Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Muharebe Medikal Sistemleri / Bireysel Ilkyardim Seti
Atis sporu ile ilgilenen herkezin, atis cantasinin icerisinde kaza aninda mudahale edebilecekleri basit de olsa bir ilkyardim seti gereklidir. Benim daha once arabamda bulunan sete, bir de gerekirse uzerimde tasiyabilecegim bu seti ekledim. Ozel olarak bazi ozel kuvvetlerin istegi uzerine hazirlanan bu paket neredeyse gerekl tum atesli silah yaralanmalarina mudahale edecek sistemi iceriyor. Ekte icerigi ve detayi bulabilirsiniz.

Saygilar,

The Combat Medical Systems MOJO Individual Medical Kit gives every operator the ability to perform life-saving aid prior to the arrival of advanced medical care. This kit includes the required supplies to treat the three leading causes of death on the battlefield - airway, breathing and life threatening hemorrhage. The pouch is designed to be attacked directly on a gun-belt or to the MOLLE system so that it is guaranteed to be in reach when it?s needed most.

MOLLE/PALS compatible pouch
KIT INCLUDES:
1 - Bolin Chest Seal
2 - H & H Compressed Gauze
1 - QuikClot® Combat Guaze
1 - "H" Compression Bandage
1 - 4" ACE Bandage
1 - Nasopharyngeal Airway, 28 fr w/Lubricant
1 - Surgi Lube Packet (Lubricant above)
1 - Casualty Assistance Card
1 - Pencil
1 - SOFT-T Tourniquet
1 - IV Catheter, 14g/3.25"
1 - 3" x 36" Vaseline Petrolatum Gauze
1 Pair - Nighthawk Exam Gloves
DIMENSIONS: 6" x 3.5" x 3.5"
WEIGHT: 2 lbs
Made in the USA
COLORS: ABU Digital, ACUPAT, Black, Coyote Brown, Coyote Tan, Desert Tan, Foliage or MULTICAM®

[Resim: 0217e358.jpg]
[Resim: 2fe002d3.jpg]
[Resim: e935e23e.jpg]
[Resim: 78482a02.jpg]
[Resim: 31dd3f56.jpg]

Bu da full medikal kit tasiyan bir askerBig Grin

Alıntı

Tactical Combat Casualty Care

http://www.cs.amedd.army.mil/clsp/slides/TC3.ppt

Alıntı

Faydalı bir paylaşım olmus acıkcası sayın ilksurfer. Unuttuğumuz konulardan biri olan ilk yardım konusu ve ilk yardım malzemelerini nasıl kullanacagımız konusunda her zaman geri kalmıs ve kendimizi yetiştirmemişiz savasmak kadar hayatta tutabilmekte önemlidir. Hepimiz atıyoruz, zıplıyoruz, cenk ediyoruz ama yaralanan bir arkadasımıza nasıl müdehale edeceğimiz konusunda yetersiziz malesef.

Alıntı

ilk yardımda en önemli malzemenin BİLGİ olduğuna dikkat çekerek, konuya girmek istiyorum.

Forumumuzda bu konuda çok yetkin kişiler var, benim iki kuruşluk yazacaklarım ancak yüzeyini kaşıyacaktır, ama düzenli olarak ilk yardım kursu ve tazeleme eğitimi alan birisi olarak, hem değişen prosedürler, hem bilginizin taze kalması amacı ile, HERKESİN hayatında en az bir, tercihan fasılalar ile ilkyardım eğitimi alması gerektiğini düşünüyorum. Kaç kişiye yardımcı olabilmişimdir onu Allah bilir, ama yanımdaki diğer sürücüler bakıp geçerken durup müdahale ettiğim kazalarda 1 tek kişinin hayatını olumlu etkileyebildi isem, ne mutlu bana. Bakınız bir yakınınız veya kendinizin başına gelebilecek envai kazanın en azından çok yaygın görülenlerinde, elinizde BİLGİ ile donatıldı iseniz, doğru en ufak hareket hayat ta kurtarabilir, çok basitçe o kişide yara izi veya araz kalmasını da engelleyebilir, hayatının akışını da değiştirebilir..

Konuya spesifik olarak, ne yazık ki ülkemizde halka satıştaki hiçbir kitte adam gibi malzeme çıktığını görmedim. Hepsi kural savmak için en düşük maliyetle imal edilen mallar. Eğer hazırlıklı olmak istiyorsanız, tercihan bir profesyonele danışıp kendi çantanızı oluşturmanız yerinde olur. Misal olarak, çok tavsiye edilen bir steril gazlı bez markasının paketinin, güneşte bırakılınca kendiliğinden ayrıştığını bilmek için yaşamak gerekir. Veya en yaygın satıştaki flasterin silindirinin soğukta kırılıp eli kestiğini, yaraya yapışmayacak yeni malzemeler olduğu, açık yaraya veya kanamaya direk uygulanacak yeni teknolojik "kuikklot" gibi malzemelerin varlığını kendi kendinize bilemezsiniz.

Yeri gelmişken, bu kanama durdurucuları ülkemizde edinmeye çalışmanın, malum örgütyandaşı yaftası yapıştırılmanıza bile sebep olabildiğini üzülerek öğrendim. Çatışmalarda ele geçirilenlerin üzerinde bu çabuk pıhtılaştırıcıhomeostatik ajanlar bulunduğundan beri, gerek gümrüklerde, gerek eczanelerde bunların izlemeye alındığı söylentisi var, ve eczaneler siparişinize kuşkuyla yaklaşıyor. Acil durumda doğru uygulandığında hayat kurtaracak, çoğu ülke servislerinde demirbaş malzeme olan bu kanama durdurucuları biz elde etmeye çalıştığımızda terörüst muamelesi görüyoruz, inanılır gibi değil... Bir dkotor tanıdık vasıtası ile sipariş vermeye çalıştığımızda ancak 5 gram paket, o da "biz sn. doktorumuzu biliyoruz, güveniyoruz" diye verildi.. Elalem trafik setlerinde bunu standardize etmeyi düşünürken biz eczaneden alamıyoruz, internetten sipariş verince yaftalanıyoruz...

Sn. İlksurfer'in kiti daha çok travma odaklı, biz biraz daha genel amaca yayıp, içine başka kazaları (yamna, böcek sokması, allerji, donma gibi..) da içerebilecek kit hazırlayabiliriz, ama en önemlisinin malzemeyi almak değil, nasıl kullanacağının eğitimi olduğunu yine belirtmek istiyorum, teşekkür ediyorum...

Saygılarımla..

Alıntı

Sn baris ,

Böyle bir kit oluşturma konusunda yıllar içinde deneyerek geldiğiniz noktada tecrübelerinizi biraz daha detaylı paylaşmanız mümkün müdür ? Ben de böyle bir kite en azından asgari içerikte sahip olmayı çok isterim. Ancak dediğiniz gibi , deneme yanılma yoluyla gidip , asgari donanımı sağlayana kadar pek çok çöp malzemeye yatırım yapacağıma da eminim.

Müsait bir zamanınızda , şayet bir liste hazırlayabilirseniz ve bu listede ayrıntılı marka, model , spect. , miktar , dikkat edilmesi gerekenler gibi bilgiler olursa hem ben , hem de (varsa) benim gibi düşünen forumdaşlar için , çok faydalı olur.

Saygılar

Alıntı

(24-02-2011, 11:51 PM)baris demiş ki: ilk yardımda en önemli malzemenin BİLGİ olduğuna dikkat çekerek, konuya girmek istiyorum.

Forumumuzda bu konuda çok yetkin kişiler var, benim iki kuruşluk yazacaklarım ancak yüzeyini kaşıyacaktır, ama düzenli olarak ilk yardım kursu ve tazeleme eğitimi alan birisi olarak, hem değişen prosedürler, hem bilginizin taze kalması amacı ile, HERKESİN hayatında en az bir, tercihan fasılalar ile ilkyardım eğitimi alması gerektiğini düşünüyorum. Kaç kişiye yardımcı olabilmişimdir onu Allah bilir, ama yanımdaki diğer sürücüler bakıp geçerken durup müdahale ettiğim kazalarda 1 tek kişinin hayatını olumlu etkileyebildi isem, ne mutlu bana. Bakınız bir yakınınız veya kendinizin başına gelebilecek envai kazanın en azından çok yaygın görülenlerinde, elinizde BİLGİ ile donatıldı iseniz, doğru en ufak hareket hayat ta kurtarabilir, çok basitçe o kişide yara izi veya araz kalmasını da engelleyebilir, hayatının akışını da değiştirebilir..

Konuya spesifik olarak, ne yazık ki ülkemizde halka satıştaki hiçbir kitte adam gibi malzeme çıktığını görmedim. Hepsi kural savmak için en düşük maliyetle imal edilen mallar. Eğer hazırlıklı olmak istiyorsanız, tercihan bir profesyonele danışıp kendi çantanızı oluşturmanız yerinde olur. Misal olarak, çok tavsiye edilen bir steril gazlı bez markasının paketinin, güneşte bırakılınca kendiliğinden ayrıştığını bilmek için yaşamak gerekir. Veya en yaygın satıştaki flasterin silindirinin soğukta kırılıp eli kestiğini, yaraya yapışmayacak yeni malzemeler olduğu, açık yaraya veya kanamaya direk uygulanacak yeni teknolojik "kuikklot" gibi malzemelerin varlığını kendi kendinize bilemezsiniz.

Yeri gelmişken, bu kanama durdurucuları ülkemizde edinmeye çalışmanın, malum örgütyandaşı yaftası yapıştırılmanıza bile sebep olabildiğini üzülerek öğrendim. Çatışmalarda ele geçirilenlerin üzerinde bu çabuk pıhtılaştırıcıhomeostatik ajanlar bulunduğundan beri, gerek gümrüklerde, gerek eczanelerde bunların izlemeye alındığı söylentisi var, ve eczaneler siparişinize kuşkuyla yaklaşıyor. Acil durumda doğru uygulandığında hayat kurtaracak, çoğu ülke servislerinde demirbaş malzeme olan bu kanama durdurucuları biz elde etmeye çalıştığımızda terörüst muamelesi görüyoruz, inanılır gibi değil... Bir dkotor tanıdık vasıtası ile sipariş vermeye çalıştığımızda ancak 5 gram paket, o da "biz sn. doktorumuzu biliyoruz, güveniyoruz" diye verildi.. Elalem trafik setlerinde bunu standardize etmeyi düşünürken biz eczaneden alamıyoruz, internetten sipariş verince yaftalanıyoruz...

Sn. İlksurfer'in kiti daha çok travma odaklı, biz biraz daha genel amaca yayıp, içine başka kazaları (yamna, böcek sokması, allerji, donma gibi..) da içerebilecek kit hazırlayabiliriz, ama en önemlisinin malzemeyi almak değil, nasıl kullanacağının eğitimi olduğunu yine belirtmek istiyorum, teşekkür ediyorum...

Saygılarımla..

+1

Örgüt yandaşlığı ve hemostatik tıkaç edinme?

Birkaçyüz kilometre güneyde Jonie'lerin ve yetiştirmelerinin medic çantalarında standart donanım olarak yer alan bir ekipmanın yurt içi satışlarında bu tür yaftaya maruz kalması çok ACI. Tam bir eski, yasakçı zihniyet. Ne zaman kurtuluruzda bilmem.
Ayrıca; ilkyardım çantasının kişinin kendisinin kullanmak zorunda olduğu-olabileceği acil varsa ilaç ve ekipmanı da içermesi gerektiği açıktır. Basit örnek, astım hastaları.

Bunun yüksek efor gerktiren çalışmalarda doktor abilerimiz ne derler bilemem ama, çantanın içinde dilaltı haplarının da yeralmasının uygun olacağını düşünüyorum. Ayrıca bir başka ağbeyimin aracında taşıdığını gördüğüm serum şişesi ve ekipmanlarını da unutamam. Big Grin

Alıntı

(24-02-2011, 05:44 AM)ilksurfer demiş ki: Tactical Combat Casualty Care

http://www.cs.amedd.army.mil/clsp/slides/TC3.ppt

(25-02-2011, 01:00 AM)blacksea demiş ki: Sn baris ,

Böyle bir kit oluşturma konusunda yıllar içinde deneyerek geldiğiniz noktada tecrübelerinizi biraz daha detaylı paylaşmanız mümkün müdür ? Ben de böyle bir kite en azından asgari içerikte sahip olmayı çok isterim. Ancak dediğiniz gibi , deneme yanılma yoluyla gidip , asgari donanımı sağlayana kadar pek çok çöp malzemeye yatırım yapacağıma da eminim.

Müsait bir zamanınızda , şayet bir liste hazırlayabilirseniz ve bu listede ayrıntılı marka, model , spect. , miktar , dikkat edilmesi gerekenler gibi bilgiler olursa hem ben , hem de (varsa) benim gibi düşünen forumdaşlar için , çok faydalı olur.

Saygılar

Sayın İlksurfer,

Benzer bir çantanın Türkiye'de satılıp satılmadığını biliyor musunuz? Eğer varsa nereden temin edebiliriz?

Saygılar

Alıntı

Maalesef hicbir fikrim yok...

Alıntı

Merhabalar,

Aşağıda her zaman aracımda taşıdığım (özellikle görevliyken) ilkyardım çantam...Sn.İlksurfer'inki ile benzer içeriği var. İnşallah bu ürünler ülkemizde de satılır. Makul fiyatlara olmak koşulu ile talep görür kanısındayım...Saygılarımla

[Resim: Grnt023-1.jpg]

Buda taşıma çantası...

[Resim: Grnt024-1.jpg]

Alıntı

Hemostatik Ajan demişken, birkaç yıl önce ülkemizede bir kişi, kanama durdurucu geliştirmiş, üretimini yapmış epeyde bir reklamla piyasaya sunmuştu. Yanlış hatırlamıyorsam faz 3 çalışmaları bitmek üzereydi. Sağlık Bakanlığıda desteklemişti galiba. Ben bölgemde satışı için görüşmeler yapmış ve mümessilliğini almıştım ama daha sonra Ticari nedenlerden ve Firmanın bazı sıkıntılarından dolayı vazgeçmiştim. Ürün çok başarılı bir üründü. Hayvanlar üzerinde yapılan deneyleri falan izlemiştik çok etkileyiciydi. Ama anormal pahalı. Sanırım halen üretiliyor ve piyasada bulunabilir.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi