Değerlendir:
  • 1 Oy - 4 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Av tüfeği alacağım, hangi yerli markayı önerirsiniz?
07-03-2011, 10:19 PM (Bu Mesaj 08-03-2011 12:54 AM değiştirilmiştir. Değiştiren : lupus.)
Av tüfeği alacağım, hangi yerli markayı önerirsiniz?
Değerli üstadlar,

Hem savunma, hem de ileri zamanlarda ava çıkabileceğim yerli üretim bir av tüfeği almak istiyorum. Forum sayfalarında bayağı araştırmama rağmen tam bir fikir sahibi olamadım.

Slug namlu anladığım kadarıyla tek kurşun atmak için tasarlanmış bir namlu tipi,bir de şoklu namlu tipi var.

1. Şokun amacı nedir ve neden kullanılır ? Ayrı şok numaraları ne içindir ?

2. Slug namlu ile saçma atılabilir mi?

3. Slug namlu ile saçma atılabilirse, namlu uzunluğu kısa olacağı için dezavantajı nelerdir ?

4. Yerli üretim slug namlulu yarı otomatik tüfek ile şavrotin denilen 9 lu fişek atılabilir mi ?

5. En önemlisi ise bana önerebileceğiniz veya şöyle diyeyim, en az sorun açacak yarı otomatik ( Sorun açmayacak yerli olmadığı için ) yerli tüfek hangisidir ?

Değerli yorumlarınız ve izlenimlerinizi bekliyorum.

Saygılarımla.
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
07-03-2011, 10:46 PM (Bu Mesaj 07-03-2011 10:48 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : syılmaz.)
RE: Ne marka av tüfeği almalıyım ?
Üstad değilim ama düşüncelerimi paylaşayım.

(07-03-2011 10:19 PM)chipara Yazdı:  Değerli üstadlar; hem savunma hemde ileri zamanlarda ava çıkabileceğim Yerli üretim bir av tüfeği almak istiyorum. Forum sayfalarında bayağı araştırmama rağmen tam bir fikir sahibi olamadım.
Slug namlu anladığım kadarıyla tek kurşun atmak için tasarlanmış bir namlu tipi,birde şoklu namlu tipi var.

1. Şok'un amacı nedir ve neden kullanılır,ayrı şok numaraları ne içindir.

http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...p?tid=4389

(07-03-2011 10:19 PM)chipara Yazdı:  2. Slug namlu ile saçma atılabilirmi.

Atılabilir ama kısa mesafede çok açılacağını ve menzilinin kısa olacağını unutmayın, av için düşünürseniz bıldırcın avı hariç hiçbir avda verim alamazsınız.

(07-03-2011 10:19 PM)chipara Yazdı:  3. Slug namlu ile saçma atılabilirse namlu uzunluğu kısa olacağı için dezavantajı nelerdir.

Yukarıda ikisini birden cevaplamış oldum.

(07-03-2011 10:19 PM)chipara Yazdı:  4. Yerli üretim slug namlulu yarı otomatik tüfek ile şavrotin denilen 9 lu fişek atılabilirmi.

Atabilirsiniz.

(07-03-2011 10:19 PM)chipara Yazdı:  5. En önemlisi ise bana önerebileceğiniz veya şöyle diyeyim en az sorun açacak yarı otomatik (Sorun açmayacak yerli olmadığı için) yerli tüfek hangisidir.

Git şu markayı al diye tavsiye etmek doğru değil bence, belli başlı üreticilerin (ATA, Armsan, Stoeger, Hatsan vb.) yarı otomatikleri arasında kalite açısından anlamlı farklar olduğuna inanmıyorum.
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
08-03-2011, 12:22 AM (Bu Mesaj 08-03-2011 12:39 AM değiştirilmiştir. Değiştiren : cihan54.)
RE: Av tüfeği alacağım ? Hangi yerli markayı önerirsiniz?
Sn.Chipara ,ben de sorularınızı cevaplamayı düşünüyordum fakat sn.syılmaz, gerekli cevapları vermiş zaten.

Tercihiniz yarı otomatik ise şahsi fikirlerilimden oluşan bir kaç tercihi ben de belirtmek istiyorum.
1000 tl civarında (ya da biraz üstü) bütçe ayıracaksanız:
1- Ata, 2- Yıldız, 3- Armsan derim
1000 tl altında düşünüyorsanız
Huğlu, olabilir
500 tl civarında, hafif, kullanışlı, sağlam az paraya çok tüfek düşünüyorsanız, 3 yıldır her türlü şartlarda soruzsuz kullandığım Torun 1012'yi tavsiye ederim. http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...p?tid=6376 link tüfek ve şoklar hakkında bilgi sahibi olmanıza yardımcı olacaktır.
Hatsan hakkında bilgim yok fakat Sn.syılmaz tavsiye etmişse vardır bir bildiği Smile

Stoeger'e gelince, yenilerini bilmiyorum ama piyasada görmüş olduğum olduğum modelleri hakkında şunu söyleyebilirim ki; Beretta ile hiç bir ilgisi yok, bildiğimiz Vursan, ve o parayı hakeden bir tüfek olduğunu düşünmüyorum. Döner başlıklı kinetik enerji ile çalışan bir sistem ( Şu anda Gazlı modelleri var mı bilmiyorum), bu sisteme sahip bir Stoger, gazlı sistemle çalışan rakipleri kadar, geniş ve sorunsuz kullanım imkanı sunmuyor maalesef. Görmüş olduğum Vursan ve Stoeger yarı otomatiklerin çok büyük bir bölümü, mekanizma ile döner başlık arasında hareketi sağlayan parçalar ve pimlerdeki çok küçük aşınmalarda bile tutukluk yapabiliyor (domuz avı gibi tehlikeli avlar için de kesinlikle tavsiye etmem). Düşük gramajlı fişeklerle gazlı sisteme sahip rakipleri gibi çalışmıyor. Mükerrer atışlara da uygun değil.
Bu yüzden yeni başlayan biri için Yarı otomatikler içinde Stoeger'i İlk On'un dışında bırakıyorum.(Pompalı modellerde ise Stoeger'i listemin en üstlerine yazabilirim Smile )
Saygılar.
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
08-03-2011, 01:00 AM
RE: Av tüfeği alacağım ? Hangi yerli markayı önerirsiniz?
Sn. syılmaz ve Sn. cihan54 vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkür ederim.

Saygılarımla.
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
08-03-2011, 01:29 AM (Bu Mesaj 08-03-2011 01:29 AM değiştirilmiştir. Değiştiren : syılmaz.)
RE: Av tüfeği alacağım, hangi yerli markayı önerirsiniz?
Sn. Cihan54, Stoeger'in kullanma kılavuzunda tavsiye edilen en düşük gramaj 28 gr. yani 24 gr. için garanti vermiyor ama M 2000 alıpta ilk atışlarını 24 gr lık fişeklerle yapıp (dikkat edin alıştırma evresinden sonrada değil, ilk atışlar) hiç bir sorun yaşamayan kullanıcılar var. Aynı şekilde ATA Neo alıpta 24 gr.lık fişeklerle sorunsuz kullananlar yada tutukluk sorunu yaşayanlar var.

Hatsan'ı da diğer markalarla beraber saymamda ki en büyük sebep, gittiğim poligonda binlerce atış görmüş (%90'ı belki daha fazlası 24 gr.lık fişeklerdir) ve herhangi bir sorun çıkarmamış Hatsan üretimi Luger marka bir yarı otomatik oluşu. Sn. Melihağa'da 10.000 den fazla sorunsuz atım yaptığını belirttiği bir Hatsan'a sahip. Yalnız iş pompalı tüfek olunca Hatsan'a pek güvenmiyorum.
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
08-03-2011, 01:41 AM
RE: Ne marka av tüfeği almalıyım ?
(07-03-2011 10:46 PM)syılmaz Yazdı:  Üstad değilim ama düşüncelerimi paylaşayım.

(07-03-2011 10:19 PM)chipara Yazdı:  Değerli üstadlar; hem savunma hemde ileri zamanlarda ava çıkabileceğim Yerli üretim bir av tüfeği almak istiyorum. Forum sayfalarında bayağı araştırmama rağmen tam bir fikir sahibi olamadım.
Slug namlu anladığım kadarıyla tek kurşun atmak için tasarlanmış bir namlu tipi,birde şoklu namlu tipi var.

1. Şok'un amacı nedir ve neden kullanılır,ayrı şok numaraları ne içindir.

http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...p?tid=4389

(07-03-2011 10:19 PM)chipara Yazdı:  2. Slug namlu ile saçma atılabilirmi.

Atılabilir ama kısa mesafede çok açılacağını ve menzilinin kısa olacağını unutmayın, av için düşünürseniz bıldırcın avı hariç hiçbir avda verim alamazsınız.

(07-03-2011 10:19 PM)chipara Yazdı:  3. Slug namlu ile saçma atılabilirse namlu uzunluğu kısa olacağı için dezavantajı nelerdir.

Yukarıda ikisini birden cevaplamış oldum.

(07-03-2011 10:19 PM)chipara Yazdı:  4. Yerli üretim slug namlulu yarı otomatik tüfek ile şavrotin denilen 9 lu fişek atılabilirmi.

Atabilirsiniz.

(07-03-2011 10:19 PM)chipara Yazdı:  5. En önemlisi ise bana önerebileceğiniz veya şöyle diyeyim en az sorun açacak yarı otomatik (Sorun açmayacak yerli olmadığı için) yerli tüfek hangisidir.

Git şu markayı al diye tavsiye etmek doğru değil bence, belli başlı üreticilerin (ATA, Armsan, Stoeger, Hatsan vb.) yarı otomatikleri arasında kalite açısından anlamlı farklar olduğuna inanmıyorum.

++ savunma ve av amaçlı olarak 61 namlu mobil şoklu yukarıdaki markalardan herhangi biride işinizi görür kanaatindeyim.
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
08-03-2011, 12:06 PM (Bu Mesaj 08-03-2011 12:16 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : cihan54.)
(08-03-2011 01:29 AM)syılmaz Yazdı:  Sn. Cihan54, Stoeger'in kullanma kılavuzunda tavsiye edilen en düşük gramaj 28 gr. yani 24 gr. için garanti vermiyor ama M 2000 alıpta ilk atışlarını 24 gr lık fişeklerle yapıp (dikkat edin alıştırma evresinden sonrada değil, ilk atışlar) hiç bir sorun yaşamayan kullanıcılar var. Aynı şekilde ATA Neo alıpta 24 gr.lık fişeklerle sorunsuz kullananlar yada tutukluk sorunu yaşayanlar var.

Sn.Syılmaz, sadece kinetik enerji ile çalışan Döner başlıklı sistem, görüntüsünün aksine çok teferuatlı ve çok hassas dengeler üzerine kurulu bir sistemdir.

Vursan gibi, kullandığım bir çok yerli döner başlıklı tüfekler ilk başlarda 30 gr fişeklerle çalısıyordu. Fakat atım sayıları arttıkça, mekanizma ile döner başlık arasındaki rayda çalışan, döner başlığın dönme sınırını belirleyen pimdeki ya da döner başlığın kulaklarında ki çok küçük aşınmalar bile, sistemin çalışmasını engelleyebiliyor. Kullanılan malzeme kalitesine göre, atım sayıları ve aşınmalar arttıkça, 30- 32-34 ve hatta tüm fişeklerle tutukluk yapmaya başlıyor.
Ayrıca 30 gr ya da 28 gr la ilk etapta sorunsuz çalışıyor olması benim için çok geçerli bir sebep değildir. Çünkü hassas dengeler üzerinde çalışan bu sistemde, mekanizma ile döner başlık arasında bulunan ve mekanizmaya ilk tepkimeyi ileten yayı uzatarak ve döner başllık ile mekanizma arasındaki pimin açısını sertleştirerek, alt sınırı düşürebilirsiniz fakat bu olay üst limitin de düşmesine sebep olacaktır. Yani yüksek başınçlı fişeklerin sisteme zarar verebilme ihtimali ya da aşınma oranı daha fazla olacaktır.
Benelli ya da ithal bir tüfek kullanmadım ama Vursan, Yıldız, ve 2-3 farklı üzümlü üretimi döner başlıklı tüfek kullandım.
Bu sistemi kullanıdığım yıllarda, ekleme şok yerine, mobil şoklu olduğu için en cazip gelen Vursan'lardı (Yarı fiyatına satılan bazı üzümlü döner başlıklı tüfeklerden, mobil şok şeçeneği dışında hiç bir avantajı da yoktu ayrıca)
Çevremde kullanılan, az sayıda Stoeger ve çok sayıda Vursan tüfek var kalite olarak Vursan la Stoeger (son 2-3 yıl içinde üretilen Stoeger'leri bilmiyorum) arasında hiç bir fark yok ve kullanılanların çoğu şu an doğru düzgün çalışmıyor. Çalışma sisteminden ötürü, çevremde sorunlu tüfek olarak tanınıyor.
3 yıl önce, Şehrimde önde gelen, samimi olduğum av malz. bayisinin dükkanında oturuken, çok nadir getirmiş olduğu Stoeger'lerden birini incelemiş ve satılanlar hakkındaki izlenimleri sormuştum. Aldığım cevap söyleydi '' Bazı müşteriler soruyor diye, 3 adet getirdim, 2'sini sattım alanlar pek memnun sayılmaz, 3. sünü kime satarım bilmiyorum Eski Vursanlar bile bunlardan daha iyiydi''

Kısacası, kullanıdığım yarı otomatikler, gazlı sisteme göre hiçbir avantajı olamayan (ayrıca bir çok dezavantajı olan) döner başlıklı yarı otomatiklere karşı çok çok mesafeli bakmayı öğretti. Bu mesafenin önümüzdeki yıllarda da kolay kolay azalacağını sanmıyorum Smile
Saygılar.
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
08-03-2011, 12:36 PM (Bu Mesaj 08-03-2011 12:40 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : syılmaz.)
M 2000'i kullanmadığım için kendi fikrimi beyan edemeyeceğim ama M 3500'den umutluyum. Çıkınca da bir tane almayı düşünüyorum. Bu arada sizde eski bir Rus çifte olması lazım, bir ara da kendi konu başlığı altında onu inceleyelim. Shy
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
08-03-2011, 02:01 PM (Bu Mesaj 08-03-2011 02:02 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : cihan54.)
Dededen kalma, 1967 model 16'lı Horozlu Rus çiftem var. İlk Atış yaptığım ve ilerleyen yıllarda ilk kullandığım tüfek. Uzun süredir kullanmasam da elimdem çıkarmayı düşünmediğim bir tüfek.
Tüfek mekanik olarak iyi durumda fakat uzak kaldığım üniversite yıllarında ve 1999 depremi sonrası karışıklıkta rutubetli yerde kalması sebebiyle, namlu içi ve dışında epey karıncalanma mevcut.
Detaylı bir temizlik fırsatı bulduktan sonra, seve seve ilgili konu da paylaşırım Sn.Syılmaz. Smile
Saygılar.
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
08-03-2011, 03:38 PM
Sn. Cihan54, bu çiftenin marka ve modeli Toz 66 olabilir mi?
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »

Forum Atla:

Konuyu görüntüleyenler: 2 Misafir

İletişim | TabancaTufek.com | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Hafifleştirilmiş Sürüm | RSS