Ev Savunmasında Hangi Fişek
Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 2 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ev Savunmasında Hangi Fişek
#91
Değerli Forumdaşlarım,

Ev savunmasında hangi fişek kullanılması gerektiği konusu oldukça tartışılmış bir konu. Biz bu konuya  bir kanıt sunabilir miyiz  düşüncesi ile bir deneme yapmaya karar verdik. Bu gün Sn. Kanuni ile birlikte Acaba Trap fişeği savunma amaçlı olarak kullanılabilir mi? Şevrotin, slug (kaval) namluda atılırsa nasıl bir sonuç alınır? sorularına cevap aradık. 

Hedef olarak kullandığımız stirofor levhalar çatı izolasyonu için kullanılan oldukça sert bir malzeme, ancak penetrasyon ölçümü için elbette uygun değil, fırsat bulup havalar serinleyince balistik jel üzerinde ayni çalışmayı tekrar etmeyi düşünüyoruz.

Video ani bir kararla, önceden bir kurgu yapılmadan, elimizdeki malzemeler ile (kendi dolumlarımı test için evde yaptığım hedef kağıtları kullanılarak) doğaçlama olarak çok amatörce hazırlanmıştır, bazı hatalarımızın affını dileriz (örneğin 10 metre şevrotin atışında araya 15 li şevrotin karışmış) , ancak sonuçların bir fikir verebileceğini düşünüyoruz. 

Bu arada elektronik nişangah ve video kaydında pil sorunları yaşadığımız için, şoklu namlu ile çalışmayı sürdüremedik.

Sonuç olarak, iri saçmanın durduruculuk sağlayabilecek yeterli bir penetrasyon ve dağılım sağlayacağı kanısı bizde oluştu. Şoksuz slug namluda şevrotinin ise kısa mesafede oldukça fazla dağıldığı, en geniş şokla atıldığında ise daha toplu bir isabet sağladığını gördük. Bu da yakın mesafe savunmasında şoksuz namluda savunma amaçlı şevrotin kullanımının güvenilirliği konusunda kafamızda soru işaretleri yarattı.

Saygılarımızla
 
Alıntı
24 üye teşekkür etti:
Kara45, Xlll, Carbon12, eraonk, kuzeybuzulu, al-me, tirendaz, Murata, husrev, Pitts, Gazanfer, Kanuni, talaymu, tsuba, ThePulchra, lupus, DrgFly, Surmene, Dr.Oz, wubıh, ERDAL, madenci08, Alphawolf, aerdogdu2
#92
Sn Sabri, 0/5 ve 0/7 şevrotinleri de test eder misiniz? Zuber, B&P, Aquila ve Sterlingin bu numaralarda fişekleri var. En kolay bulunanı Zuber, 0/3 0/5 ve 0/7 numaraları mevcut. Bir de Sterling power tapa içinde yeni bir 0/9 şevrotin üretti. İçinde içinde 9 adet 25-27 gram kurşun var, tepmesi hissedilir şekilde az. Nikel kaplı olanı da var. Özellikle bu power tapalı şevrotini ev savunması açısından test eder misiniz? http://www.sterling.com.tr/tr/Urunler/De...l-buckshot
 
Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Sabri, tirendaz
#93
(30-08-2017, 10:59 PM)tsuba demiş ki: Sn Sabri, 0/5 ve 0/7 şevrotinleri de test eder misiniz? Zuber, B&P, Aquila ve Sterlingin bu numaralarda fişekleri var.

Sayın Tsuba,
Bu testler zaten yapılmıştır. Bizim yapmak istediğimiz aslında ev savunma mesafesi olan 15 metre mesafede, savunma amaçlı şoksuz kaval (slug) namlulu tüfeğimizle 5-10-15 metre dağılımları nedir, mesafeye bağlı olarak penetrasyon değişir mi, çalışmasıydı. 

Çalışmamızda saçma ile makul bir dağılım ve makul bir penetrasyon ile  10 metre içinde iri saçmaların durdurucu olabileceğini, düz namlu ile atılan şevrotinlerin fazla dağıldığını gösterdi.

Bazı temel bilgileri hatırlamamızda yarar var:
  • Bir cismin deriyi delebilmesi için en az 125 fps hızda olması, kemik kırabilmesi için 250 fps hızı geçmesi gerekli, saçma 10-15 metre içinde  bunu sağlayabiliyor mu? Evet (Kaburgaları kırabilir)
  • FBI testlerinde durduruculuk için ön görülen hayati organlara kadar delme mesafesi (Penetrasyon) 16-18 inç (40-45 cm)  Saçma bunu sağlıyor mu? Hayır. Şevrotin sağlar mı ? Evet
  • Saçma yakın mesafede geniş ağızlı bir yara açar, nadiren hayati organlara kadar ulaşabilir, gerek yarattığı acı ve ağrı, gerekse psikolojik etki ile uyuşturucu etkisinde değilse, saldırganı durdurur.  Göğüs hedefinde kaburgalar arasındaki boşluklardan kalbe işleyerek ani, kol ve bacakta büyük damarları parçalayarak kan kaybından ölüme sebep olabilir. Ufak saçmalar kafatası dışında kalmakla birlikte ince kemiklerden kafatasının içine kadar girebilirler
[Resim: penetrasyon.png]

Balistik jel testlerinden örnek vermem gerekirse (+4 derece %10 balistik jel, 10 metre mesafe 3 numaralı şok ile) :

5 Numara saçma:
[Resim: birdshot_5_kent_a.jpg]

2 numara saçma:
[Resim: shot_2_rem_express_a.jpg]

BB saçma
[Resim: birdshot_bb_rem_lead_a.jpg]

4 numara şevrotin:

[Resim: buck_4_fed_premium_mag_a.jpg]


00 Şevrotin
[Resim: buckshot_00_tac_remington_a.jpg]


Fizik kuralı olarak atılan cismin kitlesi arttıkça enerjisi de yüksek olacaktır. Saçmalar irileştikçe yukarıdaki resimlerdeki balistik jel testlerinde de göreceğiniz gibi, penetrasyonu da artar.

Saygılarımla
 
Alıntı
17 üye teşekkür etti:
heisenberg, Xlll, alpago, PersonalDefence, DrgFly, lupus, madenci08, xeorx, hunter 12, ThePulchra, Oberon, husrev, tsuba, alpi, Gazanfer, emre76, Alphawolf
#94
Ben de savunma konusunda şevrotin fişekleri, tek kurşuna göre daha çok önemsiyorum. Ancak kullandığım şevrrotinlerde hep aşırı dağılma sorunu yaşadım. Sterling'in yeni ürünü Long Range Şevrotinin, bu dağınık grup sorununu çözeceğini düşünüyorum. Testlerinizde bu şevrotine de yer verirseniz sevinirim. B&P de benzer öelliklere sahip power tapa içinde, düşük gramajlı ve tepmesi az olan bir şevrotin sürdü piyasaya. Adı Active Buckshot. Firma verisi 550 bar basınca sahip olduğunu yazıyor. http://www.baschieri-pellagri.com/en/cat...index.aspx
 
Alıntı

#95
(01-09-2017, 01:42 AM)tsuba demiş ki:  Ancak kullandığım şevrrotinlerde hep aşırı dağılma sorunu yaşadım. Sterling'in yeni ürünü Long Range Şevrotinin, bu dağınık grup sorununu çözeceğini düşünüyorum. Testlerinizde bu şevrotine de yer verirseniz sevinirim. 

Sayın tsuba,

Genelde şevrotinler normal bir tapa dışında yerleştirilir( resimde en soldaki). Bu da, namlu içinde seyrederken gerek namlu cidarına, gerekse biri birilerine çarparak biraz şekillerinin bozulmasına ve balistik özelliklerinin bozulmasına yol açar. Sonuçta bu şevrotinlerin seyir esnasında dağılmalarını arttırır, geniş gurup yaparlar


[Resim: Ekran_Resmi_2017_09_01_09_07_28.png]


Bu sorunu aşmak için bazı çözümler geliştirilmiştir. Örneği soldan ikinci resimdeki gibi power tapa içine yerleştirilmeleri namludan daha toplu çıkmaları ve tapadan ayrıldıktan sonra daha az dağılmalarına, daha toplu gurup yapmalarını sağlar (Sterling'in yaptığı budur, nikel kaplanması nasıl bir özellik kazandırır açıkçası bilmiyorum)

Soldan üçüncü resimde gördüğünüz Winchester'in keçe tapa ve buffer (tampon) kullanarak yaptığı şevrotin var. Buffer malzemesi, namlu içinde ve çıktıktan sonraki çarpmaları azalttığı için saçmaların küresel yapısının bozulmadan daha iyi balistik özellikle çıkmalarına ve daha sıkı gurup yapmalarına neden olur.

En sağda görülen Federal Flite control, hem power tapa hem buffer içeriyor. Power tapa namlu içinde, buffer namludan çıktıktan sonraki saçmaların çarpışmasını ve şekillerinin bozulmasına engel olduğu için daha sıkı gurup yaptığı söyleniyor.

Yukarıdaki yazımda şevrotinlerin şoklu namlu ile daha sıkı gurup yaptığını yazmıştım. Ancak genelde, savunma amaçlı yivsizlerimiz ya şoksuz kaval namlulu veya tek kurşun da atabilmek için en geniş şoka sahipler. Bir tehditle karşılaştığımız zaman " Bir dakika ben şevrotin atacağım, şoku değiştireyim" gibi komik bir şey söz konusu değil.

Tavsiyenize uyarak piyasada bulabildiğim şevrotinleri alıp, hem kesip yapılarını, hem gurup yapma özelliklerini en kısa zamanda inceleyeceğiz. Ayrıca kendi yapacağım power tapasız ve tapalı ve ayrıca buffer'lı şevrotinleri deneyeceğim. Her halde yararlı bir çalışma olur.

Üzerinde durmamız gereken bir nokta da savunma mesafesi içinde şevrotinlerin çoklu isabet için birazcık da (makul ölçüde) dağılması gerektiği. Çalışmayı yapınca bunu da ayrıca tartışabiliriz.

Saygılarımla
 
Alıntı
10 üye teşekkür etti:
Surmene, Xlll, tsuba, husrev, Dr.Oz, ThePulchra, 1905sss, nsyuksel, Alphawolf, aerdogdu2
#96
(30-08-2017, 10:59 PM)tsuba demiş ki: Nikel kaplı olanı da var. Özellikle bu power tapalı şevrotini ev savunması açısından test eder misiniz? http://www.sterling.com.tr/tr/Urunler/De...l-buckshot

Sayın tsuba,

Hafta sonu Sterling'in Normal ve Long Range 2 tür (Nikel kaplı dahil) şevrotinini değişik namlu ve şoklarla  7-15 metrelerde dağılım, namlu çıkış hızlarını test ettik.
[Resim: IMG_0410.jpg]

[Resim: IMG_0407.jpg]

Testlerde Remington ve B&P şevrotinlerle de karşılaştırdık. 

[Resim: Ekran_Resmi_2017_09_12_08_29_14.png]


Çok ilginç  ve şaşıracağınız veriler elde ettik. Sonuçları Sn. Kanuni yazacak. Henüz bazı istatistik değerlendirmeleri yapıyoruz.

Saygılar
 
Alıntı
9 üye teşekkür etti:
1905sss, nsyuksel, wubıh, taarruz, madenci08, tirendaz, tsuba, Alphawolf, BBNinca
#97
(12-09-2017, 08:13 AM)Sabri demiş ki:
(30-08-2017, 10:59 PM)tsuba demiş ki: Nikel kaplı olanı da var. Özellikle bu power tapalı şevrotini ev savunması açısından test eder misiniz? http://www.sterling.com.tr/tr/Urunler/De...l-buckshot

Sayın tsuba,

Hafta sonu Sterling'in Normal ve Long Range 2 tür (Nikel kaplı dahil) şevrotinini değişik namlu ve şoklarla  7-15 metrelerde dağılım, namlu çıkış hızlarını test ettik.

Çok ilginç  ve şaşıracağınız veriler elde ettik. Sonuçları Sn. Kanuni yazacak. Henüz bazı istatistik değerlendirmeleri yapıyoruz.

Saygılar

Çok teşekkür ederim,  aradığım savunma fişeğini buldum sanırım.
 
Alıntı

#98
Rubberların Robberlara karşı nasıl işe yaramaz olduğunu gösteren bir video. Polis İlk başlarda bean bag ammo ile müdahale ediyor. Bean bag'in etkisiz kaldığı yerde gerçek mermi kullanarak olayı sonlandırıyorlar.
 
Alıntı
3 üye teşekkür etti:
Carbon12, Alphawolf, PersonalDefence
  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi