Değerlendir:
  • 1 Oy - 5 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Walther P38 ?
22-04-2011, 02:31 PM (Bu Mesaj 29-06-2012 11:39 AM değiştirilmiştir. Değiştiren : lupus.)
Walther P38 ?
Herkese merhaba. Tabancamın orjinalliği,satmak istediğim takdirde piyasa değerinin ne kadar olduğu konusunda görüş ve yorumlarınızı( başta Lupus olmak üzere tüm üyelerden) duymak isterim..Fotoğrafları eklemeye çalışacağım,umarım başarılı olurum.Ayrıca benim dikkatimi çeken bir husus var.Bu kısmın fotoğrafını çekmeyi unuttum ama tabancanın namlusunun gövdeye bitişik yerinde 7.65 PARA yazıyor,bu yazının altında ise kartal sembolü onun altında ise N harfi yer alıyor.Önce 9 mm bir tabancada bu ibarenin bulunması beni epey şaşırttı fakat bir arkadaşa sorduğumda,bu ibare 7.65 namlusunu ve şarjörünü takıp tabancayı kullanabileceğin anlamına geliyor,orjinali böyleymiş dedi.Tabancam zoralım tabancasıdır.Cevap yazan herkese şimdiden teşekkür ederim..

[Resim: 100_3075.jpg]
[Resim: 100_3076.jpg]
[Resim: 100_3078.jpg]
[Resim: 100_3080.jpg]
[Resim: 100_3083.jpg]
[Resim: 100_3093.jpg]
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
22-04-2011, 11:15 PM (Bu Mesaj 23-04-2011 01:06 AM değiştirilmiştir. Değiştiren : lupus.)
RE: walther p38
Sn.turguthakan,

Silahınızın sürgüsü, savaş sonrası üretilen 9x19 mm modellerin sürgüsündendir.
7.65 mm Parabellum kalibrelerdekilerin sürgülerinde, kalibre ibaresi mutlaka vardır;

[Resim: 46865372.jpg]

Ayrıca şarjörlerinde de mutlaka kalibre ibaresi vardır,

[Resim: 20015611.jpg]

Kartal ve '' N '' harfi ise Bundesadler kartalı olup, silahın nitrosellüloz içerikli barutla doldurulmuş, yüksek basınçlı fişeklerle test edildiğini ve silahın bu dayanım testini geçtiğini belirtir bir damga olup, sürgü, namlu ve gövdeye vurulmaktadır.

[Resim: 60448454.jpg]

7.65 mm Para, 7.65x21 mm veya diğer adı ile .30 Luger aşağıdaki fişektir.
Ülkemizde yaygın olarak bilinen ve kullanılan 7.65 x 17 mm fişekten çok farklıdır.
Bu fişeği daha ziyade aynı kalibredeki Luger P08, nam-ı diğer '' Barabelli '' leri kullananlar çok iyi bilir.

[Resim: t73w.jpg]

7.65 mm Para veya 7.65 x 21 mm veya .30 Luger fişeğinin teknik şeması aşağıdadır;

[Resim: 23220204.png]

9x19 mm Parabellumun teknik şeması ise aşağıdaki gibidir;

[Resim: 80984568.png]

Tüm bunların anlamı şudur;

1. 7.65 x 21 şarjörü için açılmış şarjör yatağına, 9x19 için yapılmış bir şarjör tam olarak oturabilir.
2. 7.65 x 21 veya 7.65 mm Para için açılmış bir kovan dip tablası ve iğne çıkış yatağına 9x19 mm bir kovan dip tablası da uyar.

Silahınızın zor alım menşeli bir tabanca olduğu, sürgünün 9x19 mm modellerle aynı olduğu düşünülürse, normalde 7.65 mm Para için üretilmiş bir namlunun atım yatağı ve yiv-seti 9x19 mm mühimmat kullanabilecek şekilde tadilattan geçirilip, 9x19 mm bir sürgü ve gövde ikilisine takılmış olma ihtimali çok yüksek.

Silahın ederine gelince, işi bilen bir meraklının veya kolleksiyonerin gözünde pek bir değeri olacağı söylenemez. P38 platformunu seven kullanıcı açısından değerlendirildiğinde ise, aluminyum alaşım gövdede gözlenen bazı kırımlardan sonra, gövdenin söz konusu alandaki dayanımını arttırmak için 70 ' li yıllarda yapılan çelik takviyenin bu tabancada olmadığı düşünüldüğünde, günümüz + P kıvamındaki MKEK mühimmatı ile bu tabancanın pek zorlanmaması gerektiği akılda tutulmalıdır.

Açıkçası yukarıdaki tabancanın gerek kolleksiyoner, gerekse de bir kullanıcı olarak Walther P 38 ' i iyi tanıyan bir silahseverin gözünde yüksek meblağlar etmeyeceğini düşünüyorum. '' Ne kadar eder ? '' sorusunu ise müsait bir zamanda konuyu gördüğünde, bu tür silahların piyasa değerine çok daha iyi vakıf olan Sn.tokoğlu ' nun çok daha iyi ve gerçekçi bir şekilde cevaplayabileceğini düşünüyorum...

Saygılar.
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
23-04-2011, 10:05 PM
Walther p38 Almanyada ikinci dünya savaşı yıllarında hitlerin talimatıyla artan hafif silah ihtiyacını karşılamak amacıyla asli işi silah olmayan fabrikalarda ( 4 ayrı fabrikada)çok sayıda imal edilmiş.Bunların parçaları birbirine uyanı olduğu gibi şarjörü bile uymayanlarıda var. .Savaş sonrası yıllarda da walther firması yakın geçmişimize kadar bu silahları üretiyordu (hala üretimi devam ediyormu bilemiyorum.)2007 senesinde olsa gerek Mkek vitrinlerinde 4100$ dan alıcı bulmuştu.Gelelim ederine Sn.lupus iltifatkarane kelamları her ne kadar nefsimi okşasada bu konuda bir bilen olduğumu kabul edemiyecek kadar sığ bilgiye sahip olduğumu ikrar ederek bildiğimi aktarmaya çalışayım.Yeni nesil p38 ler Mkek de 4100$ lardan alıcı bulmuş olmasına rağmen piyasada 3000$ satmanız oldukça zor, çok iyi durumda olsa bile.Bence uygun fiyatı 2000$-2500$ arası olmalı,eski nesil p38 ler ise altı (gövdesi)çelik olan bir ac 41,ac42...temizliğine göre 3000,3500$ arası,zella mehlis üretimi işlem görmemiş meneviş boyalı bir p38 de 4000$-5000$ arası rahatlıkla eder.Şu hususu da belirtmeden geçmeyeyim Sn.lupus hocamın belirtiği 1970 öncesi üretimlerin ülkemizde bir dönem çokça bulunması ve kırım hadiselerinin çokça yaşanmasından halkımız tabiri ile gestapo ların veya göztepelerin şöhreti pek iyi değil onun içindirki taliplisi seveni bir luger p08 gibi değil ondandırki he diye satılmak istenildiğinde gerçek fiyatlarına verme şansınız oldukça az...slmlr.syglr.
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
02-05-2011, 01:23 PM
Syn. Lupus ve syn.Tokoğlu cevaplarınız için çok teşekkür ederim.Sayenizde bilgilenme imkanı buldum.Ayrıca bir şey daha sormak istiyorum.Fotoğraflara dikkat ederseniz namlunun üzerinde arpacıkta 9 rakamı var.Bu rakam acaba neyi ifade etmektedir.Bazı p38 fotoğraflarına baktığımda farklı rakamlar görmüştüm.
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
02-05-2011, 02:18 PM
(02-05-2011 01:23 PM)turguthakan Yazdı:  Ayrıca bir şey daha sormak istiyorum.Fotoğraflara dikkat ederseniz namlunun üzerinde arpacıkta 9 rakamı var.Bu rakam acaba neyi ifade etmektedir.Bazı p38 fotoğraflarına baktığımda farklı rakamlar görmüştüm.

Walther dahil olmak üzere pek çok Alman menşeli tabancanın arpacık veya gezinde benzer rakamlar görebilirsiniz. Fabrikada test atışı yapılırken silahın nişan ve vuruş noktasını istenilen mesafede sıfırlamak için farklı yükseklikte gez ve arpacık kullanımı gerekebilmektedir. Alman üreticiler bu sıfırlama işini pratikleştirmek ve standardize etmek için farklı yüksekliklerdeki gez ve arpacıkları numaralandırarak kodlarlar. Bu sistemin bir benzerini ve nasıl kullanıldığını aşağıdaki konuda görebilirsiniz;

http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...p?tid=5731
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
29-06-2012, 11:11 AM
Saygideger forum üyeleri,bu silah hakkinda bilgi sahini uyelerimiz,zahmet olmazsa size p38 ile ilgili bir sorum olacak silahin emniyeti kapsli konumdayken (atisa azir) horozu kurduktan sonra emniyet manivelasini indirdigimiz taktirde horozun guvenli bir sekilde istirahat konumuna gelmesi gerkmiyor mu?
Zira bir arkadasima ait olan p38 de bu horoz kuruluyken emniyeti indirmeye calisiyorum fakat emniyet manivelasi ancak yarim pozisyona kadar iniyor ve horoz haliyle inmiyor?
Bu silahla ilgili bilgi sahibi degilim bu silahin sistematigiyle alakalimidir,yoksa silahta bir ariza mi mevcuttur?
Simdiden tesekkurler.
Saygilar
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
29-06-2012, 11:45 AM
RE: Walther P38 ?
Sn.karadenizarif, silahta bir sorun var...Bu araya girmiş bir pislik tortusu olabileceği gibi, aşınmış veya yerinde olması gibi durmayan bir parça olabilir...Silahı ayrıntılı bir şekilde söküp, temizleyip, tüm parçalarını tek tek kontrol etmek gerekir...
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
29-06-2012, 12:11 PM
Sayın karadenizarif,

fazla kurcalamayin siz oni.

Eskidir, mazallah kırılır mırılır, başınıza iş alırsınız.

En iyisi getirin oni bize, bakarız bir hal çaresine. Hele bir avlunun etrafına yaklaşsın da...

Fotoğraflarını yükleme şansınız var mı?
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
29-06-2012, 12:34 PM
Sn.Lupus,tesekkurler Efendim bende oyle tshmim etmistim Wink
Evrenay Bey,musait zamanda yaniniza ugrayacaktim zaten telefonlasiriz.
Saygilarimla.
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »

Forum Atla:

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

İletişim | TabancaTufek.com | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Hafifleştirilmiş Sürüm | RSS