Değerlendir:
  • 1 Oy - 4 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Havalı tüfek tercih
08-05-2011, 01:10 PM
Question Havalı tüfek tercih
Sayın forum üyeleri;
Piyasada birçok havalı tüfek üreten firma var. Ürettiği ürünleri incelersek aşağı yukarı özellikleri aynı görünüyor. Aynı özellikleri taşıyanların hemen hemen fiyatlarında da çok fark yok. Bu firmalardan hangisi kalitelidir, hangi firmanın ürünleri başımızı ağrıtır, hangi firma ürünleri tercih edilmelidir, hangilerininki edilmemlidir. Konu hakkında tecrübeli, havalı tabanca-tüfeklerle ilgili arkadaşlardan görüş ve önerilerini rica edebilir miyim?
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
08-05-2011, 03:06 PM (Bu Mesaj 08-05-2011 07:10 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : mrt083.)
RE: Havalı tüfek tercih
Düşündüğünüz fiyat aralığı ve silahtan beklentileriniz nedir ..Yaylımı yoksa pcp tüfekmi istiyorsunuz.

murat8361@gmail.com
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
08-05-2011, 03:33 PM
Hatsan Mod 125'im var.Her ne kadar şu sıra eskisi kadar kullanacak fırsat bulamasamda eskiden epeyce iş görüyordu.Ancak şu anki fiyatı nedir bilmiyorum
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
08-05-2011, 11:42 PM (Bu Mesaj 08-05-2011 11:43 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : kartalcin.)
(08-05-2011 01:10 PM)By_MuSTy Yazdı:  Sayın forum üyeleri;
Piyasada birçok havalı tüfek üreten firma var. Ürettiği ürünleri incelersek aşağı yukarı özellikleri aynı görünüyor. Aynı özellikleri taşıyanların hemen hemen fiyatlarında da çok fark yok. Bu firmalardan hangisi kalitelidir, hangi firmanın ürünleri başımızı ağrıtır, hangi firma ürünleri tercih edilmelidir, hangilerininki edilmemlidir. Konu hakkında tecrübeli, havalı tabanca-tüfeklerle ilgili arkadaşlardan görüş ve önerilerini rica edebilir miyim?

Türkiyede özellik ve fiyat olarak bulunan havalı tüfekler bir birinden çok farklıdır 100 liradan 4000 liraya kadar havalı tüfek mevcuttur.
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
09-05-2011, 12:01 AM (Bu Mesaj 09-05-2011 12:03 AM değiştirilmiştir. Değiştiren : By_MuSTy.)
Arkadaşlar cevaplarınız için teşekkür ederim
Benim istediğim bir modelden ziyade, havalı tüfek kullananların görüşlerini almak için böyle bir konu açtım.
Dayanım açısından hangisi daha sağlamdır?
Namludan kırma modeller var. Başka modeller de var. Konun birinde okumuştum. Namludan kırma modellerden memnun olmayanlar vardı mesela. Pistonun darbesinden dolayı gez bir ayarda durmuyor deniliyordu. Bu yüzden namludan kırmalı modelleri tercih etmem diye belirtmiş üyelerimizden birisi.
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
09-05-2011, 12:33 AM
Piston darbesi namludan kırma ,yandan kurma , alttan kurma olarak bütün modellerde mevcut , bu darbe tüfeğin gücü arttıkça fazlalaşır , tüfeğe ve atıcıya negatif olarak yansır , bu negatiflikler ; kundak çatlaması , vidaların 20 -30 atışta gevşemesi , dürbünün ayarını kaçırması ve ya merceğini patlatması vesaire vesaire. Namludan kurma tüfeklerin namlu eklem yerlerinde atış anındaki piston darbesinden oluşan vibrasyon dolayısı ile oynamalar olur ve bu yüzden isabeti yandan kurma yada alttan kurma tüfeklere göre biraz daha geridedir fakat bir diğer olayda namlu kalitesidir namludan kırma kaliteli bir tüfeğin namlu eklem tolaransları daha iyi ve kaliteli yiv set'inden dolayı bir diğer kalitesiz alttan kurma tüfeğe göre daha iyi olabilir.

Yaylı tüfekelrin güçlü olup olmadığına kasasının uzunluğuna ve yayının sertliğine bakıp anlayabilirsniz fakat güç olayında en önemli faktör uzun kasadır uzun kasanın içinde uzun piston bloğu bulunur. Fakat yaylı tüfekte orta güç tercih edilirse hem güzel isabet alınır hemde daha az sorun çıkarır.

Hem güç hem isabet isteniyorsa PCP tüfekler tercih edilmelidir bu da ayrı bir o kadarda uzun bir konu. Smile
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
09-05-2011, 01:30 AM
(09-05-2011 12:33 AM)kartalcin Yazdı:  Piston darbesi namludan kırma ,yandan kurma , alttan kurma olarak bütün modellerde mevcut , bu darbe tüfeğin gücü arttıkça fazlalaşır , tüfeğe ve atıcıya negatif olarak yansır , bu negatiflikler ; kundak çatlaması , vidaların 20 -30 atışta gevşemesi , dürbünün ayarını kaçırması ve ya merceğini patlatması vesaire vesaire. Namludan kurma tüfeklerin namlu eklem yerlerinde atış anındaki piston darbesinden oluşan vibrasyon dolayısı ile oynamalar olur ve bu yüzden isabeti yandan kurma yada alttan kurma tüfeklere göre biraz daha geridedir fakat bir diğer olayda namlu kalitesidir namludan kırma kaliteli bir tüfeğin namlu eklem tolaransları daha iyi ve kaliteli yiv set'inden dolayı bir diğer kalitesiz alttan kurma tüfeğe göre daha iyi olabilir.

Yaylı tüfekelrin güçlü olup olmadığına kasasının uzunluğuna ve yayının sertliğine bakıp anlayabilirsniz fakat güç olayında en önemli faktör uzun kasadır uzun kasanın içinde uzun piston bloğu bulunur. Fakat yaylı tüfekte orta güç tercih edilirse hem güzel isabet alınır hemde daha az sorun çıkarır.

Hem güç hem isabet isteniyorsa PCP tüfekler tercih edilmelidir bu da ayrı bir o kadarda uzun bir konu. Smile

Açıklamalar için teşekkür ederim Sn.kartalcin.
Bazı tüfeklerin özelliğinde "darbe emici sistem" ibaresi var. Belirttiğiniz sarsıntıları, vida gevşemleri vs. bu özellik sayesinde mi engelleniyor? Firmalar hakkında da bilginiz var mı?
Hatsan daha bi tutuluyor sanki
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
09-05-2011, 01:39 AM (Bu Mesaj 09-05-2011 01:54 AM değiştirilmiştir. Değiştiren : kartalcin.)
Hatsan ucuz olduğu için bu işe fazla para vermek istemeyenlerin tercihi. Tepme darbe hissini vermeyen tek tüfek diana 54 tür , fiyat olarak ise 1500 lira , bu fiyata PCP almak daha akıllıca olur.Hatsandaki o darbe emici sistem tamamı ile fiyasko.En iyi yaylı tüfek diana 54 fakat o parayıda ben bir kere verdim bir daha vermem !

Tam olarak havalı tüfek ile atış yapmak istediğiniz mesafe , ve 5 atış ortalaması elde etmek istediğiniz grupman nedir ? 100 metrede destekli 3cm mi ? yada 50 metrede 5cm mi ? 300 -400 metrelere kadar 60cm lik daireye 10 atışta 4-5 isabet sağlamakmı ? yada 50 -100 metre eğlence atışları yapmakmı ? tam olarak ne istediğinizi belirtirseniz isteğinize uygun bir tüfek önerebilirim.Tabi birde bu işe ayırcağaınız bütçe nedir ?
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
09-05-2011, 01:57 AM (Bu Mesaj 09-05-2011 02:01 AM değiştirilmiştir. Değiştiren : By_MuSTy.)
Bende biraz eski bir havalı tüfek var. Markası Panther Artıllry. Namludan kırma modellerden. Kundağı plastik. Sanırım belirttiğiniz sebeplerden olsa gerek, kundak vidalarından 2 tanesi düşmüş, gezi de kırıldı. Başka bir sorunu yok. Nerden baksanız bir 15 senesi var. Yeni nesil havalı tüfekler de bunun kadar sağlam olurmu? Ben epey bir atım yaptım. Artık atış yaparken silahın her yeri titriyor Smile
Sizin belirttiğiniz ürünü de inceledim. Gerçekten çok güzel. İyi günlerde kullanınSmile
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
09-05-2011, 02:08 AM (Bu Mesaj 09-05-2011 02:09 AM değiştirilmiştir. Değiştiren : kartalcin.)
(09-05-2011 01:57 AM)By_MuSTy Yazdı:  Bende biraz eski bir havalı tüfek var. Markası Panther Artıllry. Namludan kırma modellerden. Kundağı plastik. Sanırım belirttiğiniz sebeplerden olsa gerek, kundak vidalarından 2 tanesi düşmüş, gezi de kırıldı. Başka bir sorunu yok. Nerden baksanız biz 15 senesi var. Yeni nesil havalı tüfekler de bunun kadar sağlam olurmu? Ben epey bir atım yaptım.

Olmayabiliyor geçen 300 lira verip webley xocet aldım 1 ayda kurma tırnağı aşındı servise gönderdim tamir ettiler daha sonra birine verdim verdiğim kişide aynı sorunla tekrar karşılaştı. Sorun çıkarmayacak tüfekler diana 350 ,48 ,52 , 54 serileri diğerlerinden uzak durun. HW lerde 77k ,97 ,95 ,85 serileri ,bu saydığım modeller ömürlük fiyat olarak 1000 küsür lira civarı. Hatsanlarda orta güçteki tüfekelri tercih ederseniz epey bir süre kullanırısnız ama ne olacağı belli olmaz kesin bir şey söyleyemiyorum fakat bir kaç yıl kullanırsınız.
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »

Forum Atla:

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

İletişim | TabancaTufek.com | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Hafifleştirilmiş Sürüm | RSS