Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bu tüfek hakkında bilgisi olan varmı acaba nedir ne malıdır maddi değeri varmıdır?
Arkadaşlar tüfek mavzer tipi ama yivsiz şu an el dolumu 24 kalibre fişek atıyor, uzun namlulu, tüfeğin namlu kısmı altındaki ağaç kısma iki yerden gümüş kelepçelerle bağlı ve ithal av tüfeği ruhsatlı.Tüfeğin boyu 134 cm olup, üzerinde seri no ve bazı semboller var ne olduğunu bilen varsa yardımcı olursanız memnun olurum.

Eklenti Dosyaları Resim(ler)

Alıntı

Üzerinde ki sanayi kodları ve simgelerin daha yakın plan, net fotoğraflarını çekebilirseniz Sn. Ali Kozanoğlu yardımcı olabilir sanırım.

Alıntı

Tüfekteki tek seri no : 2782 diğer işaretler zaten en net haliyle resimledim sanki çince sembol gibi semboller ne olduğunu anlamadım.

Alıntı

Sn. sfenoid,

Resimler çok detaylı olmasa da olan detaylara göre tüfeğiniz bir 1871 model Mauser. Bunlar orijinal olarak yivliydi ve 11mm çapında bir fişek atarlardı. 1671/84 boru şarjörlü tip Alman Ordusu hizmetine girince bunların müstemleke birliklerine filân gönderimeyenleri depolara kaldırılmıştı. Daha sonra 1888 model dumasız barutlu 8x57J çaplı Gewehr-88 hizmete girdiğinde de bir bölümü satıldı. Bunların bir çoğu Belçika'da 16 numara tekli yivsiz av tüfeğine çevrildi. 16 numaralarda sürgü kafası ve mekanizma gövdesinin büyük tadilat görmesi gerekiyordu. Ben 24 numarasını hiç görmedim. "1911 Alfa Kataloğundan" bir kontrol etmem gerekir. Sizinki böyle bir tadilât mı yoksa yurdumuzda mı yapıldı bilemeyeceğim. Gövde altı açılarak 2 atışlıya tadil edilenlerini de görmüştüm (tetik sistemi biraz değiştirilerek).

Saygılar,

alikozanoglu

Alıntı

Sn. Kozanoğlu, bu tüfek 24 lük ince fişek atıyor ancak daha evvelden kurşun atıyor olabilir zira dedemin dedesi savaş ganimeti olarak balkanlardan getirmiş. Tahminen söylüyorum domdom kurşunlu fişek atılınca kuş bakışı sanırım 1000 metre mesafedeki tahta kapıyı deliyor. Tüfek üzerindeki sembolü yakından resimlemiştim o sembolden birşey anlayabildinizmi acaba ne malı olduğuna ilişkin ?

Alıntı

Sayın sfenoid,
Sayın alikozanoğlu gerekli bilgileri vermiş.Tüfeğiniz bence Alman malı ve büyük ihtimalle ihtilal döneminde yivsizlere dönüştüştürülen Mauserlerden bir tanesi. 16 ve 20 Ga. duymuştum ama 24'ü ilk kez duydum.Ben yaşımdan dolayı o dönemleri bilmiyorum, ancak sivildeki gerek ruhsatlı gerek ruhsatsız yivli silahları devletim talep edince ince zekalı Türküm insanı da bu tüfekleri yivsiz hale dönüştürmeyi akıl etmiş. O dönemi görmüş sevgili büyüklerim, yanlış bir nokta beyan ettiysem lütfen düzeltmenizi arz ederim.

Alıntı

Sn. Kozanoğlu ve Sn. Torehan cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Sn. Torehan dediğiniz şekilde ihtilal zamanı tadilata giren birtüfek olmadığını kesin biliyorum zira babam çocukluğundan hatırlıyor tüfeğin bu halde olduğunu ki onun çocukluğu 1950-1960 yıllarına dayanıyor. Ayrıca alman 1871 yapımı mauserleri inceliyorum googledan bakıp, mavzer kolu bu tüfekte aşağı doğru eğik dururken onlarda düz sanki farklı gibi geldi.

Alıntı

Sn. sfenoid ve Sn törehan,

Evet, tüfek Alman yapısı (bunlar Avusturya'da da yapılmış. Mekanizma sol yanında herhangi bir yazı var mı?
11mm Mauser fişeği gövde çapı takriben 13.1-13.2 yiv çapı ise 11.5 mm'dir. yani çok ufak bir müdahale ile 28 numaraya çevrilebilir. 16 ve 20 numaralar av için daha etkili olduğu için sanırım bunlar ticari olarak tercih edilmiştir. Ayrıca, daha önce yazdığım gibi 16 numara için sürgü kafasının büyütülmesi, bu büyük kafanın içinde gidip gelebilmesi için de mekanizma sürgü yuvasının ön kısmının genişletilmesi gerekmektedir.
Namlunun dibindeki sekizgen kısmın sağ üst çeyreğinde Alman ve ordu deneme ve kabul işaretleri vardır. En üst düzlükte de, şayet okumak kablse, üretildiği fabrika/silâhhane adı bulunur. Zaten bu yazının gerisinde de bir mandal vardır şarjör kullanımını önlemek için.

Şayet "macro" modunda daha net ve detaylı resimler çekebilirseniz işaret, yazı ve rakamları gösteren, belki biraz daha bilgi bulabilirim. Namlunun kundak içinde kalan alt kısmının dip taraflarında da işaret veya rakamlar olabilir.

1887'den sonra Osmanlı ordusu için yapılanlarda (bunlar 9.5mm çaplı bir fişek atarlar ve 7 fişeklik boru şarjörü vardır) Alman değil Osmanlı deneme kabul işaretleri ve mekanizma gövdesi sol yanında Eski Türkçe olarak Mauser fabrikası adresi vardır. 1871'lerde buna rastlamazsınız.
Biz 1874'te Peabody-Martini tüfekleri aldığımız için 1871 model Mauser'e çok az rastlanır. Sizinki gibi sürgü kolu kıvrık karabinaları vardır fakat onların boyu da 90-110 santim gibidir.

"TabancaTufek.com Silah Forum / TÜFEKLER / Yivli Tüfekler / Antika Tüfekler / 1887 Mauser" başlığı altında da bazı bilgiler bulacaksınız orijinalleri hakkında.

Saygılar,

alikozanoglu

Alıntı

Sn. Kozanoğlu siz söyledikten sonra bazı şeylere daha dikkatli baktım. Namludan sonraki ilk köşeli kısımda ( sizin dediğiniz sekizgen kısım belki ) evet bazı işaretler daha varmış. Şu an resimleyemiyorum ancak yarın resimler ve paylaşırım sizlerle. Orada F.W. yazısı var, yine kare çizgi içinde 24 C yazısı. Ayrıca yanında kral tacı gibi bir tac resmi bu tac resmine bitişik bir elips içinde E1G yada EİG yazısı mevcut. Aynı sekizgen kısmın üst kenarında ise DECHASSE yazısı mevcutmuş. Sanırım yarın hepsini resimlesem iyi olacak. Tekrar teşekkürler.

Alıntı

Sn. sfenoid,

"kare çizgi içinde 24 C" (acaba kare köşeleme yerleşmiş olabilirmi, baklavamsı) tüfeğin 24 numara (24 Caliber) olduğunu, kanımca ELG olan "E1G yada EİG" ise bu tadilâtın Liege'de yapıldığını gösterir. "DECHASSE" ise sanırım "Fusil De Chasse (Av Tüfeği)" yazısından geriye kalan kısım olsa gerek. Resimlere göre tüfek çok pas tamizliği, aşırı yıpranma ve muhtemelen zımpara ile temizlenme gibi sebeplerden dolayı çok yıpranmış. Kabılse namlu ağızından bir iç çap ölçümü yapın. 24 numara namlu iç çapı 14.6 mm, 24'ün fişek yatağı çapı da kağıt fişekler için 16-16.5, metal fişekler için ise 15-15.5 mm gibi olsa gerek. Aslında, belki orijinal üretici firma adı dışında pek fazla başa söyleyebileceğim de yok. O da mekanizma sol tarafı veya namlu dibi üst düzlüğünde okunabilen bir firma adı varsa. Ekde Mauser 1871/84'ün bir resmi var. Bunun sağdan görülebilen tek farkı en sağda namlu altında görülebilen boru şarjör kapağı ve buna bağlı olan "çatma pimi (harbi değil)"dir. Bunun dışında orijinal görüntü aynıdır. Orijinal 1871 fişeği 11x60R veya 11.13x60R olarak bilinen yuvarlak uçlu kurşun çekirdekli bir fişektir. Bu çekirdeğin silindirik bölümü kağıt sarılıdır namluya kurşun sıvaşmaması için. 1871/84 için yapılan fişeklerde ise yuvarlak ucun en tepesi yassıdır, şarjörde bu uçlar bir öndeki fişeğin kapsülünü kazara patlatmasın diye.

Saygılar,

alikozanoglu

NOT: Sn. sfenoid, resimleri çekerken silâhı kabil olduğu kadar ortamdaki ışıkta işaret/yazı görülecek şekilde pozisyonlandırın ve flaş kullanmayın. Flaş ışığı kontrolsuz parlamalara ve bu sebeple resimlerin çok temiz çıkmamasına sebep olabiliyor. A.K.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi