Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Beratta 92 FS mi, CZ 75 mi ?
(17-12-2011, 05:51 PM)xhmyt demiş ki:
(16-12-2011, 12:22 PM)yalvali demiş ki: Silahlar bir mengeneye sabitlenip diğer faktörler devre dışı bırakılarak...
+1. Objektif silah /grupman ölçümü.Shy

Bu silahın kalitesini ölçmek için olur fakat silahın kabza yapısının kişinin eline uyumu çok daha önemli bir faktördür. küçük elli biri G 19 ile çok iyi grupman yaparken G21 ile berbat atışlar yapabilir..

Alıntı

Daha önceki bir konumuzda Emniyet Genel Müdürlüğü' nün kendi bünyesinde yapmış olduğu mukavemet testinden bahsetmiştim.Test sanırım bundan 15 yıl kadar önce yapılmıştı.Teste tabi tutulan tabancalar ise CZ 75 B ve Browning Hipower imiş.

Tabancalar mengeneye bağlanarak mukavemet ömür testine başlanır. İlk 3000 atımda Browning HP' nin arpacığı fırlar. CZ 75 B ise hiç soğutulmadan ve temizlenmeden 10.100 '' on bin yüz '' atımı tamamlar. Sonuçta tabanca nar gibi kıpkırmızı bir hale gelir. Bu testi bizzat yapan kişi dönemin atış poligon amiri bir başkomiser idi.

CZ tabancalarını her ne kadar da iri yapısından dolayı ve işçilik zaafiyetlerinden ötürü pek sevmesem de, ömürlük ve evladiyelik tabancalar olduğuna adım gibi eminim. Tam bir silahsever olmama rağmen, en sevmediğim ve mekanik aksamına güvenmediğim tabanca ise Beretta 92 FS'dir. %90'ı namlu kilitlerini kırar. Namlu üst kısmında kilit mekanizması olmadığından ve patlama anında silahın tüm basıncını alttaki namlu kilitleri çektiğinden ötürü amanın amanın bir atış esnasında kesinlikle kilitleri kıracağına eminim. Ben çok kez rahmetli dedemin eline gelmiş olan alt kilidi kırılmış 92 FS gördüm. Bence bu CZ75'e uygulanmış mukavemet ömür testini Beretta 92 FS' ye uygulasalar 7000-8000 atımda kilitleri kıracağına eminim. Beretta serisinde tek sevdiğim tabanca modeli ise, şu eski altı çelik olan F 92 ler vardı, işte onları gerçekten seviyorum.

Alıntı

(19-12-2011, 10:35 AM)YILDIZ37 demiş ki: Beretta serisinde tek sevdiğim tabanca modeli ise, şu eski altı çelik olan F 92 ler vardı, işte onları gerçekten seviyorum.

Beretta 92 serisinin standard modelleri sadece alüminyum alaşım gövdeli olarak üretilmiştir.

92 serisinin tek çelik gövdeli versiyonu Billennium modelleridir.

Eski çelik gövdeli tek sıra şarjörlü, tek hareketli tetikli, 92 serisi benzeri namlu kilit sistemi olan Beretta Modeli Model 1951' dir...

Alıntı

(19-12-2011, 11:29 AM)lupus demiş ki:
(19-12-2011, 10:35 AM)YILDIZ37 demiş ki: Beretta serisinde tek sevdiğim tabanca modeli ise, şu eski altı çelik olan F 92 ler vardı, işte onları gerçekten seviyorum.

Beretta 92 serisinin standard modelleri sadece alüminyum alaşım gövdeli olarak üretilmiştir.

92 serisinin tek çelik gövdeli versiyonu Billennium modelleridir.

Eski çelik gövdeli tek sıra şarjörlü, tek hareketli tetikli, 92 serisi benzeri namlu kilit sistemi olan Beretta Modeli Model 1951' dir...

Hocam bu tetik korkuluğu traşlı ovalimsi olan f92'lerin altı çelik değilmiydi?Vallahi ben çelik biliyordum bu güne kadar.Zaten beretta tabancaları ile hayatım boyunca hiç ilgilenmedim desem yeri vardır.
Hocam yazım hatalarımı düzelttiğiniz için teşekkür ederim.Gece 11:00'de işe gittim,saat 07:00'de işten çıktım.Haliyle uykusuz uykusuz yorum yazınca bazen böyle imla katliamı yapabiliyorum. :-) Saygılar...........

Alıntı

Beretta daha sonra namlu kilit yataklarındaki problemi küçük bir tasarım ve ısıl işlem değişimi ile giderdi diye biliyorum. Yanlış mı biliyorum?

Kilit yatağı demişim, namlu kilit aparatı-parçası artık adı neyse o Smile

Alıntı

(25-04-2011, 11:55 AM)alpyesilay demiş ki: CZ-75 i izah edecek olursam. Bana göre CZ, sıralama bakımından yerli silahlardan bir gömlek üstündür. Kullanılan metalin sağlamlığı ve teknolojisi düşüktür. Ağır bakım yaptığım bir çok CZ'de yoğun atış yapmış olan silahların iç kısmında bulunan otomatik iğne kilitleme parçası, tetik kolu ve diğer küçük parçalarında yoğun yıpranmalar ve çapaklanmalar gördüm. Silahın iç kısmı üstünkörü iç işçilik sebebiyle bir çok çapak artığı, freze izi görünüyor. Boyasının kalitesizliği namlu dış yüzeyinin kolay paslanması ve mukavemetsizliği, özellikle yoğun olarak kullanılmış ve namlunun ön kısmı sağa sola çarpmış olan tabancaların namlu ön kısmında ezinti ve vuruntuların bariz görünür olması göze çarpıcıdır. Ağır bakımda CZ 75 in tetik pimini söktüğünüz zaman deforme olayı mutemeldir. Beretta da ise tetik pimi tek yönden takılır ve geri çıkmasına mani olacak bir şekilde sürgü tutucu pim yayı tarafından sabitlenir. Silahın en önemli parçalarından birisi olan namlu kalitesi ve işçiliği CZ lerde iç açıcı değildir. Pimleri ve yayları sağlam değildir.
Beretta ile CZ nin şarjörlerini yan yana koyup dikkatli baktığınız zaman kalite farkını rahatça görebilirsiniz. CZ lerin şarjörlerinin yayları ince ve deforme olmaya daha elverişlidir.
En çok şaşırdığım konu ise CZ nin o rezil namlusu ile o denli isabetli atışları nasıl yapabildiğidir. Smile

Alp bey affınıza sığınaraktan yazıyorum; bu acımasız aşağılamanın son raddesine gelmiş yorumunuza bakınca sizin nasıl bir tekniker olduğunuzu çok merak ettim doğrusu... Eminim engin bilgilerinizin ışığında yaptığınız bu yorum doğrudur ve benim gibi bu yazıyı okuyan herkes dumur olmazda aydınlanır...saygılarımla

Alıntı

Ben bir silahsever ve silah kullanıcısıyım. Tekniker değilim. Yazdığım yazılar da, gördüğüm ve şahit olduğum olguları yansıtmaktadır.

Beretta 92 namlu kilit bloklarının belirli bir atımda kırıma uğrayabildiği doğrudur. Özellikle ilk nesil, hatta 90 ların ilk yarısına kadar üretilen Beretta 92 ' lerde bu tür kırımların azımsanmayacak şekilde sık görüldüğü de doğrudur. Ancak Beretta zaman içerisinde bu kilit bloğunun gerek alaşım, gerekse de tasarımında yaptığı değişikliklerle bu tür kırımları, özellikle düşük atım adedlerinde neredeyse yok denilebilecek oranda azaltmayı başarmıştır.

(24-09-2009, 01:40 PM)lupus demiş ki: Beretta , 92 serisinin en zayıf yerinin bu handikapını giderebilmek için, bu parçada bir kaç kez revizyon yaptı. Kesin revizyon tarihlerini bilememekle beraber, halihazırdaki kilit bloğu geometrisinin en dayanıklı şekil olduğunu düşünüyorlar. Yeni nesil kilit blokları, eski model Beretta 92 serisi tabancalara da uyumlu olup, eski tip kilit blokları yenileri ile değiştirilebilir.

Birinci nesil Beretta 92 namlu kilit bloğu;

[Resim: gen11b.jpg]

İkinci nesil kilit bloğu;

[Resim: gen2bluecmark.jpg]

İkinci nesil kilit bloğunda yapılan küçük çaplı tadilatlar;
Kilit açma pimi çalışma yatağında değişiklik,
Ana blok ve kulakların birleşim yerlerindeki derinlik ve açıda değişiklik.

[Resim: 13162088.jpg]

[Resim: 57291446.jpg]

Üçüncü nesil kilit bloğu;
Kilit açma pimi yatağı daraltılmış,
Kilit kulakları açılarına küçük bir müdahale yapılmış.

[Resim: 55126964.jpg]

Beretta yetkililerinin pek çok beyanında bu kilit bloklarının artık standart basınçlı fişekler ile 17-18 bin atımı rahatlıkla görebildiği belirtilmektedir ki, özellikle yurt dışındaki kullanıcı geri bildirimlerine bakıldığında bu beyanatın boş bir iddia olmadığı anlaşılmaktadır. Elbette nadiren de olsa 5-6 bin atımdan önce namlu kilit bloğu kırımı meydana gelebilmektedir. Ancak bunlar göz ardı edilebilecek düzeyde nadir gözlenen durumlardır.

Aynı zamanda namlu kilitlerini açma kapama görevi yapan ve tepme esnasında namluyu nihai olarak karşılayan bir parça olan CZ 75 serisinin sökme takma ve sürgü yakalama manivelası kırımları, Beretta namlu kilit bloğu kırımlarından daha az görülmemektedir. Özellikle bir dönem üretilen CZ 75 ' lerde bir kaç bin atımda dahi bu kilit bloklarının kırılabildiği görülmüştür. Daha sonra CZ o dönem üretilen CZ 75 modeli ve türevlerinin gövdelerindeki şaft deliklerinin asimetrik ve uygunsuz bir şekilde açılması nedeniyle bu kırımların meydana geldiğini tespit etmiş olup, gövdelerdeki bu kusuru giderilmesini müteakiben söz konusu parçanın kullanım ömrü bu günkü düzeyine gelmiştir. Böyle iken dahi CZ 75 sökme takma mandalı hala CZ 75 tasarımının zaafiyet noktalarından birisidir.

Bir CZ 75' in içerisinde gördüğünüz freze izlerinin yarısını herhangi bir Beretta'nın içerisinde gösterebilecek birisi çıkar ise, bir daha Beretta hakkında bir tek müsbet kelime etmeyeceğimden emin olabilirsiniz. Bir tane Beretta 92 ' nin fabrikadan çıktığı hali ile tam bir sıhhat ile çalışması için CZ 75'te olduğu gibi tırnak yayı, icra yayı veya şarjör yayının değiştirilmesi gerektiğini görür iseniz, yine Beretta hakkında bir daha bir tek müsbet bir kelime etmeyeceğimden yine emin olabilirsiniz. Herhangi bir Beretta 92 ' nin tetiği çekilirken, CZ 75 in emniyet manivelası ve arka parça kademe grubunda olduğu gibi gövdesinde sağ sola hareket eden hayati bir parça gösterebilirseniz, yine Beretta 92 ve CZ 75 hakkında söylediğim tüm lafları yutmaya hazır olduğumdan emin olabilirsiniz.

CZ 75 dayanıklı, hizmet tipi bir tabancaya göre oldukça iyi vuruş hassasiyeti olan, üzerinde çalışıldığında oldukça tatminkar bir tetik çekişi olan bir tabancadır. Ancak üretim kalitesi ve parça standartları asla bir Beretta 92 ile kıyaslanabilecek düzeyde değildir. Beretta 92, her silahta olduğu gibi tasarımından kaynaklanan bazı zaaflarına rağmen standartları son derece yüksek bir platformdur. Özellikle işçilik ve malzeme konusunda CZ 75 ' ten bir gömlek üstün bir platform olduğu hiç bir akl-ı selim ve gören göz sahibinin kolay kolay inkar edemeyeceği bir gerçektir...

Alıntı

Sayın aybulut,
"Affınıza sığınarak" demişsiniz ama hiç de af diler bir tonda yazmamışsınız? Hayırdır inşallah.

Alıntı

(26-12-2011, 07:06 PM)tirendaz demiş ki: Sayın aybulut,
"Affınıza sığınarak" demişsiniz ama hiç de af diler bir tonda yazmamışsınız? Hayırdır inşallah.

Sayın tirendaz,bu tür bir yoruma hiç bir silahsever tepkisiz kalamazdı sanırım.Ceska zbrojowka gibi bir dünya devine bu tür yakıştırmalardan rahatsız olunmuş ki böyle bir cevap yazılmış.Tek üzüldüğüm nokta ne biliyormusunuz!Mkek hazretlerinin tekel oluşu ve malesef Türkiye Cumhuriyetine hep 2.hatta 3.sınıf kalite de tabancalar ithal etmesidir."özellikle cz için yazıyorum" Kaldı ki şu internette resimlerini gördüğümüz işcilikleri muhteşem o garip ve farklı cz serilerinden de Türkiye ye gönderseler "BD BDA DAO vs."işte o zaman insanlarımızın yorumları ne olurdu çok merak ediyorum.En güzel örneği SHADOW................

Alıntı

Sayın YILDIZ37,
Söylediklerinizi, üzüntünüzü ve heyecanınızı anlıyorum. "Yakıştırmalar" buyurmuşsunuz, o da kabulüm. "Yorumdan rahatsız" olunmasını anlayamamakla beraber, peki o da tamam.
..da üslup ne olacak?
"Hem "affa" sığınılacak, hem de bu üslup ile yazılacak... yok, bu böyle olmaz.
Forumdaşlığımızı seviyorum, ama her zaman edep!
Sözüm, üzerine alınacak herkesedir.
Saygılarımla

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi