Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
RED DOT Rehberi
Sn. Sem. Aradaki farklari bilmiyordum. Cok faydali bir link. H2 en mantiklisi görünüyor aralarinda.

Alıntı

Sayın Mutluay,
Aralarında çok büyük bir fiyat farklı olmamakla birlikte daha askeri kullanıma uygun olduğu için ben size T2' yi öneririm.
Saygılarımla.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Mutluay
(26-03-2017, 05:26 PM)Mutluay demiş ki:
(26-03-2017, 03:07 PM)Xlll demiş ki: Yivsiz tüfek ile atış maksimum kaç metreye yapılır ?

Yanlış anlaşılmasın ,merakımdan soruyorum .

Saygılar .

Etkin mesafe 150 sanırım.

200'e arttırıyorum.

Saygılar

not: Daha önce paylaşıldıysa affola.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Mutluay, ismicey
Sayın forum üyeleri,
Merhabalar. Naçizane ben de bildiğim birkaç noktayı belirteyim. Konuda bahsedilen elektronik nişangahların 3 çeşit olduğunu söyleyebiliriz:
1) RedDot sight
2) Reflex sight
3) Holo sight
Çalışma prensipleri temel olarak aynıdır. Nişan alınan bölgeye lazer atarak buradan geri yansıyan lazeri üzerlerindeki mercekler aracılığıyla atıcıya nokta olarak gösterirler. Red dot sight dediğimiz elektronik nişangah görünüm itibariyle dürbünü andırır; yansıyan lazeri çift mercek yardımıyla hedef bölgeyi noktalar. Reflex sight'lar "genellikle" dikdörtgen şeklinde tek mercek yardımıyla hedef bölgeyi noktalar. Görüş alanı red dot sight'lara göre daha geniştir. Holo sight ise bu iki elektronik nişangah sisteminin birleşimi gibidir; dikdörtgen şeklinde iki mercek yardımıyla hedef bölgeyi noktalar. Bizim tüfeklerde kullandığımız elektronik nişangah da holo sight'tır. Bana göre tüfek için en kullanışlısı geniş görüş açısı, parallax free özelliği gibi nedenlerden dolayı holo sight. Tabiki bunu taktik açıdan söylüyorum.
Yanlış biliyorsam şimdiden özürlerimi kabul edin. Yanlışım var ise üstadlar düzeltecektir zaten.
Selam ve dua ile...

Alıntı

(23-06-2017, 05:03 AM)pöh demiş ki: Sayın forum üyeleri,
Merhabalar. Naçizane ben de bildiğim birkaç noktayı belirteyim. Konuda bahsedilen elektronik nişangahların 3 çeşit olduğunu söyleyebiliriz:
1) RedDot sight
2) Reflex sight
3) Holo sight
Çalışma prensipleri temel olarak aynıdır. Nişan alınan bölgeye lazer atarak buradan geri yansıyan lazeri üzerlerindeki mercekler aracılığıyla atıcıya nokta olarak gösterirler. Red dot sight dediğimiz elektronik nişangah görünüm itibariyle dürbünü andırır; yansıyan lazeri çift mercek yardımıyla hedef bölgeyi noktalar. Reflex sight'lar "genellikle" dikdörtgen şeklinde tek mercek yardımıyla hedef bölgeyi noktalar. Görüş alanı red dot sight'lara göre daha geniştir. Holo sight ise bu iki elektronik nişangah sisteminin birleşimi gibidir; dikdörtgen şeklinde iki mercek yardımıyla hedef bölgeyi noktalar. Bizim tüfeklerde kullandığımız elektronik nişangah da holo sight'tır. Bana göre tüfek için en kullanışlısı geniş görüş açısı, paralax free özelliği gibi nedenlerden dolayı holo sight. Tabiki bunu taktik açıdan söylüyorum.
Yanlış biliyorsam şimdiden özürlerimi kabul edin. Yanlışım var ise üstadlar düzeltecektir zaten.
Selam ve dua ile...

Sayın pöh,

Foruma hoşgeldiniz. Üstad değilim ama sorunuzu yanıtlamak isterim.

Anladığım kadarı ile okuduklarınızdan kafanız karışmış.  Elektronik nişangahları üçe ayırmışsınız ama, sınıflandırma şekline ve boyutuna göre değil çalışma prensiplerine göre yapılır.  

Elektronik nişangahlar iki guruba ayrılır
1. LED (Light Emmiting Diode) ile çalışanlar (Red-dot ve reflex sight ayni şeydir)
2. Laser Diod ile çalışanlar (Holographic Sight)

Bunların nasıl çalıştıkları bu konunun önceki yazılarında mevcut (bağlantıya tıklayın):
http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...#pid334815

Saygılar

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
harun
(23-06-2017, 06:12 AM)Sabri demiş ki:
(23-06-2017, 05:03 AM)pöh demiş ki: Sayın forum üyeleri,
1) RedDot sight
2) Reflex sight
3) Holo sight
Çalışma prensipleri temel olarak aynıdır. Nişan alınan bölgeye lazer atarak buradan geri yansıyan lazeri üzerlerindeki mercekler aracılığıyla atıcıya nokta olarak gösterirler. Red dot sight dediğimiz elektronik nişangah görünüm itibariyle dürbünü andırır; yansıyan lazeri çift mercek yardımıyla hedef bölgeyi noktalar. Reflex sight'lar "genellikle" dikdörtgen şeklinde tek mercek yardımıyla hedef bölgeyi noktalar. Görüş alanı red dot sight'lara göre daha geniştir. Holo sight ise bu iki elektronik nişangah sisteminin birleşimi gibidir; dikdörtgen şeklinde iki mercek yardımıyla hedef bölgeyi noktalar. Bizim tüfeklerde kullandığımız elektronik nişangah da holo sight'tır. Bana göre tüfek için en kullanışlısı geniş görüş açısı, paralax free özelliği gibi nedenlerden dolayı holo sight. Tabiki bunu taktik açıdan söylüyorum.
Selam ve dua ile...

Sayın pöh,

Foruma hoşgeldiniz. Üstad değilim ama sorunuzu yanıtlamak isterim.

Anladığım kadarı ile okuduklarınızdan kafanız karışmış.  Elektronik nişangahları üçe ayırmışsınız ama, sınıflandırma şekline ve boyutuna göre değil çalışma prensiplerine göre yapılır.  

Elektronik nişangahlar iki guruba ayrılır
1. LED (Light Emmiting Diode) ile çalışanlar (Red-dot ve reflex sight ayni şeydir)
2. Laser Diod ile çalışanlar (Holographic Sight)

Bunların nasıl çalıştıkları bu konunun önceki yazılarında mevcut (bağlantıya tıklayın):
http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...#pid334815

Saygılar

Sn. Sabri, öncelikle teşekkürler. Teknik olarak sizin söylediğiniz sınıflandırma şeklinde olduğu doğrudur. Ben ise teknik detaya girmeden kabaca yapıları itibariyle yazmıştım. Sizin konu hakkındaki mesajınızı kaçırmışım; yoksa yazmazdım Smile İyi günler dilerim.

Alıntı

Elektro-optik noktalı nişangahlar ve hedef noktalayıcıların tanım ve tasnifleri ile ilgili derli toplu doğru teknik bilgi isteyenler aşağıdaki linkten faydalanabilirler;

http://ultimak.com/UnderstandingE-sights.htm

Ne zaman noktalı elektro-optik nişangah konusu açılsa anlatmaya çalıştığımız ama bir türlü anlatamadığımız hayati cümle;

Alıntı: However, a 1x sight is designed for use with both eyes open. Your field of view is therefore not limited by the sight, but only by the design and condition of your eyeballs. Field of view, per se, through a 1x sight therefore hardly matters. 

Alıntı: X1 nişangahlar iki göz açık olarak kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Dolayısı ile görme alanınız nişangahın kendisi tarafından değil, göz kürelerinizin yapı ve durumu tarafından sınırlanır. Dolayısı ile X1 nişangahlarda görme alanının bir anlamı yoktur.

Noktalı elektro-optik nişangah, yani '' red dot '' ın '' a, b, c '' si... Bu işin inceliğine vakıf olabilmek için '' red dot '' ı tasarım mantığına vakıf olmak gerekir. '' Red Dot '' tasarım mantığına vakıf olabilmek için göz fizyolojisine vakıf olmak gerekir. Göz fizyolojisine vakıf kişilerin ortaya koyduğu prensipleri, fizikçiler hayata geçirir. Tüm bunları üreticiler mamül hale getirir. Sahada bu mamülü kullancak olan son kullanıcı da bu işin inceliklerini tasarlayan ve üretenden veya tasarlayan veya üretenden öğrenenden öğrenir. '' Red Dot '' ın gerçekten ne olduğunu anlamak isteyenlere, aşağıda linki olan konuyu dikkatlice okumalarını tavsiye ederim.

http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...?tid=13219

Tüm '' red dot '' üreticilerinin ortak bir konsensus halinde vurguladıkları temel prensipler şunlardır;

'' Red Dot '' ın asıl amacı nişangah takımına değil, hedefe ve hedef hattına odaklanarak atış yapabilmektir.
Hedef ve hattına odaklanan göz aradaki nişangah takımının sadece parlak noktasını algılar.
X1 büyütme ile iki göz açık olarak atışın amacı göz fonksiyonlarının aslında bir handikapını kullanarak hedef ve referans noktayı hızlı bir şekilde buluşturmaktır.
Atıcı hedefe nişangahın içerisinden bakma ihtiyacı hissediyorsa, ya atıcı '' red dot '' kullanmayı bilmiyordur, ya da artık X1' den büyütmeye geçilmesi gereklidir.

Saygılar.

Alıntı
19 üye teşekkür etti:
Sabri, heisenberg, Xlll, HTK, hevesliamator, hunter 12, tirendaz, PersonalDefence, S@riyerli, SSSalih, alpago, asuspc, demirci57, FireStorm, usame, blueokkes, şekerlioğlu, Sakin, Simurg
Değerli forum üyeleri,
Benelli M4 tüfeğim için Aimpoint marka red dot almayı planlıyorum.
Yurtdışından da getirme şansım var ancak hem yasal anlamda "bana sorun yaşatabilir mi?" endişesi hem de olası bir sorun çıkması durumunda, muhattap bulamama ihtimali sebebiyle Uçar Av'dan almayı düşünüyorum.
Seçenek olarak stokta olan Comp C3 ve stokta olmayan Micro H2 modelleri var.(Micro H2 bu ay içinde stoklara gireceğini belirttiler.)
Aimpoint'in Micro modelleri ile ilgili pek çok güzel yorum okudum.Comp C3 modeli ile ilgili ise hemen hemen hiçbir kullanıcı yorumu bulamadım.Tek bildiğim, compact serisinin siviller için uyarlanmış modeli olduğu.
Seçim yapmam konusunda fikirlerinizi paylaşarak yardımcı olursanız sevinirim?

Alıntı

Aimpoin compact C3 , comp ML3 , comp M3 , comp M4 ve en son piyasaya sürülen Comp M5 .

Compact C3 ,

Sivil kullanıcılara hitabeden bir ürün . Buna rağmen açık bırakılsa bile  5 yıl pil ömrü sunuyor  .NV uyumu yok ( gece görüş cihazlarına uyumlu değil ) , ve diğer ürünlerin 45 mt su derinlik dayanımının yanında sivil versiyon olarak üretilen C3 5mt su geçirmezliğe sahip .

Türkiye'den faturalı temin ediyor olmanız büyük avantaj . Gayet dayanıklı ve sivil kullanıcı olarak her işinizi görecek bir ürün.

Saygılar .

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
DrgFly, Sabri, tirendaz, Oberon
Yivsiz av tüfeklerinde red dot ın 4 moa olması daha tercih ediliyor.En azından okuduklarımdan ben böyle anladım.
Compact C3 modelinin sadece 2 moa olanı stokta mevcut.
Sn.XIII, compact C3 ve Micro H2 modelleri arasından, fiyattan bağımsız olarak, hangisi sizin tercihiniz olurdu?

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi