Beratta 92 FS mi, CZ 75 mi ?
Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Beratta 92 FS mi, CZ 75 mi ?
Sayın Gyurza;
Trabzon piyasasında, ikinci el, cz75'ler temiz diye tabir
ettiğimiz silahlar, 2250/2750 aralığında. Bir ay önce, gerçekten
pırıl pırıl bir cz75 2500TL ye gözümün önünde, satıldı.
Beretta'larda, fiyat biraz karışık.
2500 ile 3500 arasında, fiyatlar gördüm. Bence bir Beretta'ya, 3500TL
istenmesi, kaptırmatörlükten başka birşey değil.
Saygılarımla.

Alıntı

Sayın gyurza:

Gecenlerde uradıgım bır silahcı da 2. el Cz 75 B lerin 2500-2000 oldugunu söylemişti.
Berettaların şuan da 2. eli sıfırlarından daga pahlı oldugunu söylemişti. Bu durumu " MKE ye gelen Berettaların kalıtesi eski modellerine göre düştü" diyerek acıklamıştı.

Dogrulugunu yanlışlığı konusunda fıkrım yok
Dogrusunu Sayın üstatlar yazar.

Saygılar.

Alıntı

Değerli arkadaşlar bilgilendirdiğiniz için teşekkürler tekrardan,Malatya piyasası nedir ne değildir bilmiyorum ama bir adet cz 75 b buldum .sahibide 2500 istiyor ,işin garibi bir fs 92 sahibide aynı fiyatı söylüyor ,Sanırım iş halıcı pazarlığında bitecek Smile

Saygılar

Alıntı

Sayın Gyurza;
İnanın, halıcı pazarlığı, daha iyidir.
Bunun adı, kaptırmatörlük (tutturabildiğine).
Önemli olan, bu kaptırmatörlere, fırsat vermemek.
Yaklaşık bir ay önce, Trabzon'da bir av bayii, Beretta için
Mec-car marka şarjöre, benden 200 TL istedi!
Bırakın pazarlık yapmayı, selamı sabahı kestim.
Bunlara ve, bu tarz zihniyete, HAYIR...
Saygılarımla.

Alıntı

Beretta görüntü ve estetik olarak çok güzel, tetik sertlik derecesi de ideal, uzaktan ve yakından hedef atıcılığı için de uygun bir silah. Yalnız tetik manivelasının boşluğu biraz fazla olduğundan ki neredeyse RUGER P85 e yakın duble atışlarda performansı zayıf. Bunun yanında CZ 75 B hem yavaş atım hemde duble atış için çok uygun, fakat estetikten yoksun bir silah olduğu için kullanıcının amacına göre bir tercih yapması taraftarıyım.

Alıntı

Merhaba arkadaşlar. Bulunduğum İlde , isteğim fiyat aralıklarında ve temizlikte CZ 75 B bulamadım , Yerli üretim canik 55 ve stoeger cougar modelleri arasında seçim yapacağım sanırım.

Saygılar

Alıntı

Sn. Alpyesilay 6 sene önce çok güzel bir açıklama yapmış. Gözlemlerine dayanarak bizlere vermiş olduğu bilgiler için çok teşekkür ederim. Affınıza sığınarak bir kaç kelam da ben etmek isterim.

Ülkemizde kaliteli ithal silahların pahalı olması ve yerli üretimin dünya standartlarını yakalayamamış olması nedeniyle bir silah karşılaştırılmasında ilk önce kırımlara ve arızalara bakıyoruz. Türkiye şartları bunu gerektiriyor. Ama bu şartlar bizim tarafsız değerlendirmemize mani oluyor. Peki iki silah karşılaştırılırken ilk önce neye dikkat etmeliyiz? Bu sorunun cevabı ise kullanım amacıdır.

Örnek verecek olursak bir güvenlik personeli için seçim yaparken Beretta 92 ile CZ75 arasında kalsın. Bu seçimde ilk bakacağı kriter paradır. Ve CZ75 bu konuda üstün.

İkinci bakacağı kriter ise hangi silahta daha üstün atış yaptığı.

Üçüncüsü ise ağırlığı.

Dördüncü ve son madde ise uzun vadede kırım yapmaması.

Peki neden en önemli madde en son sırada? Bu sorunun cevabı ise şudur ; Eğer ben bir güvenlik personeli olsaydım silahımı her 10 bin atımda bir değiştirirdim çünkü arıza vermese bile atım adedi çoğaldıkça arıza riski artar, Beretta da, CZ75 de kolaylıkla 10 bin atımı devredilecek silahlar ama elbet bir yerde arıza verecek ve atım yaptıkça arızaya yaklaşmış olacağız. Evet sizin deneyimlerinize göre CZ75 kırımları Beretta' ya göre daha fazla ama gözden kaçırdığınız bir durum var. Ülkemizde CZ75 sahipleri Beretta 92 sahiplerinden sayıca fazla ve bu fazlalıkta CZ75' in tamirciler tarafından daha çok görülmesine vesile oluyor.

Eğer güvenlik personellerinde olan silahların bir analizini yaparsak CZ75' in daha fazla sayıda tercih edildiğini göreceğiz. Ağır hizmet koşullarında kullanılan bir silah elbetteki arıza vermesi kaçınılmaz. Eğer dayanıklılık bakımından iki silah karşılaştırılacaksa aynı atım adedini görmüş aynı titizlikle temizlenmiş ve korunmuş iki silahı karşılaştırmak gerekir. Ülkemizde Beretta 92 kullanıcısının CZ75 kullanıcısından daha az olması ve CZ75' lerin daha çok ağır hizmet şartlarında bilinçsiz kullanıcılar tarafından kullanılması sizin karşılaştırmanızın doğruluğunun delilidir. Lakin karşılaştırmanız bilimsel bir doğruluk taşıyor veya taşımıyor diyemem. Bilimselliği ancak eşit şartlarda test edilmesi sağlar. CZ 75 Beretta' dan daha kötü işçiliğe sahip olsa da dayanım ve kullanım açısından ağırlık haricinde Beretta' yı aratmayacağını düşünüyorum. Fiyat farkı da ağırlık farkını ortadan kaldırıyor.

Saygılarımla

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
defender45acp
(11-06-2017, 08:31 AM)Dmrahmet demiş ki: Örnek verecek olursak bir güvenlik personeli için seçim yaparken Beretta 92 ile CZ75 arasında kalsın.  Bu seçimde ilk bakacağı kriter paradır.  Ve CZ75 bu konuda üstün.  

Yanılıyorsunuz. Güvenlik güçlerinin yüksek adetlerde yaptığı tedariklerde fiyatlar perakende piyasasından çok farklı seyreder. Beretta 92 ve CZ75' in en son karşı karşıya geldiği EGM zati tabanca ihalesinde CZ 192 USD' ye kadar inebilirken, Beretta 190 USD' ye inip ihaleyi almıştı.

Forumda herhangi birimizin Beretta ve CZ75' i tek elde, aynı şartlarda yan yana Sn.alpyeşilay kadar deneme fırsatı bulabildiğimizi veya bulabileceğimizi sanmıyorum. Kendisi her iki silaha da sahip, her ikisi ile de hatırı sayılır adette atışla, hatırı sayılır tecrübesi var. Yıllar sonra yaşanmış tecrübelere dayanarak yaptığımız istişarelerde hep mutabık kaldık. Eğer bugün Beretta 92 ve CZ 75 arasında tercih yapacak olsaydım aşağıdaki algoritmayı izlerdim;

1. Tabanca can güvenliği ve savunma amaçlı alınacaksa, Beretta 92 alır, güzelce söker, temizler, yağlar, namluya fişek sürer, emniyet / horoz düşürme manivelası ile horozu indirir, emniyet manivelasını atış pozisyonuna getirir, horozu emniyet çentiğine kadar bir çıt çeker, silahı bu şekilde kullanırdım.

2. Tabanca poligon keyfi için alınacaksa kesinlikle CZ 75 alır, kafama göre tadil eder, keyfini çıkarırdım.

Saygılar.

Alıntı
14 üye teşekkür etti:
demirci57, nineteeneleven, PersonalDefence, ErDiNi78, Tonyukuk ÖTUKEN, Dmrahmet, tirendaz, shelby, defender45acp, usame, yavuzmete, Mr.Falcon, Alper f92, Springfield
Efendim karşılaştırmamda şuanki şartlardan bahsetmiştim.  Ülkemizde MKE de ithal silah bulunmadığından ve emniyet güçlerimiz için herhangi bir ithal silah ihalesi gerçekleşmediğinden  Cz75 ve Beretta 'nın ikinci el fiyatlarını göz önüne alarak bu kanaate varmıştım. Birde asıl anlatmak istediğim silahlara karşı tarafsız yaklaşamıyoruz en azından şahsım adına ben tarafsız olamıyorum sizleri bilmem.Ayrıca Sn. Alpyeşilay beyin yazılarını takip ediyorum ve kendisine teşekkürleri borç bilirim.

Alıntı

Beretta 92 FS yi sadece işçilik açısından mukayese edebiliriz bence oda Cz 75 b ile alın bir Cz 75 shadow 2 yada MKE ye gelen standart versiyon CZ 75 Tactical sport alın işçiliğin fiyat ile orantılı olduğunu görebilirsiniz , Alman üretimi komple Çelik bir sig Sauer P 226 SL SO daki boya hatasını bana sorun

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi