Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
RED DOT Rehberi
Sn. Sem. Aradaki farklari bilmiyordum. Cok faydali bir link. H2 en mantiklisi görünüyor aralarinda.

Alıntı

Sayın Mutluay,
Aralarında çok büyük bir fiyat farklı olmamakla birlikte daha askeri kullanıma uygun olduğu için ben size T2' yi öneririm.
Saygılarımla.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Mutluay
(26-03-2017, 05:26 PM)Mutluay demiş ki:
(26-03-2017, 03:07 PM)Xlll demiş ki: Yivsiz tüfek ile atış maksimum kaç metreye yapılır ?

Yanlış anlaşılmasın ,merakımdan soruyorum .

Saygılar .

Etkin mesafe 150 sanırım.

200'e arttırıyorum.

Saygılar

not: Daha önce paylaşıldıysa affola.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Mutluay, ismicey
Sayın forum üyeleri,
Merhabalar. Naçizane ben de bildiğim birkaç noktayı belirteyim. Konuda bahsedilen elektronik nişangahların 3 çeşit olduğunu söyleyebiliriz:
1) RedDot sight
2) Reflex sight
3) Holo sight
Çalışma prensipleri temel olarak aynıdır. Nişan alınan bölgeye lazer atarak buradan geri yansıyan lazeri üzerlerindeki mercekler aracılığıyla atıcıya nokta olarak gösterirler. Red dot sight dediğimiz elektronik nişangah görünüm itibariyle dürbünü andırır; yansıyan lazeri çift mercek yardımıyla hedef bölgeyi noktalar. Reflex sight'lar "genellikle" dikdörtgen şeklinde tek mercek yardımıyla hedef bölgeyi noktalar. Görüş alanı red dot sight'lara göre daha geniştir. Holo sight ise bu iki elektronik nişangah sisteminin birleşimi gibidir; dikdörtgen şeklinde iki mercek yardımıyla hedef bölgeyi noktalar. Bizim tüfeklerde kullandığımız elektronik nişangah da holo sight'tır. Bana göre tüfek için en kullanışlısı geniş görüş açısı, parallax free özelliği gibi nedenlerden dolayı holo sight. Tabiki bunu taktik açıdan söylüyorum.
Yanlış biliyorsam şimdiden özürlerimi kabul edin. Yanlışım var ise üstadlar düzeltecektir zaten.
Selam ve dua ile...

Alıntı

(23-06-2017, 05:03 AM)pöh demiş ki: Sayın forum üyeleri,
Merhabalar. Naçizane ben de bildiğim birkaç noktayı belirteyim. Konuda bahsedilen elektronik nişangahların 3 çeşit olduğunu söyleyebiliriz:
1) RedDot sight
2) Reflex sight
3) Holo sight
Çalışma prensipleri temel olarak aynıdır. Nişan alınan bölgeye lazer atarak buradan geri yansıyan lazeri üzerlerindeki mercekler aracılığıyla atıcıya nokta olarak gösterirler. Red dot sight dediğimiz elektronik nişangah görünüm itibariyle dürbünü andırır; yansıyan lazeri çift mercek yardımıyla hedef bölgeyi noktalar. Reflex sight'lar "genellikle" dikdörtgen şeklinde tek mercek yardımıyla hedef bölgeyi noktalar. Görüş alanı red dot sight'lara göre daha geniştir. Holo sight ise bu iki elektronik nişangah sisteminin birleşimi gibidir; dikdörtgen şeklinde iki mercek yardımıyla hedef bölgeyi noktalar. Bizim tüfeklerde kullandığımız elektronik nişangah da holo sight'tır. Bana göre tüfek için en kullanışlısı geniş görüş açısı, paralax free özelliği gibi nedenlerden dolayı holo sight. Tabiki bunu taktik açıdan söylüyorum.
Yanlış biliyorsam şimdiden özürlerimi kabul edin. Yanlışım var ise üstadlar düzeltecektir zaten.
Selam ve dua ile...

Sayın pöh,

Foruma hoşgeldiniz. Üstad değilim ama sorunuzu yanıtlamak isterim.

Anladığım kadarı ile okuduklarınızdan kafanız karışmış.  Elektronik nişangahları üçe ayırmışsınız ama, sınıflandırma şekline ve boyutuna göre değil çalışma prensiplerine göre yapılır.  

Elektronik nişangahlar iki guruba ayrılır
1. LED (Light Emmiting Diode) ile çalışanlar (Red-dot ve reflex sight ayni şeydir)
2. Laser Diod ile çalışanlar (Holographic Sight)

Bunların nasıl çalıştıkları bu konunun önceki yazılarında mevcut (bağlantıya tıklayın):
http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...#pid334815

Saygılar

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
harun
(23-06-2017, 06:12 AM)Sabri demiş ki:
(23-06-2017, 05:03 AM)pöh demiş ki: Sayın forum üyeleri,
1) RedDot sight
2) Reflex sight
3) Holo sight
Çalışma prensipleri temel olarak aynıdır. Nişan alınan bölgeye lazer atarak buradan geri yansıyan lazeri üzerlerindeki mercekler aracılığıyla atıcıya nokta olarak gösterirler. Red dot sight dediğimiz elektronik nişangah görünüm itibariyle dürbünü andırır; yansıyan lazeri çift mercek yardımıyla hedef bölgeyi noktalar. Reflex sight'lar "genellikle" dikdörtgen şeklinde tek mercek yardımıyla hedef bölgeyi noktalar. Görüş alanı red dot sight'lara göre daha geniştir. Holo sight ise bu iki elektronik nişangah sisteminin birleşimi gibidir; dikdörtgen şeklinde iki mercek yardımıyla hedef bölgeyi noktalar. Bizim tüfeklerde kullandığımız elektronik nişangah da holo sight'tır. Bana göre tüfek için en kullanışlısı geniş görüş açısı, paralax free özelliği gibi nedenlerden dolayı holo sight. Tabiki bunu taktik açıdan söylüyorum.
Selam ve dua ile...

Sayın pöh,

Foruma hoşgeldiniz. Üstad değilim ama sorunuzu yanıtlamak isterim.

Anladığım kadarı ile okuduklarınızdan kafanız karışmış.  Elektronik nişangahları üçe ayırmışsınız ama, sınıflandırma şekline ve boyutuna göre değil çalışma prensiplerine göre yapılır.  

Elektronik nişangahlar iki guruba ayrılır
1. LED (Light Emmiting Diode) ile çalışanlar (Red-dot ve reflex sight ayni şeydir)
2. Laser Diod ile çalışanlar (Holographic Sight)

Bunların nasıl çalıştıkları bu konunun önceki yazılarında mevcut (bağlantıya tıklayın):
http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...#pid334815

Saygılar

Sn. Sabri, öncelikle teşekkürler. Teknik olarak sizin söylediğiniz sınıflandırma şeklinde olduğu doğrudur. Ben ise teknik detaya girmeden kabaca yapıları itibariyle yazmıştım. Sizin konu hakkındaki mesajınızı kaçırmışım; yoksa yazmazdım Smile İyi günler dilerim.

Alıntı

(23-06-2017, 05:03 AM)pöh demiş ki: Bana göre tüfek için en kullanışlısı geniş görüş açısı, parallax free özelliği gibi nedenlerden dolayı holo sight. Tabiki bunu taktik açıdan söylüyorum.

Ben de teknik ayrıntılara hiç girmeden sadece taktik açıdan bu cümlenize dayanarak kesinlikle şunu söyleyebilirim, hala hedefe bakarak değil, nişangahın içerisinden hedefi görerek atış yapıyorsunuz... Ki bu durum kırmızılı noktalı elektro-optik nişangah mantığını bilmediğinizi, size bu konuda doğru bir eğitim verilmediğini gösterir. Eğer meskun mahal ve dar alan muharebesinde 65 MOA gibi geniş dairesel işaretleri hedefin üzerinde daha kolay fark edebildiğinizi yazsaydınız, bir nebze de olsa konuya vakıf olduğunuzu düşünebilirdim. Ancak yazdığınız bu cümle kırmızı noktalı elektro-optik nişangahlar konusunda tüm bildiklerinizi unutup, işe yeniden başlamanız gerektiğini gösteriyor. Lütfen aşağıdaki linkleri dikkatlice okuyunuz, arkadaşlarınıza okutunuz. 

http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...?tid=13219

http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...?tid=13178

Saygılar.

Alıntı
9 üye teşekkür etti:
Sabri, Xlll, tirendaz, harun, hunter 12, SSSalih, lenduha, blueokkes, şekerlioğlu
(23-06-2017, 07:50 AM)lupus demiş ki:
(23-06-2017, 05:03 AM)pöh demiş ki: Bana göre tüfek için en kullanışlısı geniş görüş açısı, parallax free özelliği gibi nedenlerden dolayı holo sight. Tabiki bunu taktik açıdan söylüyorum.

Ben de teknik ayrıntılara hiç girmeden sadece taktik açıdan bu cümlenize dayanarak kesinlikle şunu söyleyebilirim, hala hedefe bakarak değil, nişangahın içerisinden hedefi görerek atış yapıyorsunuz... Ki bu durum kırmızılı noktalı elektro-optik nişangah mantığını bilmediğinizi, size bu konuda doğru bir eğitim verilmediğini gösterir. Eğer meskun mahal ve dar alan muharebesinde 65 MOA gibi geniş dairesel işaretleri hedefin üzerinde daha kolay fark edebildiğinizi yazsaydınız, bir nebze de olsa konuya vakıf olduğunuzu düşünebilirdim. Ancak yazdığınız bu cümle kırmızı noktalı elektro-optik nişangahlar konusunda tüm bildiklerinizi unutup, işe yeniden başlamanız gerektiğini gösteriyor. Lütfen aşağıdaki linkleri dikkatlice okuyunuz, arkadaşlarınıza okutunuz. 

http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...?tid=13219

http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...?tid=13178

Saygılar.

Sayın Lupus, nişangahın içinden hedefi görüp atış yapıyorum zaten, aksini iddia etmedim. Siz sanırım meskun mahali 25-30 metre ile sınırladınız? Bazen 100 metre mesafeye atış yapıp olabildiğince çok hedefi görmem gerekebilir. Şahsen zaten holo sight kullanmıyorum ama kullansaydım bile bu mesafeye yapacağım atış için kullanırdım. Dar alan muharebesi ve bina operasyonlarında söylemiş olduğunuz 65 MOA kırmızı noktanın hedefte daha kolay farkedilebildiği konusuna katılıyorum fakat ben zaten 5-7-10-15 metre mesafeden muharebe esnasında iron sight kullanıyorum, hatta gezi bile görmüyorum. Oysa ki siz bana çift göz açık atış teknikleri konusunun linkini gönderiyorsunuz Smile Ben zaten tek gözüm ile yakın mesafeye hiç atış yapmadım şimdiye kadar. Dar alanda hedefte daha rahat farkedebileceğim 65 MOA değerinde nokta barındıran bir elektronik nişangaha ihtiyacım yok. Kabalık olarak algılamayın lütfen, kesinlikle böyle bir amaç peşinde değilim ama aldığım kursta sadece bir günde senelik fişek istihkakınız kadar taktik atış yapmakta idim. Polis Özel Harekat'ın atış teknikleri ve meskun mahal operasyonları konusunda bilgi sahibi olmamanız sebebiyle bu şekilde düşünmeniz gayet normal. Benim de daha fazla bu konuda yazmam biraz sakıncalı. Sonuç olarak elektronik nişangahtan nişan alacaksam hedef kağıdına atış yapmadığım ve atış yaptığım hedef de karşılık verdiği için olabildiğince çok hedef görmek isterim. Umarım yanlış anlaşılmam. Saygılar.

Alıntı

Sayın pöh, sözleriniz yanlış anlaşılmaya müsait, hatta yanlış cümleler. Kurstta attığımız fişek sayısı gibi cümleler hoş karşılanmaz burada. Sivil olupta bizden fazla fişek atan üyeler mevcut bu değerli bilgi platformunda.
Bu siteyi keşfetmiş olmanızdan memnunum, bu uyarıyı da sizin gibi meslektaşlarımın buradan daha çok bilgi edinmesini istediğim için yaptım.
Saygılar.

Alıntı

(23-06-2017, 10:14 PM)Zemre10 demiş ki: Sayın pöh, sözleriniz yanlış anlaşılmaya müsait, hatta yanlış cümleler. Kurstta attığımız fişek sayısı gibi cümleler hoş karşılanmaz burada. Sivil olupta bizden fazla fişek atan üyeler mevcut bu değerli bilgi platformunda.
Bu siteyi keşfetmiş olmanızdan memnunum, bu uyarıyı da sizin gibi meslektaşlarımın  buradan daha çok bilgi edinmesini  istediğim için yaptım.
Saygılar.

Sayın Zemre10, yazdığım bazı mesajlar ve onlara gelen cevaplar silindi, maalesef siz onları okumadınız. Siz de yanlış anlamayın fakat yanlış eğitim almışsınız arkadaşlarınıza bunları okutun, sizin eğitimcilerinize de eğitim vermiştir tarzı cümleleri kurarak bize mesleğimizin inceliklerini ögretmek kimsenin haddine değildir. Uyarınız için teşekkürler. Gerekiyorsa benim yazdığım tüm mesajlar silinebilir. Allah'a emanet olun. Allah korusun.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi