Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Çiftede namlu boyu seçiminde yardım.
13-02-2011, 06:19 PM
Çiftede namlu boyu seçiminde yardım.
Merhaba değerli abilerim/kardeşlerim; Kuş ve tavşan avı için bir çifte tüfek almaya karar verdim Huğlu marka, çukur bant ve 12 kalibre horozlu olacak... Ama Namlu boyu konusunda kararsız kaldım. Şimdiye kadar hiç kuş avına çıkmadım. Genellikle hep Slug namlu ile tek kurşun atışı yaptım.( TactiCOOL hastasıyımdırCool ) Bu nedenle hiç Çifte veya poze kullanmadım. Her türlü kuş avında kullanmayı düşünüyorum aslında. Huğlunun 201-HRZ modeli bana çok iyi uydu çok ısındım o tüfeğe. Bir av bayii arkadaşım bana namlu boyunun saçma dağılımına etkisi olmayacağını, hangisi tüfekle daha rahat ediyorsam onu almam gerektiğini söyledi. Kendisi 65 namlu Winchester SuperPoze kullanıyormuş. Benim derdim şimdi kısa namlu alırsamda saçma aşırı dağılım gösterirse vuramama korkusu. Uzun namlu alırsamda kontrolünün zor olacağı. Çifte tüfeğe şok yakıştıramadığımdan dolayı namlular şoksuz olacak. 51, 61 veya 71 cm namlu olacak. Bu konuda sizlerden yardım alma ihtiyacı hissettim.

Saygılar.
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
13-02-2011, 08:23 PM
RE: Çiftede namlu boyu seçiminde yardım.
Sn. OverDose,

Sağ namlu 1/4 sol namlu 1/2 şok düşünmez misiniz? 65-66 santim gibi bir namlu boyuyla çok uygun olur.

Saygılar,

alikozanoglu
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
13-02-2011, 09:02 PM
Sn. alikozanoglu,

Öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim.
Dediğinize güveniyorum ama namlu boyu malesef seçenekler arasında sizin dediğinize en yakın 61 cm var. zaten 4-5 cm'nin okadar farkediceğini düşünmüyorumShy Ama şok olayı siz söyleyince aklıma girdi biraz...

Saygılar.
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
13-02-2011, 09:18 PM (Bu Mesaj 13-02-2011 09:21 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : syılmaz.)
Namlular şokşuz olacaktan kastınız her iki namluda silindir şok olacaksa, uzak mesafeli avları hiç düşünmeyin bence. Yok namlular şoksuz olacaktan kasıt sabit şoklu olacaksa eğer Sn. Ali Kozanoğlu'nun önerisi gibi 2-4 ya da 1-3 şoklu tercih edebilirsiniz.

Kendi adıma 66 cm namlu uzunluğu bana en pratik olanı gibi gelsede, her türlü kuş avına uygun olsun diyiyorsanız 71 tercih edebilirsiniz. Bu seferde bıldırcında pek pratik olmaz gibi ama karar sizin artık. Aslında her türlü av için ideal namlu boyu diye bir kavram yok, ava göre farklı tüfeğe sahip olmak en ideali. Zaten her av için ideal tek bir namlu boyu olsaydı, farklı farklı namlu uzunlukları olmazdı.

Gevşemeyin, tasalanmayın. Eğer inanıyorsanız, üstün olan sizsiniz.

Sayılmayız parmakla, tükenmeyiz kırmakla.
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
13-02-2011, 10:12 PM
Sn. syılmaz,

Tamam o zaman çok teşekkür ederim, Ben karar verdim namlular Sağ 1/4, Sol 1/2 şoklu olacak. ve 61 cm namlu olacak. Ben şok işini pek anlamıyorum ama şok numarası büyüdükçe çapı daralıyormu yoksa genişliyormu? Ve kusuruma bakmazsanız son bir sorum daha olucak; Öndeki tetik sağ namluyumu sol namluyumu ateşler acaba?

Saygılar.
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
13-02-2011, 10:30 PM (Bu Mesaj 13-02-2011 10:40 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : syılmaz.)
Sn. OverDose,

Şok numarasını nasıl numaralandırdığınıza bağlı, 1, 2, 3, 4, 5 şeklinde sıralarsak, 5 numara en açık şok 1 numara en dar şok yada 0, 1/4, 1/2, 3/4, 1 şeklinde sıralarsak, 0 en açık şok, 1 numara en dar şok. Şok daraldıkça, saçmalar daha toplu ve daha uzağa gider. Yalnız sabit şoklu tüfeklerde 1-3, 2-4, 3-5 olarak gördüm hep. Sizin istediğiniz gibi 3-4 sabit şoklu bulabilir misiniz bilmiyorum. İstediğiniz gibi bir tercih için mobil şok kullanmanız gerekebilir.

Çift tetik tüfeklerde,
* Çifte ise ön tetik sağda ki namluyu, arka tetik soldayı namluyu
* Superpoze ise ön tetik alt namluyu, arka tetik üst namluyu ateşler. Yalnız tüfeğiniz selektörlü ise sıralamayı değiştirebilirsiniz.

Yalnız 61 cm namluyu seçmeden önce iyi düşünün derim.

Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
13-02-2011, 10:47 PM (Bu Mesaj 13-02-2011 10:50 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : sansar59.)
Sn. OverDose,
Öncelikle huğlu markasını seçerek çok iyi bir seçim yapmış olduğunuzu söylemek isterim tüfeğe gelince uçar ve kaçar avları için 71 namlu mobil şoklu bir çifte her zaman işinizi görür fakat bazı avlarda çulluk bıldırcın gibi (özellikle çulluk )kısa namlu tüfeğin faydası azımsanmayacak kadar çoktur ama ava göre şokları ayarlayıp 71 namlu bir çifteyle çok güzel avlar yapabilirsiniz saygılar rasgele.Bu arada horozlu çifteler orman içinde gezerken hem emniyet hem rahatlık bakımından problem yaratabiliyor.
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
14-02-2011, 12:20 AM
(13-02-2011 10:30 PM)syılmaz Yazdı:  Sn. OverDose,

Şok numarasını nasıl numaralandırdığınıza bağlı, 1, 2, 3, 4, 5 şeklinde sıralarsak, 5 numara en açık şok 1 numara en dar şok yada 0, 1/4, 1/2, 3/4, 1 şeklinde sıralarsak, 0 en açık şok, 1 numara en dar şok. Şok daraldıkça, saçmalar daha toplu ve daha uzağa gider. Yalnız sabit şoklu tüfeklerde 1-3, 2-4, 3-5 olarak gördüm hep. Sizin istediğiniz gibi 3-4 sabit şoklu bulabilir misiniz bilmiyorum. İstediğiniz gibi bir tercih için mobil şok kullanmanız gerekebilir.

Çift tetik tüfeklerde,
* Çifte ise ön tetik sağda ki namluyu, arka tetik soldayı namluyu
* Superpoze ise ön tetik alt namluyu, arka tetik üst namluyu ateşler. Yalnız tüfeğiniz selektörlü ise sıralamayı değiştirebilirsiniz.

Yalnız 61 cm namluyu seçmeden önce iyi düşünün derim.

Sn. syılmaz,

O zaman ben 1, 2, 3, 4, 5 şeklinde sıralamayı tercih ederim daha basit geliyor. Rolleyes Sağ 4, sol namlu 2 numara olacak o zaman. Nedeni ise kuş havalandığı anda yakın mesafede açık şoklu sağ namluyu, uzaklaştığında dar şoklu sol namluyu ateşlerim. Bu şekildede iyi verim alıcağımı düşünüyorum. İlk çokta açık olmasın zaten yaralı kaçmasındansa hiç vurmamam daha iyidir... Zaman ayırdığınız ve yardımınızı esirgemediğiniz için teşekkür ederim Shy Tüfeğin satın alma belgesi gelir gelmez alıcam ve dağılım test atışları yapıp resimli biçimde foruma ekliyicem umarım yararım olur. Blush
Saygılar.
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
14-02-2011, 12:27 AM (Bu Mesaj 14-02-2011 12:33 AM değiştirilmiştir. Değiştiren : syılmaz.)
Sn. OverDose, yivsiz tüfekler başlığı altında ki en büyük eksiliklik, tüfeklerin yaptığı grupmanlar ile ilgili pek rapor olmaması. Bunu söylememe rağmen malesef bende bu konuda detaylı bir saha çalışması yapamadım. Tüfeğin yaptığı grupman, sahip olduğu namlu kalitesinin en önemli ölçütlerinden biri. Yeni alacağınız tüfekle ilgili saha raporlarını bekleriz.

Bir hatırlatma da daha bulunayım, tek kurşun atışları yapmayı düşünmüyorsunuz değil mi? Eğer düşünürseniz tavsiyem 2 no şoka sahip namluyu kullanmayın sadece 4 no şoka sahip olanı kullanın (en ideali 5 numaradır).

Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
14-02-2011, 12:32 AM
(14-02-2011 12:27 AM)syılmaz Yazdı:  Sn. OverDose, yivsiz tüfekler başlığı altında ki en büyük eksiliklik, tüfeklerin yaptığı grupmanlar ile ilgili pek rapor olmaması. Bunu söylememe rağmen malesef bende bu konuda detaylı bir saha çalışması yapamadım. Tüfeğin yaptığı grupman, sahip olduğu namlu kalitesinin en önemli ölçütlerinden biri. Yeni alacağınız tüfekle ilgili saha raporlarını bekleriz.

+ 1.

'' Savaşçı ve süvari hayatımız sayesinde, adı yabancıları titreten bir millet olduk. ''
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »

Forum Atla:

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

İletişim | TabancaTufek.com | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Hafifleştirilmiş Sürüm | RSS