Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol
Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Girsan Yavuz MC 21 & Zigana Sport
#1
Arkadaşlar ikisi arasında tercihiniz hangisi olur, artıları ve eksileri nelerdir, siz değerli form üyeleri ve üstatların yorumlarını bekliyorum.

Teşekkürler..
 
Alıntı

#2
Sn.Asos54

Bana düşmez ama teknik özellikler olarak bakacak olursak,
Zigana Sport daha uzun ve daha kalın iken,
MC 21 yüksekliği daha fazla olan bir silah.
İkisi de genel anlamda büyükçe silahlar sayılabileceğin gizleme açısından çok büyük farklar olmaz.

MC21, Girsan'ın yeni ürünlerinden biri ve şuan forum sayfalarında sağlıklı bir geri-bildirim yok. Yani dayanımı, malzeme kalitesi bakımından bir geri bildirim yok ki Girsan'ın önceki yıllarda çıkardığı modellerde çok iyi bir ünü olduğu söylenemez. Girsan'ın dağılımı konusunda da internet üzerinde gördüğüm "Bira şişesine sıktım 5'te 4" gibi ifadelerden ileri gitmediğinden bir fikrim yok.

Zigana Sport ise kullanıcılarının memnun olduğu yaklaşık 20-25.000 atıma kadar herhangi bir kırım vermeyen ve genel olarak iyi bir dağılıma sahip bir model olduğu forum sayfalarında mevcut. Ayrıca internet sitesindeki resminde ayarlı gez mevcut. Eğer ayarlı gez ile satıyorlarsa ve hedef atıcılığı için kullanacaksanız silahınızı bu da bir avantaj.

İki modelin de fiyatları oldukça yakın.

Saygılar.
 
Alıntı

#3
Sn. Asos54
Bende Zigana Sport var atışından, dağılımından memnunum. Şu ana kadar bir sorun çıkartmadı. Temizliği biraz sorun diyorlar ama atıştan sonra temizliğini aksatmadan yaparsan bir sorun yaşatmıyor.
 
Alıntı

#4
Al birini vur ötekisine. İkisinden de uzak dururum. Geçmiş konulara bakarsanız ne demek istediğimi daha iyi anlarsınız.
 
Alıntı

#5
(14-05-2011, 01:37 AM)alpyesilay demiş ki: Al birini vur ötekisine. İkisinden de uzak dururum. Geçmiş konulara bakarsanız ne demek istediğimi daha iyi anlarsınız.

+1
 
Alıntı

#6
Sn. alpyesilay geçmiş konularda herhangi bir kıyaslamaya rastlayamadım, al birini vur ötekisine derken kullanan ve memnun olan arkadaşlarımız yok değil, biraz haksızlık yapmış olmuyormusunuz?

Her iki tabancanında yerli üretim olması bana kalırsa gurur verici, Uzak durma konusunu da tartışmaya açıyorum, yerli üretimden neden uzak duralım?

Zigana Sport'un atım ve kırım raporları inceledim hiç de fena sayılmaz, Amaç Girsan yavuz MC21 & Zigana Sport'un iyi ve kötü yanları teşekkürler..
 
Alıntı

#7
Sn.asos54, kullandığınız yerli bir silah var mı?
Varsa ne süredir ve ne yoğunlukta kullanıyorsunuz?
Kaliteli üretim yabancı silahlar ile yerli silahları ne ölçüde karşılaştırabilme imkanınız oldu?
 
Alıntı

#8
Sn. alpyesilay bu karşılaştırmaları yapmış olsaydım şuanda bu konuyu tartışma konusu yapmazdım, iki yerli üretim silahın artılarını,eksilerini öğrenmek ve değerlendirmek istedim, lakin yazmış olduğunuz yazılar pekte öğretici değil, madem bilginiz ve tecrübeniz üst düzey, biraz paylaşın bizde faydalanalım teşekkürler...
 
Alıntı

#9
Yüreğim acıyarak bunu söylüyorum ki ben tabancasını görevi gereği taşıyan birisi olarak yerli silahların hiç birisine güvenerek taşımam. Gerek ince işçilikleri gerek metal dayanıklılık ve kaliteleri kesinlikle iç açıcı değil. Öz eleştri yapmak gerekirse daha çok fırın ekmek yememiz lazım. Zigana sport ile atış yapan kullanıcılarımızın silahlarından memnun olduğu geri bildirimlerini gördük.
Aynı zamanda 20.000 atımda gövde kırımı gibi, ( http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...p?tid=1156 )
emniyet mandalı arızası gibi konuları da görüyoruz. ( http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...p?tid=4290 )Bu emniyet mandalı arızası bence bir çuval inciri tamamen berbat etmek için tamamen yeterlidir.
Bu şekilde bir arıza vermiş bir firmanın hiç bir ürününü almam.

Üzücü diğer bir konu taklitten öte bir adım atamamışız. Yerli sanayimiz tarafından üretilmiş, kendisine özgü üretime sahip tek bir tabancamız dahi yoktur. Bire bir taklit etmeye çalıştığımız silahları dahi elimize yüzümüze bulaştırmışız.
Özen yok, ince işçilik yok, baştan savma, kalitesiz boya işçiliği, dolu kırım raporları daha neler neler.
Kısmet olur da orjinal Beretta FS-92 ile Yavuz 16 yı yan yana koyup bir inceleme yapmaya çalışın.
Önce dış boya kalite farkını görmeye çalışın, sürgüyü çekip bıraktığınız zaman aradaki metal sesi farkını hissetmeye çalışın.
İmkan bulabilirseniz bilgi ve tecrübe sahibi birisi ile silahın ağır bakımı sökümünü yapıp parçalar arasındaki karşılaştırmada devasa farkı görmeye çalışın.
http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...p?tid=2222
Geçenlerde bir arkadaşımın Yavuz 16 Compact'ına ağır bakım yaptık, otomatik iğne kilitleme parçasının sürgü sabitleme pimi sökülülürken bir acayip hal aldı, rulo metal pim türünden bir pim. Takarken geri monte edemedik, kullanılamaz hale geldi... Smile
2200 tl civarı parayı Yavuz serisinden bir silaha verene kadar üstüne bir miktar para daha koyup asırlardır rüştünü ispat etmiş bir firma olan Beretta'nın herhangi kendime uyumlu bir modelini alır, gözüm arkada kalmaksızın rahat rahat kullanırım.

Seçim sizin.
2000 yılında Emniyet Teşkilatı için Yavuz 16 firmasından 10.000 civarı tabanca ihale ile alınmıştı. Bu silahlar silah başı 45 fişek ile Emniyet Teşkilatının eğitim kurumlarında eğitim amacıyla denenmişti.

Bizzat bir çok Yavuz 16 tabancayı deneme imkanım oldu.
Görebileceğim tutukluk şekillerinin hemen hepsini gördüm. Atış esnasında gezi düşen, şarjör değiştirirken şarjör kilidi kurtulup şarjör boşluğundan aşağı düşeni dahi gördüm. Anlamakta en fazla zorlandığım tutukluk cinsi ise tetiğin düşmesine rağmen iğnenin kovanda iz yapmaksızın ateşleme yapmaması şeklindeydi. Anlaşılan o ki sürgüdeki iğne yatağında ya da iğnede çeşitli freze kalıntıları ya da çapaklar oluyor ki bu çapaklar zaman zaman iğnenin ileri fırlamasına engel oluyor ve ateşleme gerçekleşmiyor.
Babama ait Sarsılmaz Kılınç 2000 light var. 2000 li yıllarda almıştı bu silahı. Fazla atış yapılmayan bir silah. Atış yaptığımız zamanlarda ise vuruş hassasiyetinden haz almıştık. 2007 yılında babam silahı bana vererek ayrıntılı bir bakım yapmamı ve silahın atış güvenliğini atış yaparak kontrol etmemi istedi.
Silahı ayrıntılı olarak söküp en iyi şekilde temizledim. Çalışan parçaları uyumunu tamamıyla kontrol ettim. Gözle görülür hiç bir sorun yoktu. Poligona gidip atış denemesi yaptım. İlk fişeği silaha sürdüm. Nişanımı aldım, tetiği düşürdüğüm zaman ateşleme olmadı. Bir süre bekleyip namludaki fişeği dışarı çıkarttım. Fişekte iğne izi yoktu. İğneyi tekrar kontrol ettim. Sağlamdı. Tekrar dolduruş yaptım. Bu sefer atışı normal olarak gerçekleştirdi. Ama burda dikkat edilmesi gereken hayati bir husus var.
Bu tabanca lazım olduğu zaman ateşleme gerçekleştirme zaafiyeti gerçekleştirecekse, o silah yerin dibine batsın...
Fişekte bir sorun olmadıkça tetiği çektiğim zaman ateşleme yapma olasılığı yüzde 99.99999999999999999 olan bir Smith Wesson revolver benim gözümde 1000 tane Yavuz veya Zigana dan daha değerlidir.
Beretta FS-92 yi 8 yıldan fazla bir süredir görev silahı olarak kullanmaktayım. 12.000 den fazla atış yapmış olan bu tabanca MKE hazretlerinin üretmiş olduğu 4 tane bozuk fişekten meydana gelen tutukluk haricinde kesinlikle bir olumsuzluk yaşatmadı. Bunların 2 si eski Nuh-u Nebi zamanından kalma fişek oldukları için ateşlemeyi ya yapmadı ya da ikinci tetik çekişinde yaptı.
Diğeri ikisi ise zayıf patlamadan dolayı kovanı tahliye edemedi. Silahın atım yatağı ve mekanizma başı yanmamış barut artıklarıyla doldu.
 
Alıntı

#10
Sn. alpyesilay çok değerli ve yararlı bulduğum yorumlarınız için teşekkür ederim, vermiş olduğunuz bilgiler doğrultusunda hareket ederek daha bilinçli ve tecrübe edinme konusunda kendimizi geliştiriyoruz, isterdim ki yerli üretimlerin çok daha kaliteli ve memnuniyet verici ürünlerle müşterilerini buluşturabilmesi, imkanda var olanakta var lakin yapılan işlere bakıldığında içler acısı, Mke İstanbul şubesine gitme imkanı bulmuştum, satış elemanları ürünlerini öyle bir anlatıyorlar ki; kimi 40.000 kimi 60.000 kimi 80.000, aman yarabbim insan mest oluyor, sizin gibi bilgi sahibi tabancalarla içli dışlı tecrübeli üstatların bilgileri dahilinde gördüklerim karşısında şok oluyorum. Acaba kim kimi kandırıyor???

En iyisi yerliden hiç bahsetmemek, yazık gerçekten yazık...
 
Alıntı

  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi