Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
P 08 oyma (gefraest) şarjörü HAENEL SCHMEISSER
Sayın BekciHursit,

Joachim Görtz diyor ki: Das verchromen dieser ersten Ausführung von Haenel/Schmeisser-Magazinen hat manche Sammler und Waffen-Schriftsteller zu der Annahme verleitet, es habe sich hier um Magazine aus rostfreiem Stahl (stainless steel) gehandelt. Das ist aber falsch. Man halte nur einen Magneten an solche Magazine.

Die ersten "gefrästen", angeblich aus rostfreiem Stahl hergestellten 08-Magazine hatten noch das Innenleben von Parebellum-Magazinen seit 1900: Eine Schraubenfeder mit Federführungskopf.

Burada Joachim Görtz'ün "manche Waffen-Schriftsteller" den kastı sayın Charles Kenyon , Jr. ve kitabı "Lugers at Random". 396. sayfada sayın Kenyon, üzerinde Haenel/Schmeisser yazan bir şajöre istinaen şöyle demiş: STAINLESS STEEL; Extruded stainless steel body marked HAENEL (within an arrow) SCHMEISSER PATENT." wooden, aluminium or molded plastic bottom piece. Several marking and follower button variants are noted.

Tek yapmanız gereken bu şarjöre, tabi bir daha görürseniz, bir mıknatıs tutmak. Joachim Görtz'ün kitabının daha yeni olduğunu gözönüne alarak bu şarjörlerin kromlanmış olduğunu kabül etmek benim açımdan daha mantıklı.

Ayrıca yay düğmesine göre bu şarjör ikincil üretimlerden. Omurgasında (spine) yazan "2" rakamına göre polise verilen ilk yedek şarjör (toplam üç adet şarjörleri olurmuş ve bunlar da 1, 2 ve 3 olarak çeşitli yerlerinde numaralandırılırmış). Ancak bu "2" rakamının fabrikada yazılmadığı aşikar. Birisi sonradan gelen bir şarjörü yedek şarjörü yapmış herhalde.

Ayrıca sayın Don R. Hallock ve Joop van de Kant "The Mauser Parabellum 1930-1946" adlı kitaplarının 646. sayfasında diyorlarki: "C.G. Haenel magazines with the extruded type NICKEL body that continues to utilize the coil spring."
Buna göre de şarjörler nikel kaplıymış.

Tabi bu arada bu şarjörün 6 Eylül 1935 ten sonra Alman polisi için satın alınan şarjörlerden olduğunu yazmama gerek yok sanırım. Aslında tabanının altını görebilseydik (elbette ki orjinal tabnadan bahsediyorum) bu şarjörün Alman polisi içinmi yoksa sivil pazar içinmi üretilmiş olduğunu daha kesin bir şekilde söyleyebilirdik.

Hepsinin üzeirne sayın Jan C. Still "Third Reich Lugers and Their Accessories" kitabının 171. sayfasında 172. sayfada yayınlanan bir kaç fotoğrafa istinaden diyor ki: Chrome plated (satin chrome in appearance), case marked on side "Haenel Schmeisser Patent"; bottom cut on angle (şarjörün sonu şarjör yuvasına tam girecek şekilde açılı kesilmiş, ortdan pimli olanlar düz kesilmiştir ve tabancadan dışarı sarkarlar) and pinnend on end; coil spring (spiral yaylı), bordered loading button (yay düğmesinin kenarında boş bir hat var, ilk versiyonlarda düğmenin tamamı noktalı (checkered) ; may bear a "dove-güvercin" (sembolü buraya ekleyemiyorum) on bottom (orjinal taban elimizde olmadığı için bunu göremiyoruz elbette).

Netice; bu şarjör paslanmaz çelik olmayabilir, muhtemelen krom veya bir ihtimal nikel kaplı.

Saygılar,

Alıntı

Sayın Evrenay,
Bilginiz ve araştırmanız hayranlık verici. Sahibi, şarjörün vaktinde Almanya'dan alındığını belirtmişti. Tabanınında herhangi bir işaret olmadığını hatırlıyorum. İncelememi istediğiniz başka yerleri varsa, iletiniz, ya da buyrun beraber inceleyelim.
Saygılar

Alıntı

Yok efendim, şarjör ikinci nesil bir Haenel Schmeisser, orjinal tabanı olmadan daha fazlasını söylemek, benim açımdan, zor. Aslında fırsatınız olursa bir mıknatıs tutup gerçekten paslanmaz çelik mi, yoksa kaplamamı diye bakabilirsiniz.

Bu arada fxo 37 ve fxo 122 damgalı şarjörlerin de büyük bir kısmı Haenel üretimi. Bır kısmının üretimini de fasonculara vermişler.

Alıntı

Sayın forumdaşlarım ve forumu dışarıdan izleyen hatırı sayılır kalabalıktaki okuyucu kitlesi; bugün sizlere kolleksiyonuma yeni katılan iki adet "Haenel Schmeisser" damgalı P 08 Luger şarjörünü paylaşacağım.

Şarjör 1:

Şarjörün sağ yüzündeki Haenel Schmeisser damgaları rahatça seçilebiliyor sanırım. Ok işareti üretici "Haenel" firmasına ait olup, bu şirket hali hazırda Heckler und Koch firmasının kontrolü altında av tüfekleri satışını ve Heckler und Koch'un dğer sivil pazar faaliyetlerini yürütmektedir.
Schmeisser kelimesi ise, silah tasarımcısı sayın Hugo Schmeisser'in soyadından gelmekte olup, gefraest - oyma (delme) şarjörün tasarımcısı olduğu için ismi şarjörün üzerinde yazmaktadır. Bir nevi George Luger ve DWM ilişkisi gibi.
[Resim: P1020902.jpg]
[Resim: P1020906.jpg]

Birebir hassas kantarla ölçmedim ama sanki bu şarjör diğer "fxo" damgalı oyma şarjörlerden daha ağır gibi. Belki üzerindeki kaplamadan kaynaklanıyordur, belki de bazılarını idda ettiği gibi paslanmaz çelikten mamüldür ;-) (paslanmaz çelik olsa, şarjörün üzerinde pas izleri olmazdı değil mi?) .

[Resim: P1020903.jpg]

Tabanına beş haneli seri numarası damgalanmış.

[Resim: P1020904.jpg]

Ustamdan öğrendiğim kadarıyla, bu şarjörün ağzı düzgün. Yayının direncini baş parmağımla, aklım erdiğince ölçtüm, iyi gözüküyor.
[Resim: P1020905.jpg]

Meraklısına küçük bir ipucu; yayın düğmesine bakarak bu şarjörlerin hangi yıllar arasında üretilmiş olduğunu, aşağı yukarı tahmin edebilirsiniz.
[Resim: P1020907.jpg]

Alıntı

Sn; Evrenay hayırlı olsun Smile

Biz o kadar çabalamamıza rağmen bir tanesine bile sahip olamazken, siz oyma şarjör kollesiyonu kurdunuz.

Şaka bir tarafa gerçekten çok güzel tekrar hayırlı olsun.

Alıntı

Şarjör 2:
Yukarıda fotoğraflarını gördüğünüz şarjörün bir benzeri. Yanlız bunun üzerinde kartalın pençeleriyle tuttuğu bir "gamalı haç - swastika" var.

Hey gidi swastika hey! Yaradılış simgesinden, şans getiren objeye kadar her türlü rolü oynattılar sana, en sonunda Adolf'un eline bile düştün Big Grin .

Neyse, bu damga şarjörün Üçüncü Krallık (Dritte Reich) zamanındaki polis teşkilatının siparişi üzerine üretildiğini gösteriyor.

[Resim: P1020911.jpg]

Siz bakmayın şarjörün bir yüzünün pastan "kaplan köpekbalığı" gibi olduğuna, sayın göktuğ için almış olduğum "Schleiffix" marka, 240 tane (grain) inceliğine sahip zımpara taşlarıyla üzerinde on dakika çalışıldımıydı, pırılpırıl olur, tadından yinmez! Ancak yer yer cildine de işlemiş pas. Pası çıkartsak bile cildinde izler kalacağını zannediyorum.

[Resim: P1020916.jpg]

Netekim, şarjörün sol yüzü ay gibi parlıyor, maşallah!

[Resim: P1020912.jpg]

Şarjör tabanındaki "1" rakamı bu şarjörü kullanan tabancanın birinci yedek şarjörü olduğuna işaret ediyor. Şarjör tabanlarında "2" rakamını da görebilirsiniz. Rivayet odur ki; bir tabancaya ait beş adet şarjör olabiliyormuş.
Bu durumda şarjörlerin tabanında "4" rakamına kadar görebilmemiz lazım ama ben "3" rakamını bile gördüğümü hatırlamıyorum.
[Resim: P1020913.jpg]

Haenel Schmeisser şarjörümüzün ağzı sorun çıkartmayacak kadar düzgün.

[Resim: P1020914.jpg]
[Resim: P1020915.jpg]

Şarjör yayının düğmesinin yakından fotoğrafı. Bakmayın siz onun öyle paslı gibi durduğuna, azıcık benzinin çözemeyeceği hiçbir şey yok ortada.
[Resim: P1020917.jpg]

Yayın direncini, yukarıda anlattığım şekilde ölçtüm, saki ilk Schmeisser şarjörden biraz daha az direnç gösteriyor gibi ama yine de baş parmağımı acıtacak kadar kuvveti var. Kısacası, çalışacak Luger'i rahatlıkla çalıştırır.

Sayın vougefalcon,

iyi dilekleriniz için teşekkür ederim.

Aslen hata sizde, menbağına gelmek varken, küffar vilayetleriyle ticaret etmeye çalışıyorsunuz ;-)

Alıntı

(30-03-2012, 02:15 AM)evrenay demiş ki: Meraklısına küçük bir ipucu; yayın düğmesine bakarak bu şarjörlerin hangi yıllar arasında üretilmiş olduğunu, aşağı yukarı tahmin edebilirsiniz.

[Resim: P1020907.jpg]

Sn evrenay,
İpucu fazla küçük geldi, üretim tarihini aşağı yukarı 50 yıllık bir zaman diliminin içinde olarak saptayabildik... Pek isabetli bir tahmin sayılmaz herhalde...

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi