Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Benelli Süpernova, ilk yivsiz tüfeğim.
Sn. Sabri,

Yorumunuz için teşekkürler. tahmin ettiğim gibi Meca rifled slug fişeğin boyu BPS'den 1 - 1,5 mm daha uzun. Bu nedenle şarjöre 5 adet BPS yüklerken Meca'dan 4 adet yükleyebildim.

Kumpasım olmadığımdan ölçemedim, Meca fişeğin üzerine jilet koyarak aradaki boy farkını göstermek istedim. 
[Resim: 20170416_071902.jpg]

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Fruktoz23
Bugün ilk defa kullandım tüfeğimi.
Ayrıca ilk defa av tüfeği kulandım. 
12ga çok sağlam tepiyormuş. İlk atıştan sonra 2 saniye kendime gelemedim ilk defa omuzdan geri tepme yiyince Smile askerlik yok daha. 

Bugün fişeklerden birini yanıma alıp tetik düşürmek için kullanayım dedim, kurulu kalmaması için. 
Tetiği düşürdükten sonra silahı öne veya arkaya eğdiğimde birşeyin sürüklenip biryere vurduğunu farkettim.
İlk aklıma gelen iğne, iğne tüfek kurulu olmadığında serbest halde mi geziyor ?
İğne kırıldı falan mı acaba diye aklıma geldi ama pek ihtimal veremedim. Bağda olsam çıkıp denemiştim şimdiye ama şehirdeyim.

Alıntı

(27-05-2017, 09:59 PM)ErtugrulOzk demiş ki: 12ga çok sağlam tepiyormuş. İlk atıştan sonra 2 saniye kendime gelemedim ilk defa omuzdan geri tepme yiyince Smile askerlik yok daha. 

Tetiği düşürdükten sonra silahı öne veya arkaya eğdiğimde birşeyin sürüklenip biryere vurduğunu farkettim.
İğne kırıldı falan mı acaba diye aklıma geldi ama pek ihtimal veremedim. Bağda olsam çıkıp denemiştim şimdiye ama şehirdeyim.

Sn. ErtugrulOzk,

Geri tepme attığınız sıkının gramajı ile doğru orantılıdır. Hafif sıkılar daha az teper. Fiziksel ve hissedilen geri tepme farklı olabilir. 
http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...#pid323445
Geri tepmeyi azaltmanın yolları vardır:
http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...#pid322522
Ayrıca el kundağını atış esnasında ileri iterek geri tepmeyi azaltabilirsiniz:

Benelli Supernova'da tetik düştükten sonra mekanizma kilidi açılır, mekanizmayı kurmak için el kundağı serbest hale gelir. Öne arkaya hareket ettirdiğinizde hareket eden serbest el kundağıdır. Yoksa iki atışta iğne falan kırmadınız  Wink

Saygılarımla

Alıntı

(28-05-2017, 07:23 AM)Sabri demiş ki:
(27-05-2017, 09:59 PM)ErtugrulOzk demiş ki: 12ga çok sağlam tepiyormuş. İlk atıştan sonra 2 saniye kendime gelemedim ilk defa omuzdan geri tepme yiyince Smile askerlik yok daha. 

Sn. ErtugrulOzk,

Geri tepme attığınız sıkının gramajı ile doğru orantılıdır. Hafif sıkılar daha az teper. Fiziksel ve hissedilen geri tepme farklı olabilir. 
http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...#pid323445
Geri tepmeyi azaltmanın yolları vardır:
http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...#pid322522
Ayrıca el kundağını atış esnasında ileri iterek geri tepmeyi azaltabilirsiniz:

Benelli Supernova'da tetik düştükten sonra mekanizma kilidi açılır, mekanizmayı kurmak için el kundağı serbest hale gelir. Öne arkaya hareket ettirdiğinizde hareket eden serbest el kundağıdır. Yoksa iki atışta iğne falan kırmadınız  Wink

Saygılarımla
Cevabınız için çok teşekkürker Sn. Sabri hocam.
Birde merak ettiğim birşey var:
Ben hedef atıcılığı yapıyorum. Meskun mahal dışında, dağın başında, bir krater oyuğu gibi bir yerde yapıyorum çalışmalarımı. Oyuk yapısı sebebiyle hedefin arkasını düşünmek zorunda da kalmıyorum ayrıca zaten av yapılmaya müsait bir yer değil. Tarla faresi bile yok orada Smile
Şimdi merak ettiğim şey, tüfeğime fişek yüklerken yayın aşırı gergin olduğunu farkettim. Sonra da takozu gördüm. Av amacım olmadığı için takozu çıkarabilir miyim ? Yukarıda anlattığım yerde veya genel bir çevirmede bir yetkili gelip silahı incelemek istese, takoz sebebiyle sorun çıkar mı ?

Alıntı

Sn. ErtugrulOzk,
Rastlayacağınız memurun anlayış seviyesine bağlı olarak özellikle arazide takoz konusu biraz sıkıntılı olabilir.
Her ihtimale karşı dikkat etmenizi, arada çıkartsanız da takozu yanınızda bulundurmanızı öneririm.

Saygılarımla

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
ErtugrulOzk
(29-05-2017, 11:01 AM)ErtugrulOzk demiş ki: Birde merak ettiğim birşey var:
Ben hedef atıcılığı yapıyorum. 

Şimdi merak ettiğim şey, tüfeğime fişek yüklerken yayın aşırı gergin olduğunu farkettim. Sonra da takozu gördüm. Av amacım olmadığı için takozu çıkarabilir miyim ? Yukarıda anlattığım yerde veya genel bir çevirmede bir yetkili gelip silahı incelemek istese, takoz sebebiyle sorun çıkar mı ?

Sn. ErtugrulOzk,

Estağfurullah, üniversitede hocalık yaptım ama bu forumda ancak çırak sayılabilirim.

Hedef atıcılığı yapıyorsanız takoz kullanmanıza gerek yok. Ama orman arazisinde atış yapıyorsanız, dert anlatmak biraz zor olabilir, bazen kraldan daha kıralcı memurlar olabiliyor. Ortada vurulmuş bir canlı yoksa, hedef atıcılığı yaptığınızı ispat edip sorunu çözersiniz. Şu anda benim hiç bir tüfeğimde takoz yok.

Saygılar

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
ErtugrulOzk
'' Saçma dolularının tepmesi tek kurşunlara göre daha azdır..'' dediler, bu gün ilk defa Sterling saçma dolusu kullandım. Aklımda 55-60 kilo olan birisine de kullanmayı öğretmek vardı ama kauçuk fişek atmadıkça 12 GA her zaman 12 GA imiş, kısmet az barutla fişek doldurmaya kaldı. Smile

Toplamda 20 fişek attım, 10 tanesi saçma dolusuydu. Namluda geçen sefer atış yaptığımız 20 tane tek kurşuna göre çok daha fazla sıvama vardı. Plastik tel harbi ucuyla biraz yokladım ama tornadosuz çıkmadı. Tornado tek seferde bütün artıkları döktü, 2. Seferde cilaladı. Çizerim falan diye korkuyorum ama harbi setim stil crin. Çizecek birşey olsa satmazlardı dedim.

Yanlız, ben mi çok titizlik ediyorum bilmiyorum ama bugün karşılıklı 1cm uzunluğunda 2 küçük sıvamayı çıkarmak için çok uğraştım. En sonunda çıkaramayıp olduğu gibi bıraktım. Dikkatli bakmadıkça belli bile olmuyor aslında. Hiç harbi çekmeden 300 fişek atanlar biliyorum. Benim bu kadar titiz olmamın bir zararı olur mu ? Her atış yaptığımda 15 fişek de atsam 30 fişek de atsam tüfeği açıp elden geçirmeden rahat edemiyorum.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi