Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yurt Dışından Yivsiz Av Tüfeği Nasıl Getirilir?
#1
--------------------------------------------
 
Alıntı

#2
Soruya ek olarak çifte vatandaşlığa sahip isek prosedür nedir?
 
Alıntı

#3
Yivsiz tüfeği ithal edebilirsiniz. Ancak bireysel ithalat da standart ithalat prosedürlerine tabidir. Yani TSE onayı almanız gerekiyor.

TSE onayının ızdırabını şöyle izah edeyim. Sadece bu yüzden birçok marka ithal edilemiyor. Adamlar namlunun alaşım oranlarına kadar istemedikleri bilgi kalmıyor. Çoğu üretici de bu bilgileri vermeye yanaşmıyor.

karanlık ay demiş ki:Soruya ek olarak çifte vatandaşlığa sahip isek prosedür nedir?

Türkiye'de Türk vatandaşısınız.
Bildiğim kadarıyla yabancı olursanız haklarınız çok daha kısıtlı.
 
Alıntı

#4
Gümrüğü bırakın yurtdışında onu havaalanına bile sokamassınız Smile TSA artık insanları zor geçiriyor güvenlikten ellenmedik yerini bırakmıyor.Birde sizin Türk olduğunu varsayarsak işler daha bir imkansız oluyor.
 
Alıntı

#5
betfair39 demiş ki:Gümrüğü bırakın yurtdışında onu havaalanına bile sokamassınız

Usulüne uygun olarak uçaklarda silah taşımak mümkündür. Aynı şekilde gümrüklenmesi de yapılır.
 
Alıntı

#6
Peki satın alınan ülkenin önce polisi sonra gümrüğü, elimizle tüfekle havaalanında veya sınır kapısında bizi görse ne yapar? "Bireysel ithalat yapacağım faturam bu" desem, ben uçağa, silahım da kargoya dahil olabilir mi? Karayoluyla gelirken, bu şekilde beyan üzerine, geçiş verirler mi? Gümrüksüz silahı getirdiğimiz zaman, gümrük bunu emanete alır mı? Veya bunu ilgili ülkede alıp emanete bırakıp, buradan bir gümrük müşavirine mi getirtmeliyiz?
 
Alıntı

#7
Mir-Mustafa demiş ki:Peki satın alınan ülkenin önce polisi sonra gümrüğü, elimizle tüfekle havaalanında veya sınır kapısında bizi görse ne yapar? "Bireysel ithalat yapacağım faturam bu" desem, ben uçağa, silahım da kargoya dahil olabilir mi? Karayoluyla gelirken, bu şekilde beyan üzerine, geçiş verirler mi? Gümrüksüz silahı getirdiğimiz zaman, gümrük bunu emanete alır mı? Veya bunu ilgili ülkede alıp emanete bırakıp, buradan bir gümrük müşavirine mi getirtmeliyiz?

Eğer bulunduğunuz ülkede o silahı satın alabiliyorsanız, havalanına getirmenizde de sakınca olmaz. Alanda yetkililere silahı (gerekiyorsa evrakı ile birlikte) uçakta taşınmak üzere teslim edersiniz. Dikkat ettiyseniz silah teslim yeri havaalanı güvenlik sınırları dışında tutulmuştur (dedektörlerden öncedir). Kimse usulüne uygun satın alınabilen ve taşınabilen silahı ülkeden çıkarmanıza karışmaz.

Asıl sorun vardığınız ülkeye o silahı nasıl sokacağınızdır. Varış ülkesinde silahı ithal etmek (geçici veya sürekli), sahip olmak, taşımak, bulundurmak için yürürlükteki tüm yasalara uygun olarak hareket etmek gerekecektir. Örneğin Türkiye için konuşursak, eğer silah ithal perminiz varsa (yurt dışında görev yapan bazı devlet görevlilerine bu hak tanınır), silahınızı gümrüğe alırlar. Uygun evrakın tesilim ve vergilerin ödenmesiyle gümrükten size teslim edilir ve silahınıza ruhsat alırsınız. Bildiğim kadarıyla yivsizler için permi gerekmiyor ancak ithalat prosedürlerinin tamamına uymanız gerekecektir. Yani bini de bir, biri de bir... Bana soracak olursanız, yivsiz tüfek için bu ithal işlemlerini yapmaya kalkmam; bu kadar emeğe ve masrafa değeceğini düşünmüyorum.

Karayoluyla silah getireni pek görmedim. Özellikle birkaç ülke kat edilecekse, geçtiğiniz her ülkeden izin almak, geçici ithalat veya transit prosedürlerini tamamlamanız gerekecektir. Kısacası, o yol bitmez...
 
Alıntı

#8
Birazda durum daha netleşşin diye sorduğum soruya Sn Harun, en iyi yanıtı verdi. Zahmet verdim, teşükkür ederim. Neticede bir kişinin kendi başına tüfek ithali zordur. Satan ve ithal edilecek ülkenin mevzuatını da tam bilmeden bu işe girişmemek gerekir yoksa elde tüfekle ortada kalmak da var..
 
Alıntı

#9
' Yurt dışından yivsiz av tüfeği nasıl getirilir? ' başlıklı konuya 'yurt dışına yivsiz av tüfeği nasıl götürülür? ' sorusunu ekleyeyim. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak sahip olduğumuz ruhsatlı bir yivsiz av tüfeğini yurt dışına tatil veya çalışma amaçlı gittiğimizde yanımızda götürebiliyor muyuz ? Bu konuda bilgi ve tecrübesi olan arkadaşlar yardımcı olabilirlerse sevinirim.
Saygılar.
 
Alıntı

#10
Degerli büyüklerim bu konuya uygun olacağını düşündugum için soruyorum. Yivsiz av tüfeği değil de sahip olduğumuz misal remington(bende yok ama keşke olsa dediğim tufek ?) marka bir tufege yedek namlu getirebilir miyiz?
 
Alıntı

  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi