Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 3 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
BHP TARİHÇESİ
BHP TARİHÇESİ

Browning Hipower'ın ne olduğunu anlamak için öncelikle isminin arkasındaki kişiyi tanımak gerekir. JMB, Ogden,Utah, ABD'de doğmuş, silah ustası, Mormon bir babanın 22 çocuğundan birisidir.İlk dizaynı, daha 14 yaşındayken kardeşi Matthew ile yaptığı, tek kırma bir av tüfeğidir. Babaları ölünce, kardeşleri ile bir müddet buhar makinalarına parça üretim işi yaptılar.

Daha sonra 1879'da, No:220.271 ile kayıtlı, üzerine tescilli ilk patentini, yataktan beslemeli tek kırma av tüfeği ile almıştır.1883 yılına kadar kardeşleri ile bağımsız olarak silah üretimi yapan JMB'in tek kırmasını Winchester firmasından bir yetkili fark edince, firma JMB den bu silahın üretim haklarını satın aldı.

JMB, 1883 de 1902 senesine kadar Winchester firmasını için bir kaç dizayn daha yaptı. Bu arada da kendisi yarı otomatik bir av tüfeği üzerinde planlar yapıyordu.Bu düşünceler ilerleyen zamanlarda dünyanın ilk yarı otomatik av tüfeğini, ilk tam otomatik makineli tüfeğini doğuracaktı.

Dizayn ettiği yarı otomatik av tüfeği Winchester ile yollarını ayıran şey oldu. Winchester bu silahı üretmeyi reddedince ( Gördüğünüz gibi, ne firmalarda ne salaklar olabiliyor ), JMB Atlantik'in karşı kıyısındaki Fabrique National de Belgique ile temasa geçti. FN bir grup yatırımcının başlangıçta Mauser K98 üretmek için kurdukları, bizdeki MKEK benzeri bir konsorsuyumdu. Ancak ürettikleri modeller ve miktar, yaptıkları yatırımın yanında devede kulak kalıyordu. Tam da FN böyle üretken bir beyin ararken, her şey tam denk gelmişti. Bu yarı otomatik silah, av silahları pazarında bir çığır açtı. Aynı tüfeği daha sonra Remington da Mod 11 olarak üretti.

JMB, genelde birden fazla proje ile aynı anda uğraşırdı. Yarı otomatik tabancalarla 1900 senesinden önce ilgilenmeye başlamıştı. Bir silahın namlusunu, kapalı bir kızağın içine ilk yerleştiren kişi odur.JMB'in seri üretime alınan ilk yarı otomatik tabancası, 7.65 mm çapında FN Mod 1900'dür. Ancak onun asıl şöhreti, Colt için dizayn ettiği Mod 1903 ve 1911 ile gelmiştir.

JMB, 1926 da, Herstal, Liege'deki çalışma atölyesinde öldüğünde ise, halen bitirmeye uğraştığı projeleri üzerinde çalışıyordu. Demek ki, ''O kızağa, bu gez olmaz'', '' Canım sen de, sene de alt tarafı 200, bilemedin 500 mermi atar bizim vatandaş'', '' Abi o silahın orasını sökersek, o silah çalışmaz '', '' Abi, mermiyi patlatıyo ya,tetik de biraz ağır oluversin'', '' Abi, çatışmaya mı gidecen sanki bu silahla'' diyen adamlar değil, işi ile yatıp, işi ile kalkan, ölümün kendisini atölyesinde çalışırken bulduğu insanlar özgün dizaynlar yaparlarmış, ey yurdum insanı.

JMB , Fransız ordusunun talebi olan ve 1922' de bir kaç protopinin test edildiği, yüksek kapasiteli tabanca anlamına gelen '' Grand Rendement '' projesini, Haziran 1923 de patentleri ile adına tescil ettirdi. ABD Patent Kayıt Bürosu'nun kayıtları incelendiğinde, JMB üzerine kayıtlı son patentin tam otomatik bir makinalı tüfek olduğu, Haziran 1923' de kayıt altına alınan, Grand Rendement isimli tabancanın ise, bugünkü bilinen BHP ile alakasız olduğu görülür. 16 mermi kapasiteli bu silah, oldukça uzun kabzeli, boyu da uzun olan bir silahtı. Bu silahı bugün bildiğimiz son haline getiren kişi Dieudonne Saive'dir. Kendisi ayrıca dünyada yarı otomatik/otomatik piyade tüfeklerinde çığır açan FAL'ın da dizaynırıdır.

[Resim: imgp11621defj7.jpg]

Saive, 1930' a kadar dizaynın basitleştirilmesi üzerinde çalışmıştır.1935' e kadar da son şekli rafine edip, Fransızcası '' GRAND PUISSANCE '', İngilizcesi kısaca '' HI-POWER / High Power ( Yüksek kapasiteli manasındadır, güçlü değil ) olan GP 35 / P35'i atıcılara hediye etmiştir. BHP si olan arkadaşların kullanım kılavuzundaki GP ve HP harflerinin manası budur.

Bu modelde, 1911 gibi gizli bir tırnak vardı.

Fabrika 36.000 seri numarasından sonra gövdedeki kamayı, aşırı kullanımda kırıldığı için revize etti. Bu arada Alman işgali geldi ve fabrikada 3.Reich için tabanca üretildi. Nazi işgali esnasında yaklaşık 319.000 BHP üretilmiştir ve BHP lerin, işçiliği en kötü olarak bilinenleri bunlardır. Bu esnada Kanada'da John Inglıs adlı bir firma da müttefikler için BHP üretmekteydi.

Aşağıda gizli tırnaklı, parmak izli BHP yi görüyosunuz.
Alttaki resim parmak izinin konulma nedenini çok güzel gösteren bir şema.

[Resim: 1951bhp.jpg]

[Resim: u25el1.jpg]

Savaştan sonra tekrar üretim Belçikalıların eline geçti. İlerleyen yıllarda dünyada öyle bir yaygınlaştı ki, Kanada ve Arjantin' de lisanslı kopyaları, Macaristan, İsrail ve hatta İndonezya' da lisanssız kopyaları üretilmeye başlandı. 1990 ların ortasına kadar, sadece FN'in 1.5 milyon BHP ürettiği tahmin edilmektedir.1950'lerde az bir miktar aluminyum gövdeli olarak üretilmiştir, kolleksiyon değeri olan silahlardır.

Aşağıda değişik gezi ile ayırd edebileceğiniz Kanada'lı John Inglıs Co. yapımı HP

[Resim: browninghp1cv1.jpg]

REVİZYONLAR

1. Tırnak. BHP, 1962 yılına kadar gizli tırnak ile üretilmiştir. Ancak bu tırnak aşırı kullanım sonucu, yada bir kaç sefer bile yataktaki fişeğin üzerine kızağın hızla salınması sonucu kırıldığından, bugünkü haline revize edildi.

Arkadaşlar, çok mermi atan arkadaşlar bu tip BHP lerden uzak dursun. Piyasada bazı cahil şarlatanlar, bunların en makbul BHP olduğunu söyleyip insanları kazıklamaktadır. Eğer kolleksiyoncu iseniz, o zaman başka, kolleksiyon değeri vardır.

2. Emniyet Manevelası. Eski tiplerde bunu manupule etmek çok sert ve zor olduğundan MKII' lerden itibaren iki taraflı, daha pratik bir emniyet manevelası geliştirilmiştir.

Arkadaşlar, bu arada MKII BHP ülkemizde pek bilinmeyip, aynı zamanda da bulunmamaktadır. Bunları, çift taraflı emniyet, üzerlerindeki ince bir band ve kızağın önündeki çamur ve pislik tahliye deliğinden ayırd edebilirsiniz.

3. Besleme Yatağı. BHP nin dizayn edildiği zamanlarda, silahlı güçler standard olarak yuvarlak uçlu FMJ fişek kullandığından, namlu besleme yatakları da buna göre dizayn edilmişti. Ancak zamanla yaygınlaşan, künt uçlu fişeklerde sürekli besleme problemleri yaşandığından, 1980' lerin ortasından itibaren üretilen Portekiz montajlı BHP lerde besleme yatakları her türlü mermiyi besleyecek şekilde, boğumlu olarak revize edilmiştir.

Arkadaşlar, şarlatanların size anlattığının aksine, üzerinde sadece '' Assembled in Portugal '' yazan BHP ler değil, 1980 lerin başlarından itibaren üretilen tüm BHP ler Portekiz montajdır, bunlara PV,PM serisi olanlar da dahildir.
Aşagıdaki şemadan BHP nizin üretim yılını bulabilirsiniz. Bu yıllar seri numarısının içine kodlanmıştır.

İlk BHP lerde ve 1954 ve 1964 arasında sadece seri numarası vardı, bunlar: 70.000-115823 arasıdır.
1964 ve 1969 arası ; T 136568 - T261000

Daha sonra C kodlarına geçildi; örneğin; 73CXXXX, 1973 üretimidir.

Daha sonra 1980 lerde aşağıdaki kodlama sistemine geçilmiştir.

Z = 1

Y = 2

X = 3

W= 4

V = 5

T = 6

R = 7

P = 8

N= 9

M= 0

Örneğin, seri no su ; 245 PV XXXXX, 1985 üretimidir. 245 NT XXXXX, 1996 üretimidir.

Bir de T serisi BHP ler, besleme yatakları bu revizyondan geçmemiş BHP lerdir, aynı zamanda metal sertlikleri düşük olduğundan çok mermi yakacak arkadaşların uzak durması gereken BHP lerdir. Tetikleri de, horoz yayları revizyondan geçmediğinden daha yumuşaktır.Ancak, işçilik ve boyaları en güzel BHP lerden oldukları için, kolleksiyon değerleri olabilir.
Bir sürü şarlatan, sırf tetikleri daha hafif diye size bunları önerirken, siz daha dirençli bir şekilde üretilen MKIII ünüzün tetiğini yumuşatmak için horoz yayının ağırlığını düşürmekten bahsedince, size güleceklerdir.

Unutmadan, bir de çift balıklı, tek balıklı meselesi var. Sanırım bu konuyu dünyada Türkiye'deki eksperlerden başka bilen yok galiba. Arkadaşlar o balık gibi görünen işaret aslında içinde harflerin olduğu, oval bir amblem, balığın kuyruğu sanılan şey de, izafi bir taç, yani bizdeki TSE işaretlerinden hiç bir farkı yok. Üretim zamanlarındaki bazı teammüllere göre bu farklı yerlere basılmıştır. Bu işaretler, Avrupa silah üreticileri birliğinin veya silahın üretildiği ülkenin resmi kuruluşlarının , bu gibi kodları hem kızak, hem namlu, hem de gövdeye veya bazen ilaveten de başka bir yere vurma zorunluluğunu şart koşmasına göre vurulmaktadır.Üretim kalitesi ile hiç bir alakası yoktur.
Yani sakın balık muhabbetlerine sazan gibi atlayıp, kendinizi yağsız tavada kızarttırmayın .

4. Nişangahlar. Zaman içinde hızlı muharebe atıcılığına uyumlu olarak revize edilmişlerdir.

5. Gövde Revizyonları. BHP ler silahla aşırı mermi atılan ülkelerde, fragiliteleri nedeni ile her zaman çekince oluşturmuşlardır. ABD de ki pek çok usta BHP lerle +P, hele hele +P+ basınçlı fişek kullanumını kesinlikle önermemektedirler.
1990 ların başında 40 SW gündeme gelince, BHP nin mevcut çekme çelik gövdelerinin en fazla 2500 atıma dayandığı görülünce, daha iyi ısıl işlem ve sertlik verilebilecek hassas döküm gövdeye geçilmiştir. Bu sayede, kızaklar da daha sert ve dayanıklı olarak imal edilmeye başlanmıştır.
BHP nizin kabze tabanınına bakarak döküm olup olmadığını anlayabilirsiniz, parelel ince çizgiler olanlar dökümdür. Bu arada 1988-1990 üretim kodlu MKIII ü olan arkadaşlar olabilir, onlar bu çizgileri göremeyince şaşırmasınlar, çünkü 1991 ortalarından sonra üretilen MKIII ler bu şekilde üretilmeye başlanmıştır.

Bunun bize yarar tercümesi şudur arkadaşlar, kaliteli döküm bir gövde, kalitesiz blok çelik bir gövdeden daha sağlam olabilir. Sırf dövme çelik reklamlarına aldanıp silah seçmeyecez demek ki.

Aşırı derecede atım yapmayı planlayan kişilerin ve gerçek manada savunma için BHP almayı düşünenlerin seçmesi gereken BHP, MKIII dür.

6. MKIII lerle, otomatik iğne kilidi eklenmiştir. Bu kilit tetik tulumbasının bir uzantısı olup bir yatak aracılığı ile iğneyi tutmaktadır. Bu nedenle diğer silahların iğne kilitleri gibi tetik karekterini çok etkilememektedir.

VARYASYONLAR

Aşağıda, ülkemizde pek bulunmayan müsabaka '' Competetion ''modeli;

*Seri numaraları namlu, kızak,gövdede alt alt yazılmış,kabze ön kısmına no yazılı değil,
*Namlu ucu ağırlık takılmış( kompansatör değil ),
*Müsabaka tipi gez arpacık takılmış,
*Kızak içinde, namluyu yataklarına daha sıkı oturtmak için ince bir yaprak yay takılmış( accuracy için )
*Horoz ve iç tetik yatakları derinliği daha az açılmış, tetik çekişi kısaltılıp, hafifletilmiş,
*Tetik tulumbasını taşıyan pimin yeri daha geriye alınarak, kaldıraç kanunu kullanılıp tetik çekişi hafifletilmiş ( Silahın kızağında, tırnağın hemen arkasındaki pimin yerine bakarsanız, standard BHP lerdekinden daha geride olduğunu fark edersiniz ),
*Şarjör emniyeti, ayrı bir pimle gövdeye sabitlenmiş, ( Demek ki, adına usta denilen bazı şarlatanların iddia ettiğinin aksine, FN de bu aparatın tetik çekişine ters etki yaptığının farkında ki, hassas tetik isteyen modelinde bunu sabitleyen pimi tetiğe monte etmemiş, bizim ustalarımızın büyük ihtimalle gülünç bulacağı bir modifikasyonu fabrika bizatihi kendisi yapmış, ama ustalarımızın cevapları hazırdır böyle durumlar da '' Bunlar Belçika sınırlarına bile uğramamış fason BHP canııım , Portekiz bunlar Portekiz '' ).
Hele hele bu silahtaki revizyonu kendimiz yapmaya kalkınca, ustalarımıza tam bir eğlence çıkıyor .

[Resim: fncomp1fm0.jpg]

Pratikte bir anlamı olmayan, ayarlı gezli '' Tangent '' modeli.
Arkadaşlar, şarlatanın biri bize bununla 400 metreye etkili ve isabetli atış yapabileceğimizi söyleyip, bizi dolandırmaya kalkınca sadece tebessüm edeceğiz, tartışmayacağız,mümkünse çay bile içmeden oradan uzaklaşacağız.

[Resim: fnhpestoniancontractrigge4.jpg]

Arkadaşlar, şarlatanın biri bize bununla 400 metreye etkili ve isabetli atış yapabileceğimizi söyleyip, bizi dolandırmaya kalkınca sadece tebessüm edeceğiz, tartışmayacağız,mümkünse çay bile içmeden oradan uzaklaşacağız.

Standard BHP MKIII

[Resim: bhpmkiiiuo1.jpg]

Atıcılık sporları için, korozyona daha dayanıklı sert krom gövde ve kontrol manevelaları ile '' Practical '' modeli.

[Resim: browningyfundaxy5.jpg]

Tamamen krom, kontroller meneviş '' Silver Chrome ''.

[Resim: slverchromemp6.jpg]

Aşağıda ülkemizde usta olarak anılan adamlara tarif ettiğinizde,
size tren gibi bakmalarına neden olabilecek, full modifiye bir BHP.

[Resim: 1101078we1.jpg]

Üzerinden geçen bunca zamana rağmen,hem küçük el ve kısa parmaklı, hem de iri elli insanların kavradığında kendini rahat hissedebildiği, full boy bir hizmet silahı olmasına rağmen bu kadar kolay taşınabilen bir başka silah henüz dizayn edilememiştir.

Bana göre, dünyanın göze en çok hitap eden, tabanca denince insanların aklına ilk gelen nadir silahlarındandır. Bu yönleri onu ölümsüz bir klasik yapmaktadır.

Saygılarımla.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
blueokkes, Dmrahmet
slm.sayın lupus verdiğiniz bilgiler şahsen benim bilmediğim çok konuda bilgi sahibi yaptı tüm bu bilgilere göre bhp lerin en makbulleri bizim bildiğimiz gibi t serileri olmadığını yanlış anlamadıysam belirtmişsiniz buna göre en makbulleri hangileridir kafam oldukca karıştı doğrusu gerçi ben 14 lü hastasıyım hiçbiri farketmez benim için derim ama bütün bu bilgilendirmeden sonra tercih yapmak durumunda oluyoruz. saygılarımla.

Alıntı

Sayın Hünkar,

Asker veya polis ihalesi için yapılmadıktan sonra, işçilik ve boya kalitesi en iyi olan BHP'ler T serisi olanlardır. Horoz yayları da daha henüz gövde koruması ve sert kapsüllü mühimmatı patlatması için sertleştirilmediğinden dolayı tetikleri de nisbeten daha yumuşaktır.

Eğer koleksiyon amaçlı olarak alıncaksa ve çok yorulmadan arada sırada keyif için atış yapılacaksa, T serisi mantıklı bir seçimdir.

Ancak yüklü miktarda, her fırsat ve mühimmat bulunduğunda atış yapılacaksa, kesinlikle 1991 sonrası üretilmiş bulunan, kabze tabanlarında ince döküm çizgileri bulunan MKIII BHP'ler tercih edilmelidir. MKIII' ler 1988 sonundan itibaren üretilmeye başlanmış olup, bazıları eski gövde üretim tekniği ile üretilmiştir. En basit ayrımı da bu kabze tabanındaki çizgilerden yapılmaktadır.

MKIII 'lerin kızakları da daha sağlam ve kovan fırlatma penceresi daha kare olarak genişletilmiş, ancak etrafı daha da güçlendirilmiş olarak üretilmektedir.
Ayrıca dışarıdan da bakıldığında fişek yatağındaki fişeğin görülebileceği bir pencere açılmıştır.

1993 sonrası BHP lerin namlu altı kilit takımlarının da, namlu ile birleşim yerleri güçlendirilmiş, fişek besleme yatakları daha sağlıklı besleme ve çıkarma için daha derin boğazla üretilmiştir. Bu namluları ayırd etmenin yolu da, CZ ve BHP namlularının fişek yatağının tepesinde ince bir çıkıntı vardır. Bu namlularda artık bu çıkıntı kaldırılmıştır.
Yani 1993, mümkünse 1995-96 sonrası üretilmiş olan BHP'ler, iddia edilenin aksine, atıcılık açısından en rafine olanlardır.

Saygılar.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
blueokkes, Dmrahmet
http://www.theboxotruth.com/docs/edu44.htm

Alıntı

Sn Lupus yakın bir arkadaşımda 97 yapımı MKIII var ama tetiği acayip sert.Yaklaşık 1000 mermi attık fakat hala ilk günkü gibi sert.Silahı titretmeden tetik düşürmek imkansız gibi birşey,parmağımız alışsın diye snap caps kullandık o da olmadı.Ben şarjör emniyetini sökelim dedim onuda sahibi kabul etmedi.Sizin bir tavsiyeniz var mı?

Alıntı

Alıntı: Ben şarjör emniyetini sökelim dedim onuda sahibi kabul etmedi.

Sn.M16A2, arkadaşınız şarjör emniyetini sökmeye neden karşı çıktı?
Bu özelliğin elzem ve faydalı olduğunu düşündüğünden mi, yoksa silahın orijinalliğini koruma konusundaki takıntısından mı? Eğer cevap ikincisi ise, açıkçası bu arkadaşınızın mermi atmaya devam ederek parçaların oturup, horoz yayının bir miktar kensini salmasını beklemekten başka bir seçeneği yok. Eğer cevap birincisi ise, o zaman bazı çözümler düşünülebilir.

Alıntı

Arkadaşlar, aşağıda referans değeri taşıyacak kadar düzgün ve tanımlayıcı bir BHP görüyorsunuz.
Bu nedenle de silahı resimler yerine, tarihçe konusuna ekledim.
Gizli tırnaklı, parmak izli, 1950 başları yada ortasında üretilmiş bir BHP.

[Resim: o7rkg2dg8.jpg]

Alıntı

ÜSTADIM
Örneğin 2005 modelde 245 MV XXXXXXX mi yazacak
SAYGILAR

Alıntı

Sn.estergon, FN 1998 ' de BHP üretim kodunu 245 ' den 510' a çevirdi.
2001 üretimi .40 SW ve bir kısım 9x19 mm modelde 513 rakamı kullanıldı.
2002'den itibaren de 511'e çevirdi.
Dolayısı ile 2005 model 9x19 mm BHP ' lerde, 511 MV yazacaktır.

Saygılar

[Resim: 69904638.jpg]

Alıntı

Sağolun üstadım
Verdiniz bilgiler için çok teşekkür ederim
Saygılar.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): Organik, 2 Ziyaretçi