Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yivsiz Tüfek Ruhsat Yenileme
18-02-2011, 11:44 PM
Yivsiz Tüfek Ruhsat Yenileme
Değerli üyeler,

2009 yılında çıkarttığım yivsiz tüfek ruhsatını bir poligon dönüşü sonrası (muhtemelen özensizlikten) kaybettim. Yeniden çıkartmak için başvuduğumda aşağıdaki prosedürü izledim:

1. İkamet ettiğim mahallenin bağlı olduğu semt karakoluna başvurup ruhsatımın kaybolduğuna dair zabıt tutturdum. Eğer ruhsat no'sunu kaydettiyseniz veya bir şekilde elinizde fotokopisi varsa (ki bende vardı) işiniz kolaylaşıyor.
2. İkamet ettiğiniz ilçe emniyet müdürlüğüne (ruhsatı çıkardığınız yer) başvuruyorsunuz. İlgili memur sizden sadece 2 adet resim istiyor. İşlemlerde yaklaşık 15 dakika sürüyor.

Evrak tekrar kaymakamlığa imzaya gittiği için yaklaşık 8-9 gün bekledim, sonrasında gidip ruhsatımı aldım. Bu işlem sırasında ek bir ücret ödemedim veya tekrar sağlık raporu vs. gibi işlerle uğraşmadım. Yeni ruhsat 2009'dan başlamış görünüyor ve geçerliliği 2014'e kadar.

Daha önce hem ilçe emniyeti hem de İstanbul Ruhsat Şubeyi telefonla (ki bu saatler süren deneme ve açılmayan telefonlar, yönlendirmeyen santraller ayrı bir yazı konusu) aramıştım ve telefondaki memurlar hep tüm prosedürü baştan başlatmam gerektiğini söylemişlerdi. Neyseki buna gerek yokmuş, geçerlilik süresi boyunca kayıp/çalıntı durumunda yeniden sadece başvuruyla çıkartabiliyorsunuz.

Saygılar
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
 Tebrikler: Borz
19-02-2011, 12:01 AM
RE: Yivsiz Tüfek Ruhsat Yenileme
Vekillerimiz duymasın bu kadar kolay olduğunu, 6136 sayılı kanuna muhalefet için yeni bir bahane bulabilirler, ruhsatını kaybeden, silahını da kaybedebilir. Bu tipler çok tehlikeli olur, ömür boyu ruhsat vermeyelim falan filan...
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
19-02-2011, 11:23 AM
(19-02-2011 12:01 AM)syılmaz Yazdı:  Vekillerimiz duymasın bu kadar kolay olduğunu, 6136 sayılı kanuna muhalefet için yeni bir bahane bulabilirler, ruhsatını kaybeden, silahını da kaybedebilir. Bu tipler çok tehlikeli olur, ömür boyu ruhsat vermeyelim falan filan...

Smile Smile
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
19-02-2011, 01:50 PM (Bu Mesaj 19-02-2011 01:53 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : xhmyt.)
1. mesajı yazan yeni üye. Adınız pek hoş çağrışımlar yapmıyor. Kazığı kimler için düşünüyorsunuz?
Silahsever karşıtlarınaysa anlaşabiliriz.Shy
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
20-02-2011, 01:56 AM
Sayın xhmyt,

Kazığı düşündüklerim:
1. Silah denince çığlık atan, ruhsatsız silahla işlenen suçları bahane edip silahı bireysel savunma aracı gören bizleri "ruh hastası", "maganda" veya "şiddet bağımlısı" gösteren, ama konu kendi patronları, genel yayın yönetmenleri olunca silahlı bir koruma ordusuyla gezdiklerini görmezden gelen değerli Türk basını.
2. Konu silah edinmek isteyen, en temel insani güdü olan savunma içgüdüsü doğrultusunda hareket eden vatandaşlar olunca aslan kesilen, vatanı bu silahlanma meraklısı "psikopatlardan" (tabirimi mazur görün bazı köşe yazarlarına göre öyleymişiz) koruyan ama her nasılsa bu kadar ruhsatsız silahtan, AK47'den rahatsızlık duymayan bürokratlar. Aynı değerli büyüklerimiz MKE'den alınan fişekleri teröristler kullanacağından vatandaşları kısıtlayarak, memleket dahilinde terör faaliyetlerini ve organize suçu da önlemektedirler.Smile
3. Akşam yattıklarında "Silah sahibini fazla bağırtmadan tüylerinden daha ne kadar koparabiliriz?" hesabı yapmaktan gözlerine uyku girmeyen maliyeciler.Angry
4. Suçluların işledikleri cinayetleri/yaralamaları bahane edip, düzgün, kanunlara uyan ve tek amacı kendisinin ve sevdiklerinin güvenliğini sağlamak olan vatandaşları silahsızlandırma amacıyla hareket eden sivil toplum kuruluşları. Bu kişilerin mantığına göre silahla suç işleniyorsa, suç işlemeyen vatandaşları silahsızlandırmalıyız. İyi ki trafik konusuna el atmadılar. Türkiye'de yılda yaklaşık 5.000 kişi trafik kazalarında hayatını kaybediyor, muhtemelen 2-3 katı vatandaşımızda yaralanıyor. Bu kişilere kalsa hiç sabıkası olmayan sürücülerin hepsinin aracını bağlarlardı, geriye kalan sarhoşu, uykusuz yola çıkanı, ehliyetsiz araba kullananı, makasa gireni, yarışanı da serbestçe yollarda olurdu.Huh

Saygılar
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
 Tebrikler: Alperka
21-02-2011, 12:45 AM
(20-02-2011 01:56 AM)voyvoda Yazdı:  Sayın xhmyt,

Kazığı düşündüklerim:
1. Silah denince çığlık atan, ruhsatsız silahla işlenen suçları bahane edip silahı bireysel savunma aracı gören bizleri "ruh hastası", "maganda" veya "şiddet bağımlısı" gösteren, ama konu kendi patronları, genel yayın yönetmenleri olunca silahlı bir koruma ordusuyla gezdiklerini görmezden gelen değerli Türk basını.
2. Konu silah edinmek isteyen, en temel insani güdü olan savunma içgüdüsü doğrultusunda hareket eden vatandaşlar olunca aslan kesilen, vatanı bu silahlanma meraklısı "psikopatlardan" (tabirimi mazur görün bazı köşe yazarlarına göre öyleymişiz) koruyan ama her nasılsa bu kadar ruhsatsız silahtan, AK47'den rahatsızlık duymayan bürokratlar. Aynı değerli büyüklerimiz MKE'den alınan fişekleri teröristler kullanacağından vatandaşları kısıtlayarak, memleket dahilinde terör faaliyetlerini ve organize suçu da önlemektedirler.Smile
3. Akşam yattıklarında "Silah sahibini fazla bağırtmadan tüylerinden daha ne kadar koparabiliriz?" hesabı yapmaktan gözlerine uyku girmeyen maliyeciler.Angry
4. Suçluların işledikleri cinayetleri/yaralamaları bahane edip, düzgün, kanunlara uyan ve tek amacı kendisinin ve sevdiklerinin güvenliğini sağlamak olan vatandaşları silahsızlandırma amacıyla hareket eden sivil toplum kuruluşları. Bu kişilerin mantığına göre silahla suç işleniyorsa, suç işlemeyen vatandaşları silahsızlandırmalıyız. İyi ki trafik konusuna el atmadılar. Türkiye'de yılda yaklaşık 5.000 kişi trafik kazalarında hayatını kaybediyor, muhtemelen 2-3 katı vatandaşımızda yaralanıyor. Bu kişilere kalsa hiç sabıkası olmayan sürücülerin hepsinin aracını bağlarlardı, geriye kalan sarhoşu, uykusuz yola çıkanı, ehliyetsiz araba kullananı, makasa gireni, yarışanı da serbestçe yollarda olurdu.Huh

Saygılar

Daha ne olsun...
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
06-12-2012, 02:49 PM
Valla benim tüfek ruhsatım da ocak ayının 2013 de doluyor benden ne tür evraklar isterler ve ne kadar harç yatırmam gerek açıkçası nette araştırdım bir şey bulamadım arkadaşlar.
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
06-12-2012, 05:15 PM (Bu Mesaj 06-12-2012 11:02 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : lupus.)
Sn.Robinson_Cruose, konularda sorduğunuz sorulara bakılırsa sanırım adada biraz fazla kalmışsınız...
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
 Tebrikler: asc
06-12-2012, 08:51 PM
(06-12-2012 05:15 PM)lupus Yazdı:  Sn.Robinson_Cruose, konularda sorduğunuz sorulara bakılırsa sanırım adada biraz kalmışsınız...

Adadan dışarı hiç çıkmıyorum, gel misafirim ol dağ havası deniz havası alırsın sana bi kuzu keserim misafirim olursun... Wink
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
06-12-2012, 09:17 PM
Sn.Robinson_Cruose,

Forum kuralları gereği takma isimlerimizin önüne "sayın" ibaresi koyarak ve "siz" diye hitap ederek paylaşımda bulunuyoruz. Kurala uymanızı öneririm.

Saygılarımla,

Volkan
Alıntı Yaparak Cevapla
 Tebrikler: ilksurfer , Robinson_Crusoe
« Önceki | Sonraki »

Forum Atla:

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

İletişim | TabancaTufek.com | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Hafifleştirilmiş Sürüm | RSS