Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bu tüfek hakkında bilgisi olan varmı acaba nedir ne malıdır maddi değeri varmıdır?
Sn. sfenoid,

Bu konuda yazdıklarımın bir özet tekrarı:
Yalnız bu değil, her türlü eski/yeni silâh için işaret, marka, damga tipi şeyler mühimdir. O sebeple ne kadar kolay okunabilirlerse o kadar iyi olur.
Bu tüfek için çok daha fazla bilgi verebileceğimi de sanmıyorum, olsa olsa bir yerden üretici ismi bulmamız dışında.
Sizin tüfeğin namlu dibinin orijinal işaretleri olması bunun bir 11mm Mauser'den tedil edildiğini, daha önce bahsettiğiniz ELG (E1G veya EİG) işareti ise (bu sanırım bir oval içerisindedir ekteki gibi). 24 C çapraz duran bir kare içindedir ve de ...CHASSE av tüfeği olduğunu gösteriyor. Yani bu değişim bizde bir tüfekçi tarafından değil, Belçika'da yapılmış ve resmen denenip tasdik edilmiş. Namlu sağ üst düzlüğündeki işaretler ise orijinal haliyle, yani 11mm olarak, Alman deneme ve ordu kabul işaretleri. Şayet namlunun el kundağı içinde 10.?? veya 11.?? gibi bir rakam görürseniz bu da namlunun yiv çekilmeden önceki (yani set) çapını gösterir.

Saygılar,

alikozanoglu

Eklenti Dosyaları Resim(ler)

Alıntı

Evet Sn. Kozanoğlu,

bahsettiğimişaretler sizin ekte gösterdiklerinizle birebir aynı şekilde. Demek Belçika da tadil edilmiş. Ben de internette arıyorum ama 24 C hiç göremedim henüz bu durum nadirlik yaratmıyormu sizce?

Saygılar,

Alıntı

Sn. sfenoid,

24 numara sanırım diğerlerine göre daha ucuz olsa gerek çünkü orijinal namlunun deliği büyütülmüş. 20 ve 16 numaralarda komple yeni namlu takılmış.
Aslında belki de nadir fakat resimlerden görülebilen durumda bir koleksiyoncunun ilgileneceği durumda değil. Tüfek olarak kullanmak isteyecek olan da randımanlı sonuçlar için daha büyük olan çapları tercih edecektir.
Tabii, bu sadece benim kişisel düşüncem. Sizin yerinizde olsam bu özelliğe bakarak değerin yükseleceğini pek sanmam.
Nadirlik, normal ekonomik şartlarda, yani arz/talep durumlarına göre değer arttırabilir. Şöyle ki; 1 arz karşısında 3 talep olsa en yüksek fiyatı veren alabilir. Fakat 1 arz karşısında 0 talep varsa kundağını ısınmak için yakar, metali de hurda demir fiyatından eskiciye verirsiniz. Biliyorum, abartılı bir anlatım. Yine de sanıyorum aşağı yukarı demek istediğimi anlamışsınızdır.
http://www.gittigidiyor.com sitesine ister bir düz fiyatla koyarsınız, ister arttırmaya koyup "şu fiyatın altına satılmasın" dersiniz (usulü nasılsa). Satılanlardan site ufak bir yüzde alıyor fakat satılmayanlar için durum nedir bilemiyorum.

Saygılar,

alikozanoglu

Alıntı

Cevaplarınıza tekrar teşekkürler Sn. Kozanoğlu, verdiğiniz bilgiler gerçekten çok faydalı oldular.Kanımca gitigidiyordan değil de uygun bir müzayededen daha sağlıklı sonuçlar çıkacaktır, tekrar teşekkürler.

Saygılar,

Alıntı

Sayın sfenoid
Uzun zamandır yoktum.
Bu nedenle muhabbete geç bir cevap yazmak istiyorum.
Özelliklede Sn Ali abimizin defnedildiği bu gün ona hürmeten......
1- Sanıyorum Türkiye Ali abi gibi silah bilgisine sahip bir kişi daha belki görmüştür.
2- "Benim" diyen "resmi uzmanlar" resmi raporları için ona danışırlardı.
Bunları yazıyorum çünkü hem bilinsin istiyorum, hem de artık nasılsa bunları yazdım diye bana kızamaz.
Demem şu ki Ali abinin söylediklerine sonuna dek güvenebilirsiniz.
Ayrıca yıllardır 1924 öncesi askeri tüfek koleksiyonu yapan biri olarak diyorum ki haklı..
Ayrıca hiçbir müzayedeye onu koyamazsınız yasalar elverişli değil.
Ayrıca Türkiyede hiçbir müzayedeci bunlar hakkında fikir sahibi bile değil.
Ayrıca gittigidiyor u beğenmiyorsanız sahibinden .com u deneyebilirsiniz.
Hürmet ve saygılarımla
bsk

Alıntı

Çok garip oldum şimdi rahmetlinin yazısını okuyunca. Alışmak zor olacak, neyi farkettim biliyor musunuz?? Zaman zaman kızsam da, ara da sıra da ayrılmayı düşünsem de, aslında ne kadar da bağlanmışım forumdaşlarıma. Mekanın cennet olsun Ali ağabey.

Alıntı

Dönüp dönüp sayın alikozanoğlu'nun mesajlarını okuyorum. Sad
Daha yapacak o kadar çok işimiz vardı ki....

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi