Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mermi çekirdeğinin daireler çizmesi ?
05-01-2011, 10:50 PM (Bu Mesaj 05-01-2011 10:50 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : HCN.)
Mermi çekirdeğinin daireler çizmesi ?
Ağabeyim şuan Yüksekova / Dağlıca karakolunda asker.
İzne geldiğinde bana G3 'ün bir özelliğini anlatıyordu, araya başka bir şeyler girmişti ve konu dağılmıştı.
G3 ün mermi çekirdeğinin kendi çevresinde daireler çizerek gittiğini, çıkarken girdiği yeri parçaladığını söylemişti. Bu olayın adı nedir ?

Bilim, gerçeği bilmektir.
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
05-01-2011, 11:48 PM (Bu Mesaj 05-01-2011 11:49 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : alikozanoglu.)
RE: Mermi çekirdeğinin daireler çizmesi ?
Sn. HCN,

Acaba ağabeyinizin anlatmak istediği çekirdeğin kendi uzun ekseni etrafında gönmesi miydi? Şayet öyleyse, tüm yivli silâh çekirdekleri bu dönüşü yapar (veya yapması gerekir). Yumuşak dokuda genel olarak çıkış deliği giriş deliğinden daha büyüktür. Çekirdek deforme olmadan (tüm askeri fişek çekirdeklerinin teoride olması gerektiği gibi) çıkış yapsa dahi bir kısım yumuşak doku veya arasındaki sert parçacıkları da süratinden dolayı beraberinde dışarı çıkaracağı için çıkış deliği daha büyüktür.

İnternette çeşitli "ballistic" videolarda bu etki meyvalar, su şişeleri, balistik jel ve benzer nesneler üzerinde giriş ve çıkış deliği farkları açıkça görülebilir.

NOT: Şayet silâhlara ve mühimmata merakınız devam ederse, bu konularda da "şehir efsaneleri" gibi bir çok abartılmış, yanlış anlaşılmış veya asılsız söylentilerle karşılaşacaksınız. En az iki farklı kaynaktan benzer şeyler duyup teyit etmeden her şeye hemen inanmayın.

Saygılar,

alikozanoglu
Alıntı Yaparak Cevapla
05-01-2011, 11:55 PM
Efendim benim uzuldugum Daglıca gibi bir yerde gorev yapan bir erimizin bu konudaki bilgi eksikligi..Suc onda da degil. Bana gore o su an bile kahraman fakat mermi doner mi yiv ne ise yarar anlatmadan neden bu cocuklar oralara gonderilir anlamıyorum...Allah yardımcıları olsun beni bu kadar uzen baska eksiklik yoktur...
Alıntı Yaparak Cevapla
06-01-2011, 12:04 AM
Hayır, ben yiv den bahsetmiyorum.
Tam olarak anlatamadım. Yalpalayarak mı denir artık bilmiyorum ama çekirdeğin ucu daire çiziyor. Kendi ekseni etrafında dümdüz dönerek değil.

Alıntı Yaparak Cevapla
06-01-2011, 12:09 AM
Bir kaç kaynaktan alıntılar :
" Bunlara mukabil, G-3 piyade tüfeği, 4 yiv ve 4 set sahip olması, namlusunun muadili silahlardan uzun olası nedeniyle, çok muazzam bir tahrip gücüne sahiptir. Kullanıldığı hedefte yarattığı tahribat olağan üstüdür. "

" Meriminin girdiği yer bir kalemin ucu gibidir ama çıktığı yer bir el kadar büyük olabilir. Bu nedenle çoğu silahta yiv-set verdır. Örnek vermek gerekirse G3'te 4 tane yiv-set vardır ve tesirli menzilde bir insanın bacağına sıktığınızda bacağını koparma ihtimali çok yüksektir. Gerçi bu olay merminin çapınada büyük oranda bağlıdır ama merminin kendi ekseni etrafında dönmeside etki etmektedir. "

Sanırım bahsetteği şey G3'ün 4 yiv-set i..

* Kendisi şuan doğuya gidecek askerlere silah eğitimi vermekte.

Alıntı Yaparak Cevapla
06-01-2011, 12:35 AM (Bu Mesaj 06-01-2011 12:42 AM değiştirilmiştir. Değiştiren : alikozanoglu.)
Sn. HCN,

Yukarıda verdiğiniz alıntıda iki yeri işaretledim.
1-giriş ufak, çıkış büyük.
2-... kendi ekseni etrafında dönmesi ...
3- G-3'te 4 yiv 4 set yoktur bildiğimiz şekilde, fakat "poligonal yiv" vardır. Bir kaç kaynaktan kontrol edin inanmadan derken bunun gibi durumları kasdediyordum.

" Bunlara mukabil, G-3 piyade tüfeği, 4 yiv ve 4 set sahip olması, namlusunun muadili silahlardan uzun olası nedeniyle, çok muazzam bir tahrip gücüne sahiptir. Kullanıldığı hedefte yarattığı tahribat olağan üstüdür. "

" Meriminin girdiği yer bir kalemin ucu gibidir ama çıktığı yer bir el kadar büyük olabilir. Bu nedenle çoğu silahta yiv-set verdır. Örnek vermek gerekirse G3'te 4 tane yiv-set vardır ve tesirli menzilde bir insanın bacağına sıktığınızda bacağını koparma ihtimali çok yüksektir. Gerçi bu olay merminin çapına-da büyük oranda bağlıdır ama merminin kendi ekseni etrafında dönmesi-de etki etmektedir. "

"... Rheinmetall MG 3 machine gun can also have polygonal rifling. Heckler & Koch was the first manufacturer to begin using polygonal rifling in modern small arms like the G3A3 assault rifle and several semi automatic hunting rifles like the HK SL7."

Maalesef internette bulabileceğiniz bir çok bilgi aynı kaynaktan kopyalanmıştır ve aynı hatayı (hata olduğu zaman) tekrar eder.
"Türkçe Bilgi... " 4 yiv 4 set derken ve bir kaç yerde daha tekrarlanırken, "polygonal rifling" diye bakılınca Wikipedia'da yukarıdaki İngilizce bilgiyi de bulacaksınız.

Ayrıca, ",,,, Gerçi bu olay merminin çapınada büyük oranda bağlıdır. " ibaresini alırsanız, M-1'in attığı .30-06 (7.62x63) fişek G-3'ün attığı (7.62x51) fişekle aynı çapta ve biraz daha da hızlıdır. Ve meselâ 1898-1945 arası Alman piyade tüfeklerinde kullanılan 7.92x57 fişeği takriben 0.3 mm daha büyük çaplı ve yine 7.62x51'den biraz daha hızlıdır. Bu tüfeklerin namluları da takriben G-3 ile aynı boyda veya biraz daha uzundur. Yani tahribat yönünden de 7.62x51'den hiç aşağı kalmamaları gerekir.

Şayet bu konunun bir polemik haline gelmesini istemez ve daha fazla bilgi ararsanız bana alikozanoglu@hotmail.com adresinde yazabilirsiniz.

(NOT: Üstelik bu tam gerçek olmayan bilgileri yazan kişiler Türkçe'yi de sizin kadar iyi kullanmıyorlar. O iki "de" ayrı yazılması gereken "de"lerdir.)

Saygılar,

alikozanoglu
Alıntı Yaparak Cevapla
06-01-2011, 02:26 AM (Bu Mesaj 06-01-2011 02:26 AM değiştirilmiştir. Değiştiren : mertalp33.)
Sn Arkadaşlar,
Sanırım merminin homojen olmadığı veya setlerde sorun olduğu durumlarda mermi yolu düz değil de sipiral şekilde olmaktadır. Özellikle G3 de 4 setten biri diğerlerine göre düşük olunca merminin homojenliği bozulmakta ve kendi eksseni etrafındaki dönüşü atış yolunda sipiral sapmalara sebep olmktadır.
Askerde benim de gördüğüm izlimermi atışında bir G3 te yaşadım.
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
06-01-2011, 02:54 AM (Bu Mesaj 06-01-2011 12:53 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : northwolf.)
alikozanoglu Yazdı:Sn. HCN,

Yukarıda verdiğiniz alıntıda iki yeri işaretledim.
1-giriş ufak, çıkış büyük.
2-... kendi ekseni etrafında dönmesi ...
3- G-3'te 4 yiv 4 set yoktur bildiğimiz şekilde, fakat "poligonal yiv" vardır. Bir kaç kaynaktan kontrol edin inanmadan derken bunun gibi durumları kasdediyordum.
........
........

"... Rheinmetall MG 3 machine gun can also have polygonal rifling. Heckler & Koch was the first manufacturer to begin using polygonal rifling in modern small arms like the G3A3 assault rifle and several semi automatic hunting rifles like the HK SL7."
.......
.......

"...Can also have..." opsiyonellik anlamını kazandırmakta. G3 un Yiv set sayısı 4 olarak geçmektedir. Burada Mkek uretimi poligonal namluda duymadim. Var ise bilen birisi aydinlatirsa sevinirim.
Alıntı Yaparak Cevapla
06-01-2011, 02:59 AM
mertalp33 Yazdı:Sn Arkadaşlar,
Sanırım merminin homojen olmadığı veya setlerde sorun olduğu durumlarda mermi yolu düz değil de sipiral şekilde olmaktadır. Özellikle G3 de 4 setten biri diğerlerine göre düşük olunca merminin homojenliği bozulmakta ve kendi eksseni etrafındaki dönüşü atış yolunda sipiral sapmalara sebep olmktadır.
Askerde benim de gördüğüm izlimermi atışında bir G3 te yaşadım.

Yiv ve setlerdeki bozulma mermiye aktarılan enerjiyi, dolayısıyla menzili etkiler. Merminin homojenliğindeki bozulma ise mermi yolunda sapmaya ve merminin takla atmasına neden olabilir, belirli bir atış hattı çevresinda spiral hareket yaratmaz..

harun@ctm.com.tr
Alıntı Yaparak Cevapla
06-01-2011, 11:12 AM
HCN Yazdı:Ağabeyim şuan Yüksekova / Dağlıca karakolunda asker.
İzne geldiğinde bana G3 'ün bir özelliğini anlatıyordu, araya başka bir şeyler girmişti ve konu dağılmıştı.
G3 ün mermi çekirdeğinin kendi çevresinde daireler çizerek gittiğini, çıkarken girdiği yeri parçaladığını söylemişti. Bu olayın adı nedir ?

Arkadaslar sanırım sayın hcn nin anlatmak istediği şey şudur. Silahla uzak bir mesafeye atış yaparsınız (400-500 asgari) ve zoomlu bir optik cihazla hedefe baktığınızda çekirdeğin havayı yararak gitmesi bir mirage etkisi yaratır. Bu ise daha büyük bir parcanın (yani çekirdekten) havada yalpa yaparak gitmesi gibi algılanır.

Sayın hcn nin abiside karakollarda ve üs bölgelerinde bulunan nikon dürbünlerle bu atışı izlemiş ve bu olaya tanık olmuştur.

Saygılar.
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »

Forum Atla:

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

İletişim | TabancaTufek.com | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Hafifleştirilmiş Sürüm | RSS