Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bu tüfek hakkında bilgisi olan varmı acaba nedir ne malıdır maddi değeri varmıdır?
(17-03-2011, 11:51 PM)sfenoid demiş ki: Sn. Kozanoğlu, bu tüfek 24 lük ince fişek atıyor ancak daha evvelden kurşun atıyor olabilir zira dedemin dedesi savaş ganimeti olarak balkanlardan getirmiş. Tahminen söylüyorum domdom kurşunlu fişek atılınca kuş bakışı sanırım 1000 metre mesafedeki tahta kapıyı deliyor. Tüfek üzerindeki sembolü yakından resimlemiştim o sembolden birşey anlayabildinizmi acaba ne malı olduğuna ilişkin ?

Sn Sfenoid, sanırım mesafe çlçümünüz oldukça hatalı, yizsiz bir tüfeğin o performansı göstermesi imkansız, tüfek yapacak olsa bile mühimmat bunu yapamaz, ayrıca düşüşü hesaplarsak o kapıyı vurmak da çok zor, tüfeğin yapısı özelliği menzilde etkili olsa da bu etki çok fazla olmayacaktır...

Tüfek yivli iken yivsize çevrilmesinin atış konusunda hiçbir artısı olmayacaktır...

Alıntı

Sn. melihaga,

Bizim avcılarımızın, balıkçılarımızın metreleri, cetvelleri genelde accık farklıdır standartlardan. Malûmualiniz, bir karışlık balık "kol gibi" kekliğe atılan mesafe "100 metre" oluverir sohbet sırasında. Kahvede, kulüpte birisi de hemen asılı çıngırağın ipini çekiştiriverir ! ! !

Acaba biz de foruma bir çıngırak taksak mı?

Saygılar,

alikozanoglu

Alıntı

(18-03-2011, 01:45 PM)alikozanoglu demiş ki: Sn. melihaga,

Bizim avcılarımızın, balıkçılarımızın metreleri, cetvelleri genelde accık farklıdır standartlardan. Malûmualiniz, bir karışlık balık "kol gibi" kekliğe atılan mesafe "100 metre" oluverir sohbet sırasında. Kahvede, kulüpte birisi de hemen asılı çıngırağın ipini çekiştiriverir ! ! !

Acaba biz de foruma bir çıngırak taksak mı?

Saygılar,

alikozanoglu

Big Grin Big Grin Big Grin

+1

Alıntı

Valla benim 2000 metrede av vuran arkadaşım var. Hemde hedefi artıkıln tam ortasına getiriyormuş. Kendi tabiri ile söylüyorum: Elledimmi (tetiği) hööle ediyor birader. (eliyle hayvanın yıkılmasını tarif ediyor) Hiç şakasıda yok yani Smile

Alıntı

Alıntı, +, Rapor, Çıngırak Big Grin

Alıntı

Sn. Melihağa,

yorumunuz için teşekkür ederim. Ben kendi yorumumda sanırım ifadesi ile başlamıştım zatenki emin değilim mesafe konusunda ancak deneme yaptığım yer düz sayılacak yürüme mesafesi ile mübalağasız 2 km var. Kuş uçuşu yaklaşık olarak 1000 mt dedim bu belki 700 mt dir bilemem elbette ancak asla 500 mt den az değildir ona eminim.Bu arada atışı cami minaresinden yapmıştım. Bu konuda zaten köylünün tamamıyla girdiğim bahsi kazanmıştımSmile

Alıntı

(18-03-2011, 02:51 PM)sfenoid demiş ki: Sn. Melihağa,

yorumunuz için teşekkür ederim. Ben kendi yorumumda sanırım ifadesi ile başlamıştım zatenki emin değilim mesafe konusunda ancak deneme yaptığım yer düz sayılacak yürüme mesafesi ile mübalağasız 2 km var. Kuş uçuşu yaklaşık olarak 1000 mt dedim bu belki 700 mt dir bilemem elbette ancak asla 500 mt den az değildir ona eminim.Bu arada atışı cami minaresinden yapmıştım. Bu konuda zaten köylünün tamamıyla girdiğim bahsi kazanmıştımSmile

Sn Sfenoid, yanlış anlamayın dalga falan geçmiyorum, ancak 500 metre bile çok iddialı, dediğim gibi hakkınızda atıyor gibi düşünmedim ancak mesafe ölçümü bazen fazlasıyla yanıltıcı olabilir, bu konuda tecrübeli insanlar bile zaman zaman çevre şartlarından dolayı yanılabiliyorlar...

Alıntı

(18-03-2011, 03:23 PM)melihaga demiş ki:
(18-03-2011, 02:51 PM)sfenoid demiş ki: Sn. Melihağa,

Sn Sfenoid, yanlış anlamayın dalga falan geçmiyorum, ancak 500 metre bile çok iddialı, dediğim gibi hakkınızda atıyor gibi düşünmedim ancak mesafe ölçümü bazen fazlasıyla yanıltıcı olabilir, bu konuda tecrübeli insanlar bile zaman zaman çevre şartlarından dolayı yanılabiliyorlar...

Teşekkür ederim Sn. Melihaga, ben o yazıyı sadece tüfek uzun namlulu ve tüfeğin uzun mesafede tesirli olduğunu belirtmek için yazmıştım hani tüfeğin ne olduğunun anlaşılması adına yardımcı olur belki diyerek, zira avcı değilim mesafe konusunda illaki doğru tahmin yapamayabilirim şu metre iye iddialı olmak istemem tabiki ancak emsali türkiyede olmayan bir tüfek bu sanırım, tüfekten çok iyi anlayan kime gösterdiysem hepsi ömründe ilk kez görmüş bunu ki ne olduğunu anlamak amacım sadece. Bu yüzden birkaç resim ekleyeceğim bugün tecrübe ve bilgilerinizle değerli yorumlarınızı iletirsneiz memnun olurum.
Saygılar

Alıntı

Sn. sfenoid,

Şimdi, işin aslını ararsanız, Alman Ordusu 140 sene evvel bu tüfeğe 1400 metrelik gez taksimatı koymuş. Fakat o nişangâh ve orijinal yivli namlu ve de orijinal fişekle bile 500 metreden bir kapıyı vurmak kolay olmaz. Düşünün ki, orijinal çekirdek 500 metrede 11 küsür, 1000 metrede 68 küsür METRE düşüş yapıyor. O gezin maksadı; 1400 metreye ayarlayıp meselâ 1000 kişi birden bir yaylım atışı yaparsanız, o mesafedeki 1000 düşmandan bir kaç tanesini vurabilme ihtimaliniz var. Bunu da aslında küçümsememek gerekir. "93 Harbinde" Plevne'de Osman Paşanın birliklere ellerindeki Martini'lerle böyle böyle telefat verdirerek tarihe geçen bir müdafaa yapmışlardır. Yeterki bolca fişek stoku bulunsun.

1- Yivsiz namlu, av fişeği balistikleri ile 500 metreden dahi o kapıyı vurmak zor. Ne varki yan yana 3-5 kapı varsa, gezi 500 metreye ayarlayarak 1 kapı vurma ihtimeliniz var. Askeri yönden bu mühim. Avcılık yönünden; bir kapı için değil fakat 1 metre çapında belirli bir hedefi vurabilmek için 100 metre daha gerçekçidir. Maksat alay etmek değil, amaca göre doğruları nakledebilmek. Arada bir de bir çıngırak çınlatıp çaylardan bir fırt çekmek.

2- Bir çok kişinin yurdumuzda bunu az görmesi, veya hiç görmemiş olması sadece onların yaşı ile ilgili. Tabii gezdikleri tüfekçilerle de. 1960'larda Ankara, Dışkapı civarındaki tüfekçilerde bol miktarda Düzce, Huğulu filân yapısı yeni "tek kırma" bulunurken aralarında bir kaç tane yine tek kırmaya çevrilmiş eski dolma tüfek namluları (bazıları sarma) ve de seyrek de olsa bunlardan görülürdü. Aynı şekilde tadilât görmüş Fransız piyade tüfekleri de vardı. 1980'lerde hem yerli üretim arttığı ve ucuzladığı, hem de bolca ithalât başladığı için yavaş yavaş görülmez oldular.

3- Kıymet yönünden de pek ümitlenmeyin. Hani mekanizma ve namlu o kadar aşınmamış ve temiz durumda olsa bir koleksiyoncu için biraz ilgi çekici olabilirdi. Hele namlusu, kundak şekli filân (sizin kundak kısaltılmış) orijinal halinde olsa. Orijinal gezi, arpacığı, gerdaneleri filân eksiksiz. Hatta orijinal dipçik tabanı ile daha da ilginç olabilirdi. Yani koleksiyon yönünden. Bu haliyle maalesef gittigidiyor.com'da ara sıra satılanlardan fazla edeceğini sanmıyorum.

Saygılar,

alikozanoglu

Alıntı

Sn. Kozanoğlu,

oldukça açıklamalı yorumlarınız için gerçekten çok teşekkür ederim. Dediğiniz şekilde resimleri çektim ancak bulanık çıktığı için paylaşamıyorum şuan bir iki gün içinde iyi bir makine ile tekrar çekim yaparak paylaşırım.
Saygılar..

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi