Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ilk Atis Izlenimlerim
Mükemmel çalışma.

Alıntı

(11-05-2011, 11:33 AM)butcher888 demiş ki: Yivli tufek almaya karar verdigimde, hele hele stainless namlu ve zeiss durbun deyince "sen istersen git once havali tufek al, 20 yil calis sonra yivli alirsin" tadinda uyaranlar cok olmustu. ... Insanlarin sevkini kirmanin bir anlami yok.
+ 1 rep
Sn butcher888 geçenlerde de söylediğim gibi düşman çatlatacak türden bir silah edindiniz.Allah kazasız belasız ağız tadıyla kullanmayı nasip etsin.Hiç hevesiniz de kırılmasın.Belki kimi atıcılar 20 sene çalışarak ancak bu grupmanı yapıyordur ama ben de sizin gibi henüz 16 yaşında iken ilk yivli ve dürbün atışımda 150 metreden solo peçete paketini vurarak çok başarılı bir atış yapmıştım.Yani bu bir kabiliyet meselesidir.Profesyonel dürbün sıfırlamayı bilmem ama 200 metreye kadar hiçbir ekipman kullanmadan gayet iyi sıfırlama yapıyorum ve konuyla ilgili hiçbir eğitim almadım.308 ile sıradan bir dürbün ile 200 metreden peçete paketini tek atışta çok rahat vurabiliyorum.Hülasa bu iş çok bilmişe özel bir iş değildir.Bu iş gönül işidir,merak işidir.Eminim ki çok kısa sürede 500 metre atışlarında da aynı başarıyı el edersiniz.

Alıntı

Sn. butcher888, yeni tüfeğinizle yaptığınız ilk atışlarınızı bizimle paylaştığınız için sağolun. Gerçekten de hem tüfek, hem de optik seyrine doyum olmayacak parçalar. Sizde atışına doyamayacaksınız tabii.

[Resim: IMG_0254.jpg]

Resimde görülen siyah kare ( eğer standart yivli hedefi ölçülerinde ise, ki öyle olduğunu tahmin ediyorum) 1 inç kare dir. İsabetleriniz yaklaşık 2.5 inç kare olarak görülüyor. Vuruşlar ortak noktası kare alanında kaldığından gittikçe daha hassas isabetler kaydedeceğinizin habercisi olarak görüyorum.

Alıntı: Ihtiyar bakti ki ben asagi ayarini yapmak icin de bir 10 mermi yakacagim, aldi durbunu cit-cit-cit baya bi cevirdi icinden sayarak.

İşi bilen ihtiyarlar genelde yardım etmeyi severler ama muhatapları, her zaman yardım almayı kabul etmezler.Yardım etme inceliğine karşı, yardımı kabul etme nezaketini göstermişsiniz. Optiğinizin sifirlama için tambur ayarı 100 metrede, her klik te 0.1 mrad olarak verilmiş. Açılımı ; 100 metre mesafede her klikte 1 cm ayarlama yapmanızı sağlar. 100 metrede kaç santim düzeltme yapmanız gerektiğini ölçtükten sonra sizde gereken yönde o kadar klik sayarak düzeltme yapabilirsiniz.

Yeni başlayanlar için, kuvvetli çaplar tavsiye etmem ve her ortamda da söylerim ama hakkınızı vermem gerekiyor. Size de böyle bahsetmişsem, şahsınıza bir özür borçluyum. İlk atışlara bakarak ilerde daha iyi noktalara geleceğinize eminim.

Kazasız belasız, zevk alacağınız atışlar yapmanızı dilerim. Allah nazardan saklasın.

İyi günler.

Alıntı

Çok güzel paylaşım için ben de teşekkür ederim.

Harika bir ortamda güzel destek ile güzel atışlar çıkmış ortaya, umarım düzelerek devam eder.

İlk paylaştığınız fotoğrafta en sonda atış yapan susturuculu .22 tüfeğin (hani her 22 kalibre bizde suikastsilahı'dır ya, bu hem de saylınsırlısı), "çevreye rahatsızlık vermeden atış" amaçlı olarak "medeni" birkaç ülkede kayıt altında serbest olduğunu daha önce paylaşmıştık, görsel desteğiniz için ayrıca teşekkür ederim..
[Resim: IMG_0261.jpg]

Saygılarımla...

Alıntı

Sn. baris,

Üç kuruşluk da benden:
Elli sene evvel (şimdiki kuralları bilmiyorum) Barrow-iniFurness'te bir "spor malzemesi" mağazası vitrininde susturuculu bir .22RF tüfek görünce ağızım açık kalmıştı. O zamanlar (hatta halâ) silâhsever cenneti olan ABD'de bile $200'lük bir Federal lisans gerektiren bir susturucu alenen satılabiliyordu. Biraz sordum, soruşturdum. Dediler ki; ".... Burada sıradan .22RF tüfekler (yani nişan/müsabaka tipi olmayanlar) daha çok çiftliği, tarlası, meyva bahçesi filân olan yerlerde zararlı kuşlar ve memelilerle mücadele için kullanılır. Bu kullanım sırasında hem hedef yakınındaki müstakbel hedefler korkup kaçmasın, hem de genelde birbirine çok yakın olan evlerde komşular rahatsıa olmasın diye sustucu kullanımı serbesttir. Fakat bir .22RF tüfek alabilmek için böyle bir mahalde eviniz, ve/veya böyle bir evin sahibinden yazılı izniniz olması, ayrıca böyle bir silâhı kullanabilme yeterliliğinizi bildiren bir belge gerekir" dediler. Bu maksatla o sıralarda kentteki Vickers-Armstrongs (Engineers) şirketinin atıl bir deposunda kurulmuş olan .22RF atış poligonunda haftada bir atış yapmaya başladım bu poligonun BSA-Martini tipi nişan tüfekleriyle. Sonraları, bu atışlarla kurtlarımı dökebilmek yeterli olunca karga, vs. vurmak için tüfek almak fikri cazibesini kaybetti.

Saygılar,

alikozanoglu

Tabii bu çift çift çıkan mesajlar normal çıksa, ya da hiç değilse "sil"me imkânı tekrar yerine gelse bu mükerrer mesajlarla kimsenin canını sıkmam.

Saygılar,

alikozanoglu

Alıntı

Sn. alikozanoglu,

Yıllar önce medeni bir ülkede, arkadaşımın evinin bodrumunda kurulmuş basit bir poligonda .22 ile atış yapmıştım, şimdi sizin paylaşımlarınız ile o 22liğin LR değil de RF olduğunu yeni idrak ediyorum. O zaman çok yumuşak patlayan o mermilerin sadece kapsül gücü ile gittiğini düşünüyordum, sanırım her yeri geldiğinde bahsettiğiniz 22RF mermileri idiler...

Mesajlarınızın çifter gelmesi olayı konusunda, internet explorer kullanırken benim de başıma geliyordu, çözüm olarak siteye firefox 4 ile girmeyi deneyebilirsiniz...

Saygılarımla..

Alıntı

(13-05-2011, 02:20 AM)xlcod3r demiş ki: Yeni başlayanlar için, kuvvetli çaplar tavsiye etmem ve her ortamda da söylerim ama hakkınızı vermem gerekiyor. Size de böyle bahsetmişsem, şahsınıza bir özür borçluyum.

Estagfurullah efendim, ozre ne gerek, bilakis uyarmissaniz asil ben tesekkur ederim. Hatirladigim kadariyla bu tufegi uygun fiyata alabilecegimi soyledigimde, kacirmamami ilk siz tavsiye etmistiniz Smile

Bu konuyla ilgili olarak beni uyaran veya vazgecirmeye calisan hic kimseye kizginligim, kirginligim veya bir sitemim yok yanlis anlasilmasin. Benim durumum farkliydi, onu izah edince zaten hic kimse bir daha aksi tavsiyede bulunmadi. Sadece, eger ilk bastaki tepkilere bakip tufek almaktan vazgecseydim, eminim ileride cok uzulurdum.

Alıntı

Dun bir firsat bulup yine atisa gittim. 100 metreye 3'erli toplam 15 atis yaptim. Sn. Lupus ustad sizin onerdiginiz ilk atis prosedurunu maalesef tam olarak uygulamam mumkun olmuyor, zaman darligindan dolayi. Ancak yine de bir gunde yaptigim atislari maksimum 15 te tutmaya calisiyorum. Insanin yuzlerce atasi geliyor Smile

Evet sonuclar asagida. Kendi adima cok tatmin olmadim atislarimdan ancak bu sefer hedefteki siyah noktalar cok kucuktu (yaklasik 1.5 cm capinda delik kapatma bantlari) ve article'in arkasinda kayboluyordu. Nisan almakta cok zorlandim. Yine de en iyi grupmanim 1 MOA'ya yakin. Boyut daha iyi belli olsun diye yanina bozuk para koydum. Ozellikle 50 cent sectim cunku onun capi (24.25 mm) yaklasik 1 inch.

En alttaki 3 atisi sol alt noktaya nisan alarak ayakta desteksiz yaptim. Desteksiz atis gercekten cok zormus. Buradan sunu anladim adam gibi avlanmak icin kirk firin ekmek yemek sart.

Bu arada bana ilginc gelen bir nokta da su: 4 atisimin 3'unde ilk atislarim siyah noktaya isabet etti. Artik sans mi, yoksa ilk atislardan sonra konsantrasyonum biraz bozuluyor mu anlamadim...

[Resim: fotoraf1.jpg]
[Resim: fotoraf2.jpg]

Alıntı

+ 1
Sn butcher88 sizi tebrik ediyorum.Sadece iki denemede her babayiğidin yapabileceği grupmanlar değil bunlar...

Alıntı

Sn.butcher888, benzer bir sistem daha yumuşak bir kalibrede olsa, çok daha başarılı olacağınıza eminim...Bence oradaki zamanınızı çok iyi değerlendirin. Silaha ve mühimmata alışma sürecini buraya sarkıtmayın. Başta da söylediğim gibi, magnum kalibreye alıştıkça ve kanıksadıkça, çok daha başarılı atışlar ve vuruşlar yapacağınızdan eminim. Elinize sağlık.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi