Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
MidwayUSA - Personel Defence
Sn.Arkadaşlar,

Youtube'da MidwayUSA adlı kullanıcının Personel Defence adlı programına ait kısa videoları sizinle paylaşmak istedim. Videoları silahların model adlarına tıklayarak izleyebilirsiniz.

Tüm videolar için: MidwayUsa

Puanlama biçimi:
İlk atış(sn)/500
3sn'de max atış sayısı/100
Mühimmat durdurucu gücü/400

- 755/100
- 769/100
- 973/1000
- 888/1000
- 815/1000
- 736/1000
- 768/1000
- 594/1000
- 808/1000
- 861/1000
- 858/1000
- 888/1000
- 788/1000
- 781/1000
- 920/1000
- 815/1000
- 789/1000
- 715/1000
- 833/1000
- 900/1000

Ek:
- 812/1000
- 812/1000
- 817/1000
- 625/1000

Kişisel yorumum "taşınabilirlik/gizlenebilirlik" için de bir puanlama olsa daha güzel olurdu.
Farklı kullanıcılarla sonuçlar daha farklı olabilecek olsa da ön fikir açısından yararlı olabilir.
Geri kalanını sizlerin yorumuna sunuyorum.
Umarım beğenirsiniz.

Saygılar.

Alıntı

Elinize sağlık sayın Red kit, çok güzel bir paylaşım. Ama şunu anladım ki bu çalışmanın sonucunda 45 cal. tabancaların üstünlüğü ortaya çıkıyor. Ama bir de H&K 45 cal. ve glock olsaydı. Ama beni en çok etkileyen tabanca p-38 oldu. Liderliği sadece mermi durduruculuğu yüzünden kaybediyor Sad
Saygılarımla.

Alıntı

(18-02-2011, 09:37 AM)karabasan demiş ki: Elinize sağlık sayın Red kit, çok güzel bir paylaşım. Ama şunu anladım ki bu çalışmanın sonucunda 45 cal. tabancaların üstünlüğü ortaya çıkıyor. Ama bir de H&K 45 cal. ve glock olsaydı. Ama beni en çok etkileyen tabanca p-38 oldu. Liderliği sadece mermi durduruculuğu yüzünden kaybediyor Sad
Saygılarımla.

Nasıl ?

Alıntı

Sayın Melihaga, videoları izleyince mermi yıkım gücüne göre puanlama da en çok puan 45 cal. mermilere verilmiş. Bu sebebe dayanarak böyle bir sonuca vardım. Dikkat ederseniz 44 cal. herhangi bir revolver de yok sıralama da.
Saygılarımla.

Alıntı

Mr Potterfield de, sagdan sola oynayan kafasi ile, nedense bana hep 7:10 vapurlarindaki isportacilari hatirlatiyor...Big Grin

Alıntı

Değerli arkadaşlar, ilk bakışta videolardaki silahlar çok teknik ve ölçülebilir metodlarla değerlendirilmiş gibi gözükse de, konuya yabancı kişileri oldukça fazla yanıltabilecek şekilde bir değerlendirme yapılmış. Değerlendirme silahların kişinin yapısına, yetenek ve eğitimine göre çok farklı performanslar sergileyebileceği tamamen göz ardı edilerek yapılmış.

Örneğin '' Time To First Hit '' konusu irdelenirken, tabancaların emniyet sistemlerinin durumu hiç değerlendirmeye alınmamış. Tüm tabancalarda atım yatağının dolu, manuel emniyet sistemi olanların emniyetlerinin kapalı olduğunu düşünüldüğünde, her eğitim düzeyindeki atıcının bu emniyet sistemleri ile üç aşağı beş yukarı aynı zaman aralıklarında ilk vuruşu yapabileceğini düşünmek veya öyle olduğunu kabul etmek, hatta her atıcının panik bir halde bu emniyet sistemlerini devre dışı bırakarak silahını ateşleyebileceğini kabul etmek çok büyük bir hatadır. Bu bağlamda yapılan bir başka hata, HK USP veya CZ gibi emniyet sistemleri farklı şekillerde kullanılabilen tabancalarda ilk vuruş zamanlarının ayrı ayrı değerlendirilmemiş olması. Bu tabancaların horozları kurulu, emniyetleri kilitli taşındığı veya horoz aşağıda, ilk atışın çift harekeli olarak yapıldığı durumlarda sergileyeceği performaslar ayrı ayrı değerlendirilmeli idi.

Diğer yanıltıcı yaklaşım ise vuruş hassasiyetleri konusunda yapılan değerlendirmedir. Şüphesiz bu videolarda yapılan vuruş dağılımı değerlendirmesi silahın pratik vuruş kararlılığı üzerinedir. Bu tabancaların mekanik atış sehpasında çok farklı bir performans göstereceği aşikardır. Bu videolardaki temel bakış açısı pratik vuruş kararlılığı olduğuna göre, göz ardı edilmemesi gereken en önemli ayrıntı tetik çekiş özellikleridir. Kısa ve hafif bir tetiği olan bir 1911 size daha iyi pratik vuruş kararlılığı sunabilir, ancak beraberinde stres altında kontrolsüz atışlar ve vuruşlar yapma riskini de getirir, tabii silahınızı çektiğinizde emniyeti kapalı unutmazsanız...Göz ardı edilen bir başka ayrıntı da, sadece tek tip tetik çekişi olan tabancalarla, iki farklı tetik çekişi olan tabancaların aynı kategoride değerlendirilmiş olması. Beretta 92, P220, SW 5904 gibi tabancalarda ilk atışın çift hareketli, takip eden atışların ise tek hareketli yapılmasının ayrı bir eğitim gerektirdiği asla göz ardı edilmemelidir.

Özetlemek gerekirse, her tabanca, farklı kullanıcı profiline hitap eder ve farklı eğitim düzeylerinde farklı performans sergiler. Bu tür çalışmalar fikir verici, oldukça da keyifli çalışmalardır. Ancak asla kişisel savunma için tabanca tercih ederken referans alınmaması gereken çalışmalardır.

Saygılar.

Alıntı

Tam da sevdiğim silahın (S&W 686,4", 7li top) düşük puan almış olmasının üzüntüsü ile soruyorum Smile
Burada yapılan değerlendirme ne derecede geçerlidir? İlk kriter atıcının ne kadar hızlı biçimde hedefe bir el ateş edebildiği. Aynı atıcı bir S&W revolverle, Colt revolverden daha hızlı ateş edebiliyor ama ikinci kriterde farklı skorlar elde ediyor ve avantaj Colt tarafında.
Bu test metodları geçerli midir?
Saygılarımla
Sayın Lupus benden 2 saniye erken davranmış.
Teşekkür ederim

Alıntı

Sn.Tirendaz, sanırım bu tür çalışmalar Sn.Üstad'ın da belirttiği üzere sadece fikir verme amaçlı olabilir.

Zaten videoları takip ederseniz sadece 3 kategoride puanlama yapıldığını görebilirsiniz.
Geçerli olmaktan öte ön bilgi açısından faydalı olabilir diye düşünüyorum.

Saygılar.

Ek: Zaten benim gözümde Walther PPK'e düşük not veren bir değerlendirmenin geçerli olması söz konusu bile olamaz. Big Grin Big Grin PPK başkadır birtanedir o... Big Grin

Alıntı

Sayın Red Kit aynı fikirdeyim efendim, yanlış yapmışlar testleri! Smile Yoksa ne sizin ne benim silah hiç bu kadar not alır mı? Smile
Saygılarımla

Alıntı

Bende PPK yok efendim yanlış aşılmasın. Smile

Aramızdaki ilişki sadece platonik Smile Smile

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi