Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 3 Oy - 3.67 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Namlu içi krom kaplamalı mı? Krom kaplamasız mı?
Hangi alaşım kullandıkları firma tarafından saklanıyor mu?

Alıntı

Burada pattern testinden örnek verilmiş. Namlunun üretimi hakkında bilgi sahibi değilim fakat şu bir gerçek ki pattern testi aslında doğru bir test yöntemi değildir. Türkiye avcıları forumunda bu testi çeşitli fişekler ve şoklar kullanarak 2009 yılında yapıp yazmıştım. Fişek denemeleri başlığı altında yazmıştım. O zaman bu konuyu çok tartıştık. Sonuçta vardığımız nokta şu oldu. Pattern testinde bir yüzeyde bulunan saçmaların genel dağılımını zamandan bağımsız olarak görmektesiniz. Aslında yan yana 2 saçma arasında bir araba boyu mesafe olabilir. Burada incelenmesi gereken saçma bulutunun dağılımı. Saçmalar hava yada yol alırken hepsı yan yana ve adeta bir tepsi gibi yol almazlar. Nwmludan çıktıktan sonra kimisi momentum etkisiyle savrulur, kimizi çarpmalar sonucu yamulur. Dikkat ettiniz mi? Fişekten çıkan tapaların bazılarında, ivme esnasında oluşan ezikler mevcuttur. Bu ezikler dahi pattern testini etkiler. Kullanılan namlular çelik olduğu için, ve çelikte kurşundan sert olduğu için her halükarda saçmalar ezilecek ve savrulacaktır. Skeet ve trap sporunu yapan kişiler, daha sert kurşun içeren fişek tersih ederler. Av yapan kişiler yumuşak saçma tercih ederler. Yumuşak tercih edilmesinin sebebi bir nevi hollow point etkisi yaratarak avı ele geçirmek. Trap ve skeetde ise amaç plak vurmaktır. Her sistemin kendine göre avantajları ve dez avantajları vardır. Ben krom kaplı namluyu tercih ederim. Pasla korozyonla uğraşmaktansa grupmanımda bardak kadar boşluklar olsun daha iyi.

Alıntı

Kurşun atışlarında, namlu içine sıvanan kurşunlardan ve plastik parçalardan hepimiz şikayetçiyiz. Namlumuz kromda olsan yada kromsuzda olsa bu sıvanma olmaktadır. Buda düşündürücü başka bir konu.

Alıntı

Sn. Tolgaseku, düşünmeyin efendim, bakır yada alüminyum bulaşık teli kullanın, kurşun sıvaşmalarına birebir. Ben süperpozemi bu yöntemle zorlanmadan temizliyorum. Bu yöntemi keşke çok öncelerden bilseydim, çünkü çok sıkıntı çekerdim temizlemek için.

Saygılar...

Alıntı

(12-06-2013, 01:16 PM)yanik61 demiş ki: ... bakır yada alüminyum bulaşık teli kullanın, kurşun sıvaşmalarına birebir. Ben süperpozemi bu yöntemle zorlanmadan temizliyorum. Bu yöntemi keşke çok öncelerden bilseydim, çünkü çok sıkıntı çekerdim temizlemek için.

Sn.Yanık61 sakıncası yoksa kullandığınız materyalin resmini bizimle paylaşır mısınız?
Zira piyasada epeyi bir çeşit var ve kafa karıştırıyor.

Alıntı

[Resim: null_zps7d5f52a9.jpg]

[Resim: null_zpsed1eb93c.jpg]

Sn. 6patlar, bu aleminyum olandan, elimde olan bu ama piyasada farklı markalarda
ve farklı çeşitlerde bulmak mümkündür.

Saygılar...

Alıntı

Teşekkür ederim Sn.Yanık61 elinize sağlık.

Alıntı

Selamlar,

bulaşık telinin yaklaşık dörtte birini bakır tel harbinize sararsanız çok daha rahat kullanabilirsiniz..

Alıntı

Bu tekniğin namlu içine zararı var mı ? Yoksa kimyasallar ile daha çok mu zarar görüyor namlu ?

Alıntı

(15-06-2013, 10:00 AM)septia demiş ki: Bu tekniğin namlu içine zararı var mı ? Yoksa kimyasallar ile daha çok mu zarar görüyor namlu ?

Üstadlarımız daha iyi bilirler ancak pek zarar vereceğini sanmıyorum, kimyasallar kaplamanın yapısına etki edebilir ama bu yöntem sadece bastırarak silmek gibi(çizmemeye özen göstermeli) ben pek kimyasal kullanmamaya çalışıyorum,
Ben ilk fırsatta kullanım kolaylığı açısından bir bore snake ( yılan harbi ) edinmeyi düşünüyorum,
1 saatte normal harbi ile çıkan kurşun sıvaşması bore snake ile 5 dk'da çıkıyorSmile

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi