Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Boyalı Yayların Faydaları Ve Toz Boyama
#1
[Resim: DSC_0688.jpg]


Resimde görmüş olduğunuz yay Sn.Vefasız'a ait H&K P30 V3 'e aittir.


Toz Boya Kaplama Nedir?

Polymer tozlarının elektrostataik olarak kaplanacak parçaların üzerine ayrıştırıldıktan sonra eritilmesi ile meydna gelen kaplamaya toz boya kaplama denir.

Elektrostatik Boyama Tekniği

Püskürtme esnasında boya zerreciklerini çok düşük 07 mA ve çok düşük doğru akım yükleyerek topraklanmış parçanın üzerine transferidir.Sistemde diğer elektrikli el aletlerindeki gibi (matkap motoru vs.) cereyan çrpma ihtimali yoktur.Boya tanbancadan çıkarken (-) elektrik yüklenir. Boyanarak topraklanmış parçanın yüzeyine çengel şeklinde kuvvet yollarını takip ederek gider. Boya zerrecikleri; zıt kutuplar birbirini çeker prensiplerine göre parça üzerine çekilirler. Ancak kendi aralarında aynı kutupta olduklarından birbirlerini iterek homojen dağılımı sağlarlar.Böylece akıntı ve damlama ihtimalini yok denecek düzeye indirirler.

TOZ BOYA KULLANMANIN GETİRDİĞİ AVANTAJLAR

1)Korozyona Sebep Olan Kimyasal Maddelerin Olmayışı

Toz boyaya hiçbir katkı maddesi veya eritici katmaya gerek yoktur.Kullanmaya hazır olarak gelir. Bu özelliği sayesinde geleneksel boya sistemlerinde gayet kritik olan eritici miktarların yanlış koyulmasından doğacak hatalar söz konusu değildir.Bu şekilde de belirli tecrübe gerektiren karıştırma işlemlerinden ve bu işlemlerde kullanılan kimyasalların etkilerinden silahınızı korur (Tiner v.b.).

2) Metaldeki Isınma Riskini Azaltır.

Aşırı yanıcı olarak kabul edilen karıştırıcı ve eriticileri ihtiva etmediği için yanma ve parlama riski geleneksel boya ile mukayese kabul etmeyecek kadar azdır . Toz boyanın yanması ve parlaması için saniyede 40MW gücünde bir enerji tatbiki gereklidir buda geleneksel boyanın yanması için gerekli enerjiden 100 kat daha fazladır.
Aksi yönde mukavemete uğrayan her metalde olduğu gibi yaylarda çalıştıkları esnada uğradıkları gerilimden ötürü ısı yayarlar . İşleyen parçanın ısınması istenen bir durum değildir.Isıya maruz kalan çeliğin havadaki nem ile girdiği reaksiyondan ötürü çeliğin yapısında istem dışı değişiklikler olur .Silah yaylarının belli bir atım adetinde sertliklerini yitirmesi , istenen gerilimi verememesi gibi . Isıya karşı olan mukavemeti sebebiyle yay gibi hassas gerilime sahip parçaları korumada kullanılır.

3) Üstün kalite bir kaplama sağlar.
Toz boyanın polimerizasyonu pişme işlemi sırasında boyanın malzemeye bağlanarak tutunmasını sağlar korozyona, darbelere , kimyasal darbelere, ısıya , toza , hava şartlarına karşı büyük bir dayanıklılık gösterir.

Geleneksel boya ve meneviş uygulamasırında çok kritik olan eritici , karıştırıcı ve renklendirici fazlalığından ve aşırı ısı ile meydana gelen bozukluklar toz boya uygulamasında ortadan kalkar.
. Sonuçta elde edilen kaplama aşınmaya, korozyona, kimyasal etkilere ve darbelere karşı mükemmel bir direnç gösterir.Saygılar...
 
Alıntı
6 üye teşekkür etti:
Sabri, heisenberg, sparus, şekerlioğlu, akifabrek, Cankaya
#2
Sabitlenecek kadar güzel ve dolu bir paylaşım!
Elinize, emeğinize sağlık.
 
Alıntı

#3
Teşekkür ederiz Sn. spir. Sayenizde neden boyalı yay kullanıldığını öğrendik. Ben sadece ilginçlik olsun diye yapıldığını düşünmüştüm...
 
Alıntı

#4
Sn.Lupus ;

Teveccühünüz teşekkür ederim .Sayenizde neler öğrendik , bunların esamesi okunmaz.Saygılar..

Sn.Vefasız ;

[Resim: DSC_0663.jpg]

Sizin silahınızdaki kırmızı boyalı yayın kaplama biçimi ile ilgili şüphelerim var çünkü dökülme , akma yapıyor diyorlar . Akibetini paylaşırsanız sevinirim.Mavi yay kesinlikle elektrostatik toz boya.Saygılar
 
Alıntı

#5
Elinize sağlık, çok ilginçmiş, ben de renklendirmenin tamamen görsellik amaçlı olduğunu sanıyordum.

CZ 75 Compact'ın icra yayı , bu resimden günümüze silah 500 küsür atış gördü , boyada hafif açılma var.

[Resim: p1060459.jpg]


Bahsettiğiniz teknik pahalı bir uygulama mıdır , öyle ise bendeki yayda bahsettiğiniz kaplamanın olmama ihtimali yüksek , zira yay 3,33 Euro. (Bilgim yok ama H&K P30 un resimdeki horoz yayı çok daha pahalı olsa gerek).

http://www.shop-cz.com/spring-return-for...t/d-70614/

 
Alıntı

#6
Gündelik yaşantımızda kullandığımız çoğu eşyada farkında olmadan bu uygulamanın yapılmış olduğu ürünleri kullanıyoruz .Bunlardan bir kaçını söylemek gerekirse ;

Beyaz Eşyalar:

Buzdolapları, bulaşık makineleri, çamaşır makineleri, kurutucular, donducurular, pişiriciler, fırınlar, ocaklar ve mikrodalga fırınlar üzerine, ıslak, kuru ya da sıcak ortamlarda kullanım için yapılan uygulamalardır.

[Resim: 26051818063841485.jpg]

Isıtma, Havalandırma ve Klima Sistemleri

Radyatörler, merkezi ısıtma sistemleri, ısıtma malzemeleri panelleri, sobalar, gaz ısıtıcıları, iç ve dış ortamlarda kullanılan havalandırma sistemlerini kapsayan ısıtma, havalandırma ve klima sistemleri üzerine yapılan uygulamalardır.Metal Mobilyalar ve Donatımlar

İç ortamda kullanılan ev, ofis ve mağazaların metal mobilyaları, bahçe ve eğlence tesislerinde kullanılan metal mobilya ve donatımlar üzerine yapılan uygulamalardır.Diğer Endüstriyel Malzemeler

Raflar, çitler, aydınlatma armatürleri, elektrik panoları, vantilatörler, spor ekipmanları, makineler, donatımlar, el aletleri ve otomotiv sanayi parçaları üzerine yapılan uygulamalardır.

[Resim: 1page-img3-1.jpg]

Özetlemek gerekirse evet yapımı yaş boyaya göre kolay değildir .uygun ekipman ve aşmaları karşılayacak donanımın olması şarttır.Uygulamanın başarısı uygulamacının tecrübesi ile orantılıdır.Günümüzde çoğu endüstriyel üretim bandında ekonomik oluşu , çevreci ve insan sağlığına zararsız olması ve en önemlisi daha dayanıklı olması sebebiyle tercih edilir.

Aşamalar:
1-Metalin Tüm Üretim Artıklarından Arındırılması ,
2-Toz Boyanın Özel Bir yöntemle Püskürtülmesi ,

[Resim: solresim-1.jpg]

3-Fırınlanması olarak sıralanabilir.

[Resim: 705c9601b838212b82230c260e1dcd95.jpg]

[Resim: b_0t_yelgrilllinesmall.gif]

Çoğumuzun çevresindeki sanyilerde bu yöntem senelerdir kullanılıyor.Tabi konu makina almak olunca yurdum silah üreticileri böyle bir prosesi bırakın kurmayı taşoron olarak bile yaptırmayı gerekli görmüyor.Bu işlemi yapan üreticilerin üretilen silahlara ve silah severe duyulan saygının nişanesidir.

Unutmamalıdır ki günümüzde adını saygın silah üreticileri arasına yazdıran firmalar , kalitelerini en ufak detaylara gizlemeyi başarmışlardır.Burada olduğu gibi her kullanıcının fark edemeyeceği ufak nuansların faydaları yıllar sonra ortaya çıkınca efsaneleşmişlerdir . Saygılar..
 
Alıntı

#7
Peki, elimizdeki irca yayı, horoz yayı ve iğne yayı gibi parçalara bu işlemi uygulayacak olsak, yaylara uygulanan ısıl işlemi bozma olasılığımız var mı, ya da yayların ağırlık değerlerini istemeden de olsa değiştirmiş olur muyuz? Saygılar.
 
Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Mcemsah, sparus
#8
Fabrika şartlarında argesi yapılmadan yapılan fırnlama işleminde, yayın sertlik değerinde oynama meydana gelebilir.
 
Alıntı
1 üye teşekkür etti:
tabularasa
#9
Bizim eski yay fotoğrafları kurbağa olmuş. Photobucket forumumuzu sabote etmiş resmen...
Bunlar yayların 6 seneden sonra mevcut halleri. İrca yayında çok az boya kaldı. Horoz yayındaki ise aynen duruyor.


[Resim: 20170702_004846.jpg]

[Resim: 20170702_004759.jpg]
 
Alıntı
6 üye teşekkür etti:
heisenberg, xeorx, akifabrek, alone61, spir, tirendaz
#10
Yaprak yayların sürtünme yüzeylerindeki boyanın aşınması normal kabul edilebilir. Burada incelenmesi gereken yayın sertlik değerindeki değişmelerdir. Üretici firmaların tavsiye ettiği atım adetleri baz alınarak gerektiğinde değiştirmekte fayda vardır. Burada üreticinin bu konu hakkındaki deklarasyonunun ne kadar güvenilir olduğudur.(Konu HK gibi bir firma ise, arge videolarını seyretmenizi tavsiye ederim). Şahsi tavsiyem, silahın mekanik olarak sağlıklı çalışmasında çok büyük yeri olan yayların üreticinin belirlediği atım adetine gelmeden değişimini sağlamanız. Zira yaylar silahlarda en sık probleme sebep olan parçalardandır. Saygılarımla..
 
Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Vefasiz, Gazanfer
  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi