Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ilk Atis Izlenimlerim
Yivli tüfek atıçılığına başlayacak silahseverler için çok güzel bir yol hikayesi oluyor. Sizin yeteneğiniz herkeste varmıdır bilem ancak forumumuz açısından çok güzel bir örnek oldunuz.

Saygılar...

Alıntı

Sn. baris,

Attığınız 22'liklerin .22 Long Rifle (LR) nolma ihtimali yüksek. Bunun yanı sıra şayet attığınız silâh her atıştan önce sizin bir müdahalenizce dolduruluyor idiyse .22 Long (L) veya .22 Short (S) olma ihtimali de vardır. "Çok yumuşak patlayan ve sadece kapsül gücüyle gittiğini ...." düşündüğünüz fişekler cidden sadece kapsül gücüyle çalışan cinsten idiyse .22 BB Cap veya .22 CB Cap olma ihtimali de çok yüksektir. Zaten bu son iki fişek bahsettiğiniz gibi ev içi poligonlarda hatta normal odalarda bile gerek hedef atışları için kullanılmak için yapılan
fişeklerdir. Kapsüllü dolma tüfeklerin kapsüllerinden geliştirilen ilk Flobert fişeklerinin 4mm çapında olduğunu sanıyorum. Daha sonraki yıllarda bunların 6 ve 9 mm çapında olanları da yapılmış. Hatta ilk kırma S&W revolverlerinde kullanılan .22 (Short) fişek de Flobert fişeğinden geliştirilmiş.
Yukarıda bahsettiğim fişeklerin hepsi RF veya rimfire. Fakat özel adaptörlerle meselâ Parabellum tabancalarda kullanılan bazı 4mm fişekler ise merkezi ateşlemeli. Yine yukarıda bahsedilen .22RF (Long Rifle, Long, Short) ve 6mm Flobert BB Cap ve CB Cap fişekler aynı silâhtan atılabilirler. Flobert fişeklerin silâha tek tek doldurulması gerekir. Genelde "mükerrer atışlı" silâhlar .22RF LR, L, S fişeklerini atabildikleri gibi çoğu .22RF yarı-otomatik silâhlar Long Rifle balistiğine göre yapılmıştır. Fakat .22RF Short fişeğini atan şarjörlü tabancalar da bulunmaktadır (Meselâ Beretta 950 - JetFire ve/veya Minx).

Her ne kadar bahsettiğim .22RF fişekler ve bunları kullanan silâhlar çok popülerse de .22WRF ve .22WMR gibi kovanları çok az daha kalın çaplı fişekler de bulunmaktadır. Ben ".22RF" yazarken genelde Short, Long ve bilhassa Long Rifle olarak bilinen tiplerden bahsediyor(d)um.

Saygılar,

alikozanoglu

NOT: Sn. baris, siz de Ankara'dasınız. Keşke benzer ilgi odaklı kişiler ara sıra bir araya gelip lâflayabilsek. A.K.

Alıntı

Başka bir konu açmamak için bu güzel konuya yazmak istedim;
Hobi atışları için şarjörlü bir tüfek aldım ilk atışlar nasıl olmalı? hangi gr kurşunlar ile atış yapmalı ve adetler ne şekilde olmalı?
Tüfeğin alışma süresince nelere dikkat edilmeli şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi