[Resim: 00remexpress1.jpg]

[Resim: 00remexpress2.jpg]

00 Buck (Federal Classic). Federal'in şevrotini Remington Express'e göre daha toplu bir dağılım göstermiş. Saçmalar ortalama 20-21 inch ilerlemiş.

[Resim: oofederal1.jpg]

[Resim: 00federal2.jpg]

Federal 00 Buck Magnum (12 saçma-76 mm). Bu mühimmatla da saçmalar yaklaşık 20-21 inch ilerlemiş ama daha fazla saçma içermesi sebebi ile durduruculuğu daha yüksek, giriş kısmında ki tahribatta Federal'in klasik şevrotininden daha yüksek.

[Resim: 00fedmag1.jpg]

Tek kurşun (Remington Reduced Recoil) 36 cm uzunluğunda ki namlu ile atış yapılmış, balistik jel içerisinde 27 inch ilerlemiş.

[Resim: tekkurun1.jpg]

Balistik jelden çıkartılan tek kurşun tapası ile beraber.

[Resim: tekkurun2.jpg]

Balistik jelden çıkartılan tek kurşun.

[Resim: tekkurun3.jpg]

Winchester Foster Slug aynı testte 18 inch ilerlemiş.

[Resim: winchfoster.jpg]

Brenneke R10 (10 gauge) ise aynı testte 25 inch ilerlemiş.

[Resim: brennekeR10.jpg]
Konu bütünlüğü açısından da ev savunmasında hangi fişek başlıklı konuda yazdığım mesajı, bu konu altında tekrar yazıyorum. Aşağıda ki yazı yabancı kaynaklardan yapılmış bir derlemedir.

Ev savunmasında yivsiz tüfek kullanılacaksa hangi tip fişek kullanmamız gerektiği her zaman aklımızda soru işaretlerine neden olur. Tek kurşun mu? Şevrotin mi? Kuş avı için kullanılan saçmalar mı? Yoksa plastik saçma mı?

Ev savunması için yivsiz tüfek tercih etmemizin 3 temel sebebi vardır.

1) Durdurucu gücü çok yüksek mühimmat kullanabilme.
2) Hedefi bulmayan bir atışta duvarı delip geçme ihtimali (ev duvarlarının yapısı gereği bu daha çok A.B.D. için geçerli) düşük olacak tipte mühimmat kullanabilme olanağı.
3) Tabanca kullanımında ki gibi kurşunu direk hedefin ölümcül bir bölgesine gönderme yeteneğine ihtiyaç olmaması.

Kullanacağımız mühimmatta önemli olan, saçmaların saldırganın vücuduna hayati öneme sahip kardiyovasküler yapıyı (önemli damarlar) geçerek, şuurunun kapanmasına neden olacak hızlı bir kanamaya sebep verecek (beyne giden oksijenin kanla taşınması sebebi ile) kadar vücudun derinlerine girmesi gerekmektedir.

Bir çok insan (A.B.D.'de) ev savunması için tüfeklerinde 6 numara yada daha ufak çaplı saçma bulundurmaktadır. Bundan kasıt saçmanın duvarı delerek yada sekerek 3. kişilere zarar verme olasılığını önleme isteğidir. Küçük numaralı saçmalar yakın mesafede kullanıldığı zaman, korkunç boyutlarda doku kaybına sebep olabilir ama bu saçmaların deliciliği düşük olduğu için yeteri kadar vücut içerisine giremez. Saldırganın gövdesinde açılmış korkunç görünümlü ama sığ bir yara, onu durdurmaya (özellikle kimyasal/psikoz bir madde kullanmışsa) yetmeyebilir.

Uluslararası Yara Balistiği Birliği isimli bir kuruluş hem ev savunması hem de güvelik güçlerinin uygulamalarında içerisinde 16 adet iri saçma bulunan 9/0 (No.1 Buck) şevrotini tavsiye ediyor. 9/0 şevrotin, piyasada en çok bulunan ve içerisinde 9 adet iri saçma bulunan 11/0 (No.00 Buck) şevrotinden %30 daha fazla efektif yara travması yapabilme potansiyeline sahip. Ayrıca 9/0 şevrotinlerin saldırganın vücudunu delip geçme ihtimalleri de düşük.

Alıntı

Sn.Syılmaz
resimlerle desteklenen yazınız sayesinde kafamdaki çoğu soru işareti gitti diyebilirim, çok teşekkürler...
Ben galiba bana en uygun savunma mühimmatımı buldum, silaha ilk 2 fişeği 4 numara sonrakileri ise 9/0 şevrotin olarak dolduracağım, ama yüksek ihtimalle ilk 2 fişeğin saldırganı etkisiz hale getireceğini ve şavrotinlere ihtiyaç duymayacağımı düşünüyorum.

Alıntı

Sn Syılmaz, harika görseller ve laboratuvar bilgileri ile desteklenmiş bu harika derlemeniz için çok teşekkür ederim. Elbette söz konusu yivsiz olduğunda, bu harika paylaşımın da sizden gelmesi hiç şaşırtıcı değilSmile
Uygun bir zamanda, farklı açılardan yapılacak 4-6 no lu saçmaların, tuğla üzerindeki reaksiyonunu konu alan bir çalışma yapmak istiyorum. Malum, Türkiyedeki evlerin büyük bölümündeki oda duvarları bu materyalden oluşmakta. Sıvalı, sıvasız ve değişik derecelerdeki açılardan yapılacak atışların sonuçlarını hayli merak ediyorum. Özellikle hangi mesafe ve açılardan duvarı delebileceği yada sekebileceği konusunda deneyimi olan dostlarımız var ise bu başlıkta paylaşmalarının uygun olacağını düşünüyorum.

Alıntı

Yine dolu dolu bilgi yüklü araştırmacı mesajınız için teşekkürler Sn.syılmaz.

Alıntı

(25-05-2011, 12:56 PM)omertcan demiş ki: Sn.Syılmaz
resimlerle desteklenen yazınız sayesinde kafamdaki çoğu soru işareti gitti diyebilirim, çok teşekkürler...
Ben galiba bana en uygun savunma mühimmatımı buldum, silaha ilk 2 fişeği 4 numara sonrakileri ise 9/0 şevrotin olarak dolduracağım, ama yüksek ihtimalle ilk 2 fişeğin saldırganı etkisiz hale getireceğini ve şavrotinlere ihtiyaç duymayacağımı düşünüyorum.

Sn, omertcan; Şevrotin diye tabir edilen doluları kullanmanızı kesinlikle tavsiye etmem.Malumunuz olduğu üzre içerisinde 9 adet misket bulunan bu fişekte hangi misketin nereye gideceğini asla kestiremezsiniz ve Allah korusun sevdiklerinize de zarar verebilirsiniz.Tek kurşun herzaman şevrotinden daha akıllıca bir seçim olacaktır.[/size]

Alıntı

Mükemmel paylaşım Sn.Syılmaz çok teşekkürler...

Alıntı

Bu degerli paylasim icin tesekkurler.

Ev savunmasinda ilk fisekte ya da ilk iki fisekte 5, 6 ya da daha kucuk capli sacma onerir misiniz, yoksa en iyisi hic risk almamak mi?

Alıntı

Beğenmenize sevindim arkadaşlar, herşey sizler için. Shy

(25-05-2011, 01:46 PM)meftae demiş ki: Uygun bir zamanda, farklı açılardan yapılacak 4-6 no lu saçmaların, tuğla üzerindeki reaksiyonunu konu alan bir çalışma yapmak istiyorum. Malum, Türkiyedeki evlerin büyük bölümündeki oda duvarları bu materyalden oluşmakta. Sıvalı, sıvasız ve değişik derecelerdeki açılardan yapılacak atışların sonuçlarını hayli merak ediyorum. Özellikle hangi mesafe ve açılardan duvarı delebileceği yada sekebileceği konusunda deneyimi olan dostlarımız var ise bu başlıkta paylaşmalarının uygun olacağını düşünüyorum.

Sn. Meftae eğer yapabilirseniz Türkiye şartları düşünüldüğünde gerçekten harika bir test olur. Yalnız iki yüzü sıvalı tuğla bulmak biraz zor, harç karmanız gerekebilir. Shy

Eğer yapacak olursanız ufak bir hatırlatmada bulunayım, iç cephe duvarları ağırlıklı 13.5'luk (genişliği) tuğladan olur.
(25-05-2011, 03:27 PM)ruger demiş ki: Ev savunmasinda ilk fisekte ya da ilk iki fisekte 5, 6 ya da daha kucuk capli sacma onerir misiniz, yoksa en iyisi hic risk almamak mi?

Sn. Ruger, bu konuda tavsiyede bulunmak bana doğru gelmiyor. Benim tercihimi sorarsanız mevcutta 9'lu şevrotin bulundurmakla beraber bu tercihimi 16'lı (belki de 27'li) şevrotine çevirmeyi düşünüyorum ama bu benim tercihim, kesinlikle tavsiye değildir.

Tek kurşun kullanmayı düşünen arkadaşlarıma bir hatırlatmada bulunmak istiyorum. Eğer isabet ettiremezseniz, pencereden çıkacak bir tek kurşun caddenin karşı tarafında bulunan bir daireye girip alakasız birine isabet edebilir.

Aslında aile fertlerini bu konuda uyarmak ve belli senaryoları çalışmak gerekli, mesela eve yabancı biri girdiğinde asla onun arkasında durmamaları (size göre), olayı gözlemleyemiyorlarsa bulundukları odadan çıkmamaları gibi.

Alıntı

(25-05-2011, 02:38 PM)sbhttn demiş ki:
(25-05-2011, 12:56 PM)omertcan demiş ki: Sn.Syılmaz

Sn, omertcan; Şevrotin diye tabir edilen doluları kullanmanızı kesinlikle tavsiye etmem.Malumunuz olduğu üzre içerisinde 9 adet misket bulunan bu fişekte hangi misketin nereye gideceğini asla kestiremezsiniz ve Allah korusun sevdiklerinize de zarar verebilirsiniz.Tek kurşun herzaman şevrotinden daha akıllıca bir seçim olacaktır.[/size]

Bu tavsiyeniz çok yanlış, yukarıdaki fotoğraflara bir daha dikkatli bakarsanız şevrotinin 3-5 metre mesafede ne kadar toplu gittiğini görürsünüz. Ev içi mesafelerde şevrotinin birinin hanyaya birinin konyaya gitmesi mümkün değildir, aksine tapadan ayrılmadan toplu halde giderler, hatta o mesafeden şevrotin ile vurulanlarda tapanın giriş izi bile görülür...

Tavsiyenize uyup hepsini tek kurşun kullanırsa, syılmaz'ın bahsettiği şekilde kapıdan pencereden çıkacak o kurşun yüzlerce metre ötede başkalarına zarar verebilir. Şevrotin, ecnebilerin adlandırdı şekilde "buckshot" tüm dünyada ev savunmasında ve polis kullanımında bir numaralı seçimdir, slug ise kesinlikle kaçınılması tavsiye edilir, ama son çare olarak şevrotinle vurduğunuz saldırgan üzerinize gelmeye devam ediyorsa, kütle merkezine bir slug konuyu kapatacak güçtedir...

Alıntı

Galiba bu konunun sonu yakın mesafede delici olmayan ama durdurucu gücü olan kauçuk mermilerin kullanımının en az riskli savunma olacağına gelecek. 100-150 m2 lik bir daire içerisinde hem sevdiklerimize kaza ile hem de hırsıza ölümcül zarar vermeme açısından bana katılan olmasada bence doğru seçim. Yine de çatışma ihtimaline karşılık kurşun saçmalı fişeklerde el atında bulunmalı.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi