Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
1938 Turkish Mauser
01-05-2011, 11:12 AM
Sad 1938 Turkish Mauser
Yabancı siteleri gezerken rastladım, daha evvelden hiç duymamıştım, ilginç geldi, paylaşmak istedim.
Saygılar
http://carteach0.blogspot.com/2009/05/19...rifle.html

Life is unfair, kill yourself or get over it!
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
01-05-2011, 11:52 AM
RE: 1938 Turkish Mauser
Sn. BekciHursit,

Türk mauserleri forumda çokça konuşuldu daha önce. İsterseniz aşağıda ki linkleri inceleyebilirsiniz.

http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...hp?tid=246

http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...p?tid=3271

Gevşemeyin, tasalanmayın. Eğer inanıyorsanız, üstün olan sizsiniz.

Sayılmayız parmakla, tükenmeyiz kırmakla.
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
01-05-2011, 12:16 PM (Bu Mesaj 01-05-2011 12:32 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : Murata.)
Selam Sayın BekciHursit. İyi Pazarlar.

Bu tüfek bildiğimiz Kırıkkale piyade tüfeği. Acemi billiğinde ilk atışları bu tüfek ile yapmıştım. Net.te şöyle bilgilere ulaşılabiliyor;

Cumhuriyetin kuruluşundan sonra lisansla üretilen 1903 model Mauser piyade tüfeğine halk arasında verilen isim. 1938'e dek 8 mm çapında üretilirken '38'de 7.62 mm'ye geçilmiştir. Bu revize edilmiş model resmi sınıflandırmada t1938 adını almıştır. Marshall yardımı ile beraber ön cephe silahı olarak yerini m1 Garand'a bıraksa da uzun yıllar boyunca seferberlik durumunda ihtiyatları donatmak için veyahut atış taliminde kullanılmak üzere envanterde tutulmuştur. Nihayet 1980'lerin sonlarında envanterden çıkarılan Kırkkale'lerden binlercesi hurda olarak Amerika'ya ihraç edilmiş ve beheri 40-50 $ gibi fiyatlarla satışa sunularak silahseverleri ve reenactorları* mutlu etmiştir. Google'da "turkish mauser" yazılarak bir arama yapıldığında eloğlunun bizim çakaralmazlar için kurduğu çeşit çeşit internet sayfası bulunabilir. Bir örnek için bkz: http://www.turkmauser.com/

Kırıkkale piyade tüfeği olarak da geçer:

7.9 mm çapında tek tek atış yapabilen ankara kırıkkale askeri silahları yapımı 5li bağ ile beslenen piyadenin esas silahıdır.

Ana parçaları:
1-ağaç aksamı
a-el kundağı
b-boy kundağı(dipçik-kabze-namlu yatağı)
2-demir aksamı
a-namlu
b-mekanizma
c-tetik düzeni
d-fişek zarfı
e-nişangah tertibatı

Teknik özellikleri:
çap:7.99 mm
yiv ve set adedi:4 yiv 4 set
azami menzili:4500 m
tesirli menzili:500 m
ağırlığı:4500 gr
dk.atım adedi:7-8 adet
ilk hız:895 m/sn
bağdaki fişek adedi:5 adet

Hatta, her askerin cebinde taşıdığı ''Şafak defteri'' tabir edilen, Askerin not defterinde de özellikleri yazardı.
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
01-05-2011, 04:29 PM
Herkese çok teşekkürler,
Tüfekler konusundan bihaber olmamdan yeni birşeymiş gibi gelmişti ve bizim Kırıkkale'lerin Amerika'da satılması ilginç gelmişti. Daha evvelki paylaşılan konuları okuduğumda ise büyük üzüntü yaşadım. Keşke bu silahların kıymetini bilseydikte memleketimizde kalsaydı. Fakat heyhat, "eskiye rağbet olsa, bit pazarına nur yağardı" bizim milletimizin değer yargılarını ne güzel ifade ediyor. Elin oğlu, bizim milli servetimize web siteleri kursun, biz üçüne beşine bakmadan dağıtalım... Çok acı.

Life is unfair, kill yourself or get over it!
Alıntı Yaparak Cevapla
01-05-2011, 05:22 PM (Bu Mesaj 01-05-2011 08:51 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : alikozanoglu.)
Sn. Murata,

İnternet'ten bazı hatalı bilgiler almış olmanız ihtimali var.
Osmanlı Ordusu için alınan Mauser marka tüfekler 1887, 1890, 1893 ve 1903 modelleridir. Bunlardan Model 1887 9.5mm çapında karabarutlu bir fişek atar. Diğerleri dumansız barutlu 7.65x53mm fişeği kullanır.
Birinci Dünya Savaşı sırasında Almanya'dan 7.9x57JS (7.92x57, 8x57 diye de tanınır) diye bilinen çapta (ve bu çapa tadil edilmiş) çok sayıda ve modelde tüfek gelmiştir.
Türkiye Cumhuriyeti 1930'dan sonra eldeki tüm 7.65x53 ve 7.92x57J çaplı tüfekleri (bilhassa tadil edilmemiş 1988 modeli) 7.9x57JS fişeğe göre tadil etmek yanı sıra, bu tadilât namlu değiştirilerek yapıldığı için, eski bazı uzun namlulu tüfekleri de bu "standart" boy ve düz kabzalı kundakları 1900'ler başlarından itibaren kullanılmaya başlayan "yarım tabanca kabza (yumurtamsı çıkıntılı)" tipine tadil etmeye karar vermiştir. Bunların (ve yine internette Enfauser diye geçen tüfeklerin) mekanizma ön halkası üzerinde AS*FA damgası bulunur (* yerinde ay-yıldız vardır).
1938'de Kırıkkale'de üretilmeye başlayan Mauser lisanslı tüfekler de 7.92x57JS çaplıdır.
1950'lerde 7.62x63mm (30-06) çaplı M-1 tüfekleri NATO "yardımı" olarak gelmiştir.
1970'lerin başında ise cüzi miktarlarda FN G-1 ve HK G-3 tüfekleri gelmiş, ve bir lisans anlaşmasıyla G-3 tüfeklerin Kırıkkale'de üretimi başlamıştır. G-1 ve G-3 tüfekler ise 7.62x51 çapında fişek kullanırlar.

Saygılar,

alikozanoglu
Alıntı Yaparak Cevapla
01-05-2011, 07:39 PM
(01-05-2011 05:22 PM)alikozanoglu Yazdı:  Sn. Murata,

İnternet'ten bazı hatalı bilgiler almış olmanız ihtimali var.

Siz öyle diyorsanız, öyledir efendim.
Birşey daha dikkatimi çekti. Ben bu tüfekle ateş ettim diyorum ama, net.teki bilgilerde '' 1980' de envanterden çıktı '' diyor. Ben ise, bu tüfeği 1994' de kullanmıştım. Acaba gördüğüm ve ateş ettiğim tüfek bir Kırıkkale değil de, M1 Garand' mıydı ?

Değerli bilgiler için teşekkürler Sn.alikozanoglu
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
01-05-2011, 08:50 PM (Bu Mesaj 01-05-2011 08:53 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : alikozanoglu.)
Sn. Murata,

Sizin acemi birliğinde hangi tüfeği kullandığınızı bilmem zor. 1969'da Sivas Temeltepe'de biz acemilere M-1 dağıtılırken "usta erler" Kırıkkale taşırdı.
Bunun yanı sıra Ankara'daki birlikte erata Kırıkkale'ler ve Oberndorf Mauser'leri verilmişti.
Bahsettiğim Mauserlerin çok büyük kısmı da yurt dışına satıldı bahsedilen "envanterden çıkartılma" sonrası.
İnternet'te gördüğünüz Turkish Mauser'ler aslında o furya sonucu onların ellerine düştü. Bizler Çanakkale veya Sakarya Savaşlarını gösteren yerli filimlerde 1/2 parmak su borusu namlulu garip şeyler taşırken.
Benim dokunmak istediğim nokta daha ziyade bizim 1938'de değil, ancak 1950'lerin ortalarından sonra 7.62mm çapa geçmiş olduğumuzdu.

Saygılar,

alikozanoglu
Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »

Forum Atla:

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

İletişim | TabancaTufek.com | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Hafifleştirilmiş Sürüm | RSS