Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
.357 Sig Mühimmat
Merhabalar herkese
Sn. Musti  MKE son ihalesinde 10 milyon .45 acp talebinde bulundu ki yerli üretici buna bile tenezzül etmedi kaldı ki 100.000 adetlik .357 sig  için harekete geçecek. 
Saygılarımla

Alıntı

(21-10-2018, 09:57 PM)musti267 demiş ki: Sanırım modern anlamda bu tip sadece .357-sig  ve 5.7mm FN  güncel bir fişek. Ama ilginçtir hiç bir yerli üretici ilgi göstermiyor.

Bizdeki MKE hariç tüm üreticiler yeni, birçoğunu daha üretim tesisleri kısmen faaliyette veya üretime geçemediler bile - henüz üretici adayları. MKE dahil tümü askeri sınıfta fişek üretecek şekilde makina parkı aldı. Ve üretim hatları şimdilik FMJ fişek için uygun. 

Örneğin, .45 cal fişek bizim köyde "askeri" mühimmat değil, hatta Amerika için bile asli askeri tabanca fişeği değil. Bu durumda .45 cal için FMJ üretim yapmak zaten saçma. .357 SIG konusuna hiç girmeyelim, neredeyse egzotik denilebilecek bir kalibre. 5,7 mm ise gerçekten kısıtlı kullanımı olan ve askeri tip üretim sistemlerine sokulmayacak nitelikte bir fişek.

Özetle, 9x19'u adam gibi yapsınlar, bize yeter.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
m16a2, yyildiz
Esas sormak istediğim boğmalı fişekler ile tecrübesi olanların fikirlerini beyan etmesiydi.

Saygılar.

Alıntı

(21-10-2018, 09:57 PM)musti267 demiş ki: Halk arasında "boğmalı"  diye tabir edilen şişe ağızlı fişeklerle pek tecrübem olmadı. Ama bu tip fişeklerin özellikle besleme

ve tahliye konusunda  düz silindirik kovanlardan daha başarılı oldukları yönünde söyleyenler olmuştu. Mesela tokarev fişeği

yada  7.65mm parabellum gibi. Sanırım modern anlamda bu tip sadece .357-sig  ve 5.7mm FN  güncel bir fişek. Ama ilginçtir hiç bir yerli

üretici ilgi göstermiyor.

Bu tip bir mukayeseye sahip bir tecrübeli yazar varsa fikirlerini okumak isterdim.  

Saygılar.

Sn Musti267,

Bahsettiğiniz daha guvenli yukleme ve boşaltma konusunda dediklerinizde gavurları referans alınca haklısınız. 
Kendi tecrübemizde aynı seyi söylüyor.  4 yıldır G-31 sahibi olarak 1000 kusur den fazla atışta hiç ama hiç tutukluk yaşamadım. G17 ve G19 lar ile gerek tutuş, gerek muhimmat mı artık bilinmez, nadirende olsa yükleme sorunu ve stove pipe görmüşlüğümüz mevcut.

Her ne kadar az bulunan bir kalibre olsada 357 Sig bence penetrasyon ve enerji konusunda Türkiye'de bulunabilecek en güçlü tabanca kalibrelerinden birisi. Donmuş 20 cm ağaç kutuğü +P kıvamındaki MKE 9mm kullanan bir CZ-75  oynatamazken SB fişek kullanan G31'in rahatlıkla deldiğini çok test ettik. 

İyi günler.

Alıntı
6 üye teşekkür etti:
yyildiz, taarruz, musti267, madenci08, ERDAL, emre76
Selamlar.

Sayın ardenne'nin yazdıklarını destekleyen aşağıdaki videoyu izlemenizi tavsiye ederim.

Saygılarımla.

Alıntı

(23-10-2018, 08:17 AM)ardenne demiş ki: Bahsettiğiniz daha guvenli yukleme ve boşaltma konusunda dediklerinizde gavurları referans alınca haklısınız. 
Kendi tecrübemizde aynı seyi söylüyor.

İyi günler.

Sn ardenne. 

Konu bana  şöyle mantıklı geldi. Biraz alakasız gibi ama  bir yerde huni ile su doldurmak gibi. Siz suyu biraz sağa solada kaçırsanız neticede  ortadaki deliğe kayar . 

Küçük ve sivriltimiş  boğmalı fişek, küt burunlu silindirik kovanlı fişekten fişek yatağına daha rahat girmesi mantıklıdır.

Yani ciddi bir besleme avantajıdır  Yine aynı şekilde tahliye olurken daha rahat çıkar. Gözleminizde bu yöndeymiş tahminim haklı çıktı.

Fişek sanayi yeni yeni hamleler içinde. İlerde ciddi bir gelişme olabilir.    

Saygılar.

Alıntı

Aynen Sn musti267.
Aynı saldırı tüfeği fişekleri gibi.

Alıntı

Sn.musti267 sanırım magnum research da sizin gibi düşünmüş olacak ki takılmasıyla meşhur desert eagleyi boğmalı fişeğe çevirmiş.

[Resim: Screenshot-20181029-215025-1.jpg]

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
musti267
Sn gunner1

Birgün boğmalı fişekler ve bunları atan tabancalar sanırım silindirik kovanlı fişekleri geçecektir.

Saygılar.

Alıntı

Onu bunu bilmem ama sinagog saldırganın üç tabancası da .357 sig kalibre imiş.Sırasıyla Glock 31 , 32 ve 33.Üç boyu da taşımak istemiş olsa gerek herhalde.

Üzerinde bir adet AR-15 varyantı tüfek çıkmış.Yalnız haberlerin birinde güzide kanallarımızın birisinin ABD muhabiri şöyle tarif etti silahı.Saldırganın üzerinden üç tabanca ve ARK-15 tüfek çıktı. Big Grin

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi