Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Almanya da silah bulundurma ruhsati
Saniyorum yurt disindan yazan bir ben deyilim ,türk vatandasiyim , sizlerdeki o silah sevgisi bendede fazlasiyla var,Türkiye'de ikamet ettigim eve bulundurma ruhsati almaya kalksam bürokratik islemlerden dolayi uzun müddet bekleyecegim,ama senede 1 aylik iznimin oldugunu söylersem ve bir aydada hem bulundurma ruhsati hemde kaliteli bir tabanca alamayacagima göre bende burada Almanya da silah bulundurma ruhsati icin arastirmalarima basladim.
önce schütsenverein (aticilik kulübü)'ne üye olacagim,polisten izin almamda gerek ayni zamanda(hem üyelik hemde atis yapabilmek icin)bu arada sicilimin tamamiyle temiz olmasi gerek(adamlar trene kacak binmis ve biletsiz yakalanmis kisiye bile ruhsat vermiyorlar varin gerisini siz düsünün)kulübün faliyetlerine katilacagim,bu arada bana ders verecekler ve aticilik belgesi edinecegim.kulüp üzerinden istedigim modeli siparis verecegim,tabanca bir süre kulüpte kalacak.ben sadece atistan atisa alacagim kulüpten.bu bir süre böyle devam edecek üye oldugumdan 1 sene sonra evde bulundurma ruhsati icin polisten belge alacagim ve evimin 5 metre etrafinda üzerimde tasiya bilecegim.ve atistan atisa kulübe götürebilecegim.
evet bu yazdiklarim kisa gibi ama hepsi tam bir seneye sigacak ve Allahin izniyle alacagim ruhsatimi.Tabanca ise hayalim bir glock 19c ve burdaki fiyati ise 650 euro .
pazartesi arastirma ve mümkünse üyelik islemlerine baslayacagim.Bana sans dileyin.saygilar....

Alıntı

Sayın kcakkol,

wo wohnen Sie in Deutschland? Ich bin ab und zu, wie jetzt, in Deutschland.

Tren bileti olayı bana biraz hikaye gibi geldi. Kontrolöre karşı agresif davranışlar sergileyip polis çağırmasına yol açmışsa belki dediğiniz doğru olabilir. Psikolojik olarak silah sahibi olup olamayacağınıza ilk etapta klüpteki hocalarınız ve kıdemli üyeler karar vereceklerdir. Zaten öncelikle havalı veya klein Kaliber dediğimiz .22 lik silahlarla başlayacaksınız. Bir yıl içerisinde evinizde silah bulundurma hakkına sahip olabilirseniz çok iyi bir performans sergilemiş olursunuz. Ayrca evinize almanız gerken kasaları da (mühimmat ve silah birbirlerinden ayrı ortamlarda bulundurulmalı) yavaş yavaş araştırmaya başlayın derim ben. Keller (yeraltı bodrumu)i falan olan bir evde oturuyorsanız sorun yokta, klasik 3-4 odalı bir apartman dairesinde oturuyorsanız yer konusunda biraz sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Schutzenverein olayının güzel tarafı, silah sahibi olacaklara layıkıyla silahına sahip olmanın ve kullanmanın öğretiliyor olması.
Bizim ve üstadların yıllardır söylemekten dillerinde tüy bitirdikleri ama yeni ruhsat yasasında bile yeri olmayan silah bulundurma ve kullanma ehliyeti için 2 günlük bile olsa kurs alınmasının zorunlu tutulması malesef memleketimizde mecburi değil. Ondan sonra millet kendini ve/veya yakın çevresinden birisini vuruyor, kabahatli silah oluyor. Her neyse bu hamur çok su götürür. Schützenverein üyeliğiniz tekrar hayırlı olsun. Üzeliğinizin ilk dönemlerinde klüpte yaptıklarınızı ve aladığınız kursları burada bizlerle paylaşırsanız seviniriz.

Alıntı

Sayın Kcakkol,

Bol şanslar.....

Alıntı

(29-01-2011, 07:41 PM)evrenay demiş ki: Sayın kcakkol,

Tren bileti olayı bana biraz hikaye gibi geldi. Kontrolöre karşı agresif davranışlar sergileyip polis çağırmasına yol açmışsa belki dediğiniz doğru olabilir. Psikolojik olarak silah sahibi olup olamayacağınıza ilk etapta klüpteki hocalarınız ve kıdemli üyeler karar vereceklerdir. Zaten öncelikle havalı veya klein Kaliber dediğimiz .22 lik silahlarla başlayacaksınız. Bir yıl içerisinde evinizde silah bulundurma hakkına sahip olabilirseniz çok iyi bir performans sergilemiş olursunuz.Ayrca evinize almanız gerken kasaları da(mühimmat ve silah birbirlerinden ayrı ortamlarda bulundurulmalı) yavaş yavaş araştırmaya başlayın derim ben. Keller (yeraltı bodrumu)i falan olan bir evde oturuyorsanız sorun yokta, klasik 3-4 odalı bir apartman dairesinde oturuyorsanız yer konusunda biraz sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Schutzenverein olayının güzel tarafı, silah sahibi olacaklara layıkıyla silahına sahip olmanın ve kullanmanın öğretiliyor olması.
Bizim ve üstadların yıllardır söylemekten dillerinde tüy bitirdikleri ama yeni ruhsat yasasında bile yeri olmayan silah bulundurma ve kullanma ehliyeti için 2 günlük bile olsa kurs alınmasının zorunlu tutulması malesef memleketimizde mecburi değil. Ondan sonra millet kendini ve/veya yakın çevresinden birisini vuruyor, kabahatli silah oluyor. Her neyse bu hamur çok su götürür. Schützenverein üyeliğiniz tekrar hayırlı olsun. Üzeliğinizin ilk dönemlerinde klüpte yaptıklarınızı ve aladığınız kursları burada bizlerle paylaşırsanız seviniriz.

Mühimmat ve silah ayrı ortamlarda durumu çok entresan bunun mantığı nedir acaba?(Uzun zamandır bilgimiz dahilinde bir şey ama bunu bir daha irdeleyelim diye ucundan dürttüm)...

Ayrıca büyük bir handikap.

Alıntı

Şu yazdıklarınızı benim ülkemin idarecileri de görse ve uygulasalar başta ben olmak üzere tüm silah severleri memnun etmiş olurlar.
Artık emniyet müdürlüğünde ki memurlarla ahbap olduk sorunsuz bir kullanıcı olduğumu biliyorlar, ellerinde olsa taşıma ruhsatı bile verirler ama sen gel gör ki benim devletim ne bana güvenir ne de beni eğitmek için çaba harcar Almanya kurallarla yönetilen bir kanun devleti olduğu için vatandaşına, ilgisi varsa eğitimini verir sınar ve hobisini gerçekleştirmek için fırsat verir.

Alıntı

(29-01-2011, 07:41 PM)evrenay demiş ki: Sayın kcakkol,

Tren bileti olayı bana biraz hikaye gibi geldi. Kontrolöre karşı agresif davranışlar sergileyip polis çağırmasına yol açmışsa belki dediğiniz doğru olabilir. Psikolojik olarak silah sahibi olup olamayacağınıza ilk etapta klüpteki hocalarınız ve kıdemli üyeler karar vereceklerdir. Zaten öncelikle havalı veya klein Kaliber dediğimiz .22 lik silahlarla başlayacaksınız. Bir yıl içerisinde evinizde silah bulundurma hakkına sahip olabilirseniz çok iyi bir performans sergilemiş olursunuz. Ayrca evinize almanız gerken kasaları da (mühimmat ve silah birbirlerinden ayrı ortamlarda bulundurulmalı) yavaş yavaş araştırmaya başlayın derim ben. Keller (yeraltı bodrumu)i falan olan bir evde oturuyorsanız sorun yokta, klasik 3-4 odalı bir apartman dairesinde oturuyorsanız yer konusunda biraz sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Ich wohne schon in deutschlan ,nicht so ab und zuSmileWenn sie sind in Deutschland dann sagmal Herzlichewilkommen in Deutschland hr "evrenay"
Neyse Anadilime kurban olayim Anadilimle devam edeyim...Ben bu Tren olayini tamda bu konuda arastirma yaparken bir boardta okudum , direk siciline isliyormus..Yasamadim cok sükür öyle birseySmileayagimizi yerden kesen düldülümüz var sükür...
Evet silahi evdeyken bir kasada muhafaza edilecegini okudum (bu arada almanya'nin heryerinde gecerli olan silah kanunu BAYERN bölgesinde degismekte,kendi direk kanunlari var ekstra...(Bayernin en kötü yani bu Alman Anayasasi yetmiyormus gibi adamlar kendi Anayasalarinada sahip ekstra)neyse konuya dönelim demek istedigim Bayern'de malesef isler daha siki denetim altinda.
evet yavas yavas atilacagiz isin icine kafaya koydum artik.insallah bir rasiste denk gelmeyiz...yoksa isim zor....devam edersem insallah bilgi ve yasadiklarimi seve seve paylasacagim...

Alıntı

Sayın berkeley,

Almanya'da can güvenliği dışında, onda da kimleri ikna etmeniz gerektiğini bilmiyorum, sivil vatandaş olarak silah taşıma ruhsatı alamazsınız diye biliyorum.
Ancak bir güvenlik şirketinde ("personenschutz"-bodyguard lık) sertifikalı koruma iseniz taşıma ruhsatı alabiliyorsunuz sanıyorum.

Yoksa tabancaların hepsi bulundurma. Poligona giderken silahlar aracınızın bagajında ve kilitli kutuda olmak zorunda. Poligona otobüsle gidiyorsanız ona da bir çare bulmuşlardır. Ancak kesinlikle kolayca ulaşılamayacak ve KİLİTLİ kutuda taşıma mecburiyeti var. Tabi bu bizdeki yol belgesiyle kıyasladığımız zaman inanılmaz bir kolaylık atıcı/sporcu için.

Alıntı

@evrenay
Bu arada henüz üye deyilim ,islemlere pazartesi baslayacagim hayirlisiyla...
Iyi dileklerin icin sagol.

Alıntı

Sehr geehrter Herr kcakkol,

nach meiner Studium in der Türkei habe ich in einer deutscher Firma als Ingenieur gearbeitet. Meine Aufenthaltstitel und Arbeitserlaubnis behalte ich noch und komme ich ab und zu mal geschäftlich und privat nach Deutschland. Ich bin zur Zeit in Berlin und kehre bald wieder zurück in die Türkei.
Ich freue mich für Sie, dass Sie bei einem Schützenverein Mitglied sein werden. Dadurch können Sie Ihre deutsch Kenntnisse verbessern und sich besser an die deutsche Gesellschaft integrieren.
Sie können sich mit Herrn Altunhan von unserem Forum ins Verbindung setzen. Er wohnt und arbeitet auch in Deutschland.
Neyse, biraz daha Almanca yazarsam moderasyon eski üye falan dinlemeyecek atıverecek forumdan ;-) .

Otomobilinizin olması trene tramvaya binmeyeceğiniz manasına gelmiyor. Bilakis Almanya gibi demiryollarının gelişmiş olduğu, trenlerin zamanında gelip, zamanında menzile vardığı bir ülkede otomobil sürmek hammallığındansa trene binmeyi tercih ederim, ki ediyorum da.

Eyalet sisteminin esasını her eyaletin kendi kanunları olması oluşturur. Aksi takdirde zaten her 16 eyaletin de kendi parlementolarının olması ve kendi başkanları tarafından Berlin'de temsil edilmelerinin bir mantığı olmazdı. Ancak anayasa (Grundgesetz) birdir ve tektir. Eyaletler kendi düzenlemelerini (regülasyonlarını) anayasaya sadık kalmak kaydıyla yapabilirler.
Siz bakmayın Bayern'nin kendisine Freistaat Bayern (Özgür eyalet/ülke Bayern) demesine. Berlin'deki parlementonun onayladığı anayasa maddelerine bağlı olmayan hiçbir yasayı yürürlüğe koyamazlar. Bayern eyaletinin ülkede yaşayanların (vatandaşlar veya yabancılar) anayasal haklarını ihlal edebilecek bir yasayı parlementosundan geçirmesi bu yasanın verfassungsgericht (Anayasa Mahkemesi diye tercüme ettim, artık vebli boynuma) e takılacağı manasına gelir. Hele ki Almanya gibi vatandaşların yasal haklarını bildikleri ve bunlara sahip çıkmaktan çekinmedikleri bir ülkede, eyaletiniz Bayern, bile olsa gerekli sınavları verdiğiniz zaman kimse sizin haklarınızın önünde duramaz.

Ha, racism (ırkçılık) olayına gelince, bu konuda malesef haklısınız. Ancak bazen yabancı bir ülkede olduğumuzu unutuyoruz. Kendi ülkemizde iki kişinin otobüste Kürtçe konuşmasına tahammül edemiyorken (sadece bir örnektir lütfen politik bir tartışma haline getirilmesin) bu konuda Almanları pek de suçlayasım gelmiyor,açıkçası. Benehmen Sie sich wie ein Deutscher, dann werden Sie weniger Probleme bekommen! Jedoch idioten sind überall.

Şimdi diyeceksiniz ki; atış klübüne üye olacak olan benim, sayın evrenay benim üyeliğim hakkında 2 sayfa yazı yazmış, nedendir?. Orada bulunduğum yıllar içerisinde her hangi bir atış klübüne üye olmamak gibi bir hata yaptım, istiyorum ki benzer imkanlara sahip olanlar benim yaptığımı yapmasınlar, hazır ellerinde imkan varken hobilerini özgürce ve ekonomik olarak yaşasınlar. Benzer satırları, o zamanlar açık olan özel mesaj sistemi vasıtasıyla, sayın Altunhan'ada yazmıştım.
Yoksa anavatana döndükten sonra bir taşıma ruhsatına 2100 TL vermek ve silaha sadece 5 yıl süreyle sahip olmak (parasını mislisiyle ödemiş olmanıza rağmen) insanı üzüyor. Keşke dedirtiyor.

Not: Schützenverein'da sabit atış tabancası olarak kullanmak için Glock 19c nin pek de doğru bir seçim olduğunu düşünmüyorum. İlerleyen zamanda IPSC gibi hareketli ve gündüz gözüyle yapılan yarışmalara katılsanız bile doğru tabanca olacağından emin değilim. Her hangi bir silah satın almaya karar vermeden önce klüpteki tabancaları bolca deneyin. Zaman içerisinde diğer üyelerin silahlarını da tecrübe etme şansınız olacaktır. Hocalarınızın da yardımıyla o anki amacınıza yönelik bir silaha sahip olursunuz. Şimdiden kendinizi kısıtlamayın.

(29-01-2011, 08:49 PM)glock demiş ki: Mühimmat ve silah ayrı ortamlarda durumu çok entresan bunun mantığı nedir acaba?(Uzun zamandır bilgimiz dahilinde bir şey ama bunu bir daha irdeleyelim diye ucundan dürttüm)...

Ayrıca büyük bir handikap.

Sayın glock,

sanki daha önce forumda paylaştım gibime geliyor; Almanya'da bir kadın kocasını yastığını altında revolverle uyuduğu için polise şikayet etmiş, görülen mahkeme neticesinde adamcağızın bütün silah ruhsatları iptal olmuştu Sad. Böyle karı düşman başına.

Almanya'da silahı savunmadan çok hobi ve meslek amaçlı olarak; spor, kolleksiyon ve avcılık üçgeninde tutmaya çalışıyorlar. Belki bu sebepten ötürü taşıma ruhsatı almak siviller için mümkün değil.

Özellikle Winnenden'deki okul baskınından sonra bu mühimmat ve silahların birbirinden ayrı tutulmaları olayı sıklıkla gündeme gelir oldu. Şu anda, Almanya'da evinde silah bulunduran bir kişiyseniz, polisin her saniye kapınıza gelip silahlarınızın bulunduğu ortamı kontrol etmek isteyebileceğini bilmelisiniz.
Elbetteki polis evinize almayı reddedebilirsiniz. Bu sizin anayasal hakkınızdır. Ancak bunu birden fazla kere tekrarlarsanız polis mahkemeden arama emri (Durchsuchungsbefehl) çıkarttırıp kapınıza dayanabilir. Bu durumda evinizin kapılarını kendilerine sonuna kadar açmaktan başka çareniz olmayacaktır. En iyisi silahlarınızı kanunun ön gördüğü şekilde saklayıp, gece için bir adet ruhsatsız 9x19 Heckler und Koch'u yatağınıza yakın bir yerde saklayıp bir de ağzı sıkı bir "karı" Big Grin edinmeniz olacaktır. (ruhsatsız silah tavsiyesi ŞAKADIR! Sakın ciddiye almayınız.)

Ruhsatsız diyorum çünkü polis evinizi ziyaret ettiği zaman bütün ruhsatlı silahlarınızın kasada veya kasa haline getirmiş olduğunuz (mit Panzertür, zırhlı kapıya ve belirli bir duvar kalınlığına haiz) hobi odanızda görmek isteyecektir. Komidinden çıkan bir silah, yetkin olmayan ellere geçebileceği ve bu durumdan da siz sorumlu olacağınız için başınızı oldukça ağrıtacaktır.
Örnek vermek gerekirse Winnenden'deki okul baskınını gerçekleştiren psikolojik sorunlu öğrenci babasına ait silahlarla, ki bunların içerisinde en çok Berertta F92 yi kullanmış, gerçekleştirmiştir.
Teoriye göre; eğer öğrencinin babasının silahlarına erişimi bu kadar kolay olmasaydı, baskını gerçekleştiremeyecekti.

Bu ve benzeri bir kaç olaydan sonra evlerde bulunan silah kasalarının polis tarafından uydu/GSM aracılığı ile açılması ve kapatılması bile tartışıldı. Durum o kadar ciddi.

Malumunuz Almanya dünya markası bir çok silah üreticisinin anavatanı. Tabi bu kadar çok silahın 100 yılı aşkın bir süredir üretildiği, iki savaş görmüş bir ülkede birçok kayıtsız silah olmasından doğal birşey yok. Ama bu konular uluorta konuşulmaz, silahlar uluorta ortalıkta gezmez. Bilmem ne demek istediğimi anlatabiliyor muyum?

Ayrıca kolleksiyoner, avcı, atıcı/sporcu olmak üzere üç çeşit ruhsatlandırma mevcut. Silahlarını yasal olarak kullanmak, alıp-satmak isteyen herkes için, gerekli eğitimleri aldıktan sonra, devlet gerekli imkanları sunuyor.
Bu imkanları bizim devletimiz vatandaşlarına sunsa, sanırım piyasadaki ruhsatsızların en az yarısı kayıt altına girer. Bunları kullanacak adam da ikinci defa düşünür.
Neyse, herşey zamanla. Adamların 300-400 senede oluşturdukları ateşli silah kültürünü, bizim 150 senede oluşturmamız beklenemez.
Öyle değil mi?

Alıntı

@evrenay
warscheinlich sie sind hier(in deutschland)geboren,meine erste 3.jahre in deutschland,good say dank, ich habe in dieses 3 jahre mein arbeit unbefristet und aufhenthaltserlaubnis ist auch unbefiristet bekommen,meine alle kollegen sagt für erst 3.jahre sprechst du gut,ja ich weiss noch nicht besser aber schritt für schritt wird noch besser..genau so eben für integrationen auch ist gut schützenverein, mehr kommunikation...Danke für dein interrese " evrenay "

Evet tamda dedigin gibi böyle bir firsatimiz varken bunu degerlendirmek gerek düsüncesindeyim.
Sen bu tren olayina iyi takildinBig Grin bulundugum yer kücük bir(bayernin kücük köyleri) yer ulasimi araban yoksa yapamazsin,öyle her yere otobüs tren yok.o yüzden arabaya elimiz mahkum,yoksa ben münihte yasasaydim araba almazdim.
leider evrenay berlin zu weit zu mir,aber wenn du hast zu bayern kommen dann vielleicht wir können treffen.dann sagmal hoscakal ve yolun acik ola ,ülkemin topragini öp yerime...

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi