Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Beratta 92 FS mi, CZ 75 mi ?
Merhaba arkadaşlar. Bu iki silah arasında nasıl bir karşılaştırma yapabiliriz. İki silahında 2. el bazında modellerini buldum. SW mod 10 atış denemelerinden sonra, bu modellerin içinden birini almayı düşünüyorum. Değerli önerilerinizi sabırsızlıkla bekliyorum .

Saygılar

Alıntı

net vasıtasıyla biraz araştırma yaptım. Parça işleme kalitesi olarak Beratta önde.grupman olarakda önde ,Cz daha güvenilir diyorlar

Alıntı

Eğer bir tane silah alınıcaksa kesinlikle CZ 75 B , üretim hatası olmadığı sürece daha güvenilir daha uzun ömürlü vede daha iyi grupmanı olan bir silah .Yurt dışındaki bir formda okumuştum "kendisinden çok daha pahalı olan komple çelik sig sauer yada custom tabanca olan sphinxlerle omuz omuza kıyaslanabilecek bir silah" ama eğer ben birden fazla silah alabilirim diyorsanız istediğinizi seçin derim...

Saygılar ve sevgiler.

Alıntı

Benim kanaatim, CZ-75'in Beretta yanında silah vasfını dahi taşımaktan aciz olan bir demir parçası hükmünde olduğudur.

Alıntı

CZ 75 hakkında çok ağır bir kelam olmuş sn. alpyeşilay. Sizi bu şekilde düşünmeye iten tecrübelerinizi bizimle paylaşırsanız memnun olurum.

İyi günler.

Alıntı

CZ-75 i izah edecek olursam. Bana göre CZ, sıralama bakımından yerli silahlardan bir gömlek üstündür. Kullanılan metalin sağlamlığı ve teknolojisi düşüktür. Ağır bakım yaptığım bir çok CZ'de yoğun atış yapmış olan silahların iç kısmında bulunan otomatik iğne kilitleme parçası, tetik kolu ve diğer küçük parçalarında yoğun yıpranmalar ve çapaklanmalar gördüm. Silahın iç kısmı üstünkörü iç işçilik sebebiyle bir çok çapak artığı, freze izi görünüyor. Boyasının kalitesizliği namlu dış yüzeyinin kolay paslanması ve mukavemetsizliği, özellikle yoğun olarak kullanılmış ve namlunun ön kısmı sağa sola çarpmış olan tabancaların namlu ön kısmında ezinti ve vuruntuların bariz görünür olması göze çarpıcıdır. Ağır bakımda CZ 75 in tetik pimini söktüğünüz zaman deforme olayı mutemeldir. Beretta da ise tetik pimi tek yönden takılır ve geri çıkmasına mani olacak bir şekilde sürgü tutucu pim yayı tarafından sabitlenir. Silahın en önemli parçalarından birisi olan namlu kalitesi ve işçiliği CZ lerde iç açıcı değildir. Pimleri ve yayları sağlam değildir.
Beretta ile CZ nin şarjörlerini yan yana koyup dikkatli baktığınız zaman kalite farkını rahatça görebilirsiniz. CZ lerin şarjörlerinin yayları ince ve deforme olmaya daha elverişlidir.
En çok şaşırdığım konu ise CZ nin o rezil namlusu ile o denli isabetli atışları nasıl yapabildiğidir. Smile

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Dmrahmet
(25-04-2011, 11:55 AM)alpyesilay demiş ki: En çok şaşırdığım konu ise CZ nin o rezil namlusu ile o denli isabetli atışları nasıl yapabildiğidir. Smile

Klonları bile isabetli atış yapıyor meretin Smile

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Dmrahmet
(25-04-2011, 11:55 AM)alpyesilay demiş ki: CZ-75 i izah edecek olursam. Bana göre CZ, sıralama bakımından yerli silahlardan bir gömlek üstündür. Kullanılan metalin sağlamlığı ve teknolojisi düşüktür. Ağır bakım yaptığım bir çok CZ'de yoğun atış yapmış olan silahların iç kısmında bulunan otomatik iğne kilitleme parçası, tetik kolu ve diğer küçük parçalarında yoğun yıpranmalar ve çapaklanmalar gördüm. Silahın iç kısmı üstünkörü iç işçilik sebebiyle bir çok çapak artığı, freze izi görünüyor. Boyasının kalitesizliği namlu dış yüzeyinin kolay paslanması ve mukavemetsizliği, özellikle yoğun olarak kullanılmış ve namlunun ön kısmı sağa sola çarpmış olan tabancaların namlu ön kısmında ezinti ve vuruntuların bariz görünür olması göze çarpıcıdır. Ağır bakımda CZ 75 in tetik pimini söktüğünüz zaman deforme olayı mutemeldir. Beretta da ise tetik pimi tek yönden takılır ve geri çıkmasına mani olacak bir şekilde sürgü tutucu pim yayı tarafından sabitlenir. Silahın en önemli parçalarından birisi olan namlu kalitesi ve işçiliği CZ lerde iç açıcı değildir. Pimleri ve yayları sağlam değildir.
Beretta ile CZ nin şarjörlerini yan yana koyup dikkatli baktığınız zaman kalite farkını rahatça görebilirsiniz. CZ lerin şarjörlerinin yayları ince ve deforme olmaya daha elverişlidir.
En çok şaşırdığım konu ise CZ nin o rezil namlusu ile o denli isabetli atışları nasıl yapabildiğidir. Smile

İzahat için teşekkürler sn. alpyeşilay. Boya kalitesizliği ve iç parçalarda freze izi dışındaki hususlara katılamayacağım. 88 yılından beri her türlü olumsuz şartlarda bana eşlik eden emektar damascus CZ 75 tabancamla aramızda doğan sevgi bağı mani oluyordur belkide.
Defalarca yaptığım ayrıntılı sökümlerde hiç bir aşınma v.s ile karşılaşmadım. Boyasının aşınması sonucu yaklaşık 15 yıldır bir kerecik olsun paslanmadı. Atışlarda, atmam yerim dar demedi, hiç fişek seçmedi. İcra yayı ve diğer parçalarda herhangi bir kırım v.s. sünekleşme filan olmadı. Çelik normlarını test etme imkanım olmadığından çeliği hakkında bir fikir beyan edemem ama benimle geçen onca yıla dayandı ise daha da dayanır diye düşünüyorum. Hoşuma gitmesinde en önemli etmenlerden birisi de emniyetinin sürgü üzerinde olmamasıdır.
Bendeki CZ 75 bir PRE B. Belkide abisi kardeşinden dayanıklı çıkmıştır.

İyi günler.

Alıntı

Sn xlcod3r kardeşi bende mevcut. Kalite konusunda freze izleri dışında bir terbiyesizliğini görmedim, o da keyfe keder. Günümüzde silah dünyasında kült olmuş Sig Sauer'de bile maalesef boya konusunda sıkıntılar var, Glock bile son Gen4'te ufak ufak kıpırdanmaya başladı. Yaylarında sıkıntı yaşamadım ama çok yakın zamanda performans artışı sağlamasını umarak icra, kovan tahliye ve şarjör yaylarını daha güçlüleri ile değişmeyi düşünüyorum. Silahı ilk aldığımda namlu kalitesi bende de hayal kırıklığı yarattı, dışında kararmalar vardı, keçelenince geçti, bir senedir problem yok. Namlu içinde ise yiv setlerde herhangi bir problemim yok. Herhangi bir parçasında kırım, sünekleşme olmadı, incelediğim kadarıyla olacak gibi de değil. CZ çok kaliteli bir arap atı değil belki ama işini hakkıyla yapan bir ağır yük atı. Özetle ben CZ'yi seviyorum, özllikle de modifiye ettikten sonra bir başka seviyorum. Smile

Alıntı

(25-04-2011, 05:16 PM)xlcod3r demiş ki: Bendeki CZ 75 bir PRE B. Belkide abisi kardeşinden dayanıklı çıkmıştır.

İyi günler.

Muhtemelen öyledir. Ben izahatımı CZ 75 B için yapmıştım. Hiç Pre B modeline ağır bakım yapmadım. İç yapısı hakkında da tam olarak fikir beyan edemeyeceğim. Sizlerin de malum olduğunuz üzere çoğu silahların yeni üretim serilerinde eski kaliteyi göremiyoruz. CZ de öyle olsa gerek.

Şu da var ki, yıllar yılı taşınan ve elinizin sürekli temas ettiği silah ile aranızda duygusal bir bağın olması da gayet doğal. Nasıl ki çoğu insanın haz etmediği Beretta'nın eşek kulakları nedense bana pek de sevimli gelir. Smile

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi