Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bot/Ayakkabı seçimi
30-03-2011, 11:39 PM (Bu Mesaj 15-04-2012 03:51 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : sandeman.)
Bot/Ayakkabı seçimi
Hepimizim malumu olduğu üzere arabada lastik neyse insanda da ayakkabı odur(Aslında ayakkabı yerine footwear daha kapsayıcı bir tanım ama hassasiyetler nedeniyle ayakkabı/bot diyelim)Av merakı veya doğa yürüyüşlerine ilgisi olan arkadaşların özellikle dikkate alması gereken bu konu,bazen masabaşı şehir insanı için bile önem kazanabilir. Kötü bir bot veya ayakkabının günlerce ağrıyan ayak hatta bacağa neden olabileceği akıldan çıkartılmamalıdır.
Bulunulan coğrafyanın iklim şartları seçeneklerimizi belirlememizde bence en öncelikli faktördür. Sadece yağmur şeklinde yağışların olduğu bölgelerde su geçirmezlik yeterliyken aşırı soğuklar sözkonusu ise soğuk iklim koruması da gerekir. Ayrıca bazı botlar soğuk koruması sağlarken yürüyüşe pek uygun olmaz. Böyle durumlarda bir de yürüyüş ayakkabısı taşımak zaman zaman kullanılabilirken, bazıları da yürüyüşte kullandığı botun içine durmaya başladığı andan itibaren mes giymektedir yani eklemektedir.
Ayrıca fermuarlı modeller pratik olmakla beraber özellikle su geçirmezlik ve dayanıklılık/uzun ömürlülük açısından gözümde puan kaybettiriyor. Ben çengelli modelleri tercih ediyorum.
Model tavsiyelerinde bulunarak da konuyu daha faydalı hale getirebiliriz. Benim genel maksat olarak tavsiye edeceğim model YDS(Yakupoğlu)nin meşhur LE310 modeli. Spor ayakkabı kadar hafif ve rahat ayrıca gayet de ekonomik bir tercihtir. Uzun yürüyüşlerde kesinlikle tavsiye ederim. Ağırlığı yaklaşık 600 gramdır.
[Resim: le310.jpg]
http://www.yakupoglu.com.tr/content/imag...le_310.jpg
Soğuk havalarda kullandığım bot ise Salomon Toundra.
[Resim: 1009961.png]
Türkiye'de bulunuyor mu bilemiyorum,ben rastlamadım. Quick lace çengelleri çok kullanışlı. Burun ve topuk koruması üst seviyede. Yalıtımı Aspen AeroGels teknolojisi ile sağlamış. Contagrip taban tipi ile hem kuru hem karlı zeminlerde kayma ihtimalini en aza indiriyor. +/- 40 derece aralığında kullanım vaadediyor. Ben kasımdan beri kullanıyorum,o yüzden çok sıcak havada denemedim. İşin güzeli mayın botu gibi hantal görünmesine rağmen 680 gram ve brandalı bir bot kadar olmasa da yürüyüşler için de uygun. Hatta karlı zeminde 20 kmlik bir denemem oldu,gayet memnun kaldım.
Soğuğa karşı koruması da benim için yeterli. Sabit kalınmasından itibaren en az 4 saat ayakları gayet sıcak tutuyor. Hatta karlı bir yamaçtan inişte,bağcıkları gevşek bıraktığım için boğaz kısmından kar girdi. Giren karın erimesiyle ayakları üşütürüm sandım ama bir süre sonra suyun da ısındığını farkettim Smile

Işık ve sevgiyle...
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
31-03-2011, 12:18 AM (Bu Mesaj 31-03-2011 12:24 AM değiştirilmiştir. Değiştiren : Toluntegin.)
RE: Bot/Ayakkabı seçimi
Sn. sandeman, yapılacak olan faaliyete göre ayakkabı veya bot seçmek gerekiyor. Trekking, alpinist dağcılık, kaya tırmanışı v.b durumlar için, ince eleyip sık dokumak gerek. Mümkünse alınacak ayakkabının, bir kaç kez, mağazada iyice denenip öyle alınması lazım diye düşünüyorum. Mesela, faaliyetinizde buzul tırmanışı söz konusu ise, otomatik krampon takılabilen bir ayakkabı tercih edilmeli.

Dağcılık için en çok kullanılan taban malzemesi Vibram'dır. Oldukça sert bir malzeme olan vibram, kayalık arazide mükemmel bir tutunma sağlarken, karlı veya buzlu zeminde felakete yol açabilir. Bunun yanında yapacağınız faaliyetin derecesine göre, alacağınız ayakkabının deri kalınlığı da önem teşkil etmektedir. Kış dağcılık faaliyetleri için alacağınız ayakkabıyı şehir ortamında giymek zulümdür. Ağır ve sağlam yapıları kış dağ faaliyetlerinde, altınızda Ferrari hissiyatı uyandırırken, şehir ortamında veya yaz trekking faaliyetlerinde Anadol'dan öteye geçememektedir.

Bahsettiğiniz tarzda alınacak ayakkabılarda, bana kalırsa en önemli özellik; iç astarlardır. Gore-Tex astarlar olmazsa olmaz malzemelerdir. Gore-Tex malzeme, ayakkabınıza su geçirmezlik özelliği katarken, teri dışarı atabilmesi, mucizevi bir durumdur. Kış mevsiminde, sırt çantasıyla yapacağınız 6 saatlik bir yürüyüşte ayağınızın terden sırılsıklam olmasının ardından, donma derecesinde üşümesi istenmeyecek bir durum olsa gerek. Bu vesile ile hem şehir ortamında, hem outdoor faaliyetlerde , Gore-Tex astarlı bir ayakkabı ilk tercihim olacaktır.

Kış dağ faaliyetleri için, otomatik krampon takılabilen, Gore-Tex astarlı, Vibram tabanlı bir bot tercih ederim.

http://www.atlaskamp.com/lowa-mountain-e...ayyakbisi/

İlkbahar, yaz, sonbahar hafif trek faaliyetleri için ve kış şehir ortamı için, daha hafif, yine Gore-Tex astar, Vibram taban bir bot tercih ederim.

http://www.adrenalinoutdoor.com/Asolo-Fl...190.html#0

Mevsim gözetmeksizin şehir ortamı için;

http://www.atlaskamp.com/boreal-flyers-a...607020503/

tercih ederim.

Saygılar...

Ayrıca, bu tarz ayakkabıları alırken, ayak numaranızdan en az 2 numara büyük bir numara almalısınız. Ayağınız botunuzun ve ayakkabınızın içinde rahat hareket ederek üşümeyecektir. Ayrıca yokuş aşağı inerken parmaklarınız ezilmeyecek, ferah ferah ineceksinizdir. Smile Ayağa göre alınmış tam numara konusu tecrübeyle sabittir. Bir türlü 2 numara büyük bir bot veya ayakkabı alamadım. Sad Erken zamanda Gore-Tex astarları yırtarak botlarımın su geçirmesine ve ayak terlemesine engel olamadım. Hele yokuş aşağı inerken, baş parmaklarımın sızım sızım sızlamasına hiç engel olamadım.
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
31-03-2011, 12:34 AM
Ben iş gününde YDS'nin EL 170 iş güvenlik ayakkabısını kullanıyorum. Outdoor faliyetler için gelecek kış amacına uygun bir bot düşünüyorum.

[Resim: el170gri.jpg]

Gevşemeyin, tasalanmayın. Eğer inanıyorsanız, üstün olan sizsiniz.

Sayılmayız parmakla, tükenmeyiz kırmakla.
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
31-03-2011, 12:48 AM (Bu Mesaj 31-03-2011 12:49 AM değiştirilmiştir. Değiştiren : Toluntegin.)
[Resim: foto401d.jpg]

Sn. syılmaz, YDS'ye güveniyor, YDS'yi seviyorum. Yarın sabah güvenle giyecek, güvenle kullanacağım. Smile

Saygılar...
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
31-03-2011, 04:57 AM
Sn. Gurgula,olaya epey profesyonelce yaklaşmışsınız,elinize sağlık. Ben amatör bir kullanıcıyım, o yüzden seçimlerim de yüzeysel kaçıyor. Sizin gibi deneyimli üyelerin tercihleri daha yol gösterici olacaktır.
(31-03-2011 12:18 AM)gurgula Yazdı:  Ayrıca, bu tarz ayakkabıları alırken, ayak numaranızdan en az 2 numara büyük bir numara almalısınız. Ayağınız botunuzun ve ayakkabınızın içinde rahat hareket ederek üşümeyecektir. Ayrıca yokuş aşağı inerken parmaklarınız ezilmeyecek, ferah ferah ineceksinizdir. Smile Ayağa göre alınmış tam numara konusu tecrübeyle sabittir. Bir türlü 2 numara büyük bir bot veya ayakkabı alamadım. Sad Erken zamanda Gore-Tex astarları yırtarak botlarımın su geçirmesine ve ayak terlemesine engel olamadım. Hele yokuş aşağı inerken, baş parmaklarımın sızım sızım sızlamasına hiç engel olamadım.
Bu konuda benim deneyimlerim biraz farklı. 5 senedir dere-tepe,tepe tepe kullandığım botum haliyle biraz genişledi. Bunu çok dikkate almayıp yaptığım sert bir iniş bana iki patlak parmağa malolmuştu. Yani büyük alma konusunda çok dikkatli olmalı. Ya dediğiniz gibi epey büyük almalı ki ben hiç denemedim,yahut ufak bir büyüklük farkı varsa bir kaç kat kalın çorapla ayağın botun içinde hareket ederek sürtünmesini engellemeli.
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
31-03-2011, 08:03 AM
(31-03-2011 04:57 AM)sandeman Yazdı:  Bu konuda benim deneyimlerim biraz farklı. 5 senedir dere-tepe,tepe tepe kullandığım botum haliyle biraz genişledi. Bunu çok dikkate almayıp yaptığım sert bir iniş bana iki patlak parmağa malolmuştu. Yani büyük alma konusunda çok dikkatli olmalı. Ya dediğiniz gibi epey büyük almalı ki ben hiç denemedim,yahut ufak bir büyüklük farkı varsa bir kaç kat kalın çorapla ayağın botun içinde hareket ederek sürtünmesini engellemeli.

Efendim, bir kaç kat çorap giymek ayağın hava almaması açısından ve kısa sürede terlemesi açısından biraz sıkıntılı bir durum olacaktır. Bunun yerine, ayağı iyice saran Thermolite çoraplar kullanılabilir.

Saygılar..
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
31-03-2011, 08:26 AM
(31-03-2011 12:48 AM)gurgula Yazdı:  [Resim: foto401d.jpg]

Sn. syılmaz, YDS'ye güveniyor, YDS'yi seviyorum. Yarın sabah güvenle giyecek, güvenle kullanacağım. Smile

Saygılar...

Sn. Gurgula, benim ayakkabının halide sizinkinden farksız, yalnız o haliyle fotoğrafını çekmeye cesaret edemedim. Smile

Gevşemeyin, tasalanmayın. Eğer inanıyorsanız, üstün olan sizsiniz.

Sayılmayız parmakla, tükenmeyiz kırmakla.
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
31-03-2011, 08:55 AM
Açıkcası ben Columbia ürünlerini tercih ediyorum. Özellikle, bahar-yaz-sonbahar ayların da ve sivil giyim ile. Nedeni çok basit; inanılmaz rahat, konforlu ve sağlam.

http://www.columbia.com/mens-water-shoes...lt,sc.html

Ülkemizde bir çok mağaza da ve çeşitli ürün aralıklarında bulunabiliyor.
Saygılarımla.

İmansız Vatan, Vatansız İman olmaz.

Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
31-03-2011, 09:07 AM
Yds nin emg için ürettiği goretex botunu kullanıyorum, ikame olarakta Lafuma rondo goretex bot u dönüşümlü kullanıyorum, yaz kış bot kullanırım ikiside uzun yürüyüşler için iyi değil.

"God created man, Sam Colt made them equal."
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
04-04-2011, 05:09 PM
(31-03-2011 12:18 AM)gurgula Yazdı:  Sn. sandeman, yapılacak olan faaliyete göre ayakkabı veya bot seçmek gerekiyor.

Sayın gurgula katılıyorum,detaylı bilgilendirme ve linkler için de teşekkürler.
.............................................

Marka çılgınlığım elbetteki yok,eğerki expedisyona çıkmayacaksanız ,
pek çok kaliteli markanın yaptığı ayakkabılar * şehirde veya hafif arazide hepimizin işini görecek yeterlilikteler.
Ama ben 1-2 yıldır;

Şu marka ürünleri kullanıyorum.

Oldukça memnunum.

* Noth Face,Solomon,Bestard,Boreal,Karrimor v.b.

Selamlar
Heinz

War...War never Changes...
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »

Forum Atla:

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

İletişim | TabancaTufek.com | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Hafifleştirilmiş Sürüm | RSS