Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Limp Wristing, Kavrama Zaafiyeti ?
Arkadaşlar, Sn.Ekeke Glück'lerle ilgili bir konu başlığında bu olaya değinmiş. Konu genel olarak yarı otomatikleri ilgilendirdiğinden ve oldukça uzun tartışmaya açık olduğundan, buraya yeni bir başlık açtım.

'' Limp Wristing '' tabiri temel olarak gerek silahtan, gerekse de atıcıdan kaynaklanan faktörlerden dolayı, silahın iyi kavranamayarak, geriden icra yayına yeteri kadar destek sağlanmaması sonucu, silahda gözlenen kovan sıkıştırma veya fişek sıkıştırma gibi tutukluk problemlerini tanımlar.

Aşağıda güzel bir '' Limb Wristing '' derlemesi göreceksiniz.
Bu videoyu daha önce de, farklı yerlerde de görmüştük.

İlk sırada yıllardır doğru, dürüst temizlenmemiş bir Colt 1911 var. Hatta en son da silahın üzerindeki bir miktar pas da gösteriliyor. Bu arada silahın '' stainless '' olmasına rağmen, sadece stain-less olduğunu gösteren güzel bir ayrıntı. Silah sekiz mermiyi olması gerektiği gibi boşaltıp, en sonunda da kızağı geride kilitliyor.

İkinci sırada yine bir 1911 olan, Springfield modeli aynı performansı sergiliyor.

Üçüncü silah P226. Silah besleme veya kovan boşaltmada bir sorun çıkarmazken, son mermiden sonra kızağı kilitlemiyor.

Springfield XD / HS 2000' de sadece kızak kilitlenmiyor.

Beretta 92 son mermiyi namluya süremiyor.
Kızağı geride kilitliyor.

En son sırada da kaptırmatörlü Glück 17 şov yapıyor. Big Grin

Alıntı

Konunun kendimce mekanik analizini yaptığımda vardığım genel kanaat, namlu atış aksı düşük, kabze-namlu hattı daha geniş açılı, icra yayı sert silahların bu olaya daha yatkın olduğu yönündedir.

1911'ler, sahip oldukları 110 derece civarı kabze açıları, subsonic çıkış hızlı mühimmata göre ayarlanmış yayları ile bu konuda daha güvenli gibi durmaktadır. 1911'lerin de namlu hattı yüksek değildir, ancak diğer faktörlerden arınmış olduklarında fazla bir sorun çıkarmamaktadırlar. Ama buradan 1911'lerin çok çok daha yüksek mekanik güvenilirlik düzeyine sahip oldukları anlaşılmasın, onların da başka handikapları mevcuttur.

P226'nın sert icra yayı, son mermiden sonra kızağın kilitlenmemesine neden olurken, silahın genel kabze açısı, namlu hattının yüksekliği, aynı zamanda bu faktörlerin bir sonucu olan namlu fişek besleme açısı nedeni ile, söz konusu hadise bu silahı etkilememektedir.

XD / HS grubunun da, namlu kilit takımı, namlu hattı yüksekliği, besleme sistemi ve açısı, neredeyse SİgSauer'ler ile birebir aynı olduğundan, doğal olarak bu silah da teste P226'ya benzer bir sonuç veriyor.

Beretta 92 serisi, burada farklı tepme ve kilit sistemi ile, sadece 13 lb olan icra yayı avantajını kullanarak, son mermiye kadar sorunsuz geliyor. Ancak son mermide, aşağı yukarı hareket ederek, şarjördeki fişek ile paralel bir hatta gelen namluların tersine, sadece düz bir hatta hareket ettiğinden dolayı bu açı değişimini yapamayıp, son merminin sürülmesi için aşağıdan gelen desteğe muhtaç olduğunu gösteriyor.

Sn.Ekeke bu olay sizin Cougar'ınızda son mermilerde yaşadığınız farklı mekanik problemleri de izah ediyor. Malum Cougar da farklı bir kilit takımına rağmen aynı düzlemde, açısı değişmeden hareket eden bir namluya sahip. Şarjör boşaldığında, alttan gelen destek ortadan kalkınca, son mermide limp wristing hadisesi yaşanıyor. Bu kendini besleme veya kovan çıkartma sorunu olarak gösterebilir.

Glück 17 C, teste kaptırmatör nedeni ile oluşacak gaz basıncındaki düşme nedeni ile dezavantajlı olarak giriyor gibi gözükse de, poligon profilli namlusu bu handikapını kapatacak kadar gaz kaçağını engelleme yeteneğine sahip. Yani namlu profilinden gelecek artısı, kaptırmatörle bertaraf olmuş durumda.

Glück'ün icra yayı, kabze açısı, atış aksı bir araya gelince, silah tam bir '' limp wrister '' oluyor. Bu da Glück'ün atıcı eline uyumunun çok daha kritik olduğunun bir göstergesi. Ayrıca beni düşündüren diğer bir konu da, silah eline uyumlu olsa dahi, bir atıcının yaralanıp, elinde güç kaybı olduğunda ne olacağı...

Saygılar.

Alıntı

Sayin Lupusun koydugu videoyu izliyemeyince youtube da farkli bir video buldum.

Alıntı

Sayin Lupusun bahsettigi videonun youtube linki

Alıntı

Sn.AGA, youtube bizde hala yasaklı olduğundan, verdiğiniz linke direk ulaşamıyoruz.

Ama tahminim '' Tharmsen '' rumuzlu üyenin gönderdiği, standard G17 videosunu kast ediyorsunuz. Eğer video bu kişiye aitse, aynı kişinin diğer videolarına da bakarak, benim gönderdiğim videonun bir örneğini tube da da izleyebilirsiniz.

Sizin linkini verdiğiniz videoda da, atıcı G17 ile normal tutuşla sorunsuz atışlar yaparken, elini gevşettiğinde silah hemen tutukluk yapmaya başlıyor. Silah resmen pompalı bir Glück oluyor. Sonra tekrar normal ve sıkı tutuşa geçince silah tekrar yarı otomatik oluyor. Big Grin

Alıntı

Aynen dediginiz gibi pompali GluckSmile))))

Alıntı

LUPUS demiş ki:Glück'ün icra yayı, kabze açısı, atış aksı bir araya gelince, silah tam bir '' limp wrister '' oluyor. Bu da Glück'ün atıcı eline uyumunun çok daha kritik olduğunun bir göstergesi. Ayrıca beni düşündüren diğer bir konu da, silah eline uyumlu olsa dahi, bir atıcının yaralanıp, elinde güç kaybı olduğunda ne olacağı?

Sn Lupus ben bunu söylediğimde bana gülmüşlerdi, yaralı bir kişi silahı tam olarak kavrayamayabilir, gerçi bu durumun birde avantajı vardır, yaralı adam daha fazla acı çekmez adam gelir kafasına sıkar ve gider...

Alıntı

LUPUS demiş ki:Ayrıca beni düşündüren diğer bir konu da, silah eline uyumlu olsa dahi, bir atıcının yaralanıp, elinde güç kaybı olduğunda ne olacağı?

Saygılar.

Sn Lupus, çok teşekkürler..

Açıkcası beni de en çok düşündüren konu bu oldu....
Üstelik "acil bir durumda" silahı sol elle de kullanabilmek" gerekebilir...
Ancak vaziyet böyleyse, "esasen sağ elli bir atıcı, sol eliyle acil kullanımda "silahı iyi kavrayamayacağından, bu durum yine oluşabilir" diye düşünüyorum...Bilmiyorum katılıyor musunuz..?

Şahsen "bıçakla dövüş" üzerine "biraz" bilgim bulunduğundan, kimi zaman insanın ne derece improvize hareket etmesi gerektiğini az çok bilirim...

Açıkcası glock un, bu durumu "bahsetmiş olduğum gibi, adeta marka özelliği halindeyse"..şahsen bu silaha "hayatımla güvenmem" mümkün olmaz...
Tabi ki "bizler" böyle durumlarda bulunmuyoruz...Smile Fakat dediğim gibi, "çatışmaya girme ihtimali yüksek" bir mesleğim olsaydı, bu silaha asla yanımda "back up" olmadan güvenmezdim...Sad

Sevgiler

Alıntı

Sn. Lupus,
Limp wristing yapan silahlar videolardan izlediğim kadarı ile hareketli namlulu silahlar. Acaba sabit namlulu silahlarda da bu olay gerçekleşiyormu? Atış yapan kişinin tuttuğu şekilde değilde normal tutuşta kabzeyi gevşek kavramakla da bu eylem gerçekleşebilirmi?
Saygılar...

Alıntı

xlcod3r demiş ki:Limp wristing yapan silahlar videolardan izlediğim kadarı ile hareketli namlulu silahlar. Acaba sabit namlulu silahlarda da bu olay gerçekleşiyor mu?
Sn.xlcod3r, düz geri tepmeli ve sabit namlulu silahlarda bu hadisenin gözlenip gözlenmediği, gözleniyorsa da hangi kalibre ve modellerde daha sık olarak gözlendiği konusunda herhangi bir bilgim yok maalesef. Araştırmaya, hatta fırsat olursa bizzat denemeye değecek çok güzel konuya değindiniz.

xlcod3r demiş ki:Atış yapan kişinin tuttuğu şekilde değil de, normal tutuşta kabzeyi gevşek kavramakla da bu eylem gerçekleşebilir mi?
Aynen oluyor Sn.xlcod3r. Özellikle bayan atıcılarda ya da bir şekilde kabzanın atıcının ellerine uyum sağlamadığı durumlarda, icra yayı yeterli etkinliği gösteremiyor ve tutukluk meydan geliyor. Silahı normal bir şekilde tutumaya çalışıp, düzgün atış yapmaya çalışan bir atıcının elinde sürekli tutukluk yapan bir Glock, bir başka atıcının elinde sorunsuz bir şekilde çalışabiliyor.

Saygılar.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi