Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Detaylı HK P30 V3 İncelemesi
Arkadaşlar, bildiğiniz üzere geçen hafta Cuma günü öğleden sonra MKE'ye giderek 3886 dolar fiyatla bir H&K P30 V3 satın aldım. Belgem hazır olana kadar on-onbeş günlük aralıklarla kurum ambarını arayarak Mustafa Bey'den stok durumunu sordum. Sağ olsun hiç üşenmeden her seferinde P30 ve P30 L sayılarını verdi. Niyetim öncelikli olarak P30, eğer kalmazsa P30 L almak idi. Fakat telefon görüşmeleri neticesinde P30 L'nin kısa modelden daha fazla ilgi gördüğünü anladım. Mustafa Bey son görüşmemizde iki modelin de son günlerde ilgi görmeye başladığını, bitmeden belgemi yetiştirmemi söyledi. Ben de elimden geldiğince işlemleri hızlandırarak (Görev yazısı teyidi Emniyet Müdürlüğünden çıkmadan tarih-sayı alıp cevabını getirmek; Valilik Özel Kaleminde evrakın imzadan çıkmasını bekleyip çıkar çıkmaz Emniyet Müdürlüğüne elden götürmek; belgeyi sıcak sıcak alabilmek için Ruhsat İşlemleri Şubesinde beklemek gibi.) belgemin tam bir haftada hazır olmasını sağladım. Cuma sabah yola çıkıp MKE'nin yolunu tuttum.

Kuruma girdiğimde değişik bir şey var mı diye vitrine şöyle bir göz gezdirdim. Bir değişiklik olmadığını görünce ithal silah servisine girdim ve belgemi teslim ettim. Görevli hanım belgemin arkasına istediğim modeli yazmamı istediğinde aklımdan bir çılgınlık daha yapıp SIG Sauer P229 9 mm yazmak geçmedi değil. Ama imkânlarımı limitleri zaten aşarak zorladığım için bu fikrin dağılması uzun sürmedi. Ücreti ödeyerek faturamı kestirdim ve ambardan silahımı teslim aldım.

Silahın kaliteli, şık ve kompakt kutusu bile insanı cezbetmeye yetiyor:

[Resim: DSC_0614-1.jpg]

Kutunun kulpuna silahın modeli, kalibresi ve seri numarası serigrafiyle yazılmış ve barkod basılmış:

[Resim: DSC_0622.jpg]

Kutuyu açtığımda kaliteli bir silah satın aldığımı bir kez daha idrak ettim.
Çünkü firmanın tek tip kalıp değil, silahın her hattını birebir takip eden bir kutu içi kalıbı üretmiş olduğunu gördüm.

[Resim: DSC_0613.jpg]

Diğer tabancam Kamaşullah'ı naklederken kutusunun içinde oynamasın diye sağına soluna bez tepmek zorunda kalıyorum:

[Resim: DSC_0617.jpg]

H&K kutusunun içinden çıkanlar tatmin edici düzeyde. Yukarıdaki resimde gördüğümüz yedek şarjör, kabza sırtları ve kapakları, şarjör doldurma aparatı ve nem gidericiye ilaveten dört ağızlı metal harbi, test kâğıdı, yetersiz bir İngilizce P30 V3 kılavuzu, A4 kâğıdına üç sayfa Türkçe kullanma kılavuzu ve bütün HK P30 modellerine ait her türlü bilgi ve tablonun olduğu detaylı bir Almanca (maalesef) kılavuz bulunuyor:

[Resim: DSC_0618.jpg]

60 sayfalık Almanca kılavuzdan bir sayfa:

[Resim: DSC_0625.jpg]

Tabloda P30' ların 6 adet tetik ve emniyet versiyonu olduğunu görüyoruz.
Bizim incelediğimiz tabanca V3 ( Versiyon ya da varyantın V'si ) modelidir.

Verilen teknik bilgi:

Kalibre: 9x19 mm
Uzunluk: 177.5 mm
Genişlik: 138 mm
Yükseklik: 34.8 mm
Namlu Uzunluğu: 98 mm
Nişangâh Boyu: 14.8 mm
Ağırlık: 740 g (boş şarjörle)
Boş Şarjör Ağırlığı: 93 g
Tetik Ağırlığı: SA 2041 g / DA 5216 g
Tetik Yolu: SA 7 mm / DA 13.5 mm
Namlu Profili: 6'lı çok kenarlı (poligonal)

Şarjör arkasındaki delikler bize şarjörde kaç mermi olduğunu yuvarlak hesap değil tam olarak söylüyor:

[Resim: DSC_0644.jpg]

Çok da fonksiyonel olmayan, ancak soğuk havalardaki açık hava atışlarında kullanılabileceğini dün idrak ettiğim şarjör doldurma aparatı:

[Resim: DSC_0645.jpg]

[Resim: DSC_0634.jpg]

İleride değişimini detaylı göstereceğimiz kabza sırtları ve kabza kapakları:

[Resim: DSC_0636.jpg]

[Resim: DSC_0637.jpg]

Üç set halinde Small, Medium ve Large ebatlarında bulunan bu aparatların birbirine karıştırılma ihtimaline karşı arkalarına M, S, L gibi harfler basılmış. Ayrıca bunları birbirine karıştırarak değişik kombinasyonlarla kullanmak da mümkün. Örneğin sol kapak S, Sağ kapak M, Sırt L gibi.

[Resim: DSC_0642.jpg]

Tabancamız '' ambidextrous '' yani hem sağ elle, hem de sol elle kullanım için tasarlanmış. Diğer tabancalar gibi silahın sol yanında sürgü yakalama/düşürme manivelası ve şarjör çıkarma düşmesi olduğu gibi solaklar için sağ yanda da mevcut:

[Resim: DSC_0650.jpg]

[Resim: DSC_0651.jpg]

[Resim: DSC_0654.jpg]

[Resim: DSC_0655.jpg]

Resimlerden anlaşıldığı üzere tabancada manuel emniyet mandalı bulunmuyor. Bunun yerine Sig Sauer'lerde görmeye alışık olduğumuz horoz indirme mandalı mevcut. Horoz kuruluyken bu düğme hafif aşağı doğru çekildiğinde horoz yarı kurulu pozisyona düşüyor. Horoz düşürme mandalı horozun solunda kaldığı için solak bir kullanıcı bu düğmeyi kullanmak için başparmağını kurulu horozun arkasından dolaştırmak ya da diğer elini kullanmak zorunda. Bu da bir miktar zorluk getirebiliyor.

[Resim: DSC_0673.jpg]

Şarjör çıkarma düğmesi aşağı çekilerek aktive edildiğinden çıplak taşımada düğmenin kemere gelerek şarjörün istem dışı serbest bırakması ihtimali pek mümkün görünmüyor.

[Resim: DSC_0652.jpg]

Yukarıdaki resimde modern dünya düzeninin getirmiş olduğu bir mecburiyet olan sinir bozucu uyarı yazılarının silahın en görünmeyen yerinde olduğunu görüyor ve bir nebze olsun rahatlıyoruz. Ya sürgüde olsaydı ?

Yine bu resimde tetik çemberinin diğer tabancalara oranla geniş ve uzun olduğunu görüyoruz. Bu sebeple tabanca her kılıfa uymuyor. Örneğin MKE'ye giderken Sarsılmaz Kama'ya ait Yükseltepe yapımı kılıfı götürdüm, ancak P30 bu kılıfa girmekten epeyce uzaktı. Ben de Meşrutiyet Caddesi girişindeki Kök Çarşısı alt katında bulunan H&K Yetkili Servisi Melodi Hobi'den 25 TL'ye ince bir iç kılıf satın aldım. Kılıf maşası yönü değiştirilebilir özellikli olması çok işime geldi, çünkü silahı belimin sağ yanında kabza ileri gelecek şekilde taşımayı seviyorum. Değerli hemşehrim Hüseyin Bey'e ve daha evvel MKE'deki P30'ların V3 olduklarını öğrenmemi sağlayan hemşehrim Hilmi Bey'e çok teşekkür ederim. Takım elbiseyle kullanmak için bir de koltukaltı kılıfa ihtiyacım olduğu için daha önce mallarını kullandığım ve memnuniyetim had safhada olduğu için Dögol Caddesinin ve Silahşör Av'ın arkasında bulunan Yükseltepe Deri'ye gittim ve 25 TL'ye siyah bir koltukaltı kılıf satın aldım. Gösterdikleri ilgiden, fiyat politikalarından ve sorumlu firma anlayışlarından dolayı Nezahat Hanım'a da çok teşekkür ederim.

Kılıflarım:

[Resim: DSC_0631.jpg]

Maşa buradaydı, söküp arkaya taktım:

[Resim: DSC_06362.jpg]

[Resim: DSC_0633.jpg]

Tetik çemberinin bir de avantajı var. Çemberin ilerisi çift el atışlarında diğer elin işaret parmağını taşımaya çok müsait. Tabancanın tırnağı üzerinde fişek yatağı dolu göstergesi bulunuyor. Tırnak manivelasının üst kenarı kırmızıya boyanarak yapılmış. Fişek tırnağa yerleşince manivela biraz dışa sarkıyor ve kırmızı boya belirgin bir şekilde fark ediliyor. Fakat gösterge pek fonksiyonel değil. Zira fişek yatağı boşken de biraz kırmızılık göze çarpıyor.

Fişek yatağı boş:

[Resim: DSC_0646.jpg]

[Resim: DSC_0649.jpg]

Fişek yatağı dolu:

[Resim: DSC_0647.jpg]

[Resim: DSC_0648.jpg]

Bu sistemin Luger P08'lerde bile bulunduğu göz önüne alınınca, yüz yılda çok daha fazla yol alınmalıydı diye düşünüyor insan. Alman mühendisliği böyle basit bir ayrıntıyı gözden kaçırmamalıydı.

[Resim: IMG_0143.jpg]

Tabancanın polimerinin kalitesi hemen göze çarpıyor. Benim şu ana kadar gördüğüm en kaliteli polimer yapısına sahip olan tabanca budur. Yandan bakıldığında polimer gövde pek fazla göze çarpmıyor. Sürgüsü epeyce yüksek olduğundan metal bir tabancaymış izlenimi veriyor. (Bu da bizim tesellimiz olsun.) Aparat takmak için Piccatiny ray mevcut. Benim işime yaramayacak olmasından dolayı hoşuma gitmiyor ve çirkin buluyorum. Ama şüphesiz ki fener, lazer veya ağırlık kullananlar için bir avantaj olacaktır. Sürgü çekme kertikleri tam boy, yumuşak hatlı, aralıklı ve eli rahatsız etmiyor. Ayrıca sadece arka tarafta değil, önde de bulunuyor.

[Resim: DSC_0655.jpg]

Sürgünün ve namlunun sağ yanında ürün kodu (129 sayısı P3000 ve P30'a karşılık geliyor), seri numarası, yüksek basınçlı mermiyle test edildiğini gösteren test birimi damgası (Sinek gözlü, püsküllü Kızılderili figürlerine benziyor, altında N harfi var) bulunuyor. Bundan sonrası namluda değil sadece sürgüde var. Üretim tarihi kodu (A=0 B=1....J=boş, K=9 sisteminde BA 2010'a tekabül ediyor. Bu '' BA '' yı ilk önce balığın '' BA '' sı zannetmiştim ama değilmiş...Smile, haç işaretli geyik boynuzu ve üretim yeri damgası DE, ( Denizli değil tabi ki, Deutschland ) Gövdede de seri numarası iki picatinny rayının arasında bulunuyor.

[Resim: DSC_0656.jpg]

Ek bilgi:

İlk üretilen 129-000001 seri numaralı P3000'in tarih kodu AF 'dir, yani 2005.

Bkz: http://www.hkpro.com/index.php?option=co...s&Itemid=5

Tabancanın sökümü, sürgüyü soldaki sürgü yakalama manivelasının ekseni kızağın en önündeki kertiğe gelene kadar çekilmesinin akabinde sağ yandaki sürgü yakalama manivelası pimi ileri itilerek başlatılıyor. Pimin az ilerisinde gövdedeki sinek gözlü test birimi damgasını görüyorsunuz.

[Resim: DSC_0671.jpg]

[Resim: DSC_0659-1.jpg]

[Resim: DSC_0657.jpg]

Bu pimi ileri itince karşı taraftan sürgü yakalama manivelası dışa doğru çıkıyor.
Bunu tutup iyice çekmek lazım, yoksa sürgüyü çıkarmak için ileri doğru kaydırdığımızda sürgüyü boydan boya çizebilir.

[Resim: DSC_0658.jpg]

[Resim: DSC_0660.jpg]

Sürgü yakalama manivelalarını çıkarmak için manivela pimi üzerindeki kertikten tetik yayını kurtarmak gerekiyor.

[Resim: DSC_0681.jpg]

Soldaki manivela çekilince pimle beraber kolaylıkla geliyor ama sağdaki manivelayı çıkarmak için çıkıntısının gövdedeki kertiğe gelmesi gerekiyor.

[Resim: DSC_0683.jpg]

İki manivela birbirine dişler vasıtasıyla tutunuyor;

[Resim: DSC_0684.jpg]

İrca yayı anlaşılmaz bir şekilde kırmızıya boyanmış ve yuvarlak metalden değil bazı Glock modellerindeki gibi şerit metalden imal edilmiş. Kırmızı olmasının boya dökülmeleri haricinde bir sakıncası yok ama şerit metal yay mekanizma kurulurken saçma sapan bir ses çıkarıyor.

[Resim: DSC_0663.jpg]

İrca yayı, irca mili ve tampon entegre halde. Birbirinden ayırmak güç, zeka ve sabır gerektiriyor. Ben bu üç yetinin üçüne birden aynı anda sahip olamadığım için epeyce zorlandım. Aslında sökmesem de olurdu ama sıfır kilometre tabancamın irca mili üzerindeki kir ve pasa benzer lekeler beni rahatsız etti. Sonuç olarak bir saatin içinde söktüm, pislikleri temizleyip iki dakikada da taktım. İkinci bir irca yayı vakası yaşamadığım için mutlu oldum. Daha önce bahsetmiştim, yukarıda fotoğrafı olan Luger'ı temizlerken irca yayını sökmüş ve iki gün takamamıştım. Takmak için ekstra insan gücü kullanmak ve aparat yapmak zorunda kalmıştım.

P30 irca yayını irca milinden ayırmak için bir bez yardımıyla yayı gerdirmek, milin pul ve yay arasında kalan kısmına bir kargaburnu sokmak ve irca milinin ucundaki çatalın iki ucunu eğmeden optimum güçle birbirine yaklaştırmak gerekiyor. Bu arada yayın boşalıp elimizden fırlamaması için de dikkatli olmak lazım.

[Resim: DSC_0675.jpg]

Kapak takımı iç görünüş:

[Resim: DSC_0666.jpg]

[Resim: DSC_0667.jpg]

Silahı henüz yeterince tanımadığım için iğne, tetik ve horoz tertibatlarını sökmedim.
Ama birkaç ay sonra sökerim herhalde.

[Resim: DSC_0669.jpg]

Horozun mahmuz kısmı yumuşak plastik, iğneye gelen kısmı ise metaldir. Yukarıdaki resimde plastik döküm hatasını görebiliyorsunuz. Horozu hafif çekerek ya da kurulmamış tetiği hafifçe çekerek horozu yarı kurulu hale getirmek mümkün.

Yuvarlak olan mıknatıstır:

[Resim: DSC_0685.jpg]

Nişangahta çok kuvvetli fosfor kullanılmış, karanlıkta lamba gibi yanıyor ve görevini fazlasıyla yerine getiriyor. Bu sisteme ya da malzemeye "Superluminova" adını vermişler. Ayarlanabilir nişangahı yok ama cebren sağa sola kaydırılabilir gez ve arpacık mevcut.

[Resim: DSC_0668.jpg]

Kabza takımını sökmek için evvela kabza sırtının altındaki pimden başlamak gerekiyor. Bu pimi ve diğer pimleri sökmek için iki tür zımbanın olduğunu Almanca kullanma kılavuzundaki şekillerden anlıyoruz. Ancak kutudan çıkmadılar. Ben de kendi aparatımı kendim yaptım ve kabza sırtı pimini söktüm.

[Resim: DSC_0686.jpg]

Pimi söktükten sonra kabza sırtını aşağı doğru kaydırarak çıkarmak gerekiyor.
Onun altında ise bizi sürpriz rengiyle horoz yayı bekliyor...

[Resim: DSC_0687.jpg]

[Resim: DSC_0688.jpg]

Pimler metal, kanallar polimer olduğu için pimleri çıkarırken ve takarken azami dikkat sarfetmek gerekiyor.
Aşağıda kabza sırtı pimini ve üstünde horoz yayı pimini görüyoruz.

[Resim: DSC_0696.jpg]

Yan kapaklar sabitlenmemiş. Kabza sırtı çıktıktan sonra geriye doğru çekilerek çıkarılıyor. Silahın üstünde Medium ebat kabza takımı takılı bulunuyor. Aşağıda Large takım takılı halde kabzayı görüyoruz. Küçük elli atıcılar için bir hayli büyük olduğu farkediliyor:

[Resim: DSC_0690.jpg]

Small yan kapak, Large sırt:

[Resim: DSC_0693.jpg]

Small yan kapak Small sırt:

[Resim: DSC_0694.jpg]

Kabza takımındaki pütürler eli rahatsız etmiyor ama ceket astarını epeyce yoluyor.
Belki kabza lastiği kullanmak icap edebilir.

[Resim: DSC_0695.jpg]

Bunlar da malzemelerim;

Plastik harbi Sarsılmaz'ın, biraz modifiye ettiğim metal harbi Kırıkkale'nin poşetinden çıkarmaya kıyamadığım ise H&K'un

[Resim: DSC_0698.jpg]

Başarısız bir fotoğrafçı olduğum için namluyu macro modunda pek iyi görüntüleyemedim.
Becerebildiğim kadarıyla poligonal namlu resimleri:

[Resim: DSC00147.jpg]

[Resim: DSC00139.jpg]

[Resim: DSC00137.jpg]

Namlunun yiv ve setleri sanki hiç yokmuş gibi görünüyor. Gaz kaçağının minimum düzeyde, çekirdek çıkış hızınınsa çok yüksek olacağı aşikar.

Gelelim dağılım değerlerine. HK tercih etmemdeki en büyük etkenlerden biri de forumumuzdan ve internetten öğrendiğim, silahın mermi toplamadaki avantajıdır. Bunun doğruluğunu MEK Poligonu' nda Uğur Hoca'yla beraber kanıtladık. Beraber 80 mermi attık. Ben 15 m ile başladım. Bir iki kazanın dışında mermiler 10'da toplandı.

[Resim: tara0002.jpg]

Durum böyle olunca Hoca hedefi hemen 25 m'ye çekti. 5 mermi attım.

[Resim: tara0003.jpg]

Arada biraz daha 15 m 25 m attıktan sonra 5 metreye çekti ve belden çekip kurup nişansız atış yaptık. O gayet başarılı oldu ama 25 metrede 10'dan vuran bendeniz, 5 metrede kağıdı bile vuramadım. Biraz daha çalıştım ama pek başarılı sonuçlar çıkmadı. Yani forumda bana gıcık olan arkadaşlar varsa gönül rahatlığıyla benimle silahlı çatışmaya girebilirler, kimseyi vuramayacağım garantidir.

Aşağıdaki deliklerden en ortadaki 15 metrede Uğur hoca tarafından, iki yanındaki arkadaşları ise tarafımdan açılmıştır. Öbür delikler nereden geldi hatırlamıyorum.

[Resim: tara0004.jpg]

Bu arada 2011 yapımı MKE mermilerinin tıpkı 2007 ve sonrası gibi çok kürecik bıraktığı dikkatimi çekti. 2010'lar daha iyiydi galiba.

Tetik genel olarak tatmin edici. Uzun tetik yolu bir tür emniyet olarak tasarlanmış ama pek bize göre bir şey değil. Ancak alışılabilir ve net bir tetik çekişi var. 686 ve Para Ordnance 14-45 tetiğini tutmasa da nispeten yumuşak. Ama daha yumuşak olduğunu zannediyordum.

Şimdilik aklıma gelenler veya tecrübe edebildiklerim bu kadar.

İzlenimlerimi bir artı-eksi çetelesine dökecek olursak:

Artıları:

- Taşıma kolaylığı, hafiflik
- Mükemmele yakın mermi dağılımı
- Poligonal namlu
- Diğer polimer tabancalara oranla kaliteli polimer
- Nispeten yumuşak tetik
- Küçük elliler için kullanım rahatlığı, değişebilir kabza takımı
- Modern görünüş ve klasik çizgilerin sentezi dış tasarım
- Kazara düşmeyen şarjör
- Çift elli kullanım (benim için pek bir avantaj değil ama...)
- Picatinny Rail (yine benim işime yaramayacak bir özellik)
- Manuel emniyet yerine horoz düşürme mandalı (tercih ederim)
- İşlevselliği yüksek nişangah fosforu

Eksileri:

- Polimer gövde (kaliteli de olsa laylon laylondur)
- Yüksek fiyat (3886 dolar)
- Uzun tetik yolu
- Fonksiyonel olmayan fişek yatağı dolu göstergesi
- Kutudan çıkmayan pim çıkarma zımbaları
- Boyalı ve sesli irca yayı, ayrılması zor irca mili
- Giysilere zarar verebilen kabza pütürleri

Sonuç olarak, ufak tefek eksiklikleri olmasına rağmen artıları çoğunlukta olan bir tabancaya sahip olduğum için memnunum.

Alıntı

Çok güzel bir çalışma olmuş Sn. Vefasiz, ellerinize sağlık. Yeni tabancanız da hayırlı olsun...

Alıntı

Sn. Vefasız, silahınızı poligonlarda kullanmanız temennisi ile hayırlı olsun.

Alıntı

Ellerinize sağlık sn Vefasız, güzel günlerde kullanmanız dileklerimle, hayırlı olsun.

Alıntı

Daha önce ilk elden böyle değerlendiremediğimiz P30 için yaptığınız bu harika ilk gün incelemsine teşekkür ederiz.

HK'nız hayırlı olsun, 15m grupmanı zaten bullseye konusunda iyi olup, bundan sonra combat çalışacağınızı müjdeliyor. Smile

Saygılarımla.

Alıntı

Hayırlı olsun sayın Vefasız,
Anladığım kadarıyla Sig pro serisi tabancalarla H&K P30 özellikler açısından birbiren çok yakın.

Alıntı

Sn. Vefasiz,
Yeni silahınız hayırlı olsun. Silah ilk incelemeniz gayet ayrıntılı ve anlaşılır, bu modeli tercih edecek arkadaşlara çok güzel bir kılavuz olacak.
Saygılar.

Alıntı

Sn. vefasiz, uyanır uyanmaz mükemmel çalışmanızı okumam, güne iyi başladığımı ve iyi devam edeceğini müjdeler nitelikte. Ellerinize sağlık. P 30'u merak ediyordum, sayenizde merakımı giderdim. Ayrıca, atışlarınız gayet tatminkar. Allah kaza bela vermesin efendim.

Saygılar..

Alıntı

Sn Vefasız,
Çok güzel ve detaylı değerlendirme için teşekkürler. HK hiç aşina olmadığım bir marka ancak sizin bu anlatımınızla ısındığımı söylemeliyim.

Alıntı

Sayın vefasız,yeni tabancanız hayırlı olsun ayrıntılı bilgier,icin saygılar iyi günlerde kulanınız.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi