Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ilk Atis Izlenimlerim
Evet sonunda ilk atisimi yaptim!!!

Iste izlenimlerim:

Aslinda bugun kesif amacli gitmistim atis poligonuna o yuzden biraz hazirliksizdim. Atis yapip yapamayacagimi bile bilmiyordum... Geldigim yer cok buyuk bir tesise benziyordu. Dort bir yandan atis sesleri geliyordu. Ilk gordugum kisiye (70-75 yaslarinda sevimli bir ihtiyardi), derdimi anlattim. Beni ayni yaslarda baska bir ihtiyarin yanina goturdu. Ikinci ihtiyar poligon gorevlisiymis... Tufegimi yeni aldigimi, yivli tufekle ilk kez atis yapacagimi ve sifirlama yapmak istedigimi soyledim. Ihtiyarlar o kadar ilgi gosterdiler ki anlatamam. Hemen alip 100m'lik bir atis kulvarina goturduler. Fotograflar asagida:
[Resim: IMG_0261.jpg]
[Resim: IMG_0260.jpg]
[Resim: IMG_0258.jpg]

Karsida soyle bir hedef vardi:
[Resim: IMG_0255.jpg]

Ilk kez gordugum bu hedef turunun neresine nisan alacagimi bilemedim. Yan tarafta atis yapanlar oldugu icin gurultude ihtiyarlarla da tam anlasamadik ve ben ortadaki iki noktanin tam arasina nisan almaya calistim ve sol ust koseye dogru kaydi. Ilk uc atistan sonra durbunun sagsol ayariyla bir-iki cit saga aldim. Ondan sonra her atistan sonra bir-iki cit derken 10 atista tam ortayi buldum. (Sn. alikozanoglu'nun tavsiyesine uyarak uc atista bir namlunun sogumasini bekledim. Ihtiyarlar da arada bir namluyu elleyip bakiyorlardi.) Ihtiyarlar benim nereye nisan aldigimi anlamadiklarindan ne yaptigimi da anlamamislar Smile Sonra bos kovanlarla sekil cizerek (ikinci fotografta sehpanin uzerinde gorunuyor) anlastik. Buraya nisan aldim son atisim da burayi vurdu dedim. Ihtiyar bakti ki ben asagi ayarini yapmak icin de bir 10 mermi yakacagim, aldi durbunu cit-cit-cit baya bi cevirdi icinden sayarak. Al simdi sol ortadaki noktaya nisan alarak at dedi. Iste ondan sonraki dort atisim (sag ortadakileri ben atmadim):

[Resim: IMG_0254.jpg]

Ilk atis icin fena sayilmaz sanirim, takdiri ustadlara birakiyorum...

Ben 6 atis daha yapip kutuyu bitireyim diye dusunurken, ihtiyar istersen bugunluk yeter dedi, fazla bile attin. Yeni tufeklerde ilk gun normalde 5 fisek atilir. Sonra silahi temizlersin kaldirirsin. Bir sonraki sefer 10 tane atabilirsin. Sonra gene temizlemen gerekir. Boyle giderek artar dedi. Boyle birseyi ilk kez duyuyorum. Ihtiyarlarin ingilizcesi cok iyi olmadigi icin sebebini tam anlatamadilar. Bilen bir ustad aciklarsa sevinirim.

Bu arada poligonun bana cok ilginc gelen bir ozelligi vardi. Atislari yaptiktan sonra hedef kagidini yakindan gorebilir miyim diye sordum. Ihtiyar "Tabii ki, su sag taraftan gidip bakabilirsin" dedi. Tabi bu arada yan tarafta millet takir takir saydiriyor. Eee dedim bunlar ne zaman atisi bitirecek? "Onlar atsin, sen git bak" dedi. Ulan dedim ihtiyar buldu caylagi dalgasini geciyor. Millet atis yaparken ben gidip hedefe bakacagim Smile Bakti olmayacak, gel benle dedi, dustuk yola... Meger hedeflerin alt tarafinda hendek varmis. Hedef kagitlari uzun saplari olan cercevelere zimbalanmis ve kancalarla yukaridaki bir tahtaya asilmis. Sapindan tutup kancasindan kurtarinca asagi indirip hedefi inceleyebiliryorsunuz. Bu arada millet atisa devam ediyor. Ben dumura ugradigim icin oranin fotograflarini cekmek aklima gelmedi. Bir daha gittigimde mutlaka cekecegim.

Yan taraftaki kulvarda ise 100m'den haraketli hedeflere atis yapiyorlardi. Kisa bir video kaydettim:

[Resim: th_IMG_0257.jpg]

Iki tane geyik hedef saga sola dogru hareket ediyor. Atici her seferinde ikiser atis yapiyor. Daha sonra (video da gorunmuyor ama) yaptigi isabetli atislarin sayisi karsidaki bir ekrandan goruluyor. Baska bir kulvarda benzer mekanizmanin 50m'ye domuzlusu varmis. Daha bir suru ayri parkur... Bir dahaki gidisimde insallah hepsini daha detayli gezip fotograflari ve bilgileri sizlerle paylasacagim.

Gelelim tufege... Okuz gibi tepiyor afedersiniz! Av icin birsey diyemem ama aticilik icin uygun tufek olmadigi kesin Big Grin Omuzum hala agriyor. Allah Sn.Yavuzhan'dan razi olsun, kulaklik konusunda beni uyarmisti, aksi halde atis yapmak pek mumkun degil... Mekanizma yag gibi kayiyor, hatta birkac kere acaba sarjorden mermi almadi mi diye tereddut ettim. Tetik cok hassas ve tabancalardaki gibi bosluk olmamasi (veya cok az olmasi) ilk basta biraz garip geldi ama alisinca cok rahat atis yapiliyor, atis esnasinda en kucuk bir titremeye veya kaymaya sebep olmuyor. Durbunle atis tahminimden kolay oldu. Ayrica 2-8x42 gucundeki bir durbunun yeterli olup olmayacagi konusunda ciddi suphelerim vardi. Ben hep 3-12x50 olculerinde bir durbun almayi dusunurken, tufekcinin israrli tavsiyesi ile bunu almistim. Ancak suphelerimin yersiz oldugunu gordum. 8 gucte 100 metreden bozuk para ebadinda bir hedefe rahatlikla nisan alinabiliyor.

Yivli tufek almaya karar verdigimde, hele hele stainless namlu ve zeiss durbun deyince "sen istersen git once havali tufek al, 20 yil calis sonra yivli alirsin" tadinda uyaranlar cok olmustu. Kendilerinin iyi niyetine ve samimiyetlerine inaniyorum, ancak bu isin o kadar da zor olmadigini gordum. Elbette simdi gider 800 metreden kacan domuzu indiririm demiyorum ama, silahlarla az cok hasir nesir olmus birisinin okuyarak, arastirarak, sorarak, ogrenerek belli asama kaydedecegini dusunuyorum. Mesela poligondaki ihtiyarlar hic oyle tepki vermediler. Okuma yazmayi yeni ogrenen cocukla ilgilenir gibi ilgilendiler. Insanlarin sevkini kirmanin bir anlami yok. Uyarilari dikkate almiyorsa, okuyup arastirmiyorsa sonuclarina katlanacak olan kendisidir.

Basta Sn. alikozanoglu, Sn. lupus ve Sn. Yavuzhan olmak üzere olumlu katkida bulunan ve degerli bilgiler veren herkese cok tesekkur ederim.

Saygilar,

Alıntı

Kıskandım sizi Sn Butcher888. Keyfiniz daim olur inşallah.

Alıntı

(11-05-2011, 11:33 AM)butcher888 demiş ki: (Sn. alikozanoglu'nun tavsiyesine uyarak uc atista bir namlunun sogumasini bekledim. Ihtiyarlar da arada bir namluyu elleyip bakiyorlardi.)

Sn.butcher888, SAKO namlularının en güzel özelliklerinden birisi, sıcak ve soğuk atışta vuruş hassasiyetinin kolay kolay değişmemesidir. Sıfırlarken usulüne uygun olarak tüm atışları soğuk namlu yapmanız en doğrusudur, çünkü avda sürekli olarak soğuk namlu ile atış yapacaksınız, ancak yine de SAKO tüfeğinizin namlusunun vuruş hassasiyetinin namlu sıcaklığından en az etkilenen namlulardan birisi olduğunu bilmenizi isterim.

(11-05-2011, 11:33 AM)butcher888 demiş ki: Ihtiyarlar benim nereye nisan aldigimi anlamadiklarindan ne yaptigimi da anlamamislar Smile Sonra bos kovanlarla sekil cizerek (ikinci fotografta sehpanin uzerinde gorunuyor) anlastik. Buraya nisan aldim son atisim da burayi vurdu dedim. Ihtiyar bakti ki ben asagi ayarini yapmak icin de bir 10 mermi yakacagim, aldi durbunu cit-cit-cit baya bi cevirdi icinden sayarak. Al simdi sol ortadaki noktaya nisan alarak at dedi. Iste ondan sonraki dort atisim (sag ortadakileri ben atmadim):

[Resim: IMG_0254.jpg]

Ilk atis icin fena sayilmaz sanirim, takdiri ustadlara birakiyorum...

İlk deneme için gerçekten güzel vuruşlar. Silahın tetik ve tepme hissine alışıp, artikeli tüm tetik çekme aşamasından çok daha kontrol etmeye başlayınca, atışlarınız sizi de şaşırtacak şekilde çok daha derli toplu olacaktır.

Bu arada Sn.ilksurfer ' ın ihtiyarı gibi, bu ihtiyarlardan her eve bir tane lazım...
Ne varsa onlarda var...Smile

(11-05-2011, 11:33 AM)butcher888 demiş ki: Ben 6 atis daha yapip kutuyu bitireyim diye dusunurken, ihtiyar istersen bugunluk yeter dedi, fazla bile attin. Yeni tufeklerde ilk gun normalde 5 fisek atilir. Sonra silahi temizlersin kaldirirsin. Bir sonraki sefer 10 tane atabilirsin. Sonra gene temizlemen gerekir. Boyle giderek artar dedi. Boyle birseyi ilk kez duyuyorum.Ihtiyarlarin ingilizcesi cok iyi olmadigi icin sebebini tam anlatamadilar. Bilen bir ustad aciklarsa sevinirim.

http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...hp?tid=197

(09-04-2008, 03:12 PM)lupus demiş ki: Arkadaşlar,

Accuracy International'ın kurucusu, 50 m tüfek disiplininde, hem Los Angeles, hem de Seul'de iki kez üst üste olimpiyat şampiyonu olabilmiş tek atıcı olan Malcolm Cooper'ın bu konudaki önerilerini size aktarmak istiyorum.

Namlu üretimi esnasında, yüzeyde gözle görülemeyecek kılcal hatlar ve noktalar oluşur. Atımla beraber bu yüzeyler hem ezilir, üretim aşamasında başlayan oturma süreci çok daha yavaş olarak devam eder, hem de bu yüzeylere gerek çekirdek artıkları, gerek yanma artıkları oturarak, bu sürece katılırlar. Bu sürecinin başlangıcında, bu artıkların namlunun ham malzemesine nüfuzu ne kadar engellenirse, namludan ilerleyen zamanlarda alacağınız çıkış hızı ve dağılım değerleri de o kadar iyi olacaktır.

Yeni alınan bir silahın, önce üzerindeki kosmolin veya türevi ağır koruyucu yağların ayrıntılı olarak temizlenmesi gerekir. Bundan sonra da daha düşük yoğunluklu yağlarla ayrıntılı yağlama işlemini müteakiben atışa geçilmelidir.

Önce bir adet mermi atılır.
Namlu sökülür, içi temizleme yağı emdirilmiş bir bezle silinir, meteakiben de daha henüz sıcakken, içine özellikle bakır çözücü özellikleri olan solvent veya köpük sıkılır.
Bu solventlerin namlu yiv setinin her alanına iyice nüfuz etmesine dikkat edilir. Solventin mümkünse en az 15 dakika namluda kalması sağlanır.
Müteakiben de küçük kuru temizleme bezleri ile namlu temizlenir.Bu işlem bezler tamamen temiz olarak çıkana kadar yapılır.
Her bez namludan, sadece tek yönde ve bir kez geçirilir, atılır.
Namlu tamamen kurulanıp temizlendikten sonra 2 mermi atılır ve işlem tekrarlanır.
Müteakiben aynı işlemler tekrarlanarak, sıra ile 3,4,5,6,7 mermi atılır.
Bu işlemden sonra, bu günlük silahla işimiz bitmiştir.
Ertesi gün namlu, atışa başlamadan tekrar solventlerle temizlenip, kurulanır.
Mütekiben 8,9,10,11,12,13,14 atış yapılarak tüm işlemler tekrarlanır.
İkinci gün için silahla yapacaklarımız bitmiştir.
Ertesi gün namlu tekrar solventlerle temizlenerek, kurulanır.
Müteakiben 14,15,16,17,18,19,20,21 atış yapılarak tüm işlemler tekrarlanır.
Üçüncü gün için silahla yapacaklarımız bitmiştir.
Ertesi gün namlu solventlerle tekrar temizlenir, kurulanır.
Artık silah sizindir. Bundan sonra sadece rütin bakım işlemleri ve arada tekrarlayacağınız bakır temizlik işlemleri ile silahınızı korumaya devam edebilirsiniz.

Bu işlemler esnasında dikkat etmeniz gereken bir şey de, bu işler için hazırlanmış solventleri kesinlikle silahın namlusundan başka yere, özelikle de bakır bazlı nikel-krom boyalara, temas ettirmememiz ve işlemler sonunda namluda hiç artık bırakmamanızdır.

Eğer imkanınız varsa en azından birinci ve ikinci gün işlemlerini yaparak bir silahı kullanmaya başlayın. Bu işlemlerin küçük parçaların ve yayların da yavaş yavaş oturmasına katkısı olacağı da kesindir.
Mermi istihkak durumunu da düşünerek, herkesin bunu yapmasının zor olduğunun farkındayım. Bu işlemlerden geçmiş bir namlu ile, geçmemiş bir namlu arasındaki performans farkını, çoğu atıcının ayırd edemeyeceğinin de farkındayım.
Ancak imkanı olan arkadaşlara bu prosedürü sabırla uygulamalarını şiddetle tavsiye ederim. Sadece kendiniz için değil, kendinizden sonra da bu silahı kullanma ihtimali olan atıcıları da düşünerek yapmanızı öneririm.
Ayrıca elimizdeki silahlar sadece kendi malımız olmayıp, aynı zamanda da milli servetimizin bir parçasıdır. Bu kadar ayrıntılı işlemler yapmasak da, her zaman bunu düşünerek silahlarımızı layıkı ile koruyalım.

Saygılar.

Sn.butcher888, ihtiyarların bahsettiği şey bakır temizliği yaparak namlu rodaj işlemidir. Namlu iç yüzey metali üretimden kalan ve mükerrer sıcak atışlarla bakır tutmaya meyilli tüm artefaktlardan kurtulana kadar kontrollü bakır temizliği ile rodaj yapma mantığına dayalıdır. Malcom Cooper bu işlemi şiddetle önerirken, Gale McMillan '' Bir tüfek namlusu bakır temziliği yapılarak rodaja ihtiyaç duyuyorsa, o namlu namlu değildir...'' diyor ve McMillan namlularında böyle bir işleme kesinlikle gerek olmadığını söylüyor. Ancak şahsen bir McMillan sahibi olsam da, kesinlikle yukarıdaki işlemi yapardım.

(11-05-2011, 11:33 AM)butcher888 demiş ki: Mekanizma yag gibi kayiyor, hatta birkac kere acaba sarjorden mermi almadi mi diye tereddut ettim.

Bu da bir SAKO klasiğidir Sn.butcher888...Smile
Standard üretim tüfeklerde görebileceğiniz en yumuşak mekanizmalardan birisidir...
Keyfini çıkarın...Smile

Alıntı

Sn. butcher888,

Tam aşağı gidip; "Sn. lupus yazmıştı. Bir arasanız" diyecektim kiii . . . .
Çok şanslıymışsınız: Hem poligondan yana, hem de ihtiyarlardan yana. Wink Wink Wink
Biz "gençliğimizde" tüfek sıfırlama için katlanır piknik masalarından başka bir şey pek bulamazdık. O sıralar yurdumuzda silâh nispeten çok daha az olduğu için "bu işi bilir ihtiyarlar" da çok çok azdı. Fakat, çeşitli sebeplerden Türkiye'ye çokça gelen ve neredeyse tümü sonunda "eski kitap"çılara düşen Outdoor Life, Sports Afield, Guns&Ammo gibi dergiler kolay bulunur, Tarzanca bile olsa biraz İngilizce bilenler neredeyse 2-3 ayda bir karşılarına çıkan "sıfırlama" yazılarını çat pat okurlardı.

Rastgele. Saygılar,

alikozanoglu

Eklenti Dosyaları Resim(ler)

Alıntı

Gerçekten Çok şanslısınız sayın butcher888, hem gittiğiniz poligon hem de orada rastlamış olduğunuz tecrübeli görevli size çok güzel bir başlangıç yapma imkanı vermiş. Tüfeğinizde atışlarınız da çok güzel. İkinci atışa gittiğinizde daha fazla resim ve detay bekliyoruz.

Saygılar...

Alıntı

Bir seyi de bilmeseniz disimi kiricam Sn. lupus, harfiyen olmasa da bahsettiginiz proseduru uygulamaya calisacagim. Tesekkurler.

(11-05-2011, 12:43 PM)alikozanoglu demiş ki: Çok şanslıymışsınız: Hem poligondan yana, hem de ihtiyarlardan yana. Wink Wink Wink

Tufekciyi de unutmamak gerek. Adam durbunu boyle guzel takmasa sifirlama yapmam da bu kadar kolay olmazdi. Ayrica, boyle guzel bir forumun uyesi olmak ve degerli ustadlarin tecrubelerinden faydalanabilmek de ayri bir sans.

Eklediginiz fotofraf da cok hos, gorunce tuylerim diken diken oldu nedense...

Alıntı

Sizin adınıza çok sevindim Sn.butcher888, Atışlarınız gayet güzel görünüyor. Elinizdeki fişeklerin kıymetini bilin eminimki bizim burda attığımız Gecolardan çok iyidir. Namlu konusunda üstad söyleceğini söylemiş, bence harfiyen tatbik edin. İnşallah yurda döndüğünüzde tanışırız delikanlıyla. Saygılar.

Alıntı

(11-05-2011, 02:13 PM)butcher888 demiş ki: Bir seyi de bilmeseniz disimi kiricam Sn. lupus, harfiyen olmasa da bahsettiginiz proseduru uygulamaya calisacagim. Tesekkurler.

Emin olun daha deryadan ancak bir damla su içebilmiş durumdayız...Öğrenilecek o kadar çok şey var ki, sanırım öğrenmeye ömür yetmeyecek...Burada arkadaşlarla birlikte karşılıklı olarak bir şeyleri paylaşarak yine hep birlikte zaman kazanmaya çalışıyoruz..

Saygılar.

Alıntı

(11-05-2011, 03:55 PM)Yavuzhan demiş ki: Sizin adınıza çok sevindim Sn.butcher888, Atışlarınız gayet güzel görünüyor. Elinizdeki fişeklerin kıymetini bilin eminimki bizim burda attığımız Gecolardan çok iyidir.

Tesekkurler Sn.Yavuzhan... Benim fiseklerle Geco arasinda bir karsilastirma yapamayacagim ama iyi olduklarindan hic suphem yok, soylemesi ayip tanesine 3,5 euro verdim. Atis esnasinda insanin aklina bile gelmiyor ama sonra dusununce bu mermileri kagit parcasina attigim icin aciyorum.

Buyrun sitesindeki bilgiler:
Sako Arrowhead II

Pardon verdigim link baska bir cekirdek tipine gidiyor, alt tarafta Arrowhead II'ye tiklayabilirsiniz. Bu arada mesaj edit butonu kaldirildi mi ben mi goremiyorum?

Alıntı

Aman efendim, ben razıyım Gecoya, hiç değilse 4,5 lira Smile

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi