Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 6 Oy - 3.67 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
İtalyan silahlarının üretim yılları
* http://www.shotgunworld.com 'dan alıntıdır.

İtalya'da üretilen tüm ateşli silahlar, hükümete ait 'proof house' da test edilir ve silahlara çeşitli kodlar işaretlenir. Bu kodlardan biri de silahın hangi yıl üretildiğini gösterir.

[Resim: 192331627.jpg]

Tabloda olmayan yıllar için kodlar,

CD - 2009
CF - 2010
CH - 2011
CI - 2012

Dikkat edilmesi gereken husus, üretim yılını gösteren kod seri numarasının bir parçası değildir.

Roma rakamları kullanılan yıllarda bazı tüfeklerde roma rakamı ile arap rakamı yanyana kulanılabilmiştir. Mesela aşağıda ki tüfekte bulunan XX9 (XXIX yerine) kodu gibi. Bu koda bakarak tüfeğin 1973 yılında üretildiğini anlayabiliriz.

[Resim: barrelbottomsmall.jpg]

1975'ten sonra çift harfli kodlara geçilince, bu kodlar diktörtgen bir kutucuğun içinde yer almaya başlamıştır.

Örnek vermek gerekirse, aşağıda ki fotoğrafta görüldüğü üzere üretim yılını belirten 'BU' kodu dikdörtgen bir kutucuk içinde yer alır ve bu kod bize tüfeğin 2004 yılında üretildiğini gösterir.

[Resim: img0337r.jpg]

Yarı otomatik tüfeklerde bu kod gövdede olabilmektedir.

Güncel tabanca modellerinde ise bu kodlar, tetik korkuluğunun kenarında gövde üzerinde bulunur. Eski model tabancalarda ise bu kod sürgüde yada kabza arkasında gövdede bulunmaktadır.

Beretta henüz ulusal kodlamaya geçilmediği 1935-1943 yılları arasında roma rakamları ile aşağıda ki kodları kullanmıştır. 1944 yılında üretilen silahlarda ise herhangi bir üretim yılı kodu kullanmamıştır.

1935 - XIII
1936 - XIV
1937 - XV
1938 - XVI
1939 - XVII
1940 - XVIII
1941 - XIX
1942 - XX
1943 - XXI

Alıntı

Teşekkürler güzel paylaşım.

Alıntı

(06-04-2013, 11:20 PM)MERTALPER demiş ki: Teşekkürler güzel paylaşım.

AA, süper paylaşım...

Gerçekten, bir dakika durup düşündünüz mü, 7000 adet üyeden hiçkimse bunca yıl olmuş, boş içerik olmasın diye "şuku" mesajları yazmamış, bir tek siz gelip orda burda rastgele mesajların altına içi boş cümleler ekliyorsunuz, bir gariplik yok mu bu konuda diye...

Alıntı

(07-04-2013, 01:21 AM)baris demiş ki:
(06-04-2013, 11:20 PM)MERTALPER demiş ki: Teşekkürler güzel paylaşım.

AA, süper paylaşım...

Gerçekten, bir dakika durup düşündünüz mü, 7000 adet üyeden hiçkimse bunca yıl olmuş, boş içerik olmasın diye "şuku" mesajları yazmamış, bir tek siz gelip orda burda rastgele mesajların altına içi boş cümleler ekliyorsunuz, bir gariplik yok mu bu konuda diye...

Sn. Baris 7000 adet üyeden hiçbirinin teşekkür etmemiş olması benim teşekkür etmeme engel değil.Tabii sizin o güzel mantığınıza uymuyor olması aksini ispat etmez.Teşekkür etmek ne zamandan beri içi boş ifade oldu?Sayın bilirkişimiz.

Benim yazdığım mesajlar şu an sizin benim için yazdığınız mesajlardan daha gereksiz değil.Bunun sorgulamasını yapmak da size düşmez.
Yazdığım mesajların hepsi ilgili olduğum konularla alakalıdır.Kimse sizin doğrularınızla hareket etmek zorunda değil.
Umarım haddinizi bilme nezaketini gösterirsiniz.Ben bu forumda yeni bir üyeyim, ne olursa olsun saldırgan ve küçümseyici üslubunuz olgunluktan uzak, forum adabıyla bağdaşmayan bir durum.

Alıntı

Alım satım ilanı açarsanız o zaman takkeleri değişiriz.

Şimdi istediğiniz yere istediğinizi yazmaya devam.

Hoş geldiniz.

Alıntı

(07-04-2013, 01:46 AM)baris demiş ki: Alım satım ilanı açarsanız o zaman takkeleri değişiriz.

Şimdi istediğiniz yere istediğinizi yazmaya devam.

Hoş geldiniz.

Tüfek almayı düşünüyorum. Bununla ilgili diğer konularda mesajlarım var. Onun dışında satmayı düşündüğüm bir tüfeğim, tabancam yok. Bunu zaten mesajlarda da belirtmiştim.
Hoş bulduk, teşekkür ederim.

Alıntı

Çok değerli ve önemli bir paylaşım olduğunu düşünüyorum, aldığınız yeni tüfeğin üretim tarihini bilmek önemli bir husus, sonuçta o tüfeği bu gün almış olabiliriz ama 10 yıl önce üretilmiş bir tüfek olabilir. saygılar...

Alıntı

AA kodunu babamdan bana geçmiş Libero Daffini marka superpoze tufegimde okudum. 1975 yılında üretildiğini böylece öğrenmiş oldum. Tüfeğim 38 yaşında ve halen çok da güzel çalışıyor.

Bugün 2 bilyeli şavrotin fişekleriyle atış yaptım , su dolu damacanalari 35 metreden patlatmak çok zevkli, tüfek meraklılarına tavsiye ederim Smile

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi