Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Limp Wristing, Kavrama Zaafiyeti ?
Sn. lupus,
Bugüne kadar hiç karşılaşmadım ama her zaman karşımıza çıkabilecek bir atış kusurunu gündeme getirdiginiz için sağolunuz. Özellikle silahla yeni tanışan arkadaşların göz ardı etmemesi gereken bir konu.

Yaralanmalarda kabze kavrayamama durumuna karşı her iki el ilede atış yapabilme melekesi kazanmak gerekiyor. Ancak her iki elinizde atış yapma kabiliyetinden düştü ise zaten durum çok vahim bir hal almıştır.

Tek el ile silah çalışması yapmak ta gerekir. Şarjör değiştirme, doldurma ve ateş etme. Yardımcı el çalışması yapılmamış ise üstadın bahsettiği limp wristing olayı ile karşılaşmak işten bile değil.

Zor anlarla hiç karşılaşmamanız dileklerimle...

Alıntı

Sn. Lupus,

Bu guzel calismanizdan dolayi cok tesekkur ederim. Ne oldugunu anlamaya calistigim bir terimdi. Simdi sayenizde bu soru da kafamda aydinlandi. Yazan elleriniz dert gormesin.

Saygilar.

Alıntı

Güzel bilgilendirme Sn.lupus, elinize sağlık.Yanılmıyorsam bu Limp Wristing hadisesi bazı otomatik piyde tüfeklerinde de oluyor.
Saygılar.

Alıntı

Evet sayın alpago ben de bir kaç kere rastladığım tutukluğun bu neviden olduğunu düşünmüştüm. Özellikle otomatik av tüfeklerinde gözlemlediğim bu durum tüfegin çok gevşek olarak yada yanlış olarak omuza oturtulması ile oluşuyor kanaatindeyim..

Saygılar...

Alıntı

Belden veya tek el ile atislar yaptigimizda da tutukluk yapmasi lazim ozaman.Ben öyle bir tutukluga denk gelmedim. Belki markadan markaya degisiyordur.

Alıntı

lupus demiş ki:... HK USP veya SW 5906 gibi atış yüksek silahlar, '' limp wristing '' olayından daha az etkileniyorlar. Saygılar.

Sn. lupus;
Bu olay benim HK USP ile de başıma geldi. Hem de biri MKEK poligonunda olmak üzere bir kaç kez. Silah boş kovanı attıktan sonra yeni fişeği sürerken sanki fişeğin kenarı bir şeye takılmış gibi yarı yolda kalıveriyor. Önce bunu MKEK'in 45 ACP'sine bağladım. Daha önce Fioicchi ile atışta olmamıştı çünkü. Sonra onunla da oldu. Bir gün birlikte atış yaptığımız bir arkadaşımın oğlu (12 yaşında), bunun nedeninin şarjörleri tam dolu taşımam ve çok az atış yapmam olduğunu düşündüğünü söyledi. Açıkçası Bana da mantıklı geldi mermi sayısını 10'a düşürdüm lakin ondan sonra atış fırsatım olmadı. İlk fırsatta kavrama ile ilgili söylediklerinizi de dikkate alarak deneyeceğim. Kabzanın elimle sorunu olduğu konusnu epeydir düşünüyorum zaten. Kötü atıcılığımın altında yatan neden biraz da bu olabilir gibi geliyor. Daha önce benim 7,65 Star ve arkadaşımın 38 SW ile atışlarım bu denli kötü değildi.

Alıntı

Arkadaşlar aşağıda bir başka kavrama zaafiyeti testi görüyorsunuz;
Glocklar yine showa devam ederken, HK USP Tactical ve SW 5906 sorunsuz bir şekilde çalışıyor.

Saygılar.

Alıntı

Alıntı

Sn. Lupus elinize sağlık, güzel bilgilendirme olmuş.

Konuyla ilgili bende kendi tecrübeme ait bir iki kelam edeyim müsadenizle. Gerçi farklı şeyler değil ama canım yazmak istedi Smile

Gevşek kavramanın sebep olduğu tutukluğu kafamızda şöyle canlandırabiliriz; buz pateni yapan iki acemi birbirlerine çarpıp buzun üzerine kapaklanıyorlar. İkiside ayağa kalkmayı becemedikleri için popolarının üzerinde kıyıya yaklaşmaya çalışıyorlar ve bu kaymayı sağlayacak güç alacak tek obje, karşılarında oturan diğer acemi patenci. Birbirlerini omuzlarından iterek güç alıp geriye doğru itmeye çalışıyorlar. Karşılarındaki kişi bir duvar gibi sabit olsa istedikleri ivmeyi oradan aldıkları güçle sağlayacaklar ama ne var ki, mesnet sağlam değil ve ortaya çıkan hareket iki taraf içinde yeterli olmuyor.

İşte bu örnekle silahın gevşek kavramasını benzetebiliriz. Barutun yanmasıyla oluşan basınçlı gazın tepkimesi bildiğimiz gibi iki yönde oluyor. Kuvvetli olan kısmıyla çekirdeği namludan dışarı itiyor ve bu işlem gerçekleşirken üst kapakta oluşan basınçtan nasibini alarak geriye harekete başlıyor. Bu esnada kabze sağlam kavrandığı için silah düşey yada yatay herhangi bir yöne hareket eğilimde olmuyor. Sabit bir kabze sayesinde üst kapak barut gazının etkisini tam olarak hissediyor ve geriye hareketini rahatlıkla tamamlıyor, boş kovanı tahliye edip yerine geri dönerken şarjörden yeni fişeği yatağa sürüyor.

Eğer kabze sıkı tutulmazsa, basıncın oluştuğu anda üst kapak geriye hareket eğilimini yine gösterecektir ama alt tarafta kabzenin mesnetsiz duruşu ve istenmeyen geriye hareketi, üst kapağın yeterli şekilde silahın gövdesinden geriye kaymasına engel olacaktır. Bu sebeple silahta tutukluk yaşama ihtimali yükselecektir.

Tahminimce yayları nispeten yumuşak olan silahlarda bu sorunun daha az yaşanacağıdır. Kullanılan mühimmatın gücüde bir etken oluyor bu durumda.

Yorumumda hata varsa kusura bakmayın. Üstadlarımız düzeltir bizde öğreniriz doğrusunu.

Saygılarımla...

Alıntı

Değerli arkadaşlar, aşağıda Browning HP, Beretta 92 FS Inox, SIG Pro SP 2009 ve Gen 3 bir Glock 19 ile yaptığımız kavrama zaafiyeti testini göreceksiniz. BHP, Beretta 92, SIG Pro tüm fişekleri besleyip, ateşleyip, boş kovanları tahliye edip, son fişekten sonra da sürgüyü geride kilitleyerek bu testi başarı ile geçti. Glock 19 ise aklınıza gelebilecek tüm tutukluk şekillerini sergiledi. Çekim hatalarından dolayı ekleyemediğim bir başka seansta ise, atıştan sonra silahın sürgüsünün tam kilit pozisyonda kalması nedeni ile, tutukluk yapmadığını düşünerek tetiğe bastığımda, silah ateş almadı, çünkü çıkarıp fırlatması gereken boş kovanı aynen gerisin geriye atım yatağına sürmüştü.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi