Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Aşkım...
Dabıl'ın aşkını Big Grin bilmem ama benim aşkımda bu...

buradaki tüm arkadaşların silah sevgisi ve aşkı malum, bende birçok silaha sahip olmama ve elimden birçok silah geçmesine rağmen, bu silah hep benim gözümde farklıdır, ve benim aşkım olmayı hakeden bir silahtır....

birazda aşkımdan konuşsak arkadaşlar nasıl olur...

http://www.gunbroker.com/auction/ViewIte...=107556510

[Resim: waltherp38tg2.jpg]
[Resim: w500.png]

[Resim: p38ac40nq3.jpg]
[Resim: w500.png]

[Resim: 1004318cx3.jpg]
[Resim: w800.png]

Alıntı

ya bide şu aşkıma benzemeye çalışan şey de ne? bilen var mı?

[Resim: ap1sv3.jpg]
[Resim: w615.png]

Alıntı

Askinizin kucuk kiz kardesi, nami deger "Armee Pistole - AP" versiyonu Sn. Melihaga.

Ben sadece adini soyleyebilirim, Sn. Lupus hic acimaz, birazdan seceresini, tum kirli camasirlariyla birlikte dokuverir ortaya. Big Grin

Kucuk kiz kardesin, sizin askinizin yanina yaklasabilmesi mumkun degil tabiki.

Alıntı

Şıp sevdi olduğumdan buda benim aşklarım arasında sevgilimi rahatbırakın Sn.Melihağa Biz birbirimizi seviyoruz Cool

Alıntı

yahu arkadas bhp ye eski tasarım düz bir tabanca,demir yigini diyo sonrada gelip p 38 e askim diyo.anlamadim gitti seni sy.melihaga.
yoksa üstü acik diyemi seviyorsunuz?

Alıntı

Sayın Melihağa

Aşkınızın önünde saygıyla eğiliyorum ve bu silaha karşı olan duygularınızla benzer duyguları son günlerde bende yaşıyorum benim aşkımın fotoğraflarını eklemeye çalıştım fakat fotoğraf boyutları büyük olduğu için siteden ekleyemedim keşke biraz internet bilgim olsa idi başka yollarla bu fotoğrafları ekleyebilseydim. Yardımcı olabilecek göndereceğim fotoğrafları foruma ekleyebilecek birisi varsa şimdiden kendisine teşekkür eder fotoğrafları mail yoluyla göndermeyi taahhüt ederim.

Bu p 38 aşkı gerçekten bir başka eline almayan bu silahla ateş etmeyen bu aşkı bilmez. Ne kadar eski bir silah olursa olsun. Ne kadar demode görünürse görünsün. Bir kere bu silahın ruhu hala çok genç. Öyle yeni yetme silahlar gibi hiç kaprisi yok takıyorsun şarjöre 9 mermi ve sıkıyorsun. Nişan almak o kadar rahatki benim gibi bir beceriksiz bile 9 atışın 5 inde 25 metreden 0,5 litrelik toprak dolu pet şişeyi vurabiliyor.

Bu silaha dokununca bambaşka duygular hissediyorsunuz. Kendinizi birden tarihin siyah beyaz sinema karelerinde hissediyorsunuz.

Bu silahı elinize alınca aradan geçen onlaraca yıla meydan okuyan bu demir parçasına sahip olmanın gururunu yaşıyorsunuz.

Velakin bu aşkı anlatılmaz yaşanır.

Alıntı

Arkadaşlar, Armee Pistole, Wehrmacht'ın yeni tabanca ihtiyacını karşılamak üzere hazırlanan prototiplerden birisidir.
Wehrmacht P08'in bakımsızlık ve pisliğe olan hassasiyetinden şikayetçi idi. Bu amaçla namlu sistemi hareketli, tek kilit bloklu, pislik toleransı daha yüksek bir silah arayışındaydı. Hatta silahın hafifletilmesi amacı ile, ilk prototiplerde farklı alaşımlar bile denendi. 1935' te sonra başlayan bu süreçte, Walther'in ortaya çıkardığı prototiplerden birisi de, Armee Pistole'dur. Bu silahda tek blokla kilitlenen hareketli namlu, P08 benzeri bir sökme takma mandalı, PP'nin tetik sistemi ve gizlenmiş horoz sistemi kullanılmıştır.

[Resim: apca8.gif]

Ancak testler ilerledikçe alüminyum ve benzeri alaşımların, gizli horozun delikanlıyı bozduğu görülüp, açık horoz ve komple çelik konstrüksiyonda karar kılınmıştır. Bu revizyonlardan sonra da silah '' Heree's Pistole / HP Model 38 '' adını almıştır.

[Resim: p38slicedhm4.gif]

Buna karar verildikten sonra Nisan 1939 'da Wehrmacht 800 adetlik bir HP siparişi vermiştir. Bu silahlar tam birer koleksiyon parçasıdır. Bu silahlar eldeki AP ve HP parçaları karışık olarak kullanılarak, tamamen elde ve mükemmel bir işçilikle üretilmiştir. Bu silahları müteakiben üretilen gerçek ve orijinal askeri amaçlı P38'ler, seri noları 01- ile başlayan '' Zero Series '' '' Sıfır Serisi '' dir. Nisan 1939'dan, Mart 1940'a kadar bu silahlardan sadece 13.000 adet üretilmiştir. Bu silahları savaş zamanında üretilen işçilikleri zayıf diğer P38'lerden ayırmanın temel kriterleri seri nolarının 01 ile başlaması, üzerlerinde klasik dalgalı Walther logosunun olması, tüm ana parçalarda 359 kodlu kartal baskısının olmasıdır. Nisan 1940'da da P38 resmen '' Offiziell Ordonnanzewaffe '' olmuştur.

[Resim: zeroseriesp38pz0.jpg]

Aşağıdaki silahda kızak yakalama mandalındaki baskıyı görüyorsunuz.

[Resim: p38zeroblv1.jpg]

Savaş sonrası üretilen ticari modellere kadar P38'lerde Walther logosu yoktur.
Walther üretimi olanlar '' ac '' kodu ile tanınırken, Mauser Werke olanlar 1945 ' ekadar '' byf '' daha sonrasında da '' svw '' kodları ile, Spreewerke olanlar ki, bu firmanın merkezi Berlin'de olmasına rağmen, atölyeleri Çekoslovakya'daydı, '' cyq '' kodları ile tanımlanır. Savaş boyunca FNH' de gövde, kızak, kilit blokları, CZ'de de namlular üretilerek, bunlar daha sonra Almanya'da bir araya getirilmişlerdir. Fransızlar bile Mauser fabrikasından çarptıkları parçalarla 1946'ya kadar bir miktar P38 üretmişlerdir. Yani özetle her P38, '' Walther P38 '' değildir. Cool.

Aşağıda 1944 yapımı bir MauserWerke HP 38 görüyorsunuz.
Bunu bize kızaktaki '' byf '' ve 44 yazıları anlatıyor.
Silahın üzerinde dalgalı Walther logosu yoktur.

[Resim: waltherp3844yc0.jpg]

Walther, Ulm / Donau'daki fabrikada, 1957'de P38 üretimine tekrar başlamıştır.
İğne dahil bazı parçalar modifiye edilmiş, ancak en önemlisi de, gövdeler artık o yılların '' laylon '' benzeri hafifletme modasına uygun olarak alüminyum alaşım olarak üretilmeye başlanmış olup, bu güzelim silahın artık delikanlıya hitap eder bir yanı kalmamıştır. Big Grin.

Alıntı

Sn Melihaga,

Gerçekten bu silah ta "Sn Lupus'un ayrıntılarıyla açıkladığı gibiSmile "tarihten bir parça"...
O açıdan bence de "değeri tartışılmaz" bir silahtır..

Ancak "tarihsel değeri" açısından değil ise sevginiz, ben de Sn Altunhan gibi, "perhiz-lahana turşusu ilişkisini" vurgulamak zorundayım Big Grin Big Grin Big Grin

Üstelik HP'nin dizaynının bu silahtan çok daha güzel olduğunu düşünüyorum...

Sevgiler

Alıntı

Sn Melihaga,

Madem bu derece aşıksınız, ben de o aşkı biraz "depreştireyim" dedim...Smile

Ama araya "kendi aşkımı" eklemeden olmaz Smile

Daha önce de söylediğim gibi, "benim aşkım sizin aşkınızdan güzel" Big Grin Big Grin Big Grin

Sevgiler

Alıntı

nebukadnazar demiş ki:Sayın Melihağa

Aşkınızın önünde saygıyla eğiliyorum ve bu silaha karşı olan duygularınızla benzer duyguları son günlerde bende yaşıyorum benim aşkımın fotoğraflarını eklemeye çalıştım fakat fotoğraf boyutları büyük olduğu için siteden ekleyemedim keşke biraz internet bilgim olsa idi başka yollarla bu fotoğrafları ekleyebilseydim. Yardımcı olabilecek göndereceğim fotoğrafları foruma ekleyebilecek birisi varsa şimdiden kendisine teşekkür eder fotoğrafları mail yoluyla göndermeyi taahhüt ederim.

Bu p 38 aşkı gerçekten bir başka eline almayan bu silahla ateş etmeyen bu aşkı bilmez. Ne kadar eski bir silah olursa olsun. Ne kadar demode görünürse görünsün. Bir kere bu silahın ruhu hala çok genç. Öyle yeni yetme silahlar gibi hiç kaprisi yok takıyorsun şarjöre 9 mermi ve sıkıyorsun. Nişan almak o kadar rahatki benim gibi bir beceriksiz bile 9 atışın 5 inde 25 metreden 0,5 litrelik toprak dolu pet şişeyi vurabiliyor.

Bu silaha dokununca bambaşka duygular hissediyorsunuz. Kendinizi birden tarihin siyah beyaz sinema karelerinde hissediyorsunuz.

Bu silahı elinize alınca aradan geçen onlaraca yıla meydan okuyan bu demir parçasına sahip olmanın gururunu yaşıyorsunuz.

Velakin bu aşkı anlatılmaz yaşanır.

Sn Nebukadnazar benim gibi düşünmenize sevindim, bu silahı bilen bilir damakta tad bırakacak çok ender silahlardan olduğunu sizde deneyerek görmişsünüz, darısı bu tadı tadamayanların başına...

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi