Değerlendir:
  • 2 Oy - 3.5 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Glock 19 Gen4 ve Hayal kırıklığı
08-04-2011, 02:27 AM (Bu Mesaj 08-04-2011 02:40 AM değiştirilmiştir. Değiştiren : lupus.)
Glock 19 Gen4 ve Hayal kırıklığı
2009 sonbaharında buyuk bir hevesle tam 3400 dolar sayarak aldığım, bir sonraki partide 2600 dolar olarak satışa sunulduğunda dumura uğradığım,

357 sig fişekleri konusundaki MKE'ye kahretmem sonrasında (esasen bütçemin sadece bir silaha elvermesi sebebiyleTongue) 250 atım yapılmış silahımı 150 mermi ile birlikte bir dostuma 5500 tl ye satmıştım.

Yeni bir maceraya atılmak üzere salı günü G19 Gen 4 aldım. Arkadaşım ise 19 C modelini tercih etti.

Belki ustalar yazmıştır da gözümden kaçmıştır. Eleştiriler genelde teknik detaylara ilişkindi. Bilemiyorum ama tam bir hayal kırıklığı yaşadım.

Gen4 ' de anahtarlı kilit sistemi yoktu, oysa ki 32 C ' yi eve bıratığım zamanlarda bu kilit çocuklar açısından içimi rahatlatan bir unsurdu.

Diğer yandan ayarlanabilir gez de yok, gez sabit.

Belime taktım, sürgüde hafif bir renk değişikliği oldu sanki.....

Gen3 daha mı iyiydi ?Dimyat ' a pirince giderden evdeki bulgurdan mı olduk bilemiyorum, Angel , ama keşke Gen3 19 alsaydım demeye başladım....Dodgy
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
08-04-2011, 02:39 AM
RE: Glock 19 Gen4 ve Hayal kırıklığı
Kilit sistemi herkesin tercih ettiği bir seçenek değil. Zoraki sunulması, bence, çok da mantıklı değildi.

Ayarlı gez, her nedense, sadece G 19C modelleriyle birlkte geliyor, eski partilerde de G19'un deliksiz modellerinde ayarlı gez opsiyonu mevcut değildi.

En önemlisi: Sürgüdeki renk değişimini biz de yaşadık. Bu fenomeni açıklayabilecek birisi varsa çok ama çok sevineceğim. Yoksa musluğun altında yıkadığım Gen-3 den beni kimse vazgeçiremez.

Not: Türkiye'de yaşayanve tabancayla atış yapmaktan hoşlananların kalibresi, malesef, sadece ve sadece 9x19 mm Parabellumdur, şahsi kanaatimce. .357 SIG'in, .45 ACP'nin, .38 Super'in akıbetlerini bilerek bu yönde tercih yapanların şikayet etmeleri benim mantığıma çok da yatmıyor. Amacım polemik başlatmak değil, sadece bu konuda içimden geçenleri yazıya dökmek istedim.
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
 Tebrikler: kotucenk
08-04-2011, 09:32 AM
(Not: Türkiye'de yaşayanve tabancayla atış yapmaktan hoşlananların kalibresi, malesef, sadece ve sadece 9x19 mm Parabellumdur, şahsi kanaatimce. .357 SIG'in, .45 ACP'nin, .38 Super'in akıbetlerini bilerek bu yönde tercih yapanların şikayet etmeleri benim mantığıma çok da yatmıyor. Amacım polemik başlatmak değil, sadece bu konuda içimden geçenleri yazıya dökmek istedim.)
+1
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
08-04-2011, 10:10 AM (Bu Mesaj 08-04-2011 10:27 AM değiştirilmiştir. Değiştiren : lupus.)
(08-04-2011 02:39 AM)evrenay Yazdı:  Kilit sistemi herkesin tercih ettiği bir seçenek değil. Zoraki sunulması, bence, çok da mantıklı değildi.

Not: Türkiye'de yaşayanve tabancayla atış yapmaktan hoşlananların kalibresi, malesef, sadece ve sadece 9x19 mm Parabellumdur, şahsi kanaatimce. .357 SIG'in, .45 ACP'nin, .38 Super'in akıbetlerini bilerek bu yönde tercih yapanların şikayet etmeleri benim mantığıma çok da yatmıyor. Amacım polemik başlatmak değil, sadece bu konuda içimden geçenleri yazıya dökmek istedim.

Sn Evrenay;

Bu forumda sizler kadar tecrube sahibi değilim elbette bana laf söylemek düşmez lakin;

Düşünün aynı seri bir arabanın 2008 modelinde park sensoru var 2009 unda yok. Şaşırmaz mısınız? Benim yaşadığım budur aslında...

Mühimmat konusu defaatle tartışıldı, ancak affınıza sığınarak şunu ifade etmem gerekir ki, Türkiye 10 yıl öncesinin çok ilerisindedir her açıdan. Hak arama hürriyeti Anayasa güvencesindedir.

Devlet bana bu silahı satıp, yılda 200 mermi hakkı tanımışsa ilgili kurumda bunu temin ile mükelleftir.

Av bayilerine girdiğimizde aynı kalibre birden çok marka fişek satınalma hayaliyle tüm forum okuyucularını saygı ile selamlıyorum...Rolleyes
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
08-04-2011, 10:10 AM
Silah kilidi çokta önemli değil, kaldırılmasının başlıca nedeni kabze gen 4'lerde arka ekler olmadan daha küçük olabilir bu sayede gereksiz yer kaybı önlenmiş oldu,renk değişimine gelince gen 4 lerdeki kaplama tennifer olayının son halidir,uzun vadede silahınızdaki farkıgöreceksiniz daha pürüzsüz bir yüzey yaratılmış,eskilerinde ençok yüzüeyin pürüzünden dolayı sürtünme artışına bağlı olarak, çizilme ve renk kaybı fazla oluyordu.Ayrıca eğer silahı evde bıraktığınızda içiniz rahat olmuyorsa,tetik kilitlerinden alabilirsiniz bende S&W 6906'nın tetik kilidi var işimi görüyor.
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
08-04-2011, 10:45 AM
(08-04-2011 10:10 AM)meriç yiğit Yazdı:  Düşünün aynı seri bir arabanın 2008 modelinde park sensoru var 2009 unda yok. Şaşırmaz mısınız? Benim yaşadığım budur aslında...

Sn.meriç yiğit, bu konuda yanlış bir analoji ve mantık kullandığınızı düşünüyorum...Çünkü hemen hemen her sürücü aracında bir park sensörü olmasını ister veya istemese ve çok kullanmasa da aracında böyle bir özelliğin bulunmasından rahatsız olmaz..Ancak, silaha entegre güvenlik ve kilit sistemleri pek çok kullanıcı tarafından faydalı ve elzem gibi görülebilirken, pek çok kullanıcı tarafından da gereksiz, hatta silahın lazım olduğu zamanlarda kafa karıştırıcı, hatta tehlikeli olarak değerlendirilmektedir. Glock konseptinin en çarpıcı özelliklerinden birisi, gerek mantık, gerek tasarım olarak son derece sade ve net olmasıdır. Glock ' u Glock yapan en önemli özelliklerden birisi de budur...

SSM ve MKEK üst kurulu tarafından distribitöre kilitli modellerin sipariş edilmesi ve Türkiye ' ye kilitli modellerin ithal edilmesinin altında yatan temel mantık ise, mümkün olduğu kadar tabancanın yasak olan dipçikler ile kullanımını engellemektir...

Gen 4 ile Glock en fazla eleştiri aldığı ve müşteri kaybetmesine neden olan konulardan birisine el attı. Tabii değiştirilebilir kabza sırtları nedeni ile de bu opsiyondan vazgeçildi. Bazen bir koltuğa iki karpuz sığdırmak mümkün olmuyor. Ama en azından Gen 3 ve Gen 4 seçeneğinin birlikte sunulması silahseverlere seçme şansı bırakıyor. Eğer sizin için Gen 4 kabza yapısı ve tetik erişim mesafesi gerekli ise, Gen 4 alırsınız, ama sizin için kabza tabanındaki kilit sistemi daha önemli ve elzem ise, o zaman Gen 3 alırsınız. Yukarıda da belirttiğim gibi, en azından şimdilik silahseverlerin seçme şansı olması da yeterli...

(08-04-2011 10:10 AM)meriç yiğit Yazdı:  Mühimmat konusu defaatle tartışıldı, ancak affınıza sığınarak şunu ifade etmem gerekir ki, Türkiye 10 yıl öncesinin çok ilerisindedir her açıdan. Hak arama hürriyeti Anayasa güvencesindedir.

Ateşli silahlar ve bıçaklar hariç...

Türkiye ' de ateşli silahlara sahip olma ve bulundurma hakkı anayasal bir hak olmayıp, halihazırda yasa ve yönetmeliklerle vatandaşa sunulan lütuf şeklindedir. Mevcut yasa ve yönetmeliklere göre, taşıdığımız veya bulundurduğumuz hiç bir ateşli silahın ila nihaye sahibi değiliz, sadece belirli kanun ve yönetmelikler çerçevesinde zilleyetini geçici olarak elinde bulunduran bekçileriz. Anlayacağınız elimizdeki ateşli silahlar sadece kiralık...
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
 Tebrikler: ihtiyar
08-04-2011, 01:03 PM (Bu Mesaj 08-04-2011 03:32 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : evrenay.)
(08-04-2011 10:10 AM)meriç yiğit Yazdı:  Sn Evrenay;

Bu forumda sizler kadar tecrube sahibi değilim elbette bana laf söylemek düşmez lakin;

Düşünün aynı seri bir arabanın 2008 modelinde park sensoru var 2009 unda yok. Şaşırmaz mısınız? Benim yaşadığım budur aslında...

Mühimmat konusu defaatle tartışıldı, ancak affınıza sığınarak şunu ifade etmem gerekir ki, Türkiye 10 yıl öncesinin çok ilerisindedir her açıdan. Hak arama hürriyeti Anayasa güvencesindedir.

Devlet bana bu silahı satıp, yılda 200 mermi hakkı tanımışsa ilgili kurumda bunu temin ile mükelleftir.

Av bayilerine girdiğimizde aynı kalibre birden çok marka fişek satınalma hayaliyle tüm forum okuyucularını saygı ile selamlıyorum...Rolleyes

Sayın meriç yiğit,

estağfurullah, her forum üyesine ne kadar laf düşüyorsa size de bana da o kadar laf düşer.

MKEK kurumunun da elini kolunu bağlayan yasa ve yönetmelikler var sanırım (ihale yönetmelikleri).
Bu konuda kurum müdürlerinden Nail Bey bize biraz bilgi vermişti. Sanırım kendisi de .357 SIG kalibreye sahip silah satıp fişeğini verememekten sizler kadar rahatsız oluyor.
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
09-04-2011, 02:58 PM (Bu Mesaj 10-04-2011 10:56 AM değiştirilmiştir. Değiştiren : lupus.)
(08-04-2011 10:45 AM)lupus Yazdı:  Sn.meriç yiğit, bu konuda yanlış bir analoji ve mantık kullandığınızı düşünüyorum...Çünkü hemen hemen her sürücü aracında bir park sensörü olmasını ister veya istemese ve çok kullanmasa da aracında böyle bir özelliğin bulunmasından rahatsız olmaz..Ancak, silaha entegre güvenlik ve kilit sistemleri pek çok kullanıcı tarafından faydalı ve elzem gibi görülebilirken, pek çok kullanıcı tarafından da gereksiz, hatta silahın lazım olduğu zamanlarda kafa karıştırıcı, hatta tehlikeli olarak değerlendirilmektedir. Glock konseptinin en çarpıcı özelliklerinden birisi, gerek mantık, gerek tasarım olarak son derece sade ve net olmasıdır. Glock ' u Glock yapan en önemli özelliklerden birisi de budur...

Sn Lupus;

Sizinle teknik bilgi noktasında tartışmam mümkün değil. Yazılarınız benim için çok önemlidir. Forumda glock'un tartışmasız en ateşli savunucususunuz. Tespitleriniz ve yukarıdaki ifadelerin çoğuna katılmamak mümkün değildir.

Kabze horoz vb. emniyet sistemlerinin pek çoğunun gereksiz olduğuna da katılıyorum. İnsanlarda varolan unutkanlık hastalığını hesaba katarsanız bu emniyet sistemlerinin silahın lazım olduğu anda (özellikle güvenlik güçleri açısından) fayda yerina zarar getirebileceği de ortadadır.

Sanırım Glock ta bunu hesap ederek " en iyi emniyet sisteminin mermiyi sürgüye koymadan gezmek" olduğunu düşünerek tüm bu sistemleri kaldırmış ve anahtar sistemini bir farklılık olarak dizayn etmiş...

Bu da uzun süreli kullanılmayacak silahların yakın çevreden özellikle küçük yaştakilerin eline geçmemesi noktasında geliştirilmiştir. Denilebilir ki bu noktada farklı güvenlik tedbirleri alınabilir. Evet, doğru. hatırladığım kadarıyla bir dönem istanbul emniyet müdürü de oto hırsızlıklarına karşı tekerin önüne çivili tahta konulmasını önermişti.

Sonuç olarak haklısınız seçme şansımız vardı. Ben bir hevesle yeni jenerasyonu aldım lakin keşke gen3 alsaydım diyorum...

Saygılarımla ...
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
09-04-2011, 07:06 PM
(09-04-2011 02:58 PM)meriç yiğit Yazdı:  sanırım Glock ta bunu hesap ederek " en iyi emniyet sisteminin mermiyi sürgüye koymadan gezmek" olduğunu düşünerek tüm bu sistemleri kaldırmış ve anahtar sistemini bir farklılık olarak dizayn etmiş...

Nasıl yani? Confused

Bir silahtaki tek emniyet, tetik parmağınızdır diye biliyorum ama ...Huh
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
24-04-2011, 11:56 PM (Bu Mesaj 25-04-2011 12:08 AM değiştirilmiştir. Değiştiren : lupus.)
Glock 19 Gen 3 ve Gen 4 karşılaştırması yapılan bir video;

http://www.youtube.com/watch?v=wkHEdNx0Mk4
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »

Forum Atla:

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

İletişim | TabancaTufek.com | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Hafifleştirilmiş Sürüm | RSS