Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
RED DOT Rehberi
Bu aralar elektronik nişangahlara iyice heves sardım. Başta havalı tabancada, sonrasında slug namlulu yivsiz tüfekte kullanmak amacıyla iki adet red dot nişangah edinmeyi düşünüyorum ama bu konuda oldukça bilgisiz olduğum için seçimimin nasıl olması gerektiğini araştırdım durdum. Yerli kaynaklarda bu konu hakkında beni tatmin edebilecek pek birşey bulamadım. Doğal olarak yabancı kaynaklara yöneldim. Anlayabildiğim kadarını burada paylaşmak istedim.

Konu hakkında bilgi ve tecrübe sahibi diğer üyelerde red dot seçimi konusunda paylaşımda bulunursa, konu daha da doyurucu olur.

Konuya geçmeden temel olarak iki red dot türü olduğunu belirtelim.

1) Kapalı tüp şeklinde bulunan red dot nişangahlar.
2) Daha çok açık arazide ve iki gözün açık, görüşün açık olmasının önemli olduğu durumlarda kullanılan, holographic sight olarak adlandırılan nişangahlar.

Red Dot Seçiminde Dikkate Alınması Gerekenler:

Dot size (Nokta boyutu): Nokta boyutu MOA (minute of angel, dakika cinsinden açı derecesi) ile ölçülür. 1 MOA, 100 yard (91.44 metre) mesafede 1'' e (2.54 cm) eşittir. Bu demektir ki 4 MOA bir red dot'un noktacığı, 100 yard mesafede 4x2,54=10.16 cm çapında bir alanı kapatır.

Kısaca 100 yard mesafeye 10,16 cm çapında bir hedef koyarsanız, red dot'un noktacığı bu mesafede hedefi tamamen kapatır. Aynı red dot 50 yard (45,72 metre) mesafede 2x2,54=5,08 çapında bir alanı kapatır. 25 yard (22.86 metre) mesafede ise 2,54 cm çapında bir hedefi kapatır.

Mesela kısa mesafede savunma amaçlı kullanımda kırmızı noktanın büyük olması çabuk nişan almayı kolaylaştırabilir. Burada dikkat gerektiren husus bazı üreticilerin ürünleri iddia ettikleri MOA değerlerinden daha büyük olabiliyor.

Montaj: Red Dot'ımızı silahımızın üzerine nasıl monte edeceğiz? 2 temel montaj şekli vardır. Bazı nişangahlar weaver tipi kızağa monte olabilecek ayakla (sabit) satılır. Bazıları ise geleneksel halka şeklinde ayaklarla montajlanırlar. Genelde bu halka şeklinde ayaklar ürün paketinin içeriğinde mevcuttur. Harici olarak ayak satan üreticilerde elbette mevcut.

Kullanım Amacı: Öncelikli kullanım amacınız savunma mı, hedef atıcılığı mı yoksa av mı? Her bir kullanım amacının kendine göre öncelikleri vardır.

Hedef atıcılığı için mümkün oldukça düşük MOA değerli hatta uzak mesafeler için eğer bütçemize uygunsa yakınlaştırma özelliği bulunan red dot nişangahları seçmeliyiz.

Tüfek üzerinde bulunan bir red dot'un ağırlığı çok önemli olmayabilir ama tabanca üzerinde kullanılacak bir red dot'un küçük boyutlu ve hafif olması avantaj sağlayacaktır.

Hızlı görüş istenen bir kullanımda ise red dot tüpünün çapının büyük olması avantaj sağlayacaktır.

Parlaklık: Ucuz red dot lar bir yada iki kademe parlaklık ayarına sahiptir. Bu tip modeller kısa mesafede kullanılacak havalı silahlar yada paintball silahları için uygundur. Ateşli silahlar için üretilmiş red dot lar genelde 7-11 arası parlaklık kademesine sahip olurlar. Burada da üreticilerin verebileceği yanıltıcı bilgilere dikkat etmeliyiz. Bazı üreticiler off (kapama) durumunu kademeden sayabiliyor. C More marka red dot larda kademesiz ışık şiddeti kontrolü bulunan modeller mevcut.

Sağ-Sol ve Yükseklik Ayarı: Çoğu üreticinin sağ-sol ve yükseklik ayarında 1 klik 0.5 MOA'ya denktir. 0.33 yada 0.25 MOA gibi daha hassas ayara sahip modeller mevcut olduğu gibi 0.75 MOA olanlarda mevcuttur. C More marka red dot larda kliksiz ayar mevcuttur, bu atıcılık için çok hassas bir ayar imkanı sunarken, savunma amaçlı kullanımda pek işlevsel değildir.

Ağırlık: Genel olarak üreticiler pilsiz ağırlığı belirtirler. Bazı modellerde entegre ayaklarda bulunmaktadır. Ağırlığına bakarken, bu entegre ayakların yada pillerin dahil olup olmadığına dikkat edin.

Paralaks hatası: Konu sahibi bu konuda yeterli bilgisi olmadığını ama AimPoint'in paralaks hatalarını ortadan kaldırmak için çift lensli özel bir sistem kullandığını belirtmiş. Mesela Tasco'nun düşük bedelli ürünlerinin paralaks ayarları 100 yard mesafeye ayarlıyken, pahalı modelleri sonsuz paralaks ayarına sahip.

Pil Ömrü: Bir çok red dot, 2023 tipi, 3 Volt, lityum pil kullanır. Bu tip piller ucuzdur ve makul bir kullanım ömrü sunar. Aynı pili kullanan iki ayrı red dot'un pil ömrünün aynı olmasını beklememeliyiz. Elektrik devrelerinin etkinliği sebebi ile farklılıklar mevcut olabilir.

Renk: Çoğu red dot siyah olsada gümüş renkli yada çift renk red dotlarda mevcut. Kullanıcı seçimini, kendi silahına uyumlu bir renkte yapmak isteyebilir.

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
TULPARR, Mehmet Emin, cevatsarioglu
Verdiğiniz kıymetli bilgilerden dolayı elinize saglık sayın syılmaz.

Alıntı

Sn syılmaz,
mail adresi alabilirmiyim?
Selam Sevgiler

Alıntı

Sayın yılmaz,
Hızır gibi yetiştiniz: Bir süredir ben de savunma amaçlı kullanılmak üzere alınacak yivsiz bir tüfeğe nasıl bir red dot gerekeceğini araştırıyordum, ancak piyasada bulabildiklerimi görünce, pes etmiştim.
Eğer sorun değilse "araştırmanız sonucunda bahsettiğim amaca hizmet edecek ürünü nereden alabilirim" diye sorsam?
Saygılarımla

Alıntı

(18-04-2011, 12:33 AM)faruk demiş ki: Sn syılmaz,
mail adresi alabilirmiyim?
Selam Sevgiler

Sn. Faruk, doublebarrel@hotmail.com.tr (tr'ye dikkat)
(18-04-2011, 12:46 AM)tirendaz demiş ki: Sayın yılmaz,
Hızır gibi yetiştiniz: Bir süredir ben de savunma amaçlı kullanılmak üzere alınacak yivsiz bir tüfeğe nasıl bir red dot gerekeceğini araştırıyordum, ancak piyasada bulabildiklerimi görünce, pes etmiştim.
Eğer sorun değilse "araştırmanız sonucunda bahsettiğim amaca hizmet edecek ürünü nereden alabilirim" diye sorsam?
Saygılarımla

Sn. Tirendaz, internet üzerinden satış yapan av bayilerinde bulunan ürünler havalı silahlar yada savunma amaçlı kısa mesafede kullanılabilecek ürünler, en azından ben öyle anladım. Profesyonel red dot'lar biraz uçuk fiyatlı oluyor.

Bir diğer dikkat etmeniz gereken husus, replika ürünü orjinal sanma hatası, mesela aşağıda ki linkte bulunan aimpoint micro T-1'in yurtdışı satış fiyatı 633 USD. Linkte ki fiyata orjinal olması mümkün değil.

http:// www. hilalav . com.tr/ default.asp?git=9&urun=3391

airgunturk. com'un satış ilanlarından yada gittigidiyor .com'u takip edebilirsiniz. Eğer uçuk fiyat ödemeyeyim, ortalama bir performans ve temel amaçları görsün yeter diyiyorsanız, Truglo, Bushnell, Tasco gibi markaları bulmaya çalışın derim. Ben öyle yapmayı düşünüyorum, yalnız tekrar belirteyim bu benim yaptığım araştırmadan çıkardığım fikirdir. Bizzat tecrübesi olan arkadaşlar daha iyi fikir belirtebilirler.
Sn. Tirendaz, bir de belirteyim, airgunturk. com'da kullanıcı yorumlarını okurken, 30 liralık red dot la 100 metre ve üzeri hedeflere hassas atış yapıyorum diyenlere pek itibar etmeyin.

Alıntı

Teşekkür ederim sayın Yılmaz,
Saygılarımla

Alıntı

Sn syılmaz,

Docter marka red dot kullanmış idim geçtiğimiz senelerde. MAK montaj ayağı ile tüfeğe schwenk olarak adlandırabileceğimiz tak-çıkar tipi montajı vardı.

Ürün aşağıdaki, spect.i farklı olabilir ama red dot bu idi.

http://www.docterusa.com/_mgxroot/page_10767.html

Aslen yivli tüfek için üretilmiş olmakla beraber ben slug namlu 12 cal ile sorunsuzca kullanmıştım. İlk montajdan sonra yapılan sıfırlaması ne tak-çıkarla ne de 12 cal.'nin güçlü geri tepmesi ile bozulmamıştı. Montajı yapan arkadaş pil değişimi için red dot MAK montaj ayağından söküldüğünde de sıfırlamanın bozulmayacağını söylemiş idi ise de ben yaklaşık 5 yıl boyunca pil değişimine gereksinim duymamıştım. Resimde görülen kapağını dota takınca cihaz enerji sarfiyatını durduruyordu, bunun için pili uzun süre dayanmış olabilir. Kırmızı noktanın zaman içinde harelenmesi-genişleyip netliğini kaybetmesi gibi bir durum da oluşmamıştı. Cihazın herhangi bir On-Off butonu yok kapağı çıkarttığınızda kullanıma hazır. Neticede ben memnun kalmıştım, ürünün tek kötü tarafı yüksek fiyatı idi.

Red dotlarla ilgili kendi görüşüm ise ki ben av amaçlı almıştım, hızlı atış yapmak için bir de 2 göz açık olarak atış yapabilmek için faydalı bir alet. Şayet 2 göz açık, misal domuz avında gez-arpacık yapabilen birisi için çok elzem değil, diye düşünüyorum.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
TULPARR
Sn. Blacksea paylaşımınız için çok teşekkür ederim. İlk alacağım red dot, havalı tabanca ile ev içi 5-10 m. mesafe atışları için olacağından bu amaca yetecek bir red dot olacak.

İkinci alacağım red dot yivsiz tüfek için ve açık havada 50 metre civarı tek kurşun atışları için olacağından kaliteyi arttırmam gerekecek. Verdiğiniz linkten Docter'ın IPSC turnuvası sırasında ki performans görüntülerine ulaştım ki, açıkçası çok etkilendim.

Verdiğiniz linkten Docter'ın teknik verilerine ulaşamadım eğer biliyorsanız kırmızı nokta kaç MOA değerinde ve bu MOA değerinde en fazla ne kadar mesafeden hassas atış yapılabiliyor acaba?

Ben de sizin gibi red dot'ların en azından kendi kullanım amaçlarım için pekte gerekli olmadığını düşünüyorum ama bir hevestir kapıldık işte. Smile

Alıntı

Net hatırlıyamıyorum ama sanırım 3,5 idi Sn syılmaz. Akşam eve gidince eski dökümanlarımı karıştırayım, bulabilirsem bildiririm. 100 mtye kadar sorun olmuyordu.

100 mt den sonra hem dot hedefi kapatıyor hem de 100 mt bence büyütme olmadan atılacak en uzak mesafe. Büyütme deyince de red dot dan önce dürbün seçeneği gündeme alınmalı. Tabii önce rifled slug tüfek vs böyle gidiyor işte liste Smile

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
TULPARR
Teşekkür ederim Sn. Blacksea.

Sn. arkadaşlar, bir hususta bilginize danışmak istiyorum. Bir büyüğüm Amerika'ya seyahat edecek ve gelirken kendisine bir adet red dot getirecek. Bana da getirebileceğini söyledi, acaba kendisine sipariş versem 2 adet red dot'u beraber getirmesinde yasal bir sıkıntı olabilir mi?

Bu husus benim için çok önemli, bilgisi olan arkadaşların acil yardımını bekliyorum.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 2 Ziyaretçi