Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Anket: Silah seçiminde bütçeyi nasıl harcamalı?
Sahip olunan bütçe alınabilecek en iyi silahı seçmeli.
sahip olunan bütçeyi parçalara ayırarak birden fazla silah seçmeli.
[Sonuçları Göster]

Not: Bu genel bir ankettir, diğer kullanıcılar oyunuzu görebilirler.

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Silah seçiminde bütçeyi nasıl harcamalı?
Sn syılmaz,

ES100 bence de iyi bir seçenek. Slug namlusu da var, lakin rifled. Slug namlusuna red dot takmak için ön hazırlıkta mevcut. Ülkemizde kombo seçeneğinin 2-3 defa ithal edildiğini ve yüksek talep gördüğünü biliyorum. Bu tüfek 2004 civarlarında tek namlu ile 900 Euro gibi fiyatlara satılıyordu. Bugün ise komboların ikinci ellerine 3000 Dolar civarında fiyatlar biçiliyor. Slug namlusunu satan olsa ve siz de talip olsanız zannediyorum 1000 Dolar gibi fiyatlar konuşulur.

Nova için birşey diyemeyeceğim, hiç pompalı tüfek sahibi olmadım, ben y.otomatikçiyim Smile . Ancak, y.oto ile tamam ama pompalı tüfek ile skeet pek olmaz diye tahmin ediyorum özellikle de çift plağa atış için.

Uzun lafın kısası, yerinizde olsaydım bütçeye göre 66 veya 71 cm + slug namlu kaliteli bir y.oto tüfeği sıfır veya ikinci el almak opsiyonu üzerinde dururdum. Birinci öncelik skeet olacaksa da superpose arayışına girerdim ilk seçeneği geleceğe bırakırdım.

Alıntı

(02-05-2011, 12:17 AM)blacksea demiş ki: Sn syılmaz,

ES100 bence de iyi bir seçenek. Slug namlusu da var, lakin rifled. Slug namlusuna red dot takmak için ön hazırlıkta mevcut. Ülkemizde kombo seçeneğinin 2-3 defa ithal edildiğini ve yüksek talep gördüğünü biliyorum. Bu tüfek 2004 civarlarında tek namlu ile 900 Euro gibi fiyatlara satılıyordu. Bugün ise komboların ikinci ellerine 3000 Dolar civarında fiyatlar biçiliyor. Slug namlusunu satan olsa ve siz de talip olsanız zannediyorum 1000 Dolar gibi fiyatlar konuşulur.

Nova için birşey diyemeyeceğim, hiç pompalı tüfek sahibi olmadım, ben y.otomatikçiyim Smile . Ancak, y.oto ile tamam ama pompalı tüfek ile skeet pek olmaz diye tahmin ediyorum özellikle de çift plağa atış için.

Uzun lafın kısası, yerinizde olsaydım bütçeye göre 66 veya 71 cm + slug namlu kaliteli bir y.oto tüfeği sıfır veya ikinci el almak opsiyonu üzerinde dururdum. Birinci öncelik skeet olacaksa da superpose arayışına girerdim ilk seçeneği geleceğe bırakırdım.

Sn. Blacksea, rifled namlulu combo ES 100 aşar beni. Zaten combo namlularda risk var, rifled namlu bazı şehirlerde ruhsata işlenirken bazı şehirlerde artık işlemiyorlar. 1000 dolar ekstra verdiğim namlunun ruhsata işlenmemesi beni cinnete götürür herhalde. Smile

Çift namlulu ithal bir yarı otomatik kesinlikle en iyi seçenek ama fiyat olarak ayırdığım bütçeyi aşıyor malesef.

Skeet konusuna gelince, malumunuz bir tane pozem var ama sıkıldım artık kendisinden. Smile Skeet atıcılığında amacınız müsabakalara katılmak ise pompalı tüfekle bu işin olmayacağı doğru ama benim gibi hobi amaçlı yapan biri için sorun değil. Pompalı tüfek ile double skeet atışlarını başarabilirsem, avda yarı otomatik kullanıyormuş gibi pompalı tüfek kullanırım. Bu da büyük bir kabiliyet olur. Skeette pompalı tüfek kullanmak isteyişimin asıl sebebi bu.

Alıntı

Malesef defalarca şahit olmuşumdur İnsanlar sorarlar bize,Ne alayım diye ilk sorum onlara Taşımamı? Bulundurmamı? Bulundurma deyip de Hele birde 5-6 bin dolarlık silahlara yönelenleri hiç ama hiç anlamamışımdır..Bence çok saçma Hem bulundurma olacak hem dünyanın parasını vereceksin artı ruhsat harcı bence Yerli bir silah bile iş görür.Ama taşıma ise ozaman kurallar biraz değişir. Sonraki sorum Bütçedir..

Alıntı

Sn. Syılmaz

Bence ithal tüfekler her zaman daha mantıklı kalitesi ve ömrü tartılılmaz. Bende de bu ara tüfek merakı başladı tüm tanıdığım avcılar yerli tüfek için Huğlu'yu tavsiye edip hemen peşinden de şöyle bir ekleme yapıyorlar; Sıfır yerli alacağına ikinci el temiz ithal alabilirsin diyorlar. Bende yaptığım araştırmalara göre Huğlu 1.400 TL civarında ithal düzgün bir tüfek Baretta veya Browning 2.000 TL civarı tabi bazıları uçup 5.000 TL istiyenler de var ama tabi kapırmatörler yani tercih senin

Saygılar

Alıntı

Silah namustur-at,avrat,silah...vb. atalarımız bizden çok özne silahı atıyla ve avradıyla aynı kategoriye koymuş bence bu bile başlı başına olayı özetliyor, malum markanın cep telefonlarına 3 aylık maaşımızı verirken tabanca için fiyat mukayesesi yapmak bana çok mantıklı gelmiyor.5 tane akıllı telefonun olduğu bir evde bence en az 2 tabanca 1 tüfek bulunmalı.

Alıntı

Bence 10,000 dolar verip Colt 1911 alınacağına, 3000 TL verıp yerli 1911 almak ve onu modifiye etmek bana daha mantıklı geliyor.Tabii ki herkesin görüşüne saygiliyiz, şahsın parası vardır alır.

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
lupus, evrenay, blueokkes, Gunsnroses
Bir de şöyle bir durum var. 5000 USD verip, en iyi silah diye bir şey alıyorsunuz.

Sonra şöyle bir şey oluyor: http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...?tid=13866

Bütün bütçeyi de bir silaha harcadığınız için (ruhsat harcı ve çilesini saymıyorum bile) cascavlak ortada kalıyorsunuz.

Tercih sizin!

Alıntı
6 üye teşekkür etti:
fbalun, Pinus, lupus, blueokkes, Gazanfer, Pistov
Bence bu konuda asıl mevzu silahı aldıktan sonra ne yaptığımızdır. Eğer tüm bütçemizle bir ithal silah alıp daha sonra bütçe kalmaması sebebiyle silahı iyi kullanabilmek için gerekli olan atım adetlerine ulaşamayacaksak, bu durumda bütçemizin altında bir silah alıp geri kalan kısım ile o silahı iyi kullanmak için mühimmata harcama yaparak kendimizi geliştirmemiz en doğrusu olacaktır. Bunu ithal ya da yerli olarak sınıflandırmıyorum ben. Örneğin, 15.000 TL bütçemiz varsa ve gidip bir Sig Sauer alacaksak ama sonrasında bu silahı iyi kullanabilmek için mühimmata harcayacak bütçemiz kalmayacaksa, Sig Sauer yerine Glock, Walther gibi daha düşük maliyetli bir silah alıp geri kalan bütçeyle bu silahı hakkıyla kullanmak için çalışma yapmak en doğrusudur. Bütçe daha düşük olduğunda diğer alternatifler değerlendirilmeli. 11.000 TL bütçe ile Glock alıp sadece belimize ya da evimize koyup bütçesizlikten dolayı çalışamayacaksak bu sefer de HS Produkt gibi bir alt segment(Fiyat olarak) bir silah düşünüp yine geri kalan kısmı çalışma yapmak için harcamak gerekir. Yok bütçem 6.000-7.000 TL diyorsak da o zaman kişisel görüşüm yerli bir silah alıp, mesela Stoeger ya da Canik, yine bu silahı iyi kullanmak için kendimizi geliştirmemiz yönünde olacaktır. Fiyatları bulundurma ruhsatlı silah olarak düşünerek yazdım. Maalesef ki taşıma ruhsatı almaya kalksak 6.000-7.000 TL bütçe ile sadece yerli silahı alır belimize koyarız, arkadaşlara gösterip hava yaparız Smile

Bence işin özeti, tamamen maddi olanaklarla ilgili. En iyi silahı alacağım diye bütün paramızı bu tabancaya harcayıp sonrasında bu silahı iyi kullanmayı öğrenemeyeceksek, belimizdeki bu en iyi silah belki de bizim için en kötü silah olabilir kullanmak gerektiğinde. Tabi ki her durumda çalışan sorunsuz bir tabanca sahibi olmak ideal olandır ama bundan daha önemlisi kullanıcının silahı kullanmayı ne kadar iyi bildiğidir.

Yukarıda verdiğim örnek markalardaki silah platformlarının hepsinin birbirinden çok farklı silahlar olduğunun farkındayım, bu silahları sadece maliyet açısından örneklendirme olması için yazdım. Yoksa tabanca seçim kriterleri başlı başına bir konu zaten. Kişinin kendine uygun olan silahlar arasından bütçesine göre hem silahı alıp hem de kendini geliştirebilmesi gerekiyor fikrimi örneklendirmeye çalıştım sadece.

Tamamen şahsi fikrimdir, bugünün şartlarında kendi maddi olanaklarımı göz önüne aldığımda, bir tane Sig Sauer ya da Colt alacağıma gider bir Canik alırım üstüne 1.000 mermi atarım, olmaz ya malum yerli işi şans işi 1.000 atımda problem olur kırım yaşarım, o zaman bir Canik daha alır, bir 1.000 mermi de onunla atarım, silahı kullanmayı iyice öğrenmeye çalışırım. Sanırım üstüne de biraz param kalır Smile

Saygılar.

Alıntı

(01-05-2011, 12:58 PM)syılmaz demiş ki: Sn. üyeler, silaha ayırabileceğiniz bütçe ile alabileceğiniz en iyi silahı almayı mı tercih edersiniz, yoksa aynı bütçeye daha uygun fiyatlı birden fazla silah almayı mı tercih edersiniz?

Ben şu an bir kararsızlık yaşıyorum, ithal bir yivsiz tüfek alabilirim, ama aynı fiyata üç tane yerli tüfek alıp birden fazla atıcılık ya da avcılık disiplinine hakim olabilirim ve daha fazla tüfeğin sonucu olarak, yivsiz tüfekler üzerindeki tecrübemi daha fazla arttırabilirim.

Sizce hangisi daha mantıklı?

1. Sahip olunan bütçe alınabilecek en iyi silahı seçmeli.

2. Sahip olunan bütçeyi parçalara ayırarak birden fazla silah seçmeli.

Değerli Arkadaşlar,

Konu başlığını açan Sn.üyenin konuyu ve anketi açma nedenini, sorduğu sorunun içeriğini gerçekten anladığınızdan emin misiniz? Çünkü yazılan son mesajlara baktığımda konu başlığı ve konuyu açan Sn.üyenin sorduğu soru ile alakasız olduğunu görüyorum.

Özellikle eski konu başlıklarında bu durum yaşanıyor. Yeni bir üye, sadece konu başlığına bakarak, konunun ve sorunun özünü anlamadan, sadece kendi kafasındakileri paylaşıyor, ardından aynı şekilde hareket eden başka üyelerin mesajları ile konu tamamen alakasız bir mecraya giriyor.

Allah aşkına alıntı yaptığım konunun ilk mesajını dikkatlice okuyun, sonra bir de kendi yazdığınız mesajları okuyun. Birincisi konu tabanca değil, yivsiz tüfek! İkincisi soruyu soran kişi bütçesini tek bir marka ve model için nasıl kullanmasını önerdiğimizi sormuyor, bütçesini marka ve kalite imajı yüksek tek bir modele mi ayırmasını, yoksa daha hesaplı ve farklı disiplinlere hitap eden bir kaç marka ve modele mi paylaştırmasını önerdiğimizi soruyor?

Lütfen şimdi yazdığınız mesajları tekrar okuyunuz ve konuyu açan üyenin sorusuna nasıl bir cevap verdiğiniz tekrar değerlendiriniz...

Saygılar.

Alıntı
6 üye teşekkür etti:
blueokkes, FRD, heisenberg, Sabri, Karacula, Dr.Vatan
Sn syilmaz;

bende sizin yasadiginiz ikilemi yasiyorum ve gorevim bitip evime donene kadar da devam edecegim sanirim.

Akil ve mantigim butceyi sonuna kadar zorlayip yari otomatik ithal bir tufek al derken, nefsim poligon icin bir tacti-cool al,savunma ve guvenlik icinde elinde kalan paraya birseyler ayarla diyor. Sanirim 35 senedir yaptigim gibi gene nefsimi dinleyecegim Smile

Su anda ki butcem ile baktigimda benim icin en mantikli alim sekli:
-1500TL civarina sarjorlu bir tacti-cool (20&.410)
-1500TL civarinda fiyati ile Winchester SXP Defender veya Akkar Altay gibi gorunuyor.

Uslu bir yeni uye olup ustadlari dinlemek ise mantik ve dogruluk orani yuksek bir hareket olurdu benim icin ama nayir Smile

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi