Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
FAYDA/FİYAT
Bulundurma amaçlı tabanca seçerken fayda/fiyat orantısı en yüksek silah Gümüşay diyorum. İtiraz edenler?
[Resim: gmaysiyah4sz4.jpg]

Alıntı

itiraz ediyorum...

Alıntı

Ben de "ağamıza katılıyor"..itiraz ediyorum..Big Grin Big Grin Big Grin

Sevgiler

Alıntı

Alıntı: fayda/fiyat orantısı en yüksek silah Gümüşay diyorum
Sn.revolversever, Gümüşay bence tasnif dışı kabul edilmesi gereken bir silah.
Çünkü fayda / fiyat oranını değerlendirebilmemiz için, en azından model üretim amacına uygun bir silah olmalı.
Çok üst düzeyde olmasa dahi, bir revolverden beklenen minimum performansı sağlayabilmeli.

Daha henüz silahın içini açıp incelemeden, beş altı kez seri bir şekilde çift harekette tetik düşürmeye çalıştığınızda bile sistem bir süre sonra kilitleniyor. İçini açıp baktığınızda ise, son derece kalitesiz parça işçiliği, yarı otomatik tabanca gibi açılmış bir horoz çentiği ve buna bağlı olarak da tek harekette bile sağma mesafesi olan bir tetikle karşılaşıyorsunuz. Silahın mekanik akıcılığı, MKEK'Nin zamanında 300-400 YTL civarında sattığı Rossi'ler kadar bile değil. O zaman bir kaç Rossi inceleme imkanım olmuştu, halihazırda burada bir arkadaşımda da 2.5'', .357 bir Rossi var ve poligondaki Gümüşay'la kıyas götürmeyecek kadar kaliteli bir silah.

Fiyat / Fayda oranı çok daha iyi olan yerli silahlar varken, ki bunu bir silahın modelinin, üretim amacına uygunluğu ile orantılı olarak düşünerek söylüyorum, Gümüşay bu konuda ilk sırayı alamayacak bir tabancadır. Çünkü bir revolverin üretim amacı olan mekanik güvenilirlik ve kaliteli tetik, hiç değilse tek hareketli halde sağma mesafesi olmayan bir tetik ile uzaktan yakından alakası yoktur.

Bugün biraz sabırlı davranıp, araya aracı denen o kaptırmatörlerden birisi girmeden silah sahibi ile direk bire bir görüşme imkanı bulduğunuzda, 1000 YTL civarına son derece temiz SW Model 10 bulma imkanı varken, bence Gümüşay bu kategoride tasnif dışı olması gereken bir tabancadır.

Alıntı

Ben Sn. RevolverSever'e katiliyorum. Kotu bir kopya oldugunu hepimiz biliyoruz. Ama kendisi fayda fiyat oranindan bahsetmis. En azindan yeni bir silah aliyorsunuz. Fiyatida gercekten ucuz (600+ YTL). Eger bu orandan bahsediyorsak; yine kopya olan ve fiyatlari 2.000 YTL'nin ustundeki Turkiye imalati yari otomatiklere gore Gumusay bence cok daha iyi bir noktada.

* Sonradan eklenmistir : Bu arada; bir ara bahsetmistim saniyorum. Bende Gumusay vardi ve kendimce memnundum. Hic bir zaman tutukluk, kilitlenme yapmadi. Yazilanlari anliyorum, iscilik kalitesi hic iyi degil. Ama herseye ragmen calinmasaydi seve seve tutardim elimde.

Alıntı

Alıntı: Bulundurma amaçlı tabanca seçerken fayda/fiyat orantısı en yüksek silah Gümüşay diyorum. İtiraz edenler?
Gümüşay taşıma silahı değil: Yapısı gereği iri ve ağır.
Müsabaka silahı değil: Atış hassasiyeti yetersiz.
O yüzden 'bulundurma' silahı.
Ama taşıyan yok mu? Var.
Herneyse, kapı dışarı çıkarmadığınız(Yoksa gezdiriyor musunuz onları ara sıra? Evet gezdiriyorsunuz değil mi?), canınız çekince atış yapamadığınız bulundurma silahına neden o kadar para verelim?
Zevkleri tartışmak niyetinde değilim. Gümüşay'ın kalitesini de tartışmıyorum. Görevi işyerinde veya evde hayatımızda belki bir kere belki hiç bir zaman, bize sadece 1-2 m uzaklıktaki saldırganı defetmek ve ara sıra okşanmak olan bulundurma silahını alırken, taşıma silahı kriterlerine bakmaya gerek yok diye düşünüyorum.
Kurşun neresine değerse değsin adamı durdursun yeter. Zaten en ucuza, en iyi Gümüşay durdurur: .357 mag.

Alıntı

Gümüşay'a itirazım yok. İlaveten 7,65 veya .380 Fatih 13 de bu alanda iyi bir alternatif olabilir...

Alıntı

Alıntı: 7,65 veya .380 Fatih 13 de bu alanda iyi bir alternatif
Bence alternatif değil, bu konuda birinci tercih konumundalar.
En azından üretim amaçlarına uygun mekanik verim ve güven veren silahlar.
Bence Fatih13'e verilen paraya göre çok fazla silah alıyorsunuz.

Alıntı

Bu fiyat aralığında 9mm veya 7,65mm çaplarda daha kaliteli yarı otomatik tabancalar bulmak mümkün.

Alıntı

Sn Arkadaşlar,

Eğer illa ki "o fiyatlara-taşımam gereken" bir (sıfır) silah alacak olsaydım (ki taşımayacaksam o fiyatlara tabanca almam "yivsiz tüfek" tercih ederim), bana makul gelen seçenek "kırıkkale" olurdu, tahmin ediyorum...
Sonuç itibariyla "kendisini ispatlamış bir platform üzerine, yıllardır üretilen bir silah" diye düşünüyorum...

Tabi üstatın yukarıda bahsettiği silahlarla ilgili herhangi bir tecrübem yok..Smile
Yalnızca tecrübesiz bir insanın, çıkarması muhtemel "mantıklı bir tercih" olduğunu düşünüyorum

Sevgiler

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi