Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Asilsan'ın Yeni Projesi
#1
Forum üyesi bir arkadaşımız, Asilsan'ın el değiştirdikten sonra yeni bir model üzerinde çalıştığını öğrenmiş. Yeni modelleri çift hareketli bir silah olacakmış. Sanırım amaç mevcut siyasi konjonktürün ve siyasilerin, bölge ve işletmelerine saylayacağını düşündükleri avantajla, güvenlik güçleri ihalelerinde yer alabilmek.


BHP'nin tarihini ve Kuzey Amerika pazarındaki yerini iyi bilmeyenler için bu makul bir yatırım ve plan olarak görülebilir. FN bizzat kendisi orijinal modelin çift hareketli bir versiyonu olan BDA 9' u piyasaya sunmuş, ancak bu model sadece Finlandiya gibi bir kaç ülkenin güvenlik güçlerinden hatırı sayılır bir iki sipariş alıp, firma için büyük çaplı bir fiyasko olmuştur.

Daha sonra gene FN'in '' Dabıl Aşkın '' aşkı depreşmiş, hatta sadece bir vida aracılığı ile sadece dabıl aşkın mekanizmaya çevrilebilir, sökme takma mandalı ve namlu kilitleri SigSauer'lerden kopyalanan BDM modeli ile güvenlik güçleri pazarına döz dikmişti. Ancak bu model de tam bir fiyasko olmuştu.

FN'in halihazırdaki yeni girişimi, günümüz trendlerine uygun polimer gövdeli FNPro'dur. Ancak bu silah da bazı dayanım sorunları ve klasik FN felsefesini yansıtmaması nedeni ile, firmanın yeni fiyaskosu olmaya adaydır.

Klasik BHP ile alakası olmayan modeller, orijinal üreticinin bile yüzünü güldürememişken, Asilsan'ın siyasi çevrelerle olan bağlantılarına rağmen almasının gene de çok zor olacağı güvenlik güçleri ihalelerini düşünerek ARGE ve yatırım yapması, yeni bir kaynak israfı kapısı olmaya adaydır.
 
Alıntı

#2
Sorunu gündeme getiren, çözümü de önermiyorsa sadece boş eleştiri yapmaktan öteye gidemeyeceğinden, kendi öngördüğüm bazı alternatifleri de sunmaya çalışacağım.

Uzun süredir, pazardaki ucuza mal edilip yüksek kar marjları ile satılan polimer bazlı silahlar nedeni ile BHP'nin, doğal olarak da FN'in rekabet gücü giderek azalmaktaydı. FN'in ve Browning SA'ın da piyasaya, özellikle de kuzey Amerika pazarına silah sürümünde uzun süredir ciddi bir sıkıntı vardır. BHP'nin Practical ve Silver Chrome modelleri neredeyse hiç sıfır olarak bulunamamaktadır. Bu nedenle bu pazarda Charles Daily, FEG, Arcus, FM, Kareen gibi klonlar bile rağbet görmeye başlamıştır.

Kuzey Amerika pazarında en çok aranan BHP, klasik SA / Single Action / Tek Hareketli modeldir.
BHP severlerin hiç bir zaman ''dabıl aşkın'' hevesi ve beklentisi olmamıştır, asla olmayacaktır da.
BHP severlerin felsefesini, Albay Jeff Cooper şu sözleri ile özetlemektedir;

'' Double action is the solution of a non-existing problem ''
'' DA varolmayan bir problemin çözümüdür. ''

Her ne kadar kırk yılın başı bir ihale açan güvenlik güçlerinin beklentileri tam tersi yönde olsa da, esas devamlılık arz eden piyasa ve müşteri kitlesi için, durum çok daha farklıdır. Yaptığı yatırımı kısa sürede kurtarmayı planlayan işletmeler için, toplu güvenlik güçleri ihalelerinin önemi yadsınamazdır. Ancak piyasada devamlılık arayan üreticiler için, iş bu kadar basit değildir.
 
Alıntı

#3
Kuzey Amerika pazarında BHP daha ziyade bir proje ve hobi silahıdır.
Siviller arasında savunma amaçlı olarak BHP taşıyanlar ise azımsanmayacak kadar çoktur. ABD'de genelde standard bir BHP alınıp, bu konuda otör olan firma ve ustalara modifiye ettirilmektedir.
Bu aşamalardan geçen bir BHP'nin kullanıcısına maliyeti bazen 2000 USD ve üzerine çıkabilmektedir.

Ağız tadıyla bir BHP kullanabilmek için 2000 USD ve fazlasını harcamayı göze alabilen kişilerden oluşan, halihazırda arzın da çok kısıtlı olup, müşterinin çok farklı klon alternatifleri bile değerlendirdiği, çok cüzi bir yatırım ve daha ziyade personel eğitimi ile ulaşılabilecek tatlı bir pazar varken, yüklü miktarda yatırım ve zaman harcayarak macera aramanın bir anlamı olduğunu düşünmüyorum.
 
Alıntı

#4
Kuzey Amerika pazarına, bizim şartlarımızda çok maliyetli olmayacak, ama bu pazar şartlarında aftermarket olarak yaptırıldığında çok yüksek maliyetler isteyen, tüm parçaları orijinali ile bire bir değiştirilebilir olduğundan, bizim için ayrıca bir yedek parça ve servis hizmeti kaygısı oluşturmayacak klasik ve gerçek bir BHP ile girilmesi durumunda oldukça başarılı olunacağını düşünüyorum.

Bu konuda gerekli çalışmalar yapıldıktan sonra, gerekirse bu pazarın BHP duayenleri ülkemiz ve tesislerimize davet edilerek, model tanıtımı ve reklam çalışmaları yapılabilir. Asilsan ister kendisi orada distribitör bir firma kurar, isterse de kolaylıkla yerel bir distribitör ile anlaşma yapabilir. Ama öncelikle gözlerini açıp, kendilerinin halihazırda ABD'deki forumlarda sık sık gündeme gelen '' Yeni yüzyılda FN'den yeteri kadar ya da hiç BHP çıkmazsa halimiz ne olacak? '' sorusunun cevabı olabilecek bir potansiyele sahip olduklarını kavramaları gerekiyor.

Bu mantıkla hazırlanmış kaliteli bir BHP klonunun, yerli piyasada da rağbet göreceği aşikardır. Elinizin altında böyle bir potansiyel varken, güvenlik güçleri ihalelerini beklemeye, bir iki siyasinin aracılığı ile buralardan düşecek bir kaç kırıntıyla yetinmeye hiç gerek yoktur. Polimer çağında bile hala elini gerçek bir tabancaya dokundurmak isteyen kullanıcı ve silahsever sayısı, azımsanamayacak kadar çoktur. Cool

Saygılar.
 
Alıntı

#5
Alıntı: ASİLSAN’ın silah üretimi konusunda yeni proje çalışmaları içinde olduklarını de sözlerine ekleyen Genel Müdür Ekrem Yazıcı, projelerin tamamlanmasından sonra yeni üretim konusunda basın aracılığı ile kamuoyu ile paylaşacaklarını söyledi.

gazeterize.com
 
Alıntı

#6
Sn Lupus,

Size kesinlikle katılıyorum...
Umarım silah sektöründeki yöneticiler, böyle bir irfana sahip olsunlar.

Ne çare ki sanayicilerimizin, çok belirgin "hastalıklarından" biri de, "elde olan imkanlarla yapılabilecek en doğru şeyi" yapmak yerine, "imkanları zorlayıp, dolayısıyla işi yüze-göze bulaştırıp, sonuçta da ortaya ne idüğü belirsiz bir ürün çıkartma hastalığıdır.

Bunun en önemli sebebi ise, maalesef üretim firmalarımızın büyük bir bölümünün, henüz AR-GE denilen konseptten "bihaber" olmaları, olanların ise, bu departmanın "önemini kavrayamamış" olmalarıdır.

Yine aynı sebepten, bu departmanların büyük bölümünde "kalifiye eleman" yoktur.
Yalnızca sektörde tecrübesi olması, bir "usta"yı AR-GE müdürü yapmaya yetmektedir.
Konusunda "Dünya'daki gelişmelerden haberi olmayan, yurt dışı yayınları takip edebilecek bireysel imkanlara haiz olmayan (yabancı dili olmayan vs) bir insanın, elinden gelebilecek olan da budur.

Ve bu o "insanın" suçu değil, böyle bir irfanı, vizyonu olmayan ""patronlarımızın"" suçudur.

Sonuç olarak tekrar diliyorum ki, en azından bir "silah sektöründen bir firmamız", "yapılacak doğru şeyi görüp" bu konuda yurdumuza öncü olsunSad

Sevgiler
 
Alıntı

#7
Sn.Turan Tactical, eğer güvenlik güçlerinin taleplerini karşılayacak ayarda, tamamen yeni bir platform üzerinde çalışıyorlarsa, bekleyip görmek lazım. Ama önümüze siyasi baskı ile ihale almak üzere umut bağlanan, biraz değiştilmiş ve makyajlanmış, bir BDA9 veya BDM çakması çıkacaksa, umutlanmak boşuna olacaktır.
 
Alıntı

#8
Isim icin yarisma duzenliyorlar, kazanan kisiye belki 1 seri nolu uretimi vereceklerinden bahsediyorlar.
 
Alıntı

#9
Evet Lupus abi,
Bahsettiğiniz gibi Türk usulü bir kopya zaten esinlenilen modelin çok daha az kalitesi anlamına geliyor. Bir de başarısız olmuş bir modelin Türk usulü kopyası sadece masraf anlamına gelir.
 
Alıntı

#10
LUPUS demiş ki:Sn.Turan Tactical, eğer güvenlik güçlerinin taleplerini karşılayacak ayarda, tamamen yeni bir platform üzerinde çalışıyorlarsa, bekleyip görmek lazım. Ama önümüze siyasi baskı ile ihale almak üzere umut bağlanan, biraz değiştilmiş ve makyajlanmış, bir BDA9 veya BDM çakması çıkacaksa, umutlanmak boşuna olacaktır.

beklemesine bekleyelim de
sanırım yine görünen köy mevzuu, şöyle ülkemize yakışır kalitesiyle dünyada aranan hemde tamamen özgün tasarım yapsalar bizler ve bizler gibi tüm silahseverlerde birartane alıp destek versek ne hoş olurdu...
ama şu anda bu sanırım ütopik bir hayal olur, oysa yapılsa olmayacak bişey değil...
 
Alıntı

  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi