Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Limp Wristing, Kavrama Zaafiyeti ?
Sağolun Sn.Alpago. Eksik olmayın. Smile
Bir süredir elimdeki laylonu elden çıkartmayı düşünüyordum. Bu da üzerine tuzu biberi oldu. Geçenlerde görücü geldi. Glück meraklılarından. Ankaraya gidip MKEK den silah almaktan üşenenlerden birisi anladığım kadarıyla. Kısmet olursa satıp kurtulacağım laylondan.

Alıntı

(23-04-2011, 05:53 PM)alpyesilay demiş ki: Sağolun Sn.Alpago. Eksik olmayın. Smile
Bir süredir elimdeki laylonu elden çıkartmayı düşünüyordum. Bu da üzerine tuzu biberi oldu. Geçenlerde görücü geldi. Glück meraklılarından. Ankaraya gidip MKEK den silah almaktan üşenenlerden birisi anladığım kadarıyla. Kısmet olursa satıp kurtulacağım laylondan.

Ağamız bu işe pek sevinecek Smile

Alıntı

Anti laylonculuk sektöründe ağadan sonra ikinci sıradayım. Smile

Alıntı

(23-04-2011, 06:26 PM)alpyesilay demiş ki: Anti laylonculuk sektöründe ağadan sonra ikinci sıradayım. Smile

Çocukken Ankara'da olduğumuz yıllarda laylon leğen, terlik, eskimiş laylon top, laylon ayakkabılar (cizlavet derdik ozamanlar ) laylon sepet vs. verip gecekondumuzun sokağından geçen eşek üstünde ticaret yapan amcalardan kırık leblebi, bi ısırımlık pişmaniye,leblebi tozu ve tabir caizse dandik teneke oyuncak alır mutluluktan havalara uçardık Sleepy (ne günlermiş ama)
Acaba diyorum sayın Yeşilay sizde mi verip laylonu olmadı leblebi tozu alsanız Tongue

Alıntı

Laylonu verip, hakiki çelik olan .44 Smith alacağız inşallah. Smile

Alıntı

(23-04-2011, 12:28 PM)hotman demiş ki:
(01-09-2008, 10:41 AM)lupus demiş ki: Konunun kendimce mekanik analizini yaptığımda vardığım genel kanaat, namlu atış aksı düşük, kabze-namlu hattı daha geniş açılı, icra yayı sert silahların bu olaya daha yatkın olduğu yönündedir.

Glück'ün icra yayı, kabze açısı, atış aksı bir araya gelince, silah tam bir '' limp wrister '' oluyor. Bu da Glück'ün atıcı eline uyumunun çok daha kritik olduğunun bir göstergesi. Ayrıca beni düşündüren diğer bir konu da, silah eline uyumlu olsa dahi, bir atıcının yaralanıp, elinde güç kaybı olduğunda ne olacağı...

Saygılar.

Alıntı yaptığım yerleri yeni Gen4'ler için yorumlarsak, yeni nesil icra yaylarının daha sert olduğu düşünürsek Limp Wristing hadisesine daha yatkın olacağını söyleyebilir miyiz?

Sn.hotman, ABD ' den ilk gelen geri bildirimlerde, özellikle düşük basınçlı mühimmatla kavrama zaafiyeti söz konusu olmadan da Gen 4 Glocklarda çeşitli tutukluk problemleri yaşanmıştı. Bunun üzerine Glock ABD pazarında Gen 4 ' ler için farklı ağırlıkta yay alternatifleri sunmaya başladı.

Alıntı

(23-04-2011, 01:50 PM)dogo demiş ki:
(23-04-2011, 12:22 AM)lupus demiş ki:

Browning HP ve Beretta 92 FS Inox'un gerek kabze açıları gerekse atış anında, icra yayını dengeleyen, sürgüden kabze tabanına değin oluşan ağırlık dengeleri de kavrama zaafiyetinde etkili midir?

Kesinlikle! Gövde ve sürgü bileşenlerinin ağırlık oranları da kesinlikle göz ardı edilmemesi gereken faktörlerden birisi. Örneğin Colt 1911 de kabza açısı geniş ve atış aksı düşük bir tabancadır, ancak dengeli ağırlık dağılımı ve salınım esnasında sökme takma mandalı aracılığı ile belirli bir mihenk noktasından sabitlenerek salınan namlusu nedeni ile kavrama zaafiyetinden çok daha az muzdarip olan bir tabancadır.

(23-04-2011, 01:50 PM)dogo demiş ki:
(19-02-2011, 09:54 AM)lupus demiş ki: SIG Pro ' yu diğer polimer gövdeli tabancalardan ayıran en önemli özelliklerden birisi de, gövdedeki sürgü taşıyıcı kızakların, gövdeden ayrı, biri önde, diğeri de arkada olmak üzere iki farklı çelik bloğun üzerinde olacak şekilde tasarlanması.

SIG Pro SP 2009 da polimer olmasına rağmen, kızakların gövdeye daha önce bahsettiğiniz aşağıdaki gibi imal edilmesi de, kavrama zaafiyetinde bir denge unsuru mudur?
Sn.dogo, SIG Pro ' da bundan ziyade, yüksek atış aksı, daha dik kabza açısı, salınım esnasında bir şaft tarafından salınımı sürekli kontrol altında tutulan namlu ve Glock' a oranla daha ağır olan gövde yapısının etkili olduğunu düşünüyorum...

Alıntı

Üstadım çalışmalarınızdan dolayı sonsuz teşekkürlerimi sunarım. Yoğun bir soğukluk hissettiğim Glock'tan tamamıyla nefret etmiş bulunmaktayım... Smile

Alıntı

(24-04-2011, 10:40 AM)alpyesilay demiş ki: Üstadım çalışmalarınızdan dolayı sonsuz teşekkürlerimi sunarım. Yoğun bir soğukluk hissettiğim Glock'tan tamamıyla nefret etmiş bulunmaktayım... Smile

Sn.alpyeşilay, bu Glock ' un bir zaafiyeti...Ama bunun yanında marifeti çok daha fazla. Sonuçta bu iş bir kişisel uyum, amaç ve tercih meselesi, ama en azından belirli yaşın üzerinde, kas zaafiyeti olan bir rahatsızlıktan muzdarip, bayan veya silah kavrama ve kullanma konusunda deneyimsiz kişilere ezbere Glock tavsiye etmek yerine, bir kez daha düşünülmesi gerektiğinin bilinmesi yeterli olacaktır diye düşünüyorum...

Alıntı

Sn. Lupus bu güzel çalışma sebebiyle teşekkürler öncelikle.

Acaba diyorum hani dört yanlış mı bir doğruyu götürmeli yoksa bu tip tek bir yanlışmı tüm doğruları götürmeli,(Allah korusun) çok acil müdahale ve hız gerektirecek durumlarda silahın ne denli dengeli ve yeterli kavranabileceğini düşünürsek (özelliklede subcompact glock larda).Böyle bir aksaklığın çok büyük problemler oluşturabileceği açık gibi görünüyor...Ciddi anlamda önemsenmesi gereken bir zafiyet olduğunu düşünüyorum şahsım adına.Herkese saygılar.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi