Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Benelli Nova
[Resim: IMG_0291.jpg]

[Resim: IMG_0290.jpg]

[Resim: IMG_0286.jpg]

[Resim: IMG_0285.jpg]

Alıntı

[Resim: IMG_0283.jpg]

[Resim: IMG_0282.jpg]

[Resim: IMG_0280.jpg]

[Resim: IMG_0278.jpg]

Alıntı

Benelli nova ile zaman buldukca değişik marka temin edebildiğim kurşunlar ile atış yaptım. Federal F127RS, Zuber, Remington Slugger Mag. ve el dolumu misket kurşunlar... Bunlardan Fedaral en iyisi idi. En az tepen Zuberler kurşunlar oldu. Misket kurşunlar dayımdan aldığım için barut oranı tam olarak hatırlayamıyorum ama bayağı sert patlıyordu. 2. atışlarda tüfeği hazır ederken namluyu hedeften kaçırmamak gerekiyor. Doğru kurşunu bulup tüfeği ona göre hazırlamaya çalışıyorum. Benim hep aklımda kaçan domuza atış yapacak gibi düşünüyorum. Daha tüfeği avda deneyemedim ama kurşun atışlarım poligonda şöyle;

Benelli Nova
50m. den 0,5ml pet işelere 5'te 2

Sarsılmaz Concorde
50m. den 0,5ml pet işelere 5'te 4

Benelli Nova bayağı morelimi bozuyor Sad

Etmenleri şöyle sıralıyorum;
Daha tüfek yeni alışamadım.
Pompalı tüfeği iyi kullanmak için daha çok atış yapmak gerekiyor.
Hep şeritli namlu ile atış yaptım. Namlu farklı geliyor. Bu şekilde avutuyorum Smile

Benelli Nova için arayışlardayım. Şeritli namlu olursa 30' (trap için) yada paradox namlu ( hedef atışlarında çıtayı yükseltmek için) gibi. Yoksa tüfeği kılıfa koyup dolaba kaldıracağımSmile Av sezonun açılmasını dört gözle bekliyorum umarım ıskalam. Tabi ilk öncelik centilmenlik avada avcıya da fifty-fifty şans.

Benelli nova hakkında amatörce izlenimlerim. Daha çok atış ile gelişmeleri paylaşacağım.

Alıntı

Sn parsadam,

Muhtemelen sebep hep bantlı namlu kullandığınız için gez-arpacığa uyum sağlama sorunudur. Biraz daha çalışma ile bir sorun kalmayacağını tahmin ediyorum. Bir de iki farklı tüfekte beşte dört veya beşte iki yaparken aynı kurşunu mu kullandınız, bu da önemli.

Federal F127RS bence de iyi bir mühimmat. El yapımı misket kurşunları ise ben olsaydım Nova ile atmazdım. Tüfeğe birşey olacağından değil ama gene de kullanmazdım.

Paradox konusunda ise bence acele etmeyip, en azından bir sezon tüfeğinizi bu namlusu ile kullanınız. Paradox sabot ister onunda tanesi 8-9 TL, bu yatırımı bol antrenman için harcamanız bence avda daha çok işinize yarar, tabii meranız açıklık bir alan değilse.

Saygılar.

Alıntı

Sn blacksea,

Evet sorun Gez-arpacık uyumu; benim slug namluda gezin olmayışı başlıca problem . 50m'den atışlarda arpacığa alıştım, alt yada üst atmıyorum ama sağlak olmama rağmen sola atıyorum. Buna pek anlam veremedim.

Aynı kurşunları attım, bir tek Remington slugger Mag. hariç. 5'li seriyi hangi kurşun ile başlamışsam onla bitirdim. Benelli nova da 5'li seride en kötü hiç vuramadım, sarsılmaz concorde en kötü 3 vuruş oldu. Kurşunun markasından çok tüfeklere aşinalık büyük etmen oldu.

Alıntı

Neden ayarlı gez alıp tüfeğinize monte etmeyi düşünmüyorsunuz?

Alıntı

Sn syılmaz, haklısınız gez monte edebiliriz. Namlıya mı yoksa ghost ring olduğu gibi gövde üzerine mi? Montaj için bir usta yardımını almam gerekir mi? Yoksa basit montaj yapılan türleride var mıdır? Teknik açıdan bilgi verirseniz çok sevinirim.

Alıntı

Sn. parsadam, tüfeğinizin üzerinde kızak var mı varsa ne tip bilemiyorum. Ya da drilled and tapped denen hazırlık (gövde üstünde vida delikleri) varsa kızak montajına müteakip ghost ring nişangah montajı yapabilirsiniz. Bunların hiç biri yoksa mıknatıslı uygun bir seçenek olması lazım. Bu tip malzemeler satan bir av bayine danışmanız en iyisi.

Alıntı

Sn. parsadam,

"Ghost ring" tipi gezler genelde çok daha kolay kullanılırlar. Takılmaları aynı derecede kolay olmayabilir.

Saygılar,

alikozanoglu

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi