Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
RED DOT Rehberi
(26-03-2017, 03:07 PM)Xlll demiş ki: Yivsiz tüfek ile atış maksimum kaç metreye yapılır ?

Yanlış anlaşılmasın ,merakımdan soruyorum .

Saygılar .

Etkin mesafe 150 sanırım.

Alıntı

75/100 yard Eotech ve 1-4x optik karşılaştırması.

Görüldüğü üzere 1-4x optik var diye mutlaka çok uzak mesafelere atış yapmak zorunda değiliz.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
heisenberg, Rangeman
Astimatı olanlar için optik önerileri :

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
heisenberg, BSS
Uzun zamandır yivsiz tüfek ve red dot kullanan biriyim . Poligonda fazlasıyla mesayim oldu , yaklaşık on yıldır da domuz avı yapıyorum . Bu süre zarfında , yivsiz tüfekte hakim olduğum mesafe 50 mt  . 70 80 mt civarı da fena değilim . Kullandığım mühimmat ve sıfırlama yaptığım optik 100 mt den sonrası benim için fantazi oluyor .

Yaniiii ; yivsiz tüfeğin " şahsım adına " etkili mesafesini 70 mt olarak düşündüğümde , 3X ..4X optiklerin kullanılması yersiz geliyor . Kullanılmaz mı ?  Elbette kullanılır , amaaa şuna da hakim olmak gerekiyor . Büyütme kullanıldığında , yakından çıkacak hedefe odaklanmak yani büyütmeyi sağlayan optiğe müdahale edip aşağıya indirmek ve hedefe odaklanıp atmak .... !

Bir haber de seyretmiş ve garipsemiştim . Hücre baskını yapılacak , tüfeğin üzerinde Eotech ve 3X büyütme"magnıfıer " var  . Ve magnifier kullanılır pozisyonda . Şaka gibi ...!

İçeri girdin ne görecen ? Allah korusun kurşunun nereden geldiğini bile anlayamazsın.

Silah seçiminin nekadar hayati bir konu olduğunu hepimiz biliyoruz , inanın optik seçimi de bir okadar hayati önem teşkil ediyor .

Saygılar .

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
heisenberg, Kara45, Mutluay, Yaşar Engin
(25-03-2017, 10:11 PM)Mutluay demiş ki: 46 yaşındayım. Hafif derecede miyop, hipermetrop ve astimatım var.

40-50 metreye kadar iyiyim. Fakat üzeri için ciddi derecede sorunum var.  

Tüfeğime uygun bir optik ile bu uzak görüş sorunumu çözmek istiyorum. 

Sn.XIII,

Anladığım kadarı ile soru ve sorun hızlı ve isabetli atış tekniğinden ziyade görme kusurlarının zorluklarını aşmakla ilgili...

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
Rangeman, Mutluay, Xlll, Simurg
Sn. XIII,
Anlattığınız örnekte haklısınız ama onun dışında konuya biraz subjektif yaklaşıyorsunuz.
Bu yaklaşımla düz arpacıkla domuz vuran avcılar da sizin kullandığınız red dotu çok gereksiz bulabilirler.
Ama biz bunu yapmıyoruz, burada daha iyisini bulmak için tartışıyoruz.
Yivsizle 50-100-120 metre gibi mesafelerde bunlar kişisel tercihler.
Bunun miyopu var, astigmatı var, göz tembelliği var...

Saygılarımla

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
Xlll, Mutluay, Sabri
(29-03-2017, 10:59 PM)lupus demiş ki:
(25-03-2017, 10:11 PM)Mutluay demiş ki: 46 yaşındayım. Hafif derecede miyop, hipermetrop ve astimatım var.

40-50 metreye kadar iyiyim. Fakat üzeri için ciddi derecede sorunum var.  

Tüfeğime uygun bir optik ile bu uzak görüş sorunumu çözmek istiyorum. 

Sn.XIII,

Anladığım kadarı ile soru ve sorun hızlı ve isabetli atış tekniğinden ziyade görme kusurlarının zorluklarını aşmakla ilgili...

Sorum, şu an ki görme kusurlarım göz önünde bulundurulduğunda gerek 25-40 metre gerek 70-100 metrede hızlı ve isabetli atış yapabilmeme yardımcı olacak en iyi optik kombinasyonu ne olabilir? 

Görme sorunum olmasaydı gerek yakın gerek uzak için hiç düşünmeden eotech veya aimpoint tarzı bir red dot alırdım. 

Uzak için ise alternatifler 3x sabit dürbün ile mini red dot bir arada 

veya 1-4x dürbünler.  Gerek bina içi gerek açık hava kolluk kuvvetleri kullanıyor, biz neden kullanmayalım... 

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Xlll
Sn. Mutluay, yorgunlukla birlikte gözümle okuyup nerem ile anladıysam Smile . Kusuruma bakmayın , sorunuzu tam olarak anlamadan cevap yazmışım .

Yazdığım konu ,şahıs olarak değil de genel olarak aklımda olan bir konuydu aslında . Bir kaç arkadaşımla bu konuyu tartışmıştık . 

Saygılar .

Alıntı

Rica ederim Sn. XIII.

Sanirim en iyi cavabi her 3 olasiligi da tecrube etmis kişiler verebilecek. Ya da her 3 olasik optiklerin sahipleri bir araya gelerek bizzat kendimiz bir karsilastirma yapacak, hem yakin hem uzak en iyi kombinasyinu biz bulacagiz.

Denemeden olumlu veya olumsuz konusmak çözümsuzluk maalesef.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Xlll
Aimpoint H1/T1/H2/T2 değerlendirmesi için yardımcı olabilecek bir inceleme sayfası.

https://bigtexoutdoors.com/blogs/news/88...cro-sights

Alıntı
6 üye teşekkür etti:
lupus, Mutluay, fuat_61, alone61, Mehmet Emin, tirendaz

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi