Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Detaylı HK P30 V3 İncelemesi
Sayın Vefasız;

Bir H&K hayranı olarak P 30 hayırlı uğurlu olsun.

Alıntı

Sayın Vefasiz'ın P 30 ile atış yapabilme ve inceliyebilmek nasip oldu.
Değerli Sn. üstatlar zaten gerekeni söylemişlerdir, onların üzerine yorum yapmam yanlış olur. Ancak kendi adıma şunu söylüyüm, bu buluşmadan sonra daha önceden çok yüksek işçiliğe sahip olduğunu düşündüğüm silahların aslında o kadar da iyi olmadığını düşünmeye başladım. Kalite konusundaki tüm standartlarımı yeniden belirledim.
HK firmasına büyük saygı duyuyorum, beni çok pis tavladılar. Big Grin

Alıntı

Öncelikle bilgilendirici paylaşımınız için teşekkürlerimi sunar, silahınızı kazasız belasız kullanmanızı temenni ederim.

Alıntı

Sn. Forum Üyeleri,
Sn. Vefasız'ın detaylı tanıtımı sayesinde Glock19 ile H&K P30 arasındaki kararsızlığım H&K P30 lehine neticelendi. Dün MKE'den P30'umu teslim aldım. MKE personelinin de silahla ilgili gayet olumlu yorumları, tercihim konusundaki isabetim konusunda tebriklerini sizlerle paylaşmak istedim.
Silahla ilgili tüm detayları zaten Sn. Vefasız paylaştığı için resim eklemeyi gereksiz görüyorum.
Saygı ve Hürmetlerimle,

Alıntı

Sn.Vefasız ;

Öncelikle yeni silahınız hayırlı uğurlu olsun . Çok iyi bir silah almışsınız güle güle kullanınız.
Sn.Blacksea ;

Yayların boyalı oluşu ile ilgili olarak , yayların özel bir kaplama tekniği kullanarak yayların korozyona karşı dayanım ömrünü arttırması için yapılmıştır.Tekniğin ismi ve yapılış biçimi ile ilgili detayları araştırıp paylaşıcağım.Saygılar..

Alıntı

Sn. Vefasız'a bende teşekkür ederim. Ara sıra da olsa takip ettiğim forumunuza yapmayı düşündüğüm katkıyı, benim üyeliğim onaylanmadan önce kendisi yaparak beni bu keyifli zahmetten kurtarmış.

Kısa kısa birkaç ekleme yapmak isterim;

Öncelikle dolu namlu işareti konusunda söylenenlere katılıyorum, görsel olarak pek belli olmuyor, ancak parmakla dokunulduğunda gayet bariz olarak hissedilebiliyor.

Yayın kırmızı oluşu kimseyi aldatmasın, 2-3 temizlikten sonra neredeyse emaresi kalmıyor diyebilirim. İlk yağlamamda bezin kıpkırmızı olduğunu gördüğümde, kullanmamam gereken bir yağ kullanıyor olabileceğimden endişelenerek H&K ile irtibata geçmiş, bunun normal olduğunu öğrendiğimde ise rahatlamıştım...

Silahın tetiği halen bir SIG&Sauer değil, fakat başta USP serisi olmak üzere, diğer H&K üretimi silahlarla kıyaslandığında kanaatimce H&K'nın bugüne dek yapmış olduğu en iyi tetik.

Yay üzerinde bulunan plastiğin bunda etkisi ne kadardır bilemiyorum, bir ara söküp de deneyeceğim, ama silahın tepme/şahlanması çok az olduğundan, tek el atışlarda dahi seri atımlarda çok güzel bir toplaması var. Seri atış konusuna girmişken, tetiğin olumlu bir diğer özelliği de seri atışlarının tıpkı bir LEM / SAO tetik gibi oluşu, playstation sayesinde parmak performansı iyi olan birisi otomatik silah gibi atım yapababiliyor; O kadar ki, 16 mermi 10-12sn içinde atılabiliyor.

Rodaj amaçlı olarak aldığım ilk iki gün içerisinde 650 fişek attım, bunun yaklaşık 250 ' sini nişan alarak, 200 ' ünü hızlı/refleks atışlarla, kalanı da olabildiğince seri olarak attım. Silahta TEK BİR sorun ( stovepipe, double feed, vb) olmadı !

Silahın bir özelliği de bildiğiniz üzere sürgü geride kilitlenmişken, dolu şarjör sert bir şekilde takıldığında sürgü otomatik olarak yakalama manevelasından kurtularak ileriye gidiyor ve yeni bir fişeği atım yatağına sürerek, horozun kurulu, tek hareketli atışa hazır olarak kalması. Bunu çok farklı şekillerde denedim, yalnızca şarjörü çok yavaş ya da başağağı taktığınızda sürgü düşmüyor (evet, başaşağı dahi denedim!), bir de, eğer şarjörde sadece 3-5 mermi varsa ki, o da bazen olacak şekilde, sürgü kurtulmuyor....

Silahın ergonomisi daha şimdiden "efsane" olduğundan, bu konuda yazma ihtiyacı hissetmiyorum fakat Sn. Vefasız'ın kabze deseni sebebiyle elbiseleriyle yaşadığı sorunun silahı 5-6 haftadır günlük taşımama karşın bende olmadığını söyleyebilirim...

Son olarak bildiğim kadarıyla MKE'de artık kalmadı, bir sonraki partiden ya da 2. el almayı düşünenler için söyleyebileceğim, eğer benim gibi günlük taşıyacaklarsa, saklamanın USP'den biraz daha güç olduğu. Şöyle ki, ben pantolon içi, sağ taraf, yan orta arası (önüm 12 olacak şekilde saat 4-5 arası) taşıyorum. Kabzesi (nispeten) uzun olduğundan özellikle eğililnce bariz bir şekilde (tabi bakana/bilene) belli oluyor ki 15+ kapasiteli bir silah için bu bence gayet kabul edilebilir bir durum.

Şu an için aklıma gelenler bunlar olmakla beraber, hatırlayacağım, fark edeceğim diğer hususlar olursa paylaşmaktan mutlulum duyarım.

Saygılar.

Alıntı

Sn Sinek, (biraz garip hitap oldu) imla kurallarına dikkat ederseniz paylaşımınız daha anlamlı ve güzel olacak...

Alıntı

Emeğinize sağlık. Güzel bir inceleme olmuş. Silahınız hayırlı olsun.

Alıntı

Syn Vefasız emeğinize sağlık.Çok güzel bir çalışma olmuş.Eksik bir şey bırakmamışsınız.Silahınızı güzel günlerde kazasız belasız sağlıkla kullanmanızı dilerim.

Alıntı

Sayın SiNeK,

Heckler und Koch'un USP (full size) ve USP Compact modelleriyle atış yapma şansım oldu. Kendim de bir P7M13 sahibiyim.
P7 nin tetiği diğer hiçbir silaha benzemiyor, iğnenin düşeceği son raddeye kadar homojen ve düşük dirençli ve sıfır sürtünme ile çalışıyor.
Bilmiyorum P30 un tetiği için H&K'un şimdiye kadar yapmış olduğu en iyi tetik derken, hiç P7 ile atış yapma imkanı bulmuş muydunuz?
P7 den daha güzel (tabi güzellik, rahatlık kişiden kişiye değişen, göreceli kavramlar) tetik hangi silahta vardı diye soracak olursanız Florya Poligon'da kuru tetik düşürdüğüm SIG P210 Helvetica'yı söyleyebilirim.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi