Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Muharebe Medikal Sistemleri / Bireysel Ilkyardim Seti
İlk yardım ve acil bakım konusu malesef ülkemin acı gerçekleri arasında yerini bulmaktadır.Yeterli eğitim ve uygulama kursları yoktur.Sürücü kurslarında bile zorunlu olan ilkyardım dersine kaçımız katıldı yada katılanlar aklınızda ne kaldı.Eminimki çoğunuzda kocaman bir hiç.Size samimiyetle belirtmeliyim ki Araçlarımızda olan ilk yardım çantalarıda bir hikayeden ibaret.
İlk yardım konusu biraz merak ve gönül işidir ve fırsatınız varsa mutlaka bu kurslara katılın.Ciddi travmalarda eğer bir eğitiminiz yoksa hastaya müdahale etmemeniz hastanın yararına olacaktır.Hemen 112 arayın, hastanın durumunu anlattığınızda size izlemeniz gereken yolu göstereceklerdir.
Bizi daha çok ilgilendiren ateşli silah yaralamalarına gelince, bu hemostatik ürünler pek bi işe yaramaz yada onların yapabileceği işi mendilinizde yapabilirsiniz.Çünkü bu ürünler genelde yüzeyel kanamalar içindir.Derin organ kanamalarında hiç bir işe yaramaz.Bu tür yaralanmalarda önemli olan yaralanma bölgesidir.Her zaman göğüs, karın ve kafa yaralanmalarından korkun.Tabi kurşun bacakta bile olsa büyük bir damara gelmişse yine hayati tehlike olacaktır.Böyle bir durumla karşılaşırsanız, kurşun göğüste ise gerekirse parmağınızı sokun ve hemen giriş deliğini kapatın tabii varsa çıkış deliğinide. 112 yi arayın. Düzenli bilinç, solunum ve nabız kontrolü yapın. 112 nin direktiflerine uyun.Yaralanma kol ve bacaklarda ise ciddi kanama varsa uygun bölgeye turnike yapın. Bunu gerekirse gömleğiniz kolu veya kravatınızla bile yapabilirsiniz.Kırık varsa tesbit edin, mümkün olduğunca hareket ettirmeyin.Tabi yeniden bir yaralanma veya patlama durumu varsa da kırıkları düşünmeyin, unutmayın ilkyardımın önceliği yaşatmak daha sonra sakatlanmaların önüne geçmektir.Batın yaralanmaları göğüs yaralanmalarına göre biraz daha avantajlıdır.Şayet dalak, karaciğer, böbrek gibi organlarda yaralanma yoksa hastanın yaşama şansı vardır.Unutmadan belirteyim kurşunun giriş açısı, ateş edilen mesafe, çap vs... bunları göz ardı etmemek gerekir.Kalçasınsan vulupta kurşunun kalbinde olan kişide gördüm.Tüfek HK çap 5,56 diye belirtmişlerdi.Kafa yaralanmalarına gelince bu kişinin verdiği sadaka ile alakalıdır.
Şunu asla unutmamamız gerekiyor, hepimizin bildiği gibi ateşli silahların şakası yok ve hataların telafisi mümkün olmayabilir.
Sizlere kısaca böyle değinmek istedim.Emin olun ilk yardım ve acil bakım çok uzun bir konu sayfalarca yazsam daha karışık olur.İşin özü 112,112,112.

Alıntı

Kesinlikle çok haklısınız Sn.torehan

Alıntı

Bizde satılan malzemeler ile de bir travma müdahale kiti oluşturmak mümkün.

Bu konuda belirtildiği gibi en önemlisi hemen 112yi aramaktır, ama oldukça kısalan ambulans ulaşma süresi dahilinde yapılabilecekleri uygulamak, veya kırsalda iseniz anında basit müdahaleleri yapmak çok önem arzedebilir.

Ben alışkanlık olarak, ambulans sisteminin ulaşmadığı veya çok vakit alabileceği yerler için (veya STHF durumu için) hazırlık yaptığımdan, günlük yaşamda garanti olduğunu düşündüğümüz servislere bel bağlamadan neler yapılabilir diye bakıyorum. Yine belirtmeliyim ki, bir koca çanta dolusu malzeme, ne yapacağının bilmenin yerini asla tutamaz. Bu sebeple en azından ilk yardım öğrenmeli, ve düzenli olarak bilginizi tazelemelisiniz...

Yukarıdakiler kadar "pro" olmasa da, benim naçizane kitimin bir kısmı aşağıda:
[Resim: img0245na.jpg]

Görüldüğü gibi çok ağır değil, ama ortanın biraz üstünde bir hazırlık var, bazıları kurslardan-kitaplardan, bazıları da yaşanarak öğrenilen bilgiler ışığında bunları taşıyorum. Mesela ülkemizde en çok bulunan yara bandının, yüksek sıcaklıkta kağıdının ayrışıp steril özelliğini yitirmesi, beni misal 3M markasının bantlarını aramaya itti, ve onun da farklı (su geçirmez, şeffaf, büyük-küçük) türlerinin hangilerinin çok gittiğini tecrübe ettim.
Bunun dışında yaraya dışarıdan uygulanabilecek, gazlı bez (kitimde 5 adet var) gibi yapışmayan padler, dikiş atmak yerine basit kesileri tutturan yapışkan strip, kanama durdurucu malum ajan, envai bant, turnike ve özel "chest seal"ımız olmadığından çöp torbası -streç film :O gibi ekipman da var. Buna steril ve açık eldiven, klor tabletleri, biraz baticon ve antiseptik solüsyon, birkaç çok günlük gereken derman ve ilaç da ekleyince, bence hala bir çok eksiği olsa da, her gün çantamda bulundurabilecek kadar küçük bir kit yaratmış oluyorum.

Eksik veya fazla kısımları zaten işin profesyonelleri sorgular, mesela katgüt (dikiş ipi) genelde ilkyardımda tavsiye edilmeyen bir malzemedir, (ilkyardımda dikişin yeri yoktur, yara iyi temizlenmemiş ise enfeksiyon gelişebilir vs,) ama geçmiş bir tecrübe onun da bulunmasının iyi olacağını gösterdiği, ve yer kaplamadığı için taşıyorum. Ayrıca aracımdaki kitte hava yolu açmak için, boyun sabitlemek için, ve kırık fikse edecek malzeme gibi kalemler de burada görülmüyor, ama bu kit ile uçakta seyahat, taşıma vs sorun olmuyor.

Saygılarımla.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi