Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
HAKAN' IN KÖŞESİ
Sn Arkadaşlar,

İşin açıkcası, ben bu "kabze-kabza" durumunu bilerek kabze şeklinde kulanıyorum-zamanla da alıştım sanırım..Sad
Piyasada "yaklaşık 500 kere".."kabze" denildiğini duyduktan sonra vazgeçtimSad
Neden derseniz..."kimi zaman anlamıyor adam...???"

Tahmin ediyorum 17-18 yaşları civarındayken, bir "flat grinder" almayı kafama koymuştum...
"Grinder a", "taşlama" denildiğini nereden bilebilirdim..Big Grin Big Grin Big Grin
Sanayi sitelerinde "derdimi anlatana kadar çektiğim ızdırabı" unutamam..Big Grin

Sevgiler

Alıntı

merhaba arkadaşlar,
ben de ağız alışkanlığı mı desem, öyle öğrendiğim için mi desem bilmiyorum ama kabze olarak kullanıyorum..
bu konuda da eski bir sözü hatırlatmak istiyorum..
Galat-ı meşhur fasih-i mehcurdan evladır... yani, yaygınlaşmış yanlış, terkedilmiş doğrudan üstündür.. Big Grin
tabi bu dilbilgisi kuralları için geçerli..

Alıntı

turan tactical demiş ki:Öncelikle hazır "Hakan's Corner for custom handmade grips" bölümündeyken konuşurken sürekli "kabze" olarak telaffuz ettiğim ancak arkadaşlarımın "bir Dil bilimci" olarak uyardığı kabza konusuna Türk Dil Kurumu'nun açıklamasını veriyorum.
kabza;
isim Arapça

Silah, kılıç vb. şeylerde tutulacak yer, tutak, sap:
"Kabzası altın kakmalı palası elinden düşmüştü."- F. F. Tülbentçi. Big Grin
Umarım dilimin aşina olduğu "kabze" kelimesi konusunda TDK haklı değildir çünkü alışamadım bir türlü Big Grin
Selman Gravür'ün web sitesi ise http://www.selmangravur.com
Şimdi siteyi kontrol ettim ama sitede bahsettiğim Hogue çakması dandik kabzalardan yoktu.
Umarım harika tasarımlar sizi kıskandırmaz Sn. Hakan abi [Resim: 0rofl.gif]
[Resim: 434g1185618023g14-lu-browning-atmaca-53.jpg]

Acikcasi ben de hangisinin dogru oldugunu bilmiyordum..kulagima iyi geleni "kabze" oldugu icin o'nu kullaniyorum Smile Acaba bunun Türkcesi varmidir?

Link icin cok tesekkürler Sn. Tutan T. sanatsal yönden cok güzel kabze takimlari var sitede.

Alıntı

Arkadaşlar, yanlış anlamazsanız, ben yukarıdaki firmanın şirket profilini tekrar yazmak istiyorum;

'' Firmamız 1990 yılından itibaren, genelde 7.65 çaplı zor alım silahları gavur ederek iş hayatına başlamıştır. Kısa sürede Türkiye'de, az paraya silah tadilatı yaptırarak vatandaşı dolandırma amacında olan silah satıcıları arasında adını duyurmuştur.

1998 yılında işletmemizin adı '' Limited '' olmuş, ancak ulaşabildiğimiz silah marka ve modelleri konusunda limitimizi kaldırarak, içine ettiğimiz silahların arasına artık üretimi durmuş nadide silahları da ekleyerek, hizmet vermeye devam etmekteyiz. ''

Ayrıca şimdiye kadar ürettikleri polimer malzemeden mamul kabzelerinden bir tanesinin bile, çakması oldukları Hogue gibi bir silaha oturduğunu görmedim. İmkanı olan olursa, bir Hogue marka BHP yada CZ 75 kabze takımı ile, bir de Selman Gravür'ünküleri yan yana bir silahda denesin. Sadece adam gibi kalıp dökmekten ibaret olan bir iş bile bu kalitede yapıldığına göre ve bu da yeterli görüldüğüne göre, bu firma asla silah emanet edilmemesi gereken bir atölyedir.

Alıntı

Hakan demiş ki:
turan tactical demiş ki:Umarım harika tasarımlar sizi kıskandırmaz Sn. Hakan abi [Resim: 0rofl.gif]
Link icin cok tesekkürler Sn. Tutan T. sanatsal yönden cok güzel kabze takimlari var sitede.
Umarım kızmazsınız Hakan abi ben de Lupus abinin bahsettiği husus üzerine söylemiştim o kıskanma meselesini.
Ama Lupus abi sen de müthiş bir yazı yazmışsın zaten ciğerlerim kötü durumda bir yandan kahkaha atıp bir yandan da öksürmek kötü duruma soktu beni. [Resim: rofl.gif]
Bu arada baştan beri dilimin dönmediği mesele de bu markanın benim tecrübe ettiğim BHP'de (ki hala kasada Ankara'ya dönünce tombul kabzaları çekerim) resmen yuvarlağımsı bir hal almış tombul bir Hogue çakması vardı. BHP'ye olan aşkımı, inşallah ileride aldığım zaman kızağı sürerken ve tetiği çekerken ki sorunlarımı halledince daha da artıracağım. Ama herşeye rağmen müthiş ince ve narin bir silah.

Alıntı

turan tactical demiş ki:Umarım kızmazsınız Hakan abi ben de Lupus abinin bahsettiği husus üzerine söylemiştim o kıskanma meselesini.

Estagfurullah TT kardes...sanirim zaten kimse kabzelerin ön yüzlerindeki sanatsal iscilige kimsenin lafi yok...mesele genel islevserliklerindeki eksiler malesef.

Ben bunlarda olsun sedef kakmali kabzelerde olsun el emegi göz nuru islemeleri kiskandigimi rahatca söyleyebilirim..ama yapilecek olsam bile benim hedef kitlem sanatsal yönünü ne kadar takdir etse bile, islevselligi daha fazla önem verdigi icin ilgi göstermez.

Saygilar.

Alıntı

LUPUS demiş ki:içine ettiğimiz silahların arasına artık üretimi durmuş nadide silahları da ekleyerek, hizmet vermeye devam etmekteyiz. ''

Sn Lupus,
Yine "zülfiyare dokundunuz"...Smile

Bu "tiplerin" "bu günahlarının cezasını çekeceği günü görecek kadar yaşayabilecek miyiz acaba, çok merak ediyorum...

Yine, Ayasofya'nın mermerlerine, Topkapı'nın ahşaplarına, Sümela'nın mozaiklerine...vs vs, "adlarını kazımayı iş bilen hayvan oğlu hayvanların" 15-20 şer yıl ceza çektikleri bir ülkem ne zaman olacak merak ediyorum...

Ki bahse konu meselenin de, "bence bu örneklerden hiçbir farkı yoktur"...
Ne zaman, "tarihten bir parçayı" rezil edilmiş olarak görsem, hep bunlar gelir aklıma...

(ek) Tarihe saygısızlık "benim için çok hassas bir konu olduğundan" biraz konu dışına çıktım arkadaşlar..kusuruma bakmayın..

Sevgiler

Alıntı

Sn.Ekeke, ben bu adamların boyadıklarını iddia ettikleri bir kaç tane CZ 75 ve BHP'ye ek olarak, bir Colt Python'a ne yaptıklarını gördükten sonra, silahımdaki pas veya kiri, kovboy üsülü idrarımdaki amonyakla temizlerim de, gene bu adamların eline silah vermem.

Alıntı

Sn Lupus,

Tahmin edebiliyorum...Sad

Bu arada piyasada daima olmuş bulunan "ahşap sedef işlemeli kabzeler" için de görüşlerimi söylemem gerekecek bu arada sanırım...Smile
Arkadaşlar fikrimi dürüstçe söyleyeyim...;
Hayatımda bu kadar "çirkin", "bir güzelliği böylesine rezil edebilen" çok az şey görmüşümdür...
Hayret ediyorum inanın insanların bu kabzeleri kullanmalarına...Tabi kişisel beğenidir de.."Nasıl beğenilebiliyor böyle bir şey" onu gerçekten anlamakta güçlük çekiyorum...

Not: Sn Hakan bey, "mütevazi olmak adına" beğendiğinizi söylüyorsanız anlayacağım...Big Grin
Ancak sizin gibi bu kadar güzel kabzeleri ortaya çıkaran birisinin bu "kabzeleri güzel bulması" benim için gerçekten anlaşılır şey değil..

Sevgiler

Alıntı

ekeke demiş ki:Sn Lupus,

Tahmin edebiliyorum...Sad

Bu arada piyasada daima olmuş bulunan "ahşap sedef işlemeli kabzeler" için de görüşlerimi söylemem gerekecek bu arada sanırım...Smile
Arkadaşlar fikrimi dürüstçe söyleyeyim...;
Hayatımda bu kadar "çirkin", "bir güzelliği böylesine rezil edebilen" çok az şey görmüşümdür...
Hayret ediyorum inanın insanların bu kabzeleri kullanmalarına...Tabi kişisel beğenidir de.."Nasıl beğenilebiliyor böyle bir şey" onu gerçekten anlamakta güçlük çekiyorum...

Sevgiler

Ben kendi adima cevap vereyim Smile

Benimkisi tamamen harcanan el emegine ve bilek gücüne saygi..kolay is degil yapilan islem...gerisi dediginiz gibi zevk meselesi..onu da isim geregi sorgulamam. Smile

Saygilar.

ekeke demiş ki:Not: Sn Hakan bey, "mütevazi olmak adına" beğendiğinizi söylüyorsanız anlayacağım...Big Grin
Ancak sizin gibi bu kadar güzel kabzeleri ortaya çıkaran birisinin bu "kabzeleri güzel bulması" benim için gerçekten anlaşılır şey değil..

Sevgiler

Sn. Ekeke,

ben cevap yazarken not eklemissiniz Smile

Bu yapilan kakma isi kolay bir is degil..cok zahmetli bir is..hele böyle kücük bir yüzeyde daha da zorlasiyor. Ben sadece yaptiklari isin el emegini takdir ediyorum biraz bu isle ilgilenen birisi olarak. Ama islevsellikleri ve hatta ahsap kalitesi hakkindaki notum sifir dir.

Ayrica iltifatiniz icin cok tesekkür ederim .

Saygilar.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi