Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Walther PPQ
Sn.Üstadım müsaadenizle PPQ ile ilgili paylaştıklarınızı buraya aktaracağım. Yazdıklarınızın diğer konu başlığı altında kaybolup gitmesine gönlüm razı gelmedi Smile

(12-03-2013, 10:23 AM)lupus demiş ki: Sn.yakuzz, nihayet PPQ' yu yakından inceleme fırsatı bulabildik. PPQ atım yatağı doldurulduktan sonra, iğnesi kapsülü ateşlemeye haiz bir şekilde tam kurulu kalan, sadece tetik yolu ve tetik emniyetine güvenilen ( HS 9' da ayrıca horoz tulumbasını kilitleyen kabza emniyeti var. ), sadece tek hareketli bir tabanca. Tetiği gerçekten çok hoş, hedefte yonca yaprağı deseni çalışması yapmak için mükemmel, ama bence üzerinizde atım yatağı dolu bir şekilde taşımak için çok uygun bir tabanca değil. Walther' in teknik yetkilisi de, özellikle güvenlik güçlerine veya can güvenliği nedeni ile silah taşıyanlara bu tabancayı ve tetik konfigürasyonunu kesinlikle önermedikleri üzerine basa basa vurguladı.

Saygılar.

(12-03-2013, 12:37 PM)lupus demiş ki:
(12-03-2013, 12:08 PM)ecorotti demiş ki: O tetiği gördüğümde P99 QA benzeri bir emniyet sistemine haizdir diye düşünüyordum ama değilmiş.

Aslında 99 QA ve PPQ' nun emniyet sistemleri birebir aynı. Her iki tabancada da tetik emniyeti, otomatik iğne kilidi bloğu, düşme emniyeti var. Fark, atım yatağı doldurulduğunda 99 QA' nın iğnesinin kapsülü ateşleyebilecek enerjiye haiz olmadan kısmen kurulu kalırken, PPQ' nun iğnesinin kapsülü ateşleyecek enerjiye haiz bir şekilde tamamen kurulu olarak kalmasıdır.

Tam ve doğru bir analoji olmasa da, Colt ve benzeri 1911 veya 14' lü Browning HP' yi düşünün, bu tabancalar da sadece tek hareketli tabancalardır. Yani sürgüyü şarj edip, atım yatağını doldurduğunuzda horoz tam kurulu kalır ve P 226, Beretta 92, SW 5906 gibi horozu düşürecek herhangi bir mekanizma yoktur. Horoz ya tetikle, ya da elle düşürülebilir veya emniyet manevelası ile ateşleme sistemi kilitlenebilir. Eğer horozu emniyet çentiğine kadar indirir veya tam tersine, tamamen aşağıdaki horozu sadece bir çıt sesi gelecek kadar çekerseniz, horz çok az kurulur, ancak fişeği patlatamaz. Örneğin orijinal Colt 1911' de horoz bir çıt çekili iken de tetik çekilerek horoz düşürülebilir, ancak fişeği patlatmaz. Browning de ise horoz yarılı kurulu konumda iken tetik çekilerek horoz düşürülemez.

P 99 QA veya Glock gibi silahlarda da iğne yukarıda tarif ettiğim gibi, BHP veya 1911' lerde horozun kısmen kurulu olduğu gibi kalır. Bu şekilde kısmen kurulu iken bir arıza olsa ve bir şekilde kapsüle ulaşsa da, kapsülü ateşleyemez. PPQ' da ise iğne, 1911 veya BHP' de horozu tam kurduğunuzdaki pozisyona benzer bir şekilde, tam kurulu olarak kalır ve bir şekilde kapsüle ulaşırsa, kapsülü ve fişeği patlatır.

FN 1910 / 22 gibi tabancaları bir kenarıya bırakırsak, etrafımızda görebildiğimiz modern polimer gövdeli silahlardan atım yatağı doldurulduğunda iğnesi tam kurulu kalanlar Walther P 99 / AS, HS / XD 2000, Akdal Ghost, Canik TP 9, Sarsılmaz ST 9' dur. P99 AS ve TP 9' da tam kurulu kalan iğne bir manevela yardımı ile boşaltılabiliyor. HS 9' da iğne tulumbası kabza emniyeti ile, ST 9' da ise gövdeye yerleşmiş bir manevela yardımı ile kilitleniyor. Akdal Ghost ve PPQ' da tam kurulu ateşleme sistemi ne herhangi bir manevela yardımı ile boşaltılabiliyor, ne de kilitlenebiliyor. Bu nedenle de Akdal Ghost ve Walther PPQ gibi tasarımları atım yatağı dolu olarak taşımak, bir Browning veya 1911' i atım yatağını doldurup, emniyeti kapatmadan veya klasik çift / tek hareketli bir Beretta 92, SW 5906, SIG Sauer'i atım yatağını doldurup, horozu manevelalar yardımı ile düşürmeden, horoz tam kurulu bir şekilde taşımak gibidir.

Saygılar.

(12-03-2013, 09:42 PM)lupus demiş ki:
(12-03-2013, 07:10 PM)Mr.Falcon demiş ki: PP QA ile Glock arasında sürgü tam kurulu iken ve fişek namluya sürülü ise herhangi bir arıza durumunda iğnenin kapsüle ulaşması durumunda ne gibi farklar var.

P 99 AS çift / tek hareketli bir tabanca, yani iki farklı tetik çekişi var. Özellikle güvenlik güçleri farklı tetik çekişlerinden uzaklaştıkça üreticiler de bu tarz platformlara yönelmeye başladı. Bu bağlamda P99 QA, Walther ' in Glock ile rekabet etmek için tasarladığı bir tabanca. P99 QA ve Glock' ta, sürgüyü şarj edip, atım yatağını doldurduğunuzda, iğne kısmen kurulu kalıyor. Bu pozisyonda, iğne bir şekilde tetik kolundan kurtulsa, bir şekilde iğne kilit bloğu iğneyi tutamayıp, iğne kapsüle ulaşsa dahi, kapsülü ateşlemeye yetecek bir sertlikte vuramıyor. İğne sadece atıcı tetiği çekerse kapsülü ateşleyebilecek şekilde tam kurulu bir hale geliyor.

Buraya kadar her iki tetik sistemi gerek kurulma, gerek ateşleme, gerekse de güvenlik açısından tamamen aynı. P 99 QA' nın farkı, sahra sökümü yapmak istediğinizde ortaya çıkıyor. Glock ' da sürgüyü gövdeden alabilmek için, iğneyi tetik kolundan tetiği çekerek kurtarmak zrundasınız. Yani Glocku sökebilmek içi tetik düşürmek zorundasınız. P 99 QA ' da ise sürgüde yer alan bir menevela yardımı ile iğneyi boşaltıp, silahı sökebiliyorsunuz. Bu özelliği ile P 99 QA özellikle acemi kullanıcılar için güvenli sahra sökümü yapmaya daha elverişli bir tabanca. P 99QA ve Glock ateşleme sistemi arasındaki mekanik anlamdaki tek fark budur.

Alıntı

Hah, şimdi tam oldu Sn. Yakuzz. Hakimler-Savcılar konusunda Walther mevzuunu okuduktan sonra kafamda karışmamış ufak bir kısım kalmıştı, bu konuya rastlayınca o da gitti. Bu Waltherler daha silaha sahip olmadan bu kadar baş ağrıtıyorsa, siz çoktan ermişsinizdir Big Grin

Alıntı

Efendim aslında olay gayet basit ki.. Şimdi Walther P38, P88, P99 da olay üretim yılıyla âlâkalıyken, PP, PPK gibi modellerde polizei faktörü etkili , yine öte yandan PPS , PPQ gibi polimerlerde de polizei olayı varken, tetik mevhumunda da klasik Double action, Single Action platformlarının dışına çıkılıyormuş gibi yaparken aslında çıkmadan iğne vuruşuyla bunu sağlayıp, quick action, antistrees gibi isimlerle ortalığı bulandırıp, üstüne bir de tüy gibi buton konulunca olan olmuş. Hazır ortalık karışmışken de P99RAD, P99Q, P99DAO diye sıralamaya başlamışlar. Derken glocka da giydirelim deyiverip PPQ olayına girerek quick defense triggeri çıkartıvermişler.

Buraya kadar anlaşılmayacak bir şey yok.

Asıl benim hiç bir yere sığdıramadığım walther model P5 dirki kendisi ne ayak hala anlayamadım. Evet.. Sleepy

http://img195.imageshack.us/img195/7636/...nka5uq.jpg

Alıntı

İğne boşaltma manivelası gibisiniz efendim, bizi tereddütlerle doldurdunuz Big Grin

Alıntı

Cahilligimi bagislayin PPQ ve Glock 19 arasinda ki emniyet farklarini anlamaya calistikca kafam iyice karisiyor.

PPQ da "tetik emniyeti, otomatik iğne kilidi bloğu, düşme emniyeti" var ise korkulacak durumu anlamaya calisiyorum. AnlayamiyorumSmile
Glock, gereksiz emniyet mekanizmalariyla olmayan problemleri cozmeye calismadan, pratik calisan bir tabanca. O zaman Glock'un igne sistemi de, varolmayan bir bir problemi cozmek olmuyor mu?

Bizim gibi cahiller icin bir senaryo yazar misiniz? PPQ dusse patlamaz, biri carpsa patlamaz, tetik emniyetide var.

Bu sistem sadece namludan fisegi cikartirken mi bir guvenlik sagliyor?
PPQ Glock'u taklit edip gecmis anlasilan.
Bir de sayin ustamiz bir yerlerde eski Walther P99 larda kilit sistemlerinin altinda sorunlar oldugu, zamanla gelistirildigini yazmisti.
Ayni seyler PPQ icinde gecerli midir? Glock mekanik olarak daha mi sorunsuzdur?
Malzeme kalitesi olarak PPQ mu, Glock mu daha iyidir?

Bir suru soru yazdim, cevaplariniz icin simdiden tesekkurler. Saygilar, selamlar.

Alıntı

7:30 sonra tetik kismina bakabilirsiniz.

Alıntı

Selamun aleyküm Arkadaşlar bu makina P99 ve glock a kıyasla kalitesi nasıl yani malzeme sağlamlığı ve atım miktarı senede üç bin atış yapan ve hata yapmaması için aylardır araştırıp vericem paraya değerim sizce ehli olduğunuz için size soruyorum

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi