Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
P8 ve Sanayi Kodları
Arkadaşlar,

[Resim: datecodewp3.th.jpg]

Alman kartalının altında N harfi olan sembol, silahın çok yüksek basınçlı nitrosellüloz katkılı barut içeren cephane ile test edilip onaylandığının ispatıdır. Alman menşeeli silahlarda bu sembol kızak, gövde ve namluya basılır.

IE üretim yılını kodlar; silahın 1984 yılı üretimi olduğunu belirtir.

Aynı harflerden polimer gövdeli silahlarda, icra yayı mili yatağının hemen arkasında da görebilirsiniz. Kızaktaki farklı olabilir şaşırmayın, asıl olan kızaktakidir. Polimer seri olarak bolca üretilir, zamanı geldikçe kızakları ile buluşturulur. Asıl üretim ve kalite onayı alma tarihi kızaktaki kodlardır.

Ucunda geyik boynuzu figürü olan eski barbar pagan kılıcı, Stutgart yakınlarındaki Ulm deney evinin sembolüdür ve silahın burada test edilip onaylandığını gösterir. Fabrikası da Ulm da olan Walther de bu deney evini kullanmaktadır. SigSauer ise Eckenförde'e daha yakın olan Kiel deney evini kullanmaktadır, bu nedenle tarih kodları ve NitroSellüloz işaretleri aynı iken deney evi kodu böcek şeklinde bir semboldür ve 2000 lerin başından itibaren namlu fişek yatağı sol iç yanına basılmaktadır. Daha önce kızak alt ucuna basılmaktaydı. Daha eski SigSauer'i olanlar bu üç işareti kızak alt ucunda bulacaklardır.

Buraya kadar anlattığımız kodlar P8 has olmayıp, tüm HK silahlarında standarddır.

P8, Alman Ordu birimlerinin taleplerine göre düzenlenmiş bir USP F'dir.

[Resim: p8leftrt0.th.jpg]

P8'in farkı, normalde USP'nin fişek yatağına mermi sürüp horozu indirme manevelasını aşağıya manüpüle ettiğinizde, horoz iner. Manevelayı bıraktığınızda ise silah DA konumda atışa hazır bir haldedir, emniyet kilitli değildir. Eğer siz özellikle kilitlemek isterseniz manevelayı yukarı kaldırarak kilitlersiniz.

[Resim: p8leveryy4.th.jpg]

P8 Budeswehr'in talebi doğrultusunda horoz indirildikten sonra otomatik olarak emniyete alınmış pozisyonda kalacak şekilde düzenlenmiştir. Silahi ateşleyebilmek için emniyet mandalını yukarı kaldırmanız gerekmektedir.
Aslında bu ergonomi açısından son derece kullanışsız ve ters bir düzenlemedir, kullanım esnasında her zaman silahı kazara emniyete alma riski vardır. Ama istek üzerine bu şekilde yapılmıştır.
Ek olarak tüm mühimmat görülecek şekilde şarjörü şeffatır.

P10 ise, Alman Polis Teşkilatlarından gelen talepler doğrultusunda dizayn edilmiş, aynı SigSauer'ler gibi sadece horozu indiren ve kurulu kilitli taşıma imkanı tanımayan bir USP Compact' tır. Bir ara MKEK'ye bir parti gelmiş ve 2070 USD'de satılmıştı.

[Resim: p10mq3.th.jpg]

Halihazırda Alman Polis teşkilatlarının son taleplerine göre düzenlenmiş tabanca, farklı tetik versiyonları ile
P2000'dir.

[Resim: p2000polizeiip2.th.jpg]

[Resim: p2000dwj1ax1.th.jpg]

Saygılarımla.

Alıntı

ellerinize sağlık .

Alıntı

LUPUS demiş ki:....Eğer siz özellikle kilitlemek isterseniz manevelayı yukarı kaldırarak kilitlersiniz....

P8 Budeswehr'in talebi doğrultusunda horoz indirildikten sonra otomatik olarak emniyete alınmış pozisyonda kalacak şekilde düzenlenmiştir. Silahi ateşleyebilmek için emniyet mandalını yukarı kaldırmanız gerekmektedir.
Aslında bu ergonomi açısından son derece kullanışsız ve ters bir düzenlemedir, kullanım esnasında her zaman silahı kazara emniyete alma riski vardır. Ama istek üzerine bu şekilde yapılmıştır...

Saygılarımla.

Sayın LUPUS,
Forumlarda verdiğiniz bilgileri ve aktardığınız deneyimlerinizi zevkle ve ilgiyle takip ediyorum. Ancak, P8'in emniyet manivelasının şekli konusundaki yazılarınızın bir kısmına itiraz edeceğim.
1-) "En iyi silah", "en güçlü tabanca", "en rahat taşınan tabanca" ...vb. konularının ne derece göreceli kriterler taşıdığını muhtelif defalar ifade ve ispat ettiniz. Bahsettiğiniz ergonomi, her ne kadar bir bilim de olsa; "uyum" içerdiğinden öznel veriler içermiyor mu? Bir şeyi itmenin, çekmekten kolay olduğu gözönüne alındığında; "safe" pozisyonunda taşıyanlar için iterek "fire" durumuna getirmek daha kolay değil midir? (Denedim, itmenin bir sakıncasını görmedim)
2-) Dolu şarjör takılı, namlu boş ve "fire" pozisyonunda silah taşıma alışkanlığını edinmiş olanlar; atış esnasında neden emniyet mandalını kurcalama ihtiyacı duysunlarki? Böyle bir ihtiyaç var da ben mi bilmiyorum? Tavsiye edeceğiniz taşıma şekli (namluda mermi ve safe pozisyonu, ...vb.) varsa, nedir?
3-) P8'lerin emniyet mandalı yukarıya itince "fire" konumuna gelmiyor mu? (Bakınız: alıntı yaptığım kısımdaki ilk cümleniz ve http://www.heckler-koch.de/HKWebText/det...5/121/4/21)
4-) Bence, emniyet mandalının bu şekilde dizaynı, kullanım kolaylığı sunmaktadır. Farklı düşünüyorsanız, gerekçelerinizi biraz daha detaylandırır mısınız?
Teşekkürler...

Alıntı

Alıntı: [Resim: p8leveryy4.th.jpg]

Aslında bu ergonomi açısından son derece kullanışsız ve ters bir düzenlemedir, kullanım esnasında her zaman silahı kazara emniyete alma riski vardır. Ama istek üzerine bu şekilde yapılmıştır.

Saygılarımla.

Video bu duruma örnek :

Saygılar

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi